Da li kiselite kupus za zimu?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
335.591
Clipkupus.jpg


Da li kiselite kupus i koji je vas recept za dobar kiseli kupous

Potrebni su vam sledeći sastojci:

Treba da imate upola manje kilograma kupusa od broja litara bureta. Dakle, ako imate bure od 60 litara, u njega stavite 30 kilograma kupusa.
Količina vode se određuje za 10% više od polovine litraže bureta. U ovom slučaju je to 32 litre vode. A količina soli se određuje po litrima vode. Ona treba da iznosi 4% od 32 litara vode, dakle, oko 1,3 kilograma soli.

1. Kupus oprati i očistiti od spoljnih listova pa nožem napraviti krst na korenu.Izvadite koren i u udibljenje sipajte po kašiku soli.
2. Kupus ređati u bure do vrha a tamo gde ima mesta ubaciti polovine ili četvrtine glavice kako bi kupus potpuno učvrstili u buretu
3.Kad poređate glavice u bure stavite plastičnu rešetku preko i sve dobro pritisnite većim kamenom ili cistim plasticnim flasama punim vode. Ostavite kupus da odstoji preko noći i tada pusti svoje prirodne sokove. Tek sutradan nalijte slanu vodu. Ako koristite vodu iz gradskog vodovoda, za kiseljenje kupusa je najbolje da je prvo malo prokuvate, pa ostavite tokom noći, da bi hlor ispario. U vodu dodajte so i mešajte sve dok voda ne postane ponovo sasvim bistra i tek onda nalijte kupus u buretu
4. Dva puta nedeljno pretačite vodu kroz postupak ispuštanja vode na slavini bureta i njegovog ponovnog vraćanja u bure.

Ovaj recept sam skinula sa Fejsa..sa manjim izmenama
 
Ima razlicitih recepata, ali kolicina soli mi je uvijek ostala misterij.
Da na 40 kg kupusa stavim 2 kg soli, sve bi se ukvarilo.
Zbog toga stavim 4 do 5 kg (nikada nije bio preslan).
Nije iskljuceno da nesto krivo radim, npr. ne pretacem, vec samo svakih nekoliko dana kacijolom pokupim skramu koja se nahvata na vrhu, kako bi rasol ostao bistar.
Mozda ima veze s tim sto uzimam neki ogromni mutantski iz Kauflanda, ne znam.
U svakom slucaju ne radim strogo po mjeri, vec svaku glavicu dobro izdubim i rupu do vrha napunim soli.
To na nekih 40 kg. ispadne preko 4 kile soli.
Jedne godine ostao je toliko ocuvan da sam jos cijelo ljeto kuvao sarmu, nije nimalo propao.
 
Evo mog recepta:
-Kupus ocistiti(obicno odstranjivanjem spoljnih ostecenih listova)
-Glavice kupusa izdubiti u korijenu a zatim u nastalo udubljenje nasuti so(otprilike 1 kafenu kasiku)
-Slagati glavice kupusa u bure od 200l dok isto ne bude puno
-Na slozene glavice staviti plasticnu resetku i na nju jednu dobru kamencinu
-Ostaviti sve da prenoci
-Sipati vode sve dok kupus ne ogrezne otprilike tri-cetiri prsta u vodi
-Razmutiti 2-4 kg soli u par litara vode a zatim sve dodati u bure
-Pomoliti se Bogu da kupus ne strune do zime
 
Radimo slicno.
Sol inace sprijecava da se ukvari, ali i usporava fermentaciju.
Nije iskljuceno da nekad bude los i zbog toga sto je temperatura nepovoljna.
Zimus mi je bio nekakav jadan, dvije godine prije toga vrh, a sve sam isto radio.
Znaci ili do sorte kupusa, ili do temperature.
Obicno je do temperature,mada postoje bolje i losije sorte za kiseljenje
 
Obicno je do temperature,mada postoje bolje i losije sorte za kiseljenje
Pa futoski je navodno najbolji, jedino sto ovdje od domaceg ne mozes birati komad po komad vec dobijes u vreci sve smuckano, a ja volim krupne glavice.
Moze biti da je najvise do sorte, taj koji uzimam u Kauflandu je ogroman, ali moze biti da za njega vazi ona jamericka - big yield, shitty product.
 
Pogledajte prilog 1247020

Da li kiselite kupus i koji je vas recept za dobar kiseli kupous

Potrebni su vam sledeći sastojci:

Treba da imate upola manje kilograma kupusa od broja litara bureta. Dakle, ako imate bure od 60 litara, u njega stavite 30 kilograma kupusa.
Količina vode se određuje za 10% više od polovine litraže bureta. U ovom slučaju je to 32 litre vode. A količina soli se određuje po litrima vode. Ona treba da iznosi 4% od 32 litara vode, dakle, oko 1,3 kilograma soli.

