Da li je ljudska zloba, odraz nemoći?

zloba dolazi ne iz nemoći nego iz percepcije svoje niže vrednosti.po bilo kom nama važnom osnovu preslikano na generalnu nižu vrednost kao bića. Zloba je neprimeren način da se taj odnos preokrene u percepciju tuđe niže a sopstvene više vrednosti


nije urođeno. stiče se kroz lošu socijalizaciju
Zloba je imanentna čovjekovoj prirodi. Djeca od najranijeg uzrasta pokazuju zavist, ljubomoru prema drugim vršnjacima, čak i prema rodjenoj braći i sestrama. Socijalizacijom takvo ponašanje dobija pokvarenije i sofisticiranije oblike.
 
Zloba je imanentna čovjekovoj prirodi. Djeca od najranijeg uzrasta pokazuju zavist, ljubomoru prema drugim vršnjacima, čak i prema rodjenoj braći i sestrama. Socijalizacijom takvo ponašanje dobija pokvarenije i sofisticiranije oblike.
zloba nije urođena. većina ljudi nije zlobna.. samo oni koji su iskompleksirani umeju da budu zlobn a to je zato što kompenzuju svoj osećaj niže vrednostii.
sebičnost je urođena ali se može ispraviti socijalizacijom.
 
Na prvi pogled ovo nema veze sa ovom temom...

Ako je Bog pravican i mocan, zasto onda ima toliko patnje i nepravde?
Obicno odgovor koji se daje...........zbog takvih kao sto si ti....

Medjutim, obicno je onaj ko tako govori onaj ko ne shvata da se lavina kotrlja od male grudvice......i onda je jasno da takvi i ne mogu da govore o temama kao sto je ova...jednostavno zive u svetu u kome su oni bitni i nista drugo ne moze da bude ravnopravno.
 
Ljudska zloba često nema granice.. neki ljudi kada vide da dobijate komplimente, da imate uspjeha u poslu, ljubavi, da ste dobra osoba.. svim silama se trude, da nađu “vašu slabu tačku” i javno vas ponize kako bi nahranili svoj ego i rekli “Ma nije on/a to što mislite.”

Mislim da je to čista ljubomora i zloba, jer su takve osobe navikle da gledaju tudje živote a ne svoj sopstveni.
Uglavnom neće nas ponižavati osobe koje su srećne, ostvarene i zadovoljne..za razliku od onih "suprotnih" koji bi nam, sa neskrivenom radošću to rekli u lice.

Svakako da nas ne može toliko dotaći nečija mržnja, kao što nas može pogoditi od nama bliskih i bližih osoba. Jednosstavno, na to ne možemo biti imuni.. barem ne dovoljno.
Dakle, da li je ljudska zloba i mržnja odraz njegovog sopstvenog stanja nemoći?
Da li je to nešto urodjeno kod tih osoba ili je to samo njegova posledica?
Ljubomora,pakost,zajedljivost,nezadovoljstvo sobom itd.
 
Evo malopre me ni za šta optuži čovek, gastarbajter, geak.
Sreća pa nije hteo frku, ali se opasno istripovao da sam mu ja nešto uradio.
Bukvalno sam morao da se ponašam kao da sam prilično tupaviji nego što stvarno jesam :lol:
Odnosno, morao sam da se obraćam čoveku sa IQ od maksimalno 80-90 plus dodam stepen zatucanosti plus neznanje o konkretnom slučaju i uspeo sam da izbegnem blamažu u vidu svađe ili čak tuče (njegov mentalni sklop i mentalitet).

Ne znam šta bih mogao da kažem a da to bude korisno da neko pročita osim da konstantno imam probleme sa geacima.
 
Poslednja izmena:
Ma pa to je karakterna osobina. Mislim da svako od nas posjeduje istu s tim da onaj malo pametniji bira gdje i kako i prema kome da je ispolji.
Ja npr nisam zlobna uvijek samo ponekad kad mi proradi sujeta.
Lajk za iskrenost. Ja nisam zloban nikad. Prosto nisam. Sujeta kad mi proradi popizdim i ja ali argumentima se služim i s'obzirom na iskustvo rada sa svakakvim ljudima "izađem na kraj", ali nikad prvi ne izlivam žuč.
 
