Bunjevci na udaru hrvatskih nacionalista!

А кад се већ "бацамо" линковима, ево и неких које уређују или су их уредили сами Буњевци:

www.bunjevci.org.rs
en.wikipedia.org/wiki/Bunjevci
sr.wikipedia.org/wiki/Буњевци
sr.wikipedia.org/sr-el/Bunjevci

И то Буњевци који се сматрају Буњевцима, а не некаквим "хрватским гранама" или којечиме. А са ових линкова и по њиховим жестоким расправама са "сусједима" по питању сопственог националног идентетета и лично се уверити колико се ту ради о "испрепаданим" људима, и упоредити са оном мојом личном квалификацијом да се ради о храбрим, самопрегорним и пожртвованим родољубима.
 
Ovome bih dodao još samo dve stvari:

1) Na primorju, i strancima u kontaktu sa Pomorjem, "Ilir" = "Sloven".

2) Blaško Rajić je upravo primjer ljudi koji su često mijenjali svoju narodnost (kako smo nalazili po Dubrovniku i toj oblasti kod katolika, odnosno kako je danas česta pojava u Crnogoraca). Upravo sam naveo Blaška Rajića kao primer - koji je kako se približila Kraljevina Jugoslavija, postao Hrvat, pa čak i hrvatski nacionalista.

Evo šta je izjavio povodom nadolazećeg pada Austro-Ugarske monarhije novembra 1918. godine, prilikom iskazivanja prijateljstva između Bunjevaca i Srba:

"Mi smo svi jedan narod, sinci Majke Jugovića! Mi ćemo zajednički, jer smo mi Bunjevci i Srbi jedno! Ne srni da nas rastavlja način, kako se ko krsti, dali ovako (krsti se šakom),
ili ovako (krsti se sa tri prsta)! Ko nas dili, taj je neprijatelj naš!
"

Ili još ranije, 1913. godine, za jedne novine je prilikom spominjanja vjere kod Srba, naveo da postoje Srbi katolici i Srbi pravoslavci. Kao pravoslavne spomenuo je Crnogorce kao primer, a primer za katoličke - Bunjevce.

Evo još od Blaška Rajića iz prvog perioda:

»Još više ću ti reći: Mi smo se posrbili. I to ne od lane i preklane, već od postanka našega. Mi Bunjevci od vajkada čitamo »Boj na Kosovu«, Miloša Obilića, Kraljevića Marka, pa se isto žalostimo zbog izdaje Brankovićeve, zbog zaboravnosti Miloševe, što nije skinio prsten sa prsta careva, sa divljenjem motrimo starog Jug Bogdana i za njime devet Jugovića, tražimo pri misečini odrubljenu glavu cara Lazara, zaigra nam srce, kad se Marko zaleti na Šarcu, pa kosi vojsku cara od Azaka ... isto tako kao i Srbi...
Bio sam dite od nekih sedam godina. Naučio sam od materesvoje latinicom čitati. Kad dođe veče, kod naše kuće se skupe po 10—15 ljudi iz komšiluka, donesu knjiga, pa ja moramiz zapećka sisti za stol, ubrisati se, pa čitati Kraljevića Marka i Musu Kesedžiju, te ostale junačke pisme. Drugi put bi me otac uzeo na leđa »nakrkače«, zaogrnuo opakliju, pa hajd u komšiluk. Tamo opet, daj — čitaj! Međutim, čujem glase: — Kraljević Marko je baš bio Bunjevac! E, nije, Srbin je on bio! Bre, ne budalite! Ta to je svejedno. Ta mi smo braća rođena!

Tako su govorili i govore i danas prosti Bunjevci. A tako i jest! Pa se nade po neki začešljani mudrac, koji se pobojao, da se Bunjevci ne bi posrbili!
"

Ili još:

"Koji Bunjevac nije slušao pisme od Kraljevića Marka, Sibinjanin Janka, Skender-bega bana? Pa ko smije kazati da to nisu naši junaci, da to nije naša slava? Jest, naš je Kraljević Marko, naši su devet Jugovića, mi smo pali na Kosovu ravnom!"

A evo i onog što sam spomenuo, velikog Bunjevca Ivana Antunovića:

"Još nečemu da proučimo naše tako zvane »Hrvate«.