1. Kupus oprati i očistiti od spoljnih listova pa nožem napraviti krst na korenu.Izvadite koren i u udibljenje sipajte po kašiku soli.
2. Kupus ređati u bure do vrha a tamo gde ima mesta ubaciti polovine ili četvrtine glavice kako bi kupus potpuno učvrstili u buretu
3.Kad poređate glavice u bure stavite plastičnu rešetku preko i sve dobro pritisnite većim kamenom ili cistim plasticnim flasama punim vode. Ostavite kupus da odstoji preko noći i tada pusti svoje prirodne sokove. Tek sutradan nalijte slanu vodu. Ako koristite vodu iz gradskog vodovoda, za kiseljenje kupusa je najbolje da je prvo malo prokuvate, pa ostavite tokom noći, da bi hlor ispario. U vodu dodajte so i mešajte sve dok voda ne postane ponovo sasvim bistra i tek onda nalijte kupus u buretu
4. Dva puta nedeljno pretačite vodu kroz postupak ispuštanja vode na slavini bureta i njegovog ponovnog vraćanja u bure.

Ovaj recept sam skinula sa Fejsa..sa manjim izmenama
Ne,vise ne kiselimo kupus,jer par godina uzastopce kupus truli,pre nego sto se ukiseli.Los kupus za kiseljenje.Kada nam je potrebno,kupujemo kiseli vakumirani..Ves vise od 3 godine u nasoj zgradi sa 10 stanova,ali nas 5 stalno kiselili i odjednom svima truo kupus.tako da smo resili da ne kiselimo vise.
 
Ne,vise ne kiselimo kupus,jer par godina uzastopce kupus truli,pre nego sto se ukiseli.Los kupus za kiseljenje.Kada nam je potrebno,kupujemo kiseli vakumirani..Ves vise od 3 godine u nasoj zgradi sa 10 stanova,ali nas 5 stalno kiselili i odjednom svima truo kupus.tako da smo resili da ne kiselimo vise.
Jesu li se promjenili neki uslovi skladistenja prije nego je poceo da trune,ili smatras da je samo do sorte??
 
Jesu li se promjenili neki uslovi skladistenja prije nego je poceo da trune,ili smatras da je samo do sorte??
Stalno je stajao na istom mestu,i godinama unazad kada je bio super.Samo je do sorte kupusa,ali to nije samo u nasem kraju,zali se narod i sire.Posle je bilo u jednoj poljoprivrednoj emisiji,dokumentarac.naveli su kao previse bacanja djubriva,u sta ja i mnogi od nas nisu uvereni.I ovako sirove glavice kupusa,kada se uzmu za salatu,nemaju vise onaj ukus kao ranije.Bezukusan je.
 
Najviše volim varaždinski kupus, i ove godine sam ga ukiselila
To je kupus sa pljosnatim velikim glavicama koje se lepo mogu nasložoti u buretu.
Ponavljam se jer sam ranije pisala o varaždinskom kupusu i načinu kako ga kiselim.

Skinem spoljne listove, glavicu kupusa stavim ispod mlaza vode iz slavine
Nožićem izvadim koren koji je, kod sorte varaždinski kupus, vrlo mali i mekan, vadi se kao čep.
U udubljenje naspem soli koliko stane, ređam u burence. Otprilike jedan red.
Ostatak kupusa ređam u najlonski đžak, sipam vodu u bure, napunim džak vodom, dobro ga povežem i zavrnem poklopac.
Svake godine kiselim početkom oktobra, tako da proces uveliko počne do zime.
Za sv Nikolubić mam kupus za sarmu.

Ne teba pritiskati, sve je jednostavno.
Džak pritiska glavice u buretu a glavice iz džaka su svakako u vodi jer je džak dobro stegnut.

Ovako ukiseljen kupus možete imati do sledeće sezone
Ne pravim rastvor u srazmeri so - voda, samo koliko soli stane u otvor glavica kupusa.
Nema sluzi, nema skrame. Provereno
Ove godine sam ukiselila 12 velikih glavica od 2.0 - 2.5 kg, potrošila sam kutiju soli i možda 100gr od druog pakovanja, dakle oko 1,1kg soli
 
Savrseno izgleda kupuis ali mi nije jasno zasto u plasticne dzakove.. prvi put cujem za takav nacin kiseljenja kupusa
Nina, tako godinama kiselim kupus.
Pisala sam već o tome u drugoj temi.
Džakovi se kupuju u polj.apoteci ili farbarama.
Deblji plastični džakovi.
Istisne se vazduh, kupus je uvek prekriven rasolom.
Kupus se kvari kada nije dovoljno potopljen u tečnost.