Ljudska zloba je odraz nemoći onih tupadžija koji iz nekog razloga veruju da su "moćni", pa makar prema komšinici babi od 75 godina ako se ukaže prilika, odnosno ljudi koji bukvalno pate od deluzija veličine (gastarbajteri, primer. Ličnog iskustva sa njima puna kapa.)
Ljudi koji u realnosti jesu nemoćni ali čekaju i iskoriste "svojih 5 minuta" svaki put kada im se ukaže prilika da pokažu neku "nadmoć" pa makar to bilo i na pola sata.
 
Evo da gledam iz eksperimentalnog ugla..

Kad sam fin uvidjavan, ne trpam nos tamo gde mu nije mesto , pomazem svima koji mi se obrate, onda krene ponizavanje i smestanje igara ili prica ili olajavanje...ka meni.

Kad sam sebican, onda sam dobar svima, dobar je on...tako izmedju sebe pricaju....

Kad sam prodoran, e onda me svi vole, a kad si prodoran , vise cak nisi ni izrazeno sebican, sve se brzo desava, oluja, ne stignu da vide da li ima ili nema licnog interesa, naravno podrazumevaju da ima...

To je prakticna slika iz ugla nekog ko ne bi razmisljao uopste o tricarijama tipa sta boranija misli, nego kako iskazuje svoje postovanje.

Iz ovog malog primera se vidi da je zloba izraz nemoci ali ljudi iz okruzenja pa se njima onda okaci natpis, WC ili nuznik, pa ostali zapisavaju kad im se ukaze potreba..
Prakticno gledano , znaci ne da ulepsavamo stvari nego samo gledano iz ugla jednog nuznika ili WC, zloba je potreba ljudi....
Kako nastaje ta potreba, iz ugla WC ili nuznika je totalno nebitno, jok sad ce gradske vlasti da pokernu istrazivanje da li se ljudima pripisa na ulici zbog kafe iz obliznjeg kafica ili soka iz poslasticarnice ili ih potera zbog zubora fontane...

Da li treba da u vremenu masovne push tehnologije u psihama, da radimo pull tehnologiju i pitamo pojedinca jel a zasto si ti zloban....posto prvo on sam nece videti za sebe da je zloban, a drugo uvek ce misliti , pa nisam ja prvi poceo..
Dakle sam pojedinac ce se vaditi na sve je to delo push tehnologije danas...neizbeznosti zbog drugih..

Prvo to oko metoda, a posle i da se ne mesaju idealizacije i mitovi oko toga kako su kuce od cokolade i ostale bajke za decu.
 
Poslednja izmena:
Ne, ljudska zloba nije odraz nemoci, nego karakteristika odredjenih osoba, sklonih sadizmu, bez ikakve empatije prema drugome, koja svesno zele da uniste drugu osobu, bilo fizicki, bilo psihicki.Uobicajeno ta vrsta osoba nema indentitet (svest o sebi), i imaju istoriju nasilja iza sebe (bili su zrtve nasilja, pa koriste nasilje prema drugima)
 
Evo sad komsija bije zenu i decu , nesto napravili, neki zijan...
Tu je dobro mesto da se pretrese nas nacionalni stav prema zlobi...
U svim takvim situacijama, ono sto sam ja video je da se ljudi ne mesaju, prvo zato sto ce prvi dobiti po njusci, kad su takve situacije...
A drugo imaju neku glupu teoriju nece grom u koprive...
Tj kad se kacis sa zlom, samo dobro ispasta, a zlo se uvek izmakne..

U skoro svim dnevnim situacijama je to tacno...znaci ocas posla vidis kako se dva agresivca sporazumeju da napadnu treceg, izudarana zena itekako huska muza na nasilje ako je neko povredio ona mesta gde ona misli da ima carevinu koju muz ne dira i podrzava a ne mlati.

