Da li biste pre izabrali veronauku ili građansko?

Na koji izborni predmet biste upisali dete?

  • Na veronauku

    glasova: 8 27,6%
  • Na građansko

    glasova: 15 51,7%
  • Nek samo odluči

    glasova: 6 20,7%

  • Ukupno glasova
    29
Razumem,jasna mi je tema.Veronauka će deci ponuditi duhovnu vrednost,ko će je prihvatiti a ko ne stvar je opet izbora.Treba pobuditi,o tome pišem i zalažem se za veronauku pre gradjanskog učenja koje u principu nema težinu osi osnovne kulture koju učimo u kući
Ja se zalažem za predmet gde se izučavaju svih duhovni pravaci (ili bar veći), uključujući i ateizam. I to ne u smislu vere već učenja. Pa kad se ličnost formira neka sama odabere u šta će da veruje. To se nekad učilo u okviru sociologije u gimnaziji.
 
Ja se zalažem za predmet gde se izučavaju svih duhovni pravaci (ili bar veći), uključujući i ateizam. I to ne u smislu vere već učenja. Pa kad se ličnost formira neka sama odabere u šta će da veruje. To se nekad učilo u okviru sociologije u gimnaziji.
Tu se ne slazem,pogotovu na veronauci uciti o bezboznistvu je po meni neukusno u najmanju ruku.Ne slazem se ni mesati nastavu ako aludiras na Islam,Hricanstvo ni to nije ni normalno ni moralno.To pre moze biti predmet na nekom fakultetu teologije,filozofije ili slicno.
Imam utisak da ti je cilj da vera ne bude tradicionalna vec stvar izbora ali to vec nije tema pa bih to zaobisao.
 
Tu se ne slazem,pogotovu na veronauci uciti o bezboznistvu je po meni neukusno u najmanju ruku.Ne slazem se ni mesati nastavu ako aludiras na Islam,Hricanstvo ni to nije ni normalno ni moralno.To pre moze biti predmet na nekom fakultetu teologije,filozofije ili slicno.
Imam utisak da ti je cilj da vera ne bude tradicionalna vec stvar izbora ali to vec nije tema pa bih to zaobisao.
Naravno da vera treba da bude stvar izbora, a ne tradicije. I opet, šta je bezbožništvo ili ne, šta je istina ili ne, čovek treba sam da odluči.
 
Da, ali moje mišljenje ne nameće nikome "istinu", posebno ne detetu. Tvoje da.
Svako misljenje u sebi nosi dozu nametanja pa i tvoje.Cinjenica da bi nastavio diskusiju govori o tome da mi nameces da je tvoje misljenje ispravnije od mog misljenje.
To je zacarani kruig,koji ja pozdravljam,svako ima pravo da misli ali sam ti rekao fer i posteno....ti i ja smo svetlosnim godinama daleko i svaka nasa diskusija po pitanju religije je bespotrebna i ne vodi nicemu.
 
Svako misljenje u sebi nosi dozu nametanja pa i tvoje.Cinjenica da bi nastavio diskusiju govori o tome da mi nameces da je tvoje misljenje ispravnije od mog misljenje.
To je zacarani kruig,koji ja pozdravljam,svako ima pravo da misli ali sam ti rekao fer i posteno....ti i ja smo svetlosnim godinama daleko i svaka nasa diskusija po pitanju religije je bespotrebna i ne vodi nicemu.
Ma ok. Možeš filozofirati o mišljenju koliko hoćeš, ali prosta činjenica je da ja svoje ne želim da namećem, a ti želiš. Pozdrav!
.
 
Da, ali moje mišljenje ne nameće nikome "istinu", posebno ne detetu. Tvoje da.
Постоји један проблем - то што неко не слави славу, не иде у цркву, не даје дете на верску наставу, и то је наметање. Шта ако то дете жели на верску наставу (рецимо ако је већина деце на таквој настави) а родитељ му забрањује ?
Онда је то класично наметање.
Чак и да дете неће на верску наставу, самим тим што у породици нема додира са вером и то је наметање, али наметање атеизма детету.
Деци не можеш ништа наметати на силу, па ни веру.
Ако родитељ даје дете на верску наставу а не води га у цркву, верска настава има мало сврхе.
 
Постоји један проблем - то што неко не слави славу, не иде у цркву, не даје дете на верску наставу, и то је наметање. Шта ако то дете жели на верску наставу (рецимо ако је већина деце на таквој настави) а родитељ му забрањује ?
Онда је то класично наметање.
Чак и да дете неће на верску наставу, самим тим што у породици нема додира са вером и то је наметање, али наметање атеизма детету.
Деци не можеш ништа наметати на силу, па ни веру.
Ако родитељ даје дете на верску наставу а не води га у цркву, верска настава има мало сврхе.
Zato i kažem. Ne veronauka već nauka/istorija svih religija. Ne u smislu vere već učenja. Pretpostavljam da čak i roditelji te dece koju si naveo, ne bi imali ništa protiv takvog koncepta.
 
Objasnila bih detetu šta je šta, pa pustila da samo odluči uz obrazloženje zašto je odlučio to što je odlučilo, da vidim kako razmišlja.

Ali, i jedno i drugo su totalno beskorisni predmeti. Umesto njih uvela bih daleko korisnije predmete poput domaćinstva, prve pomoći i nečeg vezanog za mentalnu higijenu jer nam je preko potrebno da se konačno obrati pažnja i na to.
 
