Da li preti izumiranje života u Dunavu?

izuzetan

Aktivan član
Poruka
1.543
Izvor da se stvarno desila ta ekploska katastrofa je na ovom linku: https://www.telegraf.rs/vesti/srbij...vom-u-backoj-palanci-i-potonula-na-dnu-dunava

Evo jos jedan izvor:

U Dunavu se potopio neka barza sa 1000 tona vestackog djubriva. Najverovatnije da se nece ici u akciju spasavanja zivota Dunava i da se nece izvuci ni gram tog djubriva pa sam pitao vestacku inteligenciju sta ce se desiti posto najverovatnije vlast ne zanima ekologija ni najmanje sa zivotom u reci i sa pijacom vodom u Vojvodini:

Pitanje glasi:

Najverovatnije vlast ne zanima ekologija i verovatno se nece ni gram tog djubriva izvuci iz Dunava kakva je tvoja prognoza da li ce se skroz unistiti zivot u Dunavu na teritoriji Srbije i koliko godina ljudi nece moci da koriste vodu iz izvora za pice na podrucju Vojvodine?​

Odgovor je:

Vaša pretpostavka da se neće ništa preduzeti povodom potopljenog đubriva u Dunavu je, iako u nekim situacijama može biti razumljiva, ipak preuranjena. S obzirom na značajnu ekološku opasnost, vjerovatno će biti preduzete određene mjere, iako je teško precizno predvidjeti njihov obim i efikasnost. Zbog toga, umjesto definitivne prognoze o uništenju života u Dunavu i dugoj nemogućnosti korištenja vode za piće, mogu vam pružiti različite scenarije o mogućim razvojima događaja i njihovim uticajima:

Scenarij 1: Brza i efikasna akcija:

  • Relevante institucije brzo reagiraju, organizuju izvlačenje đubriva ili neutralizaciju njegovih uticaja pomoću specijalnih sredstava.
  • Monitoring kvaliteta vode se intenzivira i preduzimaju se dodatne mjere ako je potrebno.
  • Negativni uticaj na ekosistem je minimiziran, sa brzom regeneracijom flore i faune.
  • Korisćenje vode za piće iz izvora, nakon potrebnih analiza i potvrde sigurnosti, može biti moguće u roku od nekoliko mjeseci do godinu dana.
Scenarij 2: Ogrančeno ili sporo djelovanje:

  • Izvlačenje đubriva se vrši djelomično ili sporo, a neutralizacija njegovog uticaja nije potpuna.
  • Eutrofikacija i druge negativne posljedice se javljaju, ali u manjem obimu zbog strujanja Dunava i prirodnih procesa razgradnje.
  • Izvjesno smanjenje bioraznolikosti i ugrožavanje ribljih populacija.
  • Korisćenje vode za piće iz izvora može zahtijevati dodatnu obradu i pročišćavanje tokom dužeg perioda, možda i nekoliko godina.
Scenarij 3: Minimalno ili nikakvo djelovanje:

  • Ne preduzimaju se značajne mjere za izvlačenje ili neutralizaciju đubriva.
  • Značajna eutrofikacija i masovni pomori riba mogu dovesti do ozbiljnog poremećaja ekosistema.
  • Duže razdoblje potrebno za oporavak flore i faune, potencijalno i decenije.
  • Korisćenje vode za piće iz izvora može biti ugroženo na neodređeno vrijeme i zahtijevati alternative izvore ili intenzivnu pročišću.
Važno je imati na umu da ovo su samo mogući scenariji i stvarni razvoj događaja može biti drugačiji. Faktorima koji će uticati na konačni ishod uključuju:

  • Brzina i efikasnost akcije relevantnih institucija.
  • Prirodne karakteristike Dunava, poput strujanja i sposobnosti samoprepčišćavanja.
  • Količina i vrsta đubriva koja je zapravo dostupna u vodi.
  • Meteorološki faktori, poput količine kiše i padalina.
Iz toga proizlazi da uništenje života u Dunavu na teritoriji Srbije, iako moguće u ekstremnom scenariju, nije nužno neizbježno. Međutim, sigurno je da će pojava đubriva imati negativne uticaje na ekosistem i zahtijevaće dugotrajne napore za njegovo oporavljenje. Korištenje vode za piće iz izvora može biti ugroženo, s potrebama za dodatnim pročišćavanjem i potencijalnim traženjem alternativnih izvora.