Ali ipak se desava kad ponestane zrtava za bes ili za krivicu , da grom opali u koprive i tada imamo nesrecni slucaj spoticanja zene i udarac o ostar predmet, ili obrnuto odgovor zene nozem na napad muskarca , sasvim sigurno imam unistavanje komsijske imovine iz besa.

Ali svejedno, nekako se ljudi postuju i uvlace nasilnicima , to je navika kad zivis od rodjenja prvo sa roditeljima koji treniraju psiholosko nasilje prema deci, pa onda i fizicko , pa onda zale sto nisu vise fizickog nasilja, pa na kraju ostanu na pritisku da i dete prihvata psihicko nasilje iz sredine i cuti i smrdi mazohizam..

Tako da se vrlo lako moze reci da se zlo obnavlja i to bi bila kratka indirektna prica o tome odakle zlo i da li se obnavlja...
Imamo cak i otvorenu podrsku obicno iz seoskih podrucja , gde se podrzava to prepucavanje i carke fizickim nasiljem cak i kad su u gradu...to vidjam narocito ako je gazdarica ili gazda sa sela, pa sad postali gradjani , uuuuu, kako osetis tihu mrznju prema gradjanima koji znaju za kucni red....kao oni su snobovi...

I tu se otvara pitanje snobova...tj ono sto seljoberi zovu snobovima.
Da li ces radi preventive i izbegavanja uspostavljanja odnosa sa problematicnim ljudima da budes pomalo probirljiv i jasno odredjen prema losem ponasanju kad se ono pojavi?
Tako se najlakse pokupi etiketa snob u Srpskom narodu...
Ili hoces da budes ono pravi Srbin, da razumes namcorost i nasilje drugih kao izuzetak, eto desilo se, nece vise...svi mi gresimo , malo lelujamo , malo smo besni , malo nam treba ventil, malo krademo , malo lazemo , itd itd, sta vec ide po protokolu za Srpski narod..

I stvarno ako se ponasas sa dve osnovne teze, budi dobar sa svakim i odbij sve kao male sitne gluposti , bices najveci Srbin i patriota u okolini...probao video, na savet i nagovor drugih..

Probao sam jos 20 tak scenskih likova, ne bi verovali koliko je tu mocnih likova i igara u psiholoskom smislu , a sve daje zakljucak naopak narod, tj totalno neprosvecen...
Evo jednog lika, scene, koji je narocito bezopasan ali zanimljiv.
Kaze meni tip kome sam simpatican zbog profesionalnosti , da bi vise bio postovan ako bih radio naizmenicno bahat nedelju dana, a poslovan nedelju dana , i onda bi me svi postovali , a ovako vise od pola misle da sam budala, a trecina moze da razume...ne i prihvati.
I ja rekoh , teza ko teza, mogu da probam i probam, znaci odredim tacne datume, ma kakva frka bila i pritisak, i od tad do tad sam bahat, znaci nikom nista necu uciniti , cak ni ono sto je radna obaveza..
I pogodi se, dolaze ljudi traze ono sto je moj posao , ma bice kazem i zaebem, nista od toga....eksperiment mora da se odradi do kraja.
Bas puno ljudi doslo..tako se namestilo.
Naravno obrate se sefu , dodje sef, skrene mi paznju ja mu smislim da sistem ne radi kako treba, on zna da sam profesionalac, vidi da nesto tu ima, mora da postoji razlog i pusti da stvari idu..
Medjutim dodju urgencije sefu iznad, direktno iz vlade Srbije..
Dodje sef i kaze, znam da radis svoj posao maksimalno , ali me pritisli , ovo moras da uradis, direktno od Vlade (vlade ali insistiraju da se pise velikim slovom).
Odradim ja ali samo na jedan dan da vazi...
Dolazi sutra, opet urgencija iz Vlade...opet pljunem po sistemu i opet odradim a sad vidi sef da je nesto ozbiljno cim ja insistiram da ostane tako..
Prekosutra opet....nista sef skontao da se nesto desava i pita hoce li sledece nedelje sistem biti normalan, ja kazem hoce, ima u petak da sednem i sve pretresem...