Ima — dva Hrvatstva. Jedno je Hrvatstvo nacionalno, slovensko i bratsko jugoslovensko. To je Hrvatstvo, koje je učinilo da je 1848 godine Srpski pravoslavni Patrijarh Rajačić instalirao i blagoslovio Jelačića za bana Hrvatskog. To je Hrvatstvo Ljudevita Gaja i ostalih Ilira, koji su tvrdili da su Srbi i Hrvati jedan narod.To je Hrvatstvo, koje je učinilo da su Hrvati četrdeset godina prošloga vika odbacili "hrvatsku kajkavštinu i ekavštinu, pa primili srpsku štokavštinu i ijekavštinu za svoj hrvatski knjževni jezik, samo da bi bili bliži Srbima. To je Hrvatstvo Štrosmajera i Račkoga, koji su život svoj posvetili ljubavi i bratstvu srpsko-hrvatskog naroda, koji je za njih bio jedan narod. To je Hrvatstvo, koje je stvorilo Jugoslavensku Akademiju znanosti i umjetnosti u Zagrebu i divnu katoličku katedralu u Đakovu, koju je katolički biskup Štrosmajer posvetio bratstvu i jedinstvu katoličke i pravoslavne vire. To je Hrvatstvo, koje se zajedno sa Srpstvom borilo na Fridjungovom procesu u Beču, u veleizdajničkoj parnici u Zagrebu protiv Austrije, i koje je za vrime rata poslalo hrvatske dobrovoljce u srpsku vojsku. To je Hrvatstvo Štipana Radića, onoga Štipana Radića, koji je prije rata umio i da se suprotstavi frankovačkoj rulji, koja je nasrtala na Srbe, a koji je posli rata, kada je najzad uvidio da svi hrvatski putevi ne vode ni u ovo ni u ono, nego u Beograd, svaki svoj zbor po Hrvatskoj počinjao i završavao sa usklikom »Živeo Kralj! Živela Jugoslavija!« To je Hrvatstvo, koje zna za zdrav razum, za Boga, za dušu, za Isusa sina božijeg, koji je na križ razapet da ljubav medu svima ljudima pobedi, koje viruje u Slovenstvo, Jugoslovenstvo, u prave interese i Hrvatstva i Jugoslovenstva. I najzad, to je Hrvatstvo: koje je u Zagreb dovelo srpsku oslobodilačku vojsku; zbog i radi kojega Hrvatstva je stvorena Jugoslavija i blagodareći kome će Jugoslavija opstati i cvetati, pa ma šta činili njeni unutrašnji i spoljni neprijatelji.

Ali ima i jedno drugo »hrvatstvo«. To je »frankovačko hrvatstvo«, koje je stvorio zagrebački čivutin Jozua Frank. To je neslovensko, nejugoslovensko, nekršćansko, nekulturno, mržnjom nadahnuto, antisrpsko, suludo i izdajničko frankovačko hrvatstvo. To je zloglasni hrvatski frankovluk! To je najnekulturnija i najdivljačnija pojava usrid kulturne Evrope!

Ova politicka misao je, verujem, aktuelna i danas;

Kada su Srbiji omeđivali granice novoj hrvatskoj banovini, oni nisu gledali da u toj novoj banovini budu samo Hrvati. Zato su granice tako povukli da sada na tri miliuna Hrvata ima 1,000.000 pravoslavnih Srbalja u Hrvatskoj. Ako bi sada neko tražio da se glasanjem ili si. minjaju granice Hrvatske, onda bi i 1,000.000 pravoslavnih Srba glasali da se otcipe od Hrvatske i spoje s ostalih 7 milijuna Srba u Srpskim Zemljama, kako se već sada zove ovaj drugi, veći i bogatiji dio naše države, u kome živimo mi i Srbi. A tada možda ni Osik ne bi ostao u Hrvatskoj, jer: postoji čitav i neprekidan lanac srezova od mađarske granice više Osika, pa priko čile Slavonije, priko uže Hrvatske, Like i severne Dalmacije do Benkovca na moru, u kojima su skoro svuda Srbiji u većini. Ako bi se, dakle, htilo da srezovi sa hrvatskom većinom pripadnu Hrvatskoj, a srezovi sa srpskom većinom Srbiji, onda bi granica hrvatske banovine išla od Osika, pa ispod Zagreba do mora, i Hrvatska bi bila pripolovljena, — A MI BI SA SUBOTICOM OPET OSTALI OTSIČENI OD HRVATSKE BANOVINE. Pritom više ima pravoslavnih Srba u Bačkoj, nego nas Bunjevaca, pa bi nas oni ipak priglasali, ako bi se htilo glasanjem da odluči ko se gdi pripasti. Dakle, mi nismo, nećemo i nemamo nikakvu potribu ni interes da se odreknemo svoga čestitog bunjevačkog imena i da postanemo Hrvati. Ali, i kada bismo postali Hrvati, ovi od toga nikakvu hasnu nebi vidili, jer bismo se samo naprazno odrekli sami sebe i nazivali se Hrvatima, a ne bismo mogli doći pod njihovu vlast, niti im svojom imovinom popraviti njihovo materijalno stanje, radi čega nas oni i pohrvaćuju. Jer, niko valjda koji malo pameti ima, ne m,sli da će Srbi prilikom eventualnog razgraničenja pustiti da 1,000.000 pravoslavnih Srba, koje ne triba ni silom ni milom tek sada posrbljivati i koji su vatreniji Srbi od onih u Šumadiji, ostanu van okvira Srpskih Zemalja, a da 65.000 Bunjevaca koje tek sada triba i milom i silom praviti Hrvatima — pripadnu Hrvatskoj, zato što su tobož »HRVATI«! A valjda niko normalan kod nas ne misil da će Srbiji, koji znaju kako se pravi država, jer im je to vikovni zanat, pustiti da, na primer u Bačkoj, i u našoj rođenoj nacionalnoj državi stvorenoj srpskom krvlju, Mađari i Nimci glasaju, gdi će Srbiji i Bunjevci, a gdi Hrvati pripasti! "
 
Значи, Урван Хробоатос је гледе цитата Блашка Рајића извршио само селективни одабир, издвојио их из контекста, и занемарио једну ширу слику о тој личности, нарочито оне појединости које не одговарају његовој агенди. "Њеки" би чак рекли да је вредни хрватски википедист- ухваћен у лажи.

