Da li kiselite kupus za zimu?

Zla Beba

Poznat
Moderator
Poruka
8.236
Шта ће ти то са цвеклом?

Купи црвенкасти/розле купус Моравац...
Prvo, nije isti ukus kupusa. Drugo, kod nas je taj rozi mnogo skuplji od običnog. Treće, neću toliko intenzivnu boju, samo da rasol bude rozikast a ne ko voda da je neko noge oprao u njoj. Pitaću te ja za mamurluk šta bi prije popio...nešto nježno roze ili mutno ko voda iz bunara.

dunavko

Zainteresovan član
Poruka
243
ko oce raso jako zut neka ubaci dva-tri klipa kuruza zuta.a ko oce svetlo neka ubacu istu kolicinu belog.za onaj crni kukuruz verovatno je ista logika. rece uciteljica malom perici kako mu je izvrstan raso sto joj je doneo i pita ga da li ima jos.Imamo koliko hocete drugarice uciteljica.Kako je macka upala u kacu sa kupusom i udavila se niko vise i ne prilazi kaci !!!!

Petar_Petrovic

Veoma poznat
Poruka
12.465
Radimo slicno.
Sol inace sprijecava da se ukvari, ali i usporava fermentaciju.
Nije iskljuceno da nekad bude los i zbog toga sto je temperatura nepovoljna.
Zimus mi je bio nekakav jadan, dvije godine prije toga vrh, a sve sam isto radio.
Znaci ili do sorte kupusa, ili do temperature.
Manje vise svi kisele na isti nacin i tu nema nekakve velike tajne.
Kada se vec ukiseli stavim malo vinobrana i uglavnom bude odlican.

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
285.327
meni je kupus vec kiseo..zuti se glavica :)
šalim se..kupila danas vakumiran

20221110_232205.jpg

dunavko

Zainteresovan član
Poruka
243
cesto se dogodi da se kupus tesko ili nikako ukiseli.moje iskustvo mi govori da jedan od razloga mogu da budu sredstva za zastitu kupusa kojima se kupus tretira u procesu rasta.ima uticaja i tretiranje vestackim djubrivima jer sam to video u praksi.nemojte da me pitate gde je tu nauka ali bile su dve njive sa istom sortom kupusa i jedna je sa stajnjakom tretirana a druga sa "vestakom" i to je praceno.ja zato za ovu drugu turu kupusa koju stavljam kupim sortu "potomak" jer bi to trebala da bude ona sorta sa tvrdim i teskim glavicama i njih stavljam na dno bureta.njih koristim na kraju i ona mogu da traju i do sledece godine. gore stavljam one pljosnate glavice i druge sorte koje nisu toliko nabijene.njih koristim ranije jer brze stignu.ko ima mogucnost voda da ne bude iz vodovoda.kada se proceni da je kupus odozgo dovoljno kiseo vinobran pomesam sa rasolom i odozgo prospem bez mesanja jer hocu da donji deo koliko toliko nastavi sa procesom zbog vrste kupusa koja je nabijena i proces ide sporije.interesantno je znati da,ako se ne varam,kupus raste "iznutra".kupus je kao pupoljak tako da sredstva za zastitu spolja bas ne mogu da prodru bas duboko.skidanjem par listova veci deo hemije se eliminise. ta hemija je tako napravljena da je njeno dejstvo kratko - karenca ali uvek ima onih nesavesnih proizvodjaca.sve ovo sto sam napisao je plod mog iskustva i treba primiti sa rezervom.ipak postoje ljudi koji su kvalifikovaniji za te stvari.

dunavko

Zainteresovan član
Poruka
243
dve njive,jedna do druge oru se i spremaju za setvu.moj drugar ore jednu njivu,deda mu ostavio i nikada ni zrnce vestackog djubriva nije baceno.iza pluga vrane i svrake slecu na brazde i goste se gomilama glista koje plug prevrce.druga njiva,do njega,njegov burazer isto ore i nema ni jedna glista u zemlji.ta zemlja je tretirana vestakom.da li je bas uvek potrebno da se svugde dodaje to vestacko djubrivo? znam da se poljoprivrednici bore da prezive i da im je jako vazan prinos ali koja je cena za to?

mario80

Buduća legenda
Poruka
42.563
Sa 25 godina sam živeo sam tj sa raznoraznim devojkama i naravno stavljao kupus. Imao sam bure od 80 litara ako ne i više. Dva džaka kupusa i otprilike kilo soli na 10 kg kupusa. Izdunim kupus, sipam so, složim red i pospem još malo preko. Kada završim nalijem vodu i poklopim činijom koja se pritisne poklopcem.

To lepo stoji u špajzu dok ne počne da smrdi pa posle 15-20 dana pravac terasa. Nikakvo pretakanje nije bilo potrebno. Nikada se nije pokvario a stalno slušam od kojekakvih baba kako im propadne.

Zimi se i smrzne pa treba razbiti led. Smrzne se ruka al posle milina sarma i salata.

Sarmu motam žmureći :mrgreen:

Onda sam jedne godine digo ruke jer je svež kupus bio skuplji nego onaj kiseli u radnji.

Bajdvej ako je slan može uvek da se potopi u vodi do sutra izvuče.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.