Znaci izgurao sam po najtezem, uz silne urgencije jaja iz Vlade i sefa i sefa iznad sefa , zesca se frka digla bas se tako pogodilo...ali eksperiment mora da se vidi na najtezem..

Sledece nedelje je dobra nedelja, znaci profesionalno svima uradim, izadjem u susret kako su navikli i tako to...
Razlika...
Svi donose po cokoladu i sok i keks , sef mi rekao da planira za mesec dana da mi podigne platu, usput mi kaze da je zbog onog problema mnogo ljudi ponudilo njemu vrlo vazne usluge te da je ispalo mnogo dobro sto sistem nije radio kako treba tih nedelju dana...tj deo teze i eksperimenta je i njemu pokazao rezultat..

Dakle ovde je bilo strogo kontrolisano zlo sa moje strane, tj bahatost, neprofesionalnost, ali je pokazao eksperiment da je to postavilo stvari i odnose na mnogo visi nivo postovanja.
Uzas od okruzenja, a opet svi to shataju kao najlepse ljudske osobine.
 
Poslednja izmena:
Ne znam je li neko već postavio ovo, Zuko Džumhur o sebi kao čovjeku:

Za vas svi kažu da ste dobar čovjek.

– Nije tačno. Apsolutno nije tačno. U meni ima zla makar koliko i u drugim ljudima. Ono gdje bih sam sebi odao izvjesno priznanje, to je rigorozna odluka, odnosno sposobnost da kontrolišem sebe i sopstveno zlo. U meni kuljaju ljubomora, zavist, podlost, poriv za osvetom, proplamsaji ljute mržnje. Da ih ne kontrolišem, imali biste posla s jednim od najlošijih ljudi koje ste ikada upoznali. Kontrola, to je ključna riječ.

Pa zar to nije glavna odlika dobrog čovjeka, da nadzire i kontroliše svoje zlo?

– Možda i jeste, ali ako već pričamo o meni, to ne mogu reći ja, samo neko drugi. Ja u sebi nosim neke druge ideje. Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom. Kada bi ta sumnjiva pojava, koju nazivate dobrim čovjekom, bar odškrinula pendžere svog unutrašnjeg svijeta, vidjeli biste da je unutar svih nas manje ili više isti kal, sazdan od sličnih nekvaliteta. Zato bih radije, umjesto o dobrom, govorio o pametnom čovjeku. Budi pametan da ne bi bio loš. Pametan čovjek povazdan bišće po sebi, odstranjuje svoje lošosti, i u jednom trenutku shvati da nikada nije dosta tog biskanja, da je loš karakter naš duševni korov, ti ga pljeviš a on se otima, raste li raste. Ne date se ni ti ni on u toj pljevidbi bez kraja. Nikada ne možeš odstraniti svoje mane, ali nikada ne smiješ ni prestati da ih tamaniš. A ako si uporan, ako se ne predaješ, onda ti se poslije decenija savjesnog rada može desiti i to da u ogledalu ugledaš nekog nasmijanog i smirenog sebe. I tu ti je možda ključ. Ako potamaniš dovoljno svojih zala, ako ih nekako turiš pod kontrolu, onda ispod njih izbije vedrina. Pojavi se osmijeh. Najljepši prizor na nekom čovjeku je njegov osmijeh. Razvučeš ove svoje žvalje od uha do uha i kažeš sebi: “Pa, ***** mu miša, možda baš i nisam ispao tako loše...”
 
Kreiranjem super ljudi, moze se napraviti dobar covek u smislu da mu je lako biti dobar....
A da je svestan da su svi oko njega sa mnogo pomesanog zla....
Ali to je skup proces, ljudi zele sto jeftinije , tako se inace pravi elita, ali svaka shusha misli da moze da bude elita...