Како оно беше... Твоје ће те речи... итд. итд. У сваком случају, у лажи су кратке ноге, што се и овде показало.
 
А овај цитат да поновимо:

Блашко Рајић:
Jer, niko valjda koji malo pameti ima, ne misli da će Srbi prilikom eventualnog razgraničenja pustiti da 1.000.000 pravoslavnih Srba, koje ne triba ni silom ni milom tek sada posrbljivati i koji su vatreniji Srbi od onih u Šumadiji, ostanu van okvira Srpskih Zemalja, a da 65.000 Bunjevaca koje tek sada triba i milom i silom praviti Hrvatima — pripadnu Hrvatskoj, zato što su tobož »HRVATI«! A valjda niko normalan kod nas ne misil da će Srblji, koji znaju kako se pravi država, jer im je to vikovni zanat, pustiti da, na primer u Bačkoj, i u našoj rođenoj nacionalnoj državi stvorenoj srpskom krvlju, Mađari i Nimci glasaju, gdi će Srblji i Bunjevci, a gdi Hrvati pripasti!

Изјава Блашка Рајића.

Не би било лоше да се ови пригодни цитати поставе и на страницама Википедије на српском... чисто као контраст оним "њеколиким" цитатима са хрватске.
 
Poslednja izmena:
Ovome bih dodao još samo dve stvari:

1) Na primorju, i strancima u kontaktu sa Pomorjem, "Ilir" = "Sloven".

2) Blaško Rajić je upravo primjer ljudi koji su često mijenjali svoju narodnost (kako smo nalazili po Dubrovniku i toj oblasti kod katolika, odnosno kako je danas česta pojava u Crnogoraca). Upravo sam naveo Blaška Rajića kao primer - koji je kako se približila Kraljevina Jugoslavija, postao Hrvat, pa čak i hrvatski nacionalista.

Evo šta je izjavio povodom nadolazećeg pada Austro-Ugarske monarhije novembra 1918. godine, prilikom iskazivanja prijateljstva između Bunjevaca i Srba:

"Mi smo svi jedan narod, sinci Majke Jugovića! Mi ćemo zajednički, jer smo mi Bunjevci i Srbi jedno! Ne srni da nas rastavlja način, kako se ko krsti, dali ovako (krsti se šakom),
ili ovako (krsti se sa tri prsta)! Ko nas dili, taj je neprijatelj naš!
"

Ili još ranije, 1913. godine, za jedne novine je prilikom spominjanja vjere kod Srba, naveo da postoje Srbi katolici i Srbi pravoslavci. Kao pravoslavne spomenuo je Crnogorce kao primer, a primer za katoličke - Bunjevce.

Evo još od Blaška Rajića iz prvog perioda:

»Još više ću ti reći: Mi smo se posrbili. I to ne od lane i preklane, već od postanka našega. Mi Bunjevci od vajkada čitamo »Boj na Kosovu«, Miloša Obilića, Kraljevića Marka, pa se isto žalostimo zbog izdaje Brankovićeve, zbog zaboravnosti Miloševe, što nije skinio prsten sa prsta careva, sa divljenjem motrimo starog Jug Bogdana i za njime devet Jugovića, tražimo pri misečini odrubljenu glavu cara Lazara, zaigra nam srce, kad se Marko zaleti na Šarcu, pa kosi vojsku cara od Azaka ... isto tako kao i Srbi...
Bio sam dite od nekih sedam godina. Naučio sam od materesvoje latinicom čitati. Kad dođe veče, kod naše kuće se skupe po 10—15 ljudi iz komšiluka, donesu knjiga, pa ja moramiz zapećka sisti za stol, ubrisati se, pa čitati Kraljevića Marka i Musu Kesedžiju, te ostale junačke pisme. Drugi put bi me otac uzeo na leđa »nakrkače«, zaogrnuo opakliju, pa hajd u komšiluk. Tamo opet, daj — čitaj! Međutim, čujem glase: — Kraljević Marko je baš bio Bunjevac! E, nije, Srbin je on bio! Bre, ne budalite! Ta to je svejedno. Ta mi smo braća rođena!

Tako su govorili i govore i danas prosti Bunjevci. A tako i jest! Pa se nade po neki začešljani mudrac, koji se pobojao, da se Bunjevci ne bi posrbili!
"

Ili još:

"Koji Bunjevac nije slušao pisme od Kraljevića Marka, Sibinjanin Janka, Skender-bega bana? Pa ko smije kazati da to nisu naši junaci, da to nije naša slava? Jest, naš je Kraljević Marko, naši su devet Jugovića, mi smo pali na Kosovu ravnom!"

A evo i onog što sam spomenuo, velikog Bunjevca Ivana Antunovića:


"Još nečemu da proučimo naše tako zvane »Hrvate«.