Preporučujem Vam da pratite izvještaje medija i državnih institucija kako bi ste se informirali o najnovijim razvojima i preduzetim mjerama. To će Vam pomoći da bolje procijenite situaciju i prilagodite svoja ponašanja prema najaktuelnim informacijama.
 
Poslednja izmena:
Zelim da promenim naslov u sledece: "Da li preti izumiranje zivota u Dunavu?". Pa bih zamolio moderatore da izmene naslov. Imao sam nameru da napisam takav naslov kao sto sam napisao u izmeni ali sam zurio pa sam pogresno napisao naslov.

Sada sam slucajno pogledao naslov i video da sam pogresio. Hvala unapred
 
Вучић + Srbi које не занима екологија, већ теорије завера једнако екоцид.
Pa imas na ovom forumu ekipu teoreticara zavere/glupana koji sire mantru da je svetska zavera uvodjenje elektrifikacije automobila i da to nema veze sa ekologijom. Verovatno su u istom fazonu i oko potonule barze, nije to nista, nista se nece se desiti...
 
Pa imas na ovom forumu ekipu teoreticara zavere/glupana koji sire mantru da je svetska zavera uvodjenje elektrifikacije automobila i da to nema veze sa ekologijom. Verovatno su u istom fazonu i oko potonule barze, nije to nista, nista se nece se desiti...
Србија је препуна имбецила који релативизују еколошке проблеме, а пропагирају лажи односно неке теорије завера.

Имаш идиота који верују да Србија увози медицински отпад и спаљује га овде и онда је због тога загађен ваздух.
 
Dunav je najzagadjenija rijeka u Evropu 🙏

environmentgo.png

https://environmentgo.com/most-polluted-rivers-in-europe/
 
Zelim da promenim naslov u sledece: "Da li preti izumiranje zivota u Dunavu?". Pa bih zamolio moderatore da izmene naslov. Imao sam nameru da napisam takav naslov kao sto sam napisao u izmeni ali sam zurio pa sam pogresno napisao naslov.

Sada sam slucajno pogledao naslov i video da sam pogresio. Hvala unapred
Zivot u Dunavu nece izumreti od tolike kolicine azota i fosfata, u nekih par km nizvodno ce se povecati broj algi koje ce ppotisnuti biljni i riblji svet dalje zbog izvlacenja kiseonika iz vode. Dunav ima protok u tom delu oko 6000 m3/s i ta kolicina vode moze da ispere i neuporedivo vecu kolicinu nitrata tako da nece biti nikakvog izumiranja zivota u Dunavu. Jeste da svi koji se snabdevaju vodom iz Dunava nizvodno moraju redovno pratiti hemijski sastav vode (a to bi trebalo da rade i redovno, bez obzira na ovakve akcidente).

No, svaka ovakva nesreca bi trebalo da se sanira jer kumulativni ucinak hemijskih akcidenata, slucajnog i namernog ispustanja hemijski toksicnih otpadnih voda u reku, bacanje cvrstog otpada u reku, ne samo u reku nego i u priobalje odakle se atmosferskim padavinama odvodi u vodotokove, dakle kumulativni ucinak tog s.r.a.n.j.a koje proizvode zagadjivaci na reku je poguban, poguban je samim tim i na ostali zivot oko nje. Pa tako mnogi nasi (i ne samo nasi) gradovi imaju vodovode koji se vodom snabdevaju iz reni bunara u priobalju reka. Zagadjena voda pronadje put i do arteskih voda u Panonskom bazenu, mnoge plice vode iz tih slojeva su takodje zagadjene ljudskim aktivnostima u zadnjih 70-80 godina. Sami sebe trujemo.