To su posebne konstrukcije, gde se ne ide na formiranje osobe nego na formiranje okruzenja a pravljenje zadataka i okolnosti da se bukvalno osoba protera i kroz promenu , metarmorfozu , kroz izrastanje, kroz granicna iskusenja, a da ima rezervu bar toliko da moze da mu opstane integritet....ali sam....bez podrske drugih...

Jasno je zasto mora da se obezbedi solo integritet kao razvojna strategija...

Narod voli proste analize, a one nisu tacne, one su snishodjenje banalnom , animalnom i primitivnom umu.
Isto kao sto psihologija i psihijatrija nisu pravljene za inteligentne ljude nego za proste i niskointeligentne ljude, dok inteligenciju uzimaju kao spec slucaj nadigravanja osmisljenih igara..
Izmicanje iz obruca paklene masinerije nad psihom...

Naravno cena kreiranja super coveka opada ako se formira geto , tj kontrolisano okruzenje...
Jos bolje kad postoji i razvojno i edukativno okruzenje..
 
Evo jedan profil tj situacija koja pokazuje kako nastaje zlo...

Dva decaka, jedan lepsi ali gluplji a drugi ruzniji ali inteligentan i znatizeljan.
Jos dok su mali , devojcice odbijaju , neke, i jednog i drugog.
Kako to prihvataju?
Ovaj gluplji i animalniji sve shvata kao licnu uvredu i poraz i onda mrzi sve vise ljude oko sebe.

Onaj inteligentniji vidi svoje poraze, tj odbijanja i samim tim nizu vrednost koju ima u vrednovanju tih osoba, ali to prihvata kao neprijatne dogadjaje i slobodu osobe da odbija one koji joj nisu odgovarajuci.

Kako vreme odmice, oba decaka imaju sve vise uspeha kod devojcica, s tim da je prvi razvio nasilniji i obesniji pristup , zahteva zadovoljenje svoje dominacije i koristi i podlost ako treba , kao da je to nesto normalno...
Inteligentniji nema nikakve traume, jer je sve shvatao kao neprijatan dogadjaj , incident..dok sad izgradjuje svoje emocije i zivot po principu obostrane prihvacenosti...

Vremenom osoba A sve vise upada u sablone, svi su protiv mene, opravdana je moja odbrana, mora se pokazati snaga, svi su oni zlobni i pakosni , pa cu to biti i ja...
Osoba B se iako fizicki ne narocito lepa pretvara u lepotana jer sve prihvata kao deo svog zivota koji je u sustini sretan...

Priroda osoba i njihova inteligencija odredjuje nivo zlobe koji imaju u sebi...
Sve se moze i promeniti ako osoba A pocne da nasiljem zbog pakosti rusi odnose osobe B, nasiljen na ulici ili dok je u drustvu zenskih osoba...ponizavanjem..
Tako se najcesce i radi kad se izjednacava beda duhovnosti na jednoj teritoriji ...zli pocnu da izjedaju nivo srece i drugih kvaliteta ostalih osoba...
 
Evo jedan profil tj situacija koja pokazuje kako nastaje zlo...

Dva decaka, jedan lepsi ali gluplji a drugi ruzniji ali inteligentan i znatizeljan.
Jos dok su mali , devojcice odbijaju , neke, i jednog i drugog.
Kako to prihvataju?
Ovaj gluplji i animalniji sve shvata kao licnu uvredu i poraz i onda mrzi sve vise ljude oko sebe.

Onaj inteligentniji vidi svoje poraze, tj odbijanja i samim tim nizu vrednost koju ima u vrednovanju tih osoba, ali to prihvata kao neprijatne dogadjaje i slobodu osobe da odbija one koji joj nisu odgovarajuci.

Kako vreme odmice, oba decaka imaju sve vise uspeha kod devojcica, s tim da je prvi razvio nasilniji i obesniji pristup , zahteva zadovoljenje svoje dominacije i koristi i podlost ako treba , kao da je to nesto normalno...
Inteligentniji nema nikakve traume, jer je sve shvatao kao neprijatan dogadjaj , incident..dok sad izgradjuje svoje emocije i zivot po principu obostrane prihvacenosti...