Ima — dva Hrvatstva. Jedno je Hrvatstvo nacionalno, slovensko i bratsko jugoslovensko. To je Hrvatstvo, koje je učinilo da je 1848 godine Srpski pravoslavni Patrijarh Rajačić instalirao i blagoslovio Jelačića za bana Hrvatskog. To je Hrvatstvo Ljudevita Gaja i ostalih Ilira, koji su tvrdili da su Srbi i Hrvati jedan narod.To je Hrvatstvo, koje je učinilo da su Hrvati četrdeset godina prošloga vika odbacili "hrvatsku kajkavštinu i ekavštinu, pa primili srpsku štokavštinu i ijekavštinu za svoj hrvatski knjževni jezik, samo da bi bili bliži Srbima. To je Hrvatstvo Štrosmajera i Račkoga, koji su život svoj posvetili ljubavi i bratstvu srpsko-hrvatskog naroda, koji je za njih bio jedan narod. To je Hrvatstvo, koje je stvorilo Jugoslavensku Akademiju znanosti i umjetnosti u Zagrebu i divnu katoličku katedralu u Đakovu, koju je katolički biskup Štrosmajer posvetio bratstvu i jedinstvu katoličke i pravoslavne vire. To je Hrvatstvo, koje se zajedno sa Srpstvom borilo na Fridjungovom procesu u Beču, u veleizdajničkoj parnici u Zagrebu protiv Austrije, i koje je za vrime rata poslalo hrvatske dobrovoljce u srpsku vojsku. To je Hrvatstvo Štipana Radića, onoga Štipana Radića, koji je prije rata umio i da se suprotstavi frankovačkoj rulji, koja je nasrtala na Srbe, a koji je posli rata, kada je najzad uvidio da svi hrvatski putevi ne vode ni u ovo ni u ono, nego u Beograd, svaki svoj zbor po Hrvatskoj počinjao i završavao sa usklikom »Živeo Kralj! Živela Jugoslavija!« To je Hrvatstvo, koje zna za zdrav razum, za Boga, za dušu, za Isusa sina božijeg, koji je na križ razapet da ljubav medu svima ljudima pobedi, koje viruje u Slovenstvo, Jugoslovenstvo, u prave interese i Hrvatstva i Jugoslovenstva. I najzad, to je Hrvatstvo: koje je u Zagreb dovelo srpsku oslobodilačku vojsku; zbog i radi kojega Hrvatstva je stvorena Jugoslavija i blagodareći kome će Jugoslavija opstati i cvetati, pa ma šta činili njeni unutrašnji i spoljni neprijatelji.

Ali ima i jedno drugo »hrvatstvo«. To je »frankovačko hrvatstvo«, koje je stvorio zagrebački čivutin Jozua Frank. To je neslovensko, nejugoslovensko, nekršćansko, nekulturno, mržnjom nadahnuto, antisrpsko, suludo i izdajničko frankovačko hrvatstvo. To je zloglasni hrvatski frankovluk! To je najnekulturnija i najdivljačnija pojava usrid kulturne Evrope!

Ova politicka misao je, verujem, aktuelna i danas;

Kada su Srbiji omeđivali granice novoj hrvatskoj banovini, oni nisu gledali da u toj novoj banovini budu samo Hrvati. Zato su granice tako povukli da sada na tri miliuna Hrvata ima 1,000.000 pravoslavnih Srbalja u Hrvatskoj. Ako bi sada neko tražio da se glasanjem ili si. minjaju granice Hrvatske, onda bi i 1,000.000 pravoslavnih Srba glasali da se otcipe od Hrvatske i spoje s ostalih 7 milijuna Srba u Srpskim Zemljama, kako se već sada zove ovaj drugi, veći i bogatiji dio naše države, u kome živimo mi i Srbi. A tada možda ni Osik ne bi ostao u Hrvatskoj, jer: postoji čitav i neprekidan lanac srezova od mađarske granice više Osika, pa priko čile Slavonije, priko uže Hrvatske, Like i severne Dalmacije do Benkovca na moru, u kojima su skoro svuda Srbiji u većini. Ako bi se, dakle, htilo da srezovi sa hrvatskom većinom pripadnu Hrvatskoj, a srezovi sa srpskom većinom Srbiji, onda bi granica hrvatske banovine išla od Osika, pa ispod Zagreba do mora, i Hrvatska bi bila pripolovljena, — A MI BI SA SUBOTICOM OPET OSTALI OTSIČENI OD HRVATSKE BANOVINE. Pritom više ima pravoslavnih Srba u Bačkoj, nego nas Bunjevaca, pa bi nas oni ipak priglasali, ako bi se htilo glasanjem da odluči ko se gdi pripasti. Dakle, mi nismo, nećemo i nemamo nikakvu potribu ni interes da se odreknemo svoga čestitog bunjevačkog imena i da postanemo Hrvati. Ali, i kada bismo postali Hrvati, ovi od toga nikakvu hasnu nebi vidili, jer bismo se samo naprazno odrekli sami sebe i nazivali se Hrvatima, a ne bismo mogli doći pod njihovu vlast, niti im svojom imovinom popraviti njihovo materijalno stanje, radi čega nas oni i pohrvaćuju. Jer, niko valjda koji malo pameti ima, ne m,sli da će Srbi prilikom eventualnog razgraničenja pustiti da 1,000.000 pravoslavnih Srba, koje ne triba ni silom ni milom tek sada posrbljivati i koji su vatreniji Srbi od onih u Šumadiji, ostanu van okvira Srpskih Zemalja, a da 65.000 Bunjevaca koje tek sada triba i milom i silom praviti Hrvatima — pripadnu Hrvatskoj, zato što su tobož »HRVATI«! A valjda niko normalan kod nas ne misil da će Srbiji, koji znaju kako se pravi država, jer im je to vikovni zanat, pustiti da, na primer u Bačkoj, i u našoj rođenoj nacionalnoj državi stvorenoj srpskom krvlju, Mađari i Nimci glasaju, gdi će Srbiji i Bunjevci, a gdi Hrvati pripasti! "


Rekoh da se ne ću više javljati, pa porekoh-no samo ovaj puta, vidjev koliko je panike izazvao moj upis na koji nije odgovoreno ni u jednoj jedinoj točki.