Tragicno je sto se materijalne vrednosti stavljaju na prvo mesto,sto je sistem vrednovanja takav da sto vise imas vise vredis,da je broj konjskih snaga auta merilo kvaliteta coveka umesto da shvatimo i da decu ucimo da je cast,obraz,postenje jedina prava vrednost.
Zato imamo probleme u porodici gde niko nikoga ne postuje,probleme u skolama gde su ucitelji,uciteljice zrtve dece i bahatih roditelja,cveta maloletnicko nasilje,akoholizam i svi drugi poroci.
Nisam cistunac,gresan sam ali uvek zivim u skladu sa verovanjem da je najvaznije u zivotu biti covek,sto bi rekao pokojni Patrijarh Pavle....Budimo ljudi.
 
Zato i kažem. Ne veronauka već nauka/istorija svih religija. Ne u smislu vere već učenja. Pretpostavljam da čak i roditelji te dece koju si naveo, ne bi imali ništa protiv takvog koncepta.
Ради се о томе да на децу утиче и то што их родитељи не воде у цркву. Стога како разликовати наметање од нечије одлуке ? Колико одлука родитеља да не славе славу и не воде дете на верску наставу утиче на дете ?
 
Objasnila bih detetu šta je šta, pa pustila da samo odluči uz obrazloženje zašto je odlučio to što je odlučilo, da vidim kako razmišlja.
Дете првог разреда основне школе не зна ништа, градиво првог разреда је нпр шта је лева страна, шта је десна, оно је стварно мало да уме да разликује веронауку од грађанског.

Ali, i jedno i drugo su totalno beskorisni predmeti. Umesto njih uvela bih daleko korisnije predmete poput domaćinstva, prve pomoći i nečeg vezanog za mentalnu higijenu jer nam je preko potrebno da se konačno obrati pažnja i na to.
Домаћинство је имало смисла пре него што се појавио интернет и јутјуб. Данас можемо да научимо све уз помоћ интернета.
Деца су преоптерећена градивом, тако да нови предмети само још додатно повећавају притисак.
 
Дете првог разреда основне школе не зна ништа, градиво првог разреда је нпр шта је лева страна, шта је десна, оно је стварно мало да уме да разликује веронауку од грађанског.
Zato sam ja tu da mu objasnim, zaista nema potrebe da se jedni drugima mešamo u roditeljstvo.
Домаћинство је имало смисла пре него што се појавио интернет и јутјуб. Данас можемо да научимо све уз помоћ интернета.
Деца су преоптерећена градивом, тако да нови предмети само још додатно повећавају притисак.
Slažem se da su preopterećena ali nisam ni mislila da se tek tako uvedu novi predmeti nego da se celokupan sistem reformiše. Uostalom neki predmeti potrebni ne bi ni morali biti za ocenu ali je važno da ih deca saslušaju.
 
Zato sam ja tu da mu objasnim, zaista nema potrebe da se jedni drugima mešamo u roditeljstvo.
Детету који је први разред основне школе не можеш објаснити разлику између грађанског и веронауке тако да оно самостално одлучи где ће ићи.
Старија деца могу да направе неки избор када виде нешто од тога, али пре поласка у школу деца не могу сама да направе избор.
Slažem se da su preopterećena ali nisam ni mislila da se tek tako uvedu novi predmeti nego da se celokupan sistem reformiše. Uostalom neki predmeti potrebni ne bi ni morali biti za ocenu ali je važno da ih deca saslušaju.
Урачунај и нови предмет "дигитална учионица", то је стартовало прошле године.
У задњих 15 година стално постоје неке реформе, тако да мислим да су и родитељи и просвета сити нових реформи школовања.
Некада су деца у првом разреду могла да понављају разред, сада има школа да деца до шестог разреда не иду на поправни, па онда је проблем куда иде овакав систем школства, где дете које је трећи или четврти разред основне, а има јединице, не иде на поправни. Јер просто је такав систем, не може код учитељице да оде на поправни испит.
 
ako bi koje ko mene pit'o ja bi oba ta predmeta ukinuo, i uveo predmet 'opsta kultura'. Mozda postanemo kulturniji... pa tu mogu sve potrebne teme. i na prvom mestu bi se ucila debata i kako prihvatiti drugacije misljenje bez vadjenja pistolja i sekira, a zatim fino i pristojno ponasanje. Pa tek onda mozemo da se bavimo da li ce neko da bude duhovniji slusajuci veronauku ili gradjanskiji ? slusajuci gradjansko.

E to ne znam. Ali znam da sam ja umesto ta dva imao marksizam - iz koga sam imao notornog keca i nije bio izborni nego obavezni. I danas posle vise decenija zivota znanje marksizma mi pomaze u zivotu da lakse odlucim sta da radim. (niste valjda poverovali u to? ;) )
 
Razumem,jasna mi je tema.Veronauka će deci ponuditi duhovnu vrednost,ko će je prihvatiti a ko ne stvar je opet izbora.Treba pobuditi,o tome pišem i zalažem se za veronauku pre gradjanskog učenja koje u principu nema težinu osi osnovne kulture koju učimo u kući
onda bolje da se ubaci budizam

koje duhovne vrednosti imas u hriscanstvu? da te neko stalno nadzire i da ce te kazniti ako ga ne slusas

kad su moja deca isla u skolu, bio je pritisak da se ide na veronauku

svi roditelji salju dete na veronauku pa su se deca nas nekoliko ( oko 7 od 30) osecala sugavo

drago mi je da je prosla ta religijska moda
 

Back
Top