Vremenom osoba A sve vise upada u sablone, svi su protiv mene, opravdana je moja odbrana, mora se pokazati snaga, svi su oni zlobni i pakosni , pa cu to biti i ja...
Osoba B se iako fizicki ne narocito lepa pretvara u lepotana jer sve prihvata kao deo svog zivota koji je u sustini sretan...

Priroda osoba i njihova inteligencija odredjuje nivo zlobe koji imaju u sebi...
Sve se moze i promeniti ako osoba A pocne da nasiljem zbog pakosti rusi odnose osobe B, nasiljen na ulici ili dok je u drustvu zenskih osoba...ponizavanjem..
Tako se najcesce i radi kad se izjednacava beda duhovnosti na jednoj teritoriji ...zli pocnu da izjedaju nivo srece i drugih kvaliteta ostalih osoba...
Oto Vajninger je upravo suprotno mislio.
(Važio je za tvoju "osobu B", inteligentan ali fizički neprivlačan).
Na kraju krajeva u svom delu "Pol i karakter" ima jedan interesantan deo: "Dužnost svakog čoveka koji oseti da konačno postaje zao je da se ubije".
Izvršio je samoubistvo u kući u kojoj je umro Betoven, sa 23 godine.
 
Sa pojmom inteligencije mora da dolaze jos dva pojma.
Prvo mora da postoji sistem koji procenjuje inteligenciju , tj NE SME se uzimati procena subjekta da je on inteligentan kao izvor tacnosti , niti se moze uzimati procena okoline koja je ushicena njegovim delima ili mislima kao izvor tacnosti.

Drugo , nivo psiholoske zrelosti , stabilnosti.
Ovo je jako slozena kategorija, pa cu uprostiti tako sto cu reci nesto sto mozete shvatiti, percepcija...
Percepcija je najprostije decije receno , prepoznavanje pojmova na osnovu dejstva, znacenja a zatim i uocavanje medjuodnosa tih pojmova sa drugim pojmovima.
Percepcija znaci poseduje tacke, mesta definicije pojma, i relacije sa drugim tackama...
Medjutim odnosi koji mogu biti prosti , slabi ili slozeni , jaki , komplikovani , cine da se cesto pojmovi koji su blizi po znacenju postave u predstavi kao blizi u tom 3D oblaku tacaka, tacaka percepcije.

Da ne idem dalje u dubinu , oblak percepcije zavisi od definisanja pojmova u tom oblaku , ako su dobro definisani , onda je homogenije gustine i bez rupa, menja se kako se menjaju definicije pojma kod osobe i menja se zavisno od posvecenosti odredjenim oblastima, tj skupovima pojmova...kad cesto razmisljate o necemu , onda se tu pojavljuje vise tacaka , vise pojmova o tackama te oblasti i odnosima te oblasti...

Osim percepcije tacnije perceptivne mreze pojmova, koja direktno utice na rezultat logike i razmisljanja, vazne su i relacije koje uzimamo kao vazne da bi zivot bio normalan.
Npr ishrana, ko ne jede, ne samo da dovodi do opasnosti od umiranja zbog iscrpljenosti nego i do umiranja zbog bolesti i do umiranja mogucnosti razmisljanja, otupi jer mu mozak ne radi kako treba.
Odnos prema bolu koji se formira zbog necega ce totalno izmeniti nacin razmisljanja osobe itd itd..

Tada osoba postaje poremecena, tj nezravo razmislja...cak i kad ima relativno brzu masinu , tj inteligenciju.
Ne vidi potrebu za prociscenjem polja razmisljanja niti za usavrsavanjem elementa logike pri razmisljanju , kao i udaljenje od zeljenog, zelje, obojenje licnim zeljama i strahovima, teznjama, ogranicenjima..