No, da se ne dosađujem o nečem što je jasno svakom tko nije zlonamjernik: kad veće muljate i petljate, nemojte to na tako proziran način. Ivan Antunović, koji tobože naklapa o Strossmayeru i Radiću i Jugoslaviji, umro je 1888., pa mu je "umovanje" valjda došlo sa spiritističke seanse.

I sad stvarno dosta.
EOD
 
Rekoh da se ne ću više javljati, pa porekoh-no samo ovaj puta, vidjev koliko je panike izazvao moj upis na koji nije odgovoreno ni u jednoj jedinoj točki.

No, da se ne dosađujem o nečem što je jasno svakom tko nije zlonamjernik: kad veće muljate i petljate, nemojte to na tako proziran način. Ivan Antunović, koji tobože naklapa o Strossmayeru i Radiću i Jugoslaviji, umro je 1888., pa mu je "umovanje" valjda došlo sa spiritističke seanse.

I sad stvarno dosta.
EOD

Иди боље пиши блог. :thumbdown:

Са тим "EOD" са сваке теме и форума одлазиш подвијеног репа, а носа узиднутог до неба, када се нађе неко да ти одговори аргументима. А за оно селективно чупање Рајићевих изјава, заиста немам коментар. :thumbdown: Да није Славен777 показао о чему се ради, те манипулације и подвале би остале овде убележене као истина након које си се "повукао"... Страшно.

А за импутирање злонамерности, омаловажавања и оптужбе за пропагирање националистичке агенде на штету истине, погледај сопствени допринос на овој теми. Просто ужасно колико одвратног цинизма и отрова од једног интелигентног, високообразованог и човека са завидним манирима... ужасна комбинација од које подилази језа.
 
Дан када је Суботица постала део Србије

Иако 13. новембар, дан када је 1918. у град стигла српска војска, представља прекретницу у историји Суботице, локална самоуправа не организује обележавање овог датума, већ је то препуштено удружењима грађана

А на данашњи дан пре 90 година „на ногама” је било целокупно словенско становништво града. Још пре доласка српске војске, формиран је Буњевачко-српски национални одбор који се укључује у рад Националног већа, да би заједнички изгласали присаједињење Бачке, Баната, Барање и Срема Краљевини Србији.
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Dan-kada-je-Subotica-postala-deo-Srbije.sr.html
 
Дан када је Суботица постала део Србије

Знам да ниси на ово мислио, али ја не бих био ја кад не бих споменуо цара-самозванца Јована Ненада:

Serbian_empire07.png
 
И ја не бих био ја када не бих скренуо причу на своју воденицу. Звали су га Црни Човек, да би касније другог вођу назвали Црни Ђорђе, што говори да су ове личности персонификација Црнобога, Дабога. Није чудо што Поповић пише да су Срби граничари били полудивљи, чак су једном ишли голи у бој са Турцима.
 
O Bunjevcima bi se moglo reci da su zivi primjer Srba katolika,dakle ne pokatolicenih,vec izvornih katolika,koji nisu uspjeli dospjeti u drugi talas pravoslavlja do 13 vijeka koji je Zetu i ostale srpske zemlje pretvorio u pravoslavne.Tako su se oni dugo vremena razvijali izvan srpske pravoslavne tradicije.Medjutim nema ni pomena da su Bunjevci Hrvati.Njihova prapostojbina je otprilike zapadna Bosna i zapadna Hercegovina,odakle su pod Turcima odlazili i u sjevernu Dalmaciju.Oni su se doseljavali iz sjeverne Dalmacije i zapadne Bosne i Hercegovine krajem 17 vijeka u Backu.Osim u Vojvodini danas ih ima i u Madjarskoj.Bilo ih je i u Lici i Bosni(gdje su ih zvali Bosnjani,ili samo Raci katolici,gdje se i danas nalaze u tragovima.Madjari i Austrijanci su Bunjevce uvijek nazivali Racima,ili Srbima katolicima,za razliku Hrvata.Njihov jezik su i oni sami nazivali Racki.

Ovaj mi dio nije baš jasan. :think: Ako se ne varam tvrdiš da narod koji se doselio na područje južne Ugarske (današnja Vojvodina) iz centralnih krajeva Hrvatske (politički, povijesno i geografski) NISU (?) Hrvati. Svašta. :roll: Prije bih rekao da se njihova prapostojbina može uzeti kao argument da JESU Hrvati. :roll:

Zanimljivo je i da prešučuješ da su Bunjevci ikavci, a jezične kategorije su bez premca teritorijalne i označavaju određene etničke veze, budući da se jezik poprima tijekom duljeg suživota s nekom etničkom grupom čiji dio taj narod predstavlja. To je barem elementarna premisa. Odvajanje nekog naroda od matice zbog "viših razloga" (čitaj: ratova) ne znači da je taj narod izgubio svoje podrijetlo i postao drugi narod, mada izolacija tijekom stoljeća čini svoje, što je osobito uočljivo kod pojedinih bunjevačkih političara koji na silu žele postati neki drugi narod, ali NE Srbi.