Isto tako, rendani kupus kiselim u tegle.
Kupim već narendan kupus, tučkom za pire krompir ga sabijam u vanglici, solim, ubacim zrna bibera.
Kupus odmah pusti sok.
Punim tegle od krastavaca, i one malo veće.
Poređam na tepsiju, poklopim malim tanjirićima dok počne da 'radi', znači 2-3 dana
Posle toga navrnem poklopce i imam sečeni kupus za salatu, podvarak...
Nema šta da se kvari jer se jedna teglica odmah, ili brzo, potroši.
 
moja prva tura kupusa - oko 30 kila stigla pre dve nedelje.kupus ,vise sorti,kupljen u tri prodavnice.u buretu od 60 lit. naredjati naopacke,izdubiti koren duboko i rupa da bude gore,napuniti solju rupe - oko 2.5 kg i naliti vodom po mogucstvu da nije gradska. jer bunarska i arterska mnogo ubrzavaju kiseljenje.ne pretacem jer me mrzi.skuvo vec dvaput sarmu i omlatili jedno tri glavice,beli luk i tuc.paprika sos zejtin uz rakiju.za par dana ide udarna tura od 50 kg kupusa . a onaj recept gore je za kupus ribanac.narendati kupus sa par glavica rotkve,posoliti i dobro nabiti da nema vazduha.cudo jedno koliko moze da stane kupusa u kofu kada se dobro nabija.ja kupim novu pl.kofu za taj ribanac.kupus pusti sok na povrsinu kofe.vazno je da ne ostane suvo a i ako ostane baci se gornji tanak sloj.takav kupus ima poseban ukus i koristim ga za podvarak.recimo zapecene domace krvavice na podvarku.tu ide roze,ispod komine po mogucstvu,jer je jos u previranju i pun je jakih aroma,divlji reklo bi se.ona vina iz flase,preradjene nesto ne preferiram uz krvavicu...
 
daj recept koliko kupusa, koliko soli, vode..koliko da se pretace i ako imas neku tajnu foru da kupus bude super , hrskav i zut za salatu
Stavljam 2 % na ukupnu masu voda i kupus. Standardno, kupus mora da bude ''zreo'' to jeste da puca kad se seče nožem i da bude šupljikav a ne plastikanac. Vadim korenje i tu sipam so , ostatak (određene količine) posle razmutim u vodi i kada se za koji dan rastopi naspem u bure.
Kada se složi kupus u bure ( blago onome ko ima kacu tu je vrh) ne sipa se voda prvi dan već sutradan da krene reakcija soli i kupusa u rupi korena. .
Ono osnovno što sam pročitao od Skandinavaca a vezano za naš kupus da nije dobra jodirana so , jer jod sprečava kišeljenje.
(Pazite se , ima prodavaca koji dodaju i malo kalijumove soli da kasnije dodje do inverzije vode i kiseli kupus dobije na težini i debljini liski ha i naravno time na ceni . Kalijum je uglavnom štetan. )
 
Prema informacijama sa stranice agroinfonet, u bure od 120 litara sa 60 kg kupusa, staje 65 l rastvora, za šta je potrebno 2.6 kg soli.
Stručnjaci ne preporučuju da se ukupna količina soli preruči odjednom u vodu, jer se ne dobija homogena tečnost.
 
Pogledajte prilog 1247020

Da li kiselite kupus i koji je vas recept za dobar kiseli kupous

Potrebni su vam sledeći sastojci:

Treba da imate upola manje kilograma kupusa od broja litara bureta. Dakle, ako imate bure od 60 litara, u njega stavite 30 kilograma kupusa.
Količina vode se određuje za 10% više od polovine litraže bureta. U ovom slučaju je to 32 litre vode. A količina soli se određuje po litrima vode. Ona treba da iznosi 4% od 32 litara vode, dakle, oko 1,3 kilograma soli.

1. Kupus oprati i očistiti od spoljnih listova pa nožem napraviti krst na korenu.Izvadite koren i u udibljenje sipajte po kašiku soli.
2. Kupus ređati u bure do vrha a tamo gde ima mesta ubaciti polovine ili četvrtine glavice kako bi kupus potpuno učvrstili u buretu
3.Kad poređate glavice u bure stavite plastičnu rešetku preko i sve dobro pritisnite većim kamenom ili cistim plasticnim flasama punim vode. Ostavite kupus da odstoji preko noći i tada pusti svoje prirodne sokove. Tek sutradan nalijte slanu vodu. Ako koristite vodu iz gradskog vodovoda, za kiseljenje kupusa je najbolje da je prvo malo prokuvate, pa ostavite tokom noći, da bi hlor ispario. U vodu dodajte so i mešajte sve dok voda ne postane ponovo sasvim bistra i tek onda nalijte kupus u buretu
4. Dva puta nedeljno pretačite vodu kroz postupak ispuštanja vode na slavini bureta i njegovog ponovnog vraćanja u bure.

Ovaj recept sam skinula sa Fejsa..sa manjim izmenama

Ne!

Ustanovio sam da stavljanje kiselog kupusa skracuje zivotni vek.
 

Back
Top