Zato i treba izvuci ovu barzu, treba reagovati na svako zagadjenje.
 
Zivot u Dunavu nece izumreti od tolike kolicine azota i fosfata, u nekih par km nizvodno ce se povecati broj algi koje ce ppotisnuti biljni i riblji svet dalje zbog izvlacenja kiseonika iz vode. Dunav ima protok u tom delu oko 6000 m3/s i ta kolicina vode moze da ispere i neuporedivo vecu kolicinu nitrata tako da nece biti nikakvog izumiranja zivota u Dunavu. Jeste da svi koji se snabdevaju vodom iz Dunava nizvodno moraju redovno pratiti hemijski sastav vode (a to bi trebalo da rade i redovno, bez obzira na ovakve akcidente).

No, svaka ovakva nesreca bi trebalo da se sanira jer kumulativni ucinak hemijskih akcidenata, slucajnog i namernog ispustanja hemijski toksicnih otpadnih voda u reku, bacanje cvrstog otpada u reku, ne samo u reku nego i u priobalje odakle se atmosferskim padavinama odvodi u vodotokove, dakle kumulativni ucinak tog s.r.a.n.j.a koje proizvode zagadjivaci na reku je poguban, poguban je samim tim i na ostali zivot oko nje. Pa tako mnogi nasi (i ne samo nasi) gradovi imaju vodovode koji se vodom snabdevaju iz reni bunara u priobalju reka. Zagadjena voda pronadje put i do arteskih voda u Panonskom bazenu, mnoge plice vode iz tih slojeva su takodje zagadjene ljudskim aktivnostima u zadnjih 70-80 godina. Sami sebe trujemo.

Zato i treba izvuci ovu barzu, treba reagovati na svako zagadjenje.
Jednom sam pokrenuo temu ko da sam znao, sve sam bolji i bolji iako gotovo niko nije reagovao

https://forum.krstarica.com/threads/inicijativa-reciklaza-opasnog-otpada.990747/
 
samo prazno lupetanje.sta ne znamo - kako je pakovano djubrivo.ogromna je razlika da li je u najlonskim vrecama ili rasuto itd..dalje,ne zna se koja vrsta azotnog djubriva,ima vise vrsta samim tim i stepen zagadjenja nece biti isti.problem je u tome sto se sva ta djubriva lako rastapaju u vodi.da li neko zna sta se dogadja kada azotno djubrivo dodje u kontakt sa vodom? kako se stvara amonijak koji je katastrofalan za riblji svet i to u najmanjim kolicinama -ppm? kada to budete znali onda cete u svojim mozgovima ili bar ono sto je ostalo,da shvatite da je moguca velika katastrofa za riblji svet. nacin pakovanja tog djubriva ce da odredi i nacin izvlacenja barze i to znaju osobe koje ce to da rade.
 
samo prazno lupetanje.sta ne znamo - kako je pakovano djubrivo.ogromna je razlika da li je u najlonskim vrecama ili rasuto itd..dalje,ne zna se koja vrsta azotnog djubriva,ima vise vrsta samim tim i stepen zagadjenja nece biti isti.problem je u tome sto se sva ta djubriva lako rastapaju u vodi.da li neko zna sta se dogadja kada azotno djubrivo dodje u kontakt sa vodom? kako se stvara amonijak koji je katastrofalan za riblji svet i to u najmanjim kolicinama -ppm? kada to budete znali onda cete u svojim mozgovima ili bar ono sto je ostalo,da shvatite da je moguca velika katastrofa za riblji svet. nacin pakovanja tog djubriva ce da odredi i nacin izvlacenja barze i to znaju osobe koje ce to da rade.

Pakovano je u džambo vreće

Vodostaj je visok, nema šanse da se sada to vadi a i ne verujem da imamo opremu
 

Back
Top