Pravilno uočavaš da je uvijek netko drugi (konkretno Austrijanci i Mađari) Bunjevce nazivao Racima. To automatski snižava vrijednost navedenog argumenta, jer se radi o izvanjskom imenovanju koje nema realnu važnost na terenu. Kategorizacija nekog stranca o prilikama o kojima malo zna, vrlo je dvojbena. Njima je to ionako bilo sve isto. Bitnije bi bilo znati kako su se Bunjevci međusobno nazivali. Također, indikativno je da Srbi sami sebe nisu nikada nazivali Racima. Općenito, argumenti su ti prilično tanki i manjkavi. :whistling:
 
Pravilno uočavaš da je uvijek netko drugi (konkretno Austrijanci i Mađari) Bunjevce nazivao Racima. To automatski snižava vrijednost navedenog argumenta, jer se radi o izvanjskom imenovanju koje nema realnu važnost na terenu. Kategorizacija nekog stranca o prilikama o kojima malo zna, vrlo je dvojbena. Njima je to ionako bilo sve isto. Bitnije bi bilo znati kako su se Bunjevci međusobno nazivali. Također, indikativno je da Srbi sami sebe nisu nikada nazivali Racima. Općenito, argumenti su ti prilično tanki i manjkavi. :whistling:

Ово је и мени пало на памет. Међутим, читајући и хрватске и буњевачке странице о бачким Буњевцима, дошао сам до закључка да не постоји ниједна једина њихова хрватска самореференца, али да постоје буњевачке, и пар рацких (по мом мишљењу, под мађарским утицајем). Једини аргумент хрватству Буњеваца је тај што долазе са територије и из једног јужнословенског суб-етникума који је данас у склопу Хрватске и Хрвата као нације. Међутим, ту постоји и контра прича (јер свака таква прича има два краја), а њу управо форсирају и национални Буњевци - да њихова сабраћа нису била део хрватског народа до најновијег периода и процеса интегрисања хрватске нације, који је заобишао Бачку и бачке Буњевце.

Друго, Мађари и Немци их јесу називали Рацима, али су обома Хрвати били итекако познати. Згодно би било поменути да се тамо негде до 19. века и на пописима у Хрватској и Славонији Шокци и Буњевци пишу одвојено од Хрвата. Све до 20. века, Хрвати су пописивани и по Суботици, и по целој Бачкој и Срему, међутим, Буњевци су подвођени под Србе.
 
И ја не бих био ја када не бих скренуо причу на своју воденицу. Звали су га Црни Човек, да би касније другог вођу назвали Црни Ђорђе, што говори да су ове личности персонификација Црнобога, Дабога. Није чудо што Поповић пише да су Срби граничари били полудивљи, чак су једном ишли голи у бој са Турцима.

За тај податак (ипак није реч о "Србима граничарима" у тоталу, већ, колико сам разумео, о житељима једног села) сам први пут чуо од твојих цитата. Не знам одакле то... али знам да је особа чије си име узео као ницк, једна од најсветлијих личности из историје Срба у Војводини... и коначно неки лик који није "страдао трагичном смрћу", "умро прерано" и слично, већ лик који је тријумфовао у борбама са Турцима, пред којим су Турци (муслимани) дрхтали, који је турском крвљу потапао банатске и бачке њиве и поља, и који је одбранио јужну границу Угарске на Дунаву и тиме за наредне генерације осигурао равноправан живот Србима у Угарској, а сам живео славно и умро спокојно, не доживевши да види како се његова постигнућа урушавају и пропадају. А, између осталог, био и господар мог града, у чијем је атару направио "ново Косово", само са српским тријумфом.
 
Ово је и мени пало на памет. Међутим, читајући и хрватске и буњевачке странице о бачким Буњевцима, дошао сам до закључка да не постоји ниједна једина њихова хрватска самореференца, али да постоје буњевачке, и пар рацких (по мом мишљењу, под мађарским утицајем). Једини аргумент хрватству Буњеваца је тај што долазе са територије и из једног јужнословенског суб-етникума који је данас у склопу Хрватске и Хрвата као нације. Међутим, ту постоји и контра прича (јер свака таква прича има два краја), а њу управо форсирају и национални Буњевци - да њихова сабраћа нису била део хрватског народа до најновијег периода и процеса интегрисања хрватске нације, који је заобишао Бачку и бачке Буњевце.

Друго, Мађари и Немци их јесу називали Рацима, али су обома Хрвати били итекако познати. Згодно би било поменути да се тамо негде до 19. века и на пописима у Хрватској и Славонији Шокци и Буњевци пишу одвојено од Хрвата. Све до 20. века, Хрвати су пописивани и по Суботици, и по целој Бачкој и Срему, међутим, Буњевци су подвођени под Србе.

Da, ali Bunjevci dolaze s područja na kojem se formirala ranosrednjovjekovna hrvatska država, što ne ostavlja mnogo mogućnosti za alternativne opcije. Štoviše, radi se o središnjim teritorijima ondašnje Hrvatske, pa je vrlo malo vjerojatno da bi iz tih krajeva odselio neki drugi narod, a ne upravo onaj koji je po logici tamo i trebao biti.

