Da li je pušenje greh?

hm337

Elita
Poruka
17.245
U Bibliji se pušenje ne pominje jer u vreme pisanja Biblije nije ni postojalo u tada poznatom svetu. Tek mnogo kasnije raširilo se svetom iz Amerike gde su Indijanci pušili. Tako da nema biblijske preporuke da se izbegava pušenje. Mnogi ljudi su zavisnici od pušenja i nikako ne mogu da se oslobode ove štetne navike.

Ima ljudi koji smatraju da je pušenje greh. Neki idu tako daleko da kažu da oni koji puše kade đavolu. Da li pušači smeju naprimer da se pričešćuju?

Evo šta kaže otac Joil o pušenju:

 
The Bible’s answer
The Bible does not mention smoking * or other means of using tobacco. However, it contains principles showing that God does not approve of unhealthy and unclean habits and thus views smoking as a sin.
  • Respect for life. “God . . . gives to all people life and breath.” (Acts 17:24, 25) Since life is a gift from God, we should not do anything that would shorten our life, such as smoking. Smoking is one of the main causes of preventable death worldwide.
  • Love of neighbor. “You must love your neighbor as yourself.” (Matthew 22:39) Smoking around others does not show love. Those who are routinely subjected to secondhand smoke are at higher risk of some of the same diseases that smokers often suffer from.
  • The need to be holy. “Present your bodies as a living sacrifice, holy and acceptable to God.” (Romans 12:1) “Let us cleanse ourselves of every defilement of flesh and spirit, perfecting holiness in the fear of God.” (2 Corinthians 7:1) Smoking is unnatural and incompatible with being holy—that is, clean and pure—because tobacco users intentionally consume toxins that seriously damage their body.
Does the Bible say anything about the recreational use of marijuana or other drugs?
The Bible does not mention marijuana (also known as weed or pot) or similar drugs by name. But it contains principles that rule out the recreational use of such addictive substances. In addition to the foregoing principles, the following also apply:
  • The need to control our mental faculties. “You must love Jehovah your God . . . with your whole mind.” (Matthew 22:37, 38) “Keep your senses completely.” (1 Peter 1:13) A person cannot fully control his mind when abusing drugs, and many people even become addicted to them. Their minds focus on obtaining and using drugs rather than on upbuilding thoughts.—Philippians 4:8.
  • Obedience to secular laws. “Be obedient to governments and authorities.” (Titus 3:1) In many lands, the law strictly controls the use of some drugs. If we want to please God, we should obey secular authorities.—Romans 13:1.

https://www.jw.org/en/bible-teachings/questions/smoking-sin/
 
Marihuana je samonikla biljka, počela prvo da raste na Kavkazu, pa se raširila po okolnim područjima. Koristi se hiljadama godina, nekad davno bila jedini analgetik.
Onaj grm koji priča u Bibliji, nema šanse da je pričao ako mu sagovornik nije bio naduvan. Dakle, po Bibliji je marihuana ok.
 
Ja se izvinjavam ali meni je smesno kada Joilo kaze pusenje je kadjenje Djavolu.

Koriscenje duvana je isto kao i koriscenje bilo koje droge i jeste greh prema Bibliji


[media]

evo sta kaze Biblija

1. Korincanima 6,12
Sve mi je slobodno, ali nije sve na korist; sve mi je slobodno, ali neću da što vlada mnome.


[bBog je protiv svih vrsta zavisnosti.[/b]...

A droge stvaraju zavisnost, kao i nikotin koji je droga.

I Ako Bog kaze: " budite sveti kao sto sam ja svet."

Kako mogu takve stetne stvari po ljudski organizam da budu svete???

Takodje Bog kaze:


2. Korinćanima 7:
1 Dakle, pošto imamo ta obećanja, voljeni, očistimo se od svake prljavštine tela i duha,

i usavršavajmo se u svetosti u strahu pred Bogom.

Jehovini Svedoci su to odavno uvideli i klone se toga
tako da ako neko zeli da postane JS ne tolerise se konzumiranje duvana,
ne moze neko biti JS ako ima taj porok
 
Poslednja izmena:
Грех је ако је човек навучен на дуван као на дрогу, јер свака страст коју нисмо у стању да контролишемо је грех. Али ако човек може да пуши онда када хоће и да не пуши онда када неће, дакле када је у стању да контролише пушење, онда верујем да није грех, или да је бар једнако грех као и јести нездраву храну, а то данас ретко ко може да избегне.
 
Ne, ponekad, poznat je bio kao strastveni pušač.
Naša Crkva to ne krije, tako da nema potrebe da nešto sakrivamo, minimiziramo, izmišljamo...

Slazem se da ne treba nesto tu prikrivati jer se i nema sta kriti ali to ``strastveni`` je njemu pridodato kasnije i uziman je samo za samoopravdanje tipa: Kad je vladika Nikolaj mogao, mogu i ja...
 
Slazem se da ne treba nesto tu prikrivati jer se i nema sta kriti ali to ``strastveni`` je njemu pridodato kasnije i uziman je samo za samoopravdanje tipa: Kad je vladika Nikolaj mogao, mogu i ja...
Saglasan. Sa zaključkom

Nije mu pridodato, prebacivano mu je i postavljano čak kao prigovor prilikom kanonizacije.