To se ne moze ocekivati od obicnih ljudi da ovo shvate, sasvim sigurno , ali to ih ne sprecava da seruckaju da mogu u sekundi da spoznaju i dodju do zakljucka kao i onaj koji je razvijao sebe i ima prociscene sisteme razmisljanja , veliku brzinu zakljucivanja , veliki IQ i slicne vestine koje je razvio...

To su vec igre hijararhije i demagogije kod ljudi , ne donose nista dobro i ljudi zive u zabludama radi licnih koristi...
Ljudi ne zele da zive u istini niti ih interesuje otkrivanje istine, samo korist , a to nekad zna da dodje preko istine, ali nekad ne...
 
Sa pojmom inteligencije mora da dolaze jos dva pojma.
Prvo mora da postoji sistem koji procenjuje inteligenciju , tj NE SME se uzimati procena subjekta da je on inteligentan kao izvor tacnosti , niti se moze uzimati procena okoline koja je ushicena njegovim delima ili mislima kao izvor tacnosti.

Drugo , nivo psiholoske zrelosti , stabilnosti.
Ovo je jako slozena kategorija, pa cu uprostiti tako sto cu reci nesto sto mozete shvatiti, percepcija...
Percepcija je najprostije decije receno , prepoznavanje pojmova na osnovu dejstva, znacenja a zatim i uocavanje medjuodnosa tih pojmova sa drugim pojmovima.
Percepcija znaci poseduje tacke, mesta definicije pojma, i relacije sa drugim tackama...
Medjutim odnosi koji mogu biti prosti , slabi ili slozeni , jaki , komplikovani , cine da se cesto pojmovi koji su blizi po znacenju postave u predstavi kao blizi u tom 3D oblaku tacaka, tacaka percepcije.

Da ne idem dalje u dubinu , oblak percepcije zavisi od definisanja pojmova u tom oblaku , ako su dobro definisani , onda je homogenije gustine i bez rupa, menja se kako se menjaju definicije pojma kod osobe i menja se zavisno od posvecenosti odredjenim oblastima, tj skupovima pojmova...kad cesto razmisljate o necemu , onda se tu pojavljuje vise tacaka , vise pojmova o tackama te oblasti i odnosima te oblasti...

Osim percepcije tacnije perceptivne mreze pojmova, koja direktno utice na rezultat logike i razmisljanja, vazne su i relacije koje uzimamo kao vazne da bi zivot bio normalan.
Npr ishrana, ko ne jede, ne samo da dovodi do opasnosti od umiranja zbog iscrpljenosti nego i do umiranja zbog bolesti i do umiranja mogucnosti razmisljanja, otupi jer mu mozak ne radi kako treba.
Odnos prema bolu koji se formira zbog necega ce totalno izmeniti nacin razmisljanja osobe itd itd..

Tada osoba postaje poremecena, tj nezravo razmislja...cak i kad ima relativno brzu masinu , tj inteligenciju.
Ne vidi potrebu za prociscenjem polja razmisljanja niti za usavrsavanjem elementa logike pri razmisljanju , kao i udaljenje od zeljenog, zelje, obojenje licnim zeljama i strahovima, teznjama, ogranicenjima..

To se ne moze ocekivati od obicnih ljudi da ovo shvate, sasvim sigurno , ali to ih ne sprecava da seruckaju da mogu u sekundi da spoznaju i dodju do zakljucka kao i onaj koji je razvijao sebe i ima prociscene sisteme razmisljanja , veliku brzinu zakljucivanja , veliki IQ i slicne vestine koje je razvio...

To su vec igre hijararhije i demagogije kod ljudi , ne donose nista dobro i ljudi zive u zabludama radi licnih koristi...
Ljudi ne zele da zive u istini niti ih interesuje otkrivanje istine, samo korist , a to nekad zna da dodje preko istine, ali nekad ne...
Sve što si napisao je neka nova tema.
Oto Vajninger je bio genije, a sad koja "institucija" ga je proglasila genijem, ne verujem da je ijedna.
Ne možemo govoriti o današnjem IQ i o genijalnosti jednog Vajningera, Getea, Mocarta. Najkraće.
 

Back
Top