Druga je stvar što su se Bunjevci tijekom stoljeća odvojenog života odnarodili od svoje matice. Gle, to nije ništa neobično. Do i uoči pojave nacionalizama postojala je opasnost kod više europskih naroda da se pojedine grupe odvoje od matice i nastave zaseban život, no upravo je buđenje i dizanje nacionalne svijesti spriječilo takav proces. Kod Bunjevaca je jedini problem je li suviše kasno da se ponovno reintegriraju u hrvatski nacionalni korpus. Drugo je manje bitno.

Opet se vraćam na period buđenja nacionalizama. Tvrdiš da su Bunjevci i Šokci popisivani odijeljeno od Hrvata i posljedično da se u većini nisu smatrali Hrvatima. Regionalizmi i municipalizmi uoči stvaranja modernih nacija su posve normalna stvar. Zar su se pravoslavci u BiH do polovice XIX. stoljeća nazivali Srbima? Nadalje, zar bi ih zato trebalo isključiti iz srpskog nacionalnog korpusa?
Sve je to irelevantno. Etnička veza Bunjevaca s Hrvatima postoji, međutim nestala je ona nacionalna spona koja stvara koheziju i osjećaj pripadnosti svome narodu. Odluće li se Bunjevci na zaseban put, bit će to jedini razlog da ih u budućnosti ne smatramo Hrvatima po nacionalnom (ne i etničkom) ključu.
 
Прави Хрвати су чакавци.
Хрвати штокавци су српског порекла, а кајкавци словеначког.

Точка.

Уосталом, не би био могућ Јасеновац да нису српског порекла. Баш сам са Богартом расправљао о видовданском култу ножа и клања код Срба. Код Срба католика је то још израженије јер им је пагански идентитет потиснут у потпуности, а свако потискивање ствара неки облик шизофреније и психопатолошке девијације. Срби православни (похришћањени пагани) знају да буду луди и окрутни у рату, али никад и понављам никад се то није претворило у психопатско клање и иживљавање попут оног у Јасеновцу.

Е Богарте, Богарте, то је још један разлог зашто не смемо да потискујемо паганско у себи, ето Буњевци су задржали Дужијанцу, а имали су и неки краљице (покладне поворке попут лазарица) затим и неку врсту сеоске крсне славе, па су знали за виле.... углавном није им пагански идентитет толико потиснут као код других католика штокаваца.
 
У Вуковим песмама Змај Огњени Вук је из Купинова, и по току народне песме може се закључити да је и отац Стефана Лазаревића пошто често посећује Лазареву жену.

Уф, откуд Змај-огњени Вук отац Стефана Лазаревића, он је праунук Вука Бранковића и рођен је 50 година после Стефанове смрти! :confused:
 
Па то је мало народни песник побркао лончиће. :lol:

А мотив змаја ме је кроз народно предање и епику, и не само код нас, него као интернационалан феномен, одувек фасцинирао. Тим пре што су код нас змајеви антропоморфизовани и позитивни, светли ликови. Тек од новије историје, и утицаја западне традиције где се змај поистовећује са аждајом, долази до увођења змаја као злог бића. Јован Рајић у 18. веку говорећи о рату Аустрије са Турском говори о рату Орла са Змајем, где су хришћани орлови, а муслимани змајеви... толико западњачко, а несрпско поређење. Мало ме подсећа на Толкина и мотиве из бројних RPG игрица базираних на келтској митологији, где змајеве често јашу зликовци, док су позитивци у савезу са џиновским орловима, који су, опет, у рату са змајевима.
 
Мене највише фасцинира како су у једном човеку спојени хтонско, ноћно (вук) и небеско, светлосно (змај) биће. То заправо доказује ону моју теорију да су Световид и Дабог манифестације једног бића (Сварога), а да могу бити и самостални, баш као што су и вук и змај чак и раздвојени предмет култа код Срба. А и сам змај се састоји од посебних елемената, змије и птице који опет сваки за себе могу бити предмет обожавања.
 
Ima jedna prica , koju sam cuo od Bunjevaca u tavankutu , pre jedno 5 godina . Pricali su mi da su oni dosli u vreme Velike seobe , bezeci od Turaka , tu gde su . Da je njihov krak isao nekako pored reke Bune , i da se zato tako zovu . A da na Buni ima jedan Katolicki manastir . Posto su tu , uglavnom ostajalibez hrane , Uzimali su brasno iz manastira , da nahrane decu, ali su morali da prime katolicanstvo jer je to bio uslov Fratara da imm brasno daju .
Naravno , ovo je samo jedna kafanska prica . Ja neznam nista o tome , i bas bi voleo da mi neko objasnii ko to zna . A sto se tice Ilira u Austriji , Gosp. Bogart je u Pravu . To znam .
 
NATIONAL GEOGRAPHIC HRVATSKA, lipanj 2005.

Hej salaši na sjeveru Bačke


Grana mala ali fina, pjesnički je opis Hrvata koji žive na sjeveru Vojvodine dičeći se imenom Bunjevci, svojim hrvatskim podrijetlom, ikavicom, prekrasnim narodnim nošnjama i plesovima, te umjetničkom tehnikom izrade slika od slame, koja je potekla u - Đurđinu.