Pušenje nije greh ali jeste slabost
 
Грех је ако је човек навучен на дуван као на дрогу, јер свака страст коју нисмо у стању да контролишемо је грех. Али ако човек може да пуши онда када хоће и да не пуши онда када неће, дакле када је у стању да контролише пушење, онда верујем да није грех, или да је бар једнако грех као и јести нездраву храну, а то данас ретко ко може да избегне.
iz ličnog iskustva, nažalost sa cigaretama je samo u početku moguće to pušiti kad hoćeš ne pušiti kad nećeš. Jednom kad se počne sa svakodnevnim pušenjem tipa 1 paklia dnevno više nema toga pušim kad hoću. Onda kao da te neka nevidljiva sila tera da kupiš novu paklicu čim završiš sa prethodnom. I vrlo je teško izdržati da ne upališ cigaretu.

Pušenje je više od štetne navike. Ono je zavisnost. Misliš da možeš da prestaneš kad hoćeš, ali stalno odlažeš taj trenutak kad bi prestao.

Ja pušim, ali planiram da ostavim pušenje. Samo ne znam kako. Čini mi se da je najjednostavnije tako što ne kupim cigarete. Ali ta kupovina je postala automatska. Dešava se i bez moje volje.

Već sam jednom ostavljao pušenje i tad nisam pušio 2 godine. Tad sam uspeo zato što sam sticajem okolnosti promenio sredinu i bio u okruženju ljudi koji ne puše i ne znaju da sam ja pušač ,

Zahvalan sam Bogu što se nisam navukao na neku drogu ozbiljniju od duvana. Mogu da zamislim kakve su to tek muke sa drogama koje izazivaju ozbiljnu fizičku zavisnost.
 
iz ličnog iskustva, nažalost sa cigaretama je samo u početku moguće to pušiti kad hoćeš ne pušiti kad nećeš. Jednom kad se počne sa svakodnevnim pušenjem tipa 1 paklia dnevno više nema toga pušim kad hoću. Onda kao da te neka nevidljiva sila tera da kupiš novu paklicu čim završiš sa prethodnom. I vrlo je teško izdržati da ne upališ cigaretu.

Pušenje je više od štetne navike. Ono je zavisnost. Misliš da možeš da prestaneš kad hoćeš, ali stalno odlažeš taj trenutak kad bi prestao.

Ja pušim, ali planiram da ostavim pušenje. Samo ne znam kako. Čini mi se da je najjednostavnije tako što ne kupim cigarete. Ali ta kupovina je postala automatska. Dešava se i bez moje volje.

Već sam jednom ostavljao pušenje i tad nisam pušio 2 godine. Tad sam uspeo zato što sam sticajem okolnosti promenio sredinu i bio u okruženju ljudi koji ne puše i ne znaju da sam ja pušač ,

Zahvalan sam Bogu što se nisam navukao na neku drogu ozbiljniju od duvana. Mogu da zamislim kakve su to tek muke sa drogama koje izazivaju ozbiljnu fizičku zavisnost.
Ma nije tesko prestati. Ja sam do sad sto puta prestao :D

Stvarno velika borba prestati. Um pamti mesta i prilike kad je cigareta zapaljena i cim se nadjemo u takvoj prilici opet a prestali pusiti, odmah trazi svoje. Aj sto trazi nego urla ko lud.
Probaj nicorette zvakama od 4mg nikotina. Meni su sa icemint ukusom najbolje i mnogo mnogo vode pij. Kuci nek ti uvek flasa vode bude pri ruci. Rovovska je to borba :)
 
Nego sta nego je greh, barem ja koji nekad pusim osecam to tako .
Ali malo ko bi pusio vise od jedne cigare dnevno autohtoni duvan , nego su napravili gmo ili hibrid i stavili 5000 aditiva da ti izazovu zavisnost .
A drzave su vekovima zabranile autohtone sorte jer nemaju profit i nemaju porez , pride ljudi duze zive , duze se koristi penzija ,
to je slicno sa teorijom zavere o nekim lekovima koji produzuju zivot ali su zabranjeni zbog penzionog fonda.
Znaci priroda je stvorla biljku , ali covek je od te biljke napravio vece zlo.
 
Marihuana je samonikla biljka, počela prvo da raste na Kavkazu, pa se raširila po okolnim područjima. Koristi se hiljadama godina, nekad davno bila jedini analgetik.
Onaj grm koji priča u Bibliji, nema šanse da je pričao ako mu sagovornik nije bio naduvan. Dakle, po Bibliji je marihuana ok.

Sto bi trebalo je naduvan? Grm koji gori je akacija ;)
 
Ma nije tesko prestati. Ja sam do sad sto puta prestao :D

Stvarno velika borba prestati. Um pamti mesta i prilike kad je cigareta zapaljena i cim se nadjemo u takvoj prilici opet a prestali pusiti, odmah trazi svoje. Aj sto trazi nego urla ko lud.
Probaj nicorette zvakama od 4mg nikotina. Meni su sa icemint ukusom najbolje i mnogo mnogo vode pij. Kuci nek ti uvek flasa vode bude pri ruci. Rovovska je to borba :)
Kažu samo ostaviš i rešeno. Znam takve ljude. Možda se mesecima vodila bitka pre ostavljanja (kako prelomiti) samo oni znaju.
 

Back
Top