NAPISAO DRAŽEN PRĆIĆ

Davno, u 16. i 17. stoljeću, predvođeni franjevcima napustiše pred Turcima svoja ognjišta pokraj rijeke Bune, te iz vrletnih krajeva južne Hrvatske i Hercegovine krenuše prema novim postojbinama. Jedan dio smjesti se oko Senja, a drugi u plodnoj panonskoj ravnici, u trokutu Subotica-Sombor-Baja, gdje mačem osvojiše i sačuvaše novu postojbinu. Tada su ih nazivali Dalmate, a s vremenom se, zacijelo po pradomovini, za njih ustalilo ime Hrvati Bunjevci. Nakon brojnih povijesnih Scila i Haribda, danas ih je na sjeveru Bačke sve manje, ali ponosno gaje svoju tradiciju. Đurđin, selo pokraj Subotice, od davnina je znan kao primjer bunjevačkog salaškog života; u njemu se danas nalazi jedinstveni bunjevački muzej (još se samo u Baji nalazi slična bunjevačka kuća), u njemu je nastala u svijetu poznata tehnika izrade slika od slame, a u Đurđinskoj je crkvi i jedini križni put na svijetu izrađen od slame.

Kraljičina zemlja i danas je naziv jednog dijela zemlje u đurđinskoj župi, koji potvrđuje prvi pisani podatak o imenu cijelog lokaliteta, a koji je pod nazivom Đurđin mađarski vlastodržac Matija Korvin darovao svojoj majci kraljici Elizabeti sredinom 15. stoljeća (1462.). Također, na Pavlovcu, oko šest kilometara od današnjeg naselja, postoje ostaci srednjovjekovnog samostana u kojemu je živio i djelovao red Pavlina, ugašen 1598., kad su se redovnici povukli na ugarski teritorij u Ostrogon (Esztergom). Iz tog vremena datira i narodna predaja, sačuvana u jednoj od najstarijih domaćih obitelji Dulić, po kojoj su redovnici na odlasku ostavili malobrojnim naseljenicima milosnu sliku Gospe Čenstahovske, poznatije kao “Crna Gospa”, uz preporuku da je, kad se jednom vrate na ove prostore, opet vrate njima na čuvanje. Zavjet čuvanja ispunjen je, prema pisanju franjevačke kronike subotičkog samostana, 1692., kad je slika vraćena svećenicima koji su se vratili u ovaj kraj. U vrijeme naseljavanja Đurđina, koji je tijekom turskih osvajačkih pohoda bio gotovo opustošen i razoren, ovdje je živjelo i trajno bilo nastanjeno 20-30 hrvatskih obitelji, ali se prva veća i organiziranija kolonizacija bunjevačkog življa bilježi u 17. stoljeću, točnije 1687.

Naseljeni živalj ubrzo je na kvalitetnoj crnici razvio svoju osnovnu životnu djelatnost, poljoprivredu. Na području od oko 10 četvornih kilometara koncentriraju se životne nastambe i prva obiteljska imanja, takozvani salaši - svojevrsna prethodnica mnogo poznatijih američkih rančeva. Salaš, kao jedinstveni oblik životno-radnog okruženja bunjevačkih Hrvata u novoj domovini, osim zemljišnog posjeda imao je tipiziranu kuću u kojoj je živjela višečlana obitelj domaćina, te radne “zgrade” u kojima se čuvala stoka i pohranjivala ljetina. Žito, taj dragocjeni dar najplodnije zemlje, ne samo da je prehranilo gladne doseljeničke obitelji nego je u nepunih stotinu godina u novoj postojbini pridonijelo njihovu ekonomskom prosperitetu, koji je čak rezultirao hodočašćem u Rim 1773., kad im je papa Klement XIV. izdao pisanu bulu...

“Na službi u Crkvi sv. Josipa i đurđinskoj župi nalazim se već dvanaest godina”, govori svećenik mr. Lazar Ivan Krmpotić, utemeljitelj jedinstvene izložbene postavke pod nazivom etno-zbirka Bunjevački salaš. Još prije nego što je igrom providnosti došao na mjesto dušobrižnika ovog bisera bačke ravnice, osobno se založio da se sačuva stara zgrada pokraj crkve u kojoj se nekoć nalazio župni ured. Klasična zgrada ustvari je tipična salaška obiteljska nastamba prvih doseljenika, toliko karakteristična za ovdašnji živalj. Uz pomoć i veliku podršku svojih župljana, ali i mnogo drugih ljudi dobre volje iz Subotice i okolice, nastavlja Krmpotić, postavljena je svojevrsna zavičajna izložba. Nastavljajući iskonsku skrb crkve za očuvanjem duhovne i kulturne baštine svoga naroda, objekt je restauriran i nadograđen elementima poput ambetuša, kokošinjca, poljske peći. Uz stalnu nadopunu izloženih eksponata - darova iz obiteljskih zbirki - 5. kolovoza 2001. ova jedinstvena etno-zbirka svečano je otvorena. Uz stambenu cjelinu u kojoj se nalazi sačuvano gotovo kompletno pokućstvo i raznovrsni detalji iz svakodnevnog života bunjevačkih Hrvata - primjerice, najstariji je eksponat stari kovčeg s početka 18. stoljeća - uz okućnicu se nalaze i brojni poljoprivredni strojevi, danas rijetki muzejski eksponati. Tu je i posljednji đurđinski đeram, karakteristični ravničarski bunar, koji svojom autentičnošću priziva zaboravljeno vrijeme i tradiciju koja je održala ljude na ovim prostorima...
 

Back
Top