Božiji sud

Мислим да се то раскидање веза односи на то да природне потребе и пориви не пређу у страст, па да будемо опсједнути тим неким поривима, нпр.да узимамо хране колико нам је потребно, а не да се преждеравамо итд.
To se podrazumeva. Čovek napravi kuću od 400 kvadrata, a koristi 40. Kupi auto koji ide 300 na sat a nigde ne može da vozi tom brzinom.
 
south railroad:
Vaistinu Voskrese Hristos Istiniti Bog nas!
Kako ti vidis samu pogodbu? Gospod sve salje u vinograd da rade, da podnose tegobu i zegu sunca. Kako rezonujes? Na cemu se zasniva taj rad?

Želeo bih da dopunim svoj pređašnji odgovor.
Stav u kome dominira rasprava o pogodbi, tegobnom radu, sunčevoj žezi, zasnivanju rada itd. navodi nas na naš ljudski, materijalistički generalni stav o radu i plati, o zaslugama i nagradi, o dam daš, o uzajamnom činjenju, o razmeni dobara i usluga, o ekonomskim principima međuljudskih relacija, o ''jasnom i neupitnom'' utemeljenju ljudskog društva zasnovanog na imati (a ne biti, jer biti, OK, ali to je za one, znaš, zaluđenike, luzere...).
Kada govorimo o pouci priče, ovo bi mogla biti treća pouka: da nikako ne možemo na Carstvo nebesko i na Božje Promisliteljstvo o nama ljudima, da preslikavamo naše ovozemaljske stavove. Božja i naša merila su veoma različita. Naša su gruba, kabasta i neotesana, primitivna i plitkoumna, opterećena zemaljskim / materijalističkim, a Božja neuporedivo, neuporedivo, ne-u-po-redivo dublja, dalekosežnija i promišljenija od takvih naših.

Hristos Vaskrse Brate
 
Nisam rekao u tom kontekstu.
Kad kažem "Božija merila su za nas nesaznajna", to je ono kad ostanem bez odgovora na pitanje kako i zašto može da postoji jedan Ljubo Miloš, Pero Brzica, Miroslav Filipović Majstorović i sl...
To nije ni bitno za nas jer niko nije dokučio tajnu stvaranja u tom smislu. Svako se upita bar jednom "zašto baš ja postojim". Pošto nam je razum ograničen i u tom ograničenju trebamo težiti da dostignemo našu granicu a mi ni to ne možemo.
 
To nije ni bitno za nas jer niko nije dokučio tajnu stvaranja u tom smislu. Svako se upita bar jednom "zašto baš ja postojim". Pošto nam je razum ograničen i u tom ograničenju trebamo težiti da dostignemo našu granicu a mi ni to ne možemo.
Kako ono kaže:

9. Jer delimično znamo, i delimično prorokujemo;
10. A kada dođe savršeno, onda će prestati što je delimično.
11. Kad bejah dete, kao dete govorah, kao dete mišljah, kao dete razmišljah; a kada sam postao čovek odbacio sam što je dečije.
12. Jer sad vidimo kao u ogledalu, u zagonetki, a onda ćemo licem u lice; sad znam delimično, a onda ću poznati kao što bih poznat.
 
Kako ono kaže:

9. Jer delimično znamo, i delimično prorokujemo;
10. A kada dođe savršeno, onda će prestati što je delimično.
11. Kad bejah dete, kao dete govorah, kao dete mišljah, kao dete razmišljah; a kada sam postao čovek odbacio sam što je dečije.
12. Jer sad vidimo kao u ogledalu, u zagonetki, a onda ćemo licem u lice; sad znam delimično, a onda ću poznati kao što bih poznat.
Kad dođe taj trenutak onda ćemo i znati. Možda sam ja Pavla pogrešno protumačio ali on misli na ovaj život gde nam ostaje vera nada i ljubav.
 
Kad ovako smelo izjaviš da će Bog uništiti zle ljude...
ja se setim terminologije iz svoje vojske, kada smo se služili izrazom ''likvidiranje neprijateljske žive sile'',
kao malo humaniji izraz od ubijanja neprijateljskih vojnika.
To možemo mi ljudi da pričamo, jer nam krvoločno iskustvo ne manjka, ali da Svemogući Bog uništava / likvidira / ubija zle ljude...??? Kako? Davljenjem? Gušenjem? Razboljevanjem? Vešanjem? To nikako nije spojivo s Njim svemoćnim. Da svoju tvorevinu uređuje tako što ubija svoja stvorenja!? A, da to propagira neko pod Novim Zavetom, takozvani Hrišćanin, pod dve zapovesti ljubavi, pod onim nestvarno miroljubivim zavetom : ''ko tebe kamenom ti njega hlebom'', i sl.
Hrišćanko?
Alo!
*
Hristos Vaskrse i sve nas pozva da ljubimo i neprijatelje svoje, i da se molimo Bogu za njih.
Nisi to citao u Bibliji?
Izvini ja sam proucavala Bibliju pa je znam
Nisi cuo za Potop? Bozji Sud?
Veliku nevolju? Armagedon?
ovo i onako nije za ovu temu ovde
imas teme o Bibliji pa tamo pisi
evo moze i ovde
Bog ce prvo svima suditi i nakon toga ce unistiti zle
kao sto je u Potpu unistio sav zao svet tog doba.
 
Amin (na to da Hristos, Istiniti Bog naš vaistinu Vakrse)
*
Najpre nešto vrlo bitno da shvatimo. Priča se odnosi na čoveka domaćina, vinogradara. On a ne Bog je akter priče. Dakle ne radi se o Božjem sudu, suđenju i sl. Priča ilustruje još 1 način koji Bog primenjuje da bi nama ljudima pojasnio svoje namisli s nama ljudima tj. kako treba da shvatimo njegove naizgled nerazumne odluke. Pouke vidim dve.

Prva pouka:
Domaćin je dao svima koliko je hteo, prvima prema pogodbi 1 dinar, a ostalima isto toliko. I, na primedbu prvih da to nije pravedno, rekao je: ''Ili zar ja nijesam vlastan u svojemu činiti šta hoću? Zar je oko tvoje zlo što sam ja dobar?'' Ovo nas uči da ne možemo svoje, zemaljsko shvatanje vlasništva nad nekom imovinom ili pogodbe s nekim ljudima, nametati i smatrati da i Božje shvatanje i ponašanje treba da bude isto. Bog ne brine o vinogradu, niti o imanju, niti o prinosu, niti o novcima... već o dušama (koje daje ljudima na čas začeća), na upotrebljavanje, korišćenje, oblikovanje, ubeljivanje, i uopšte na to da što bolje shvate i prihvate Božji Duh, Duh Sveti. Jer, Bogu su duše ljudske bitne i On ih traži da Mu se one vrate u momentu smrti. (Sve vreme, večno, naša duša nije naše vlasništvo, ona nam je data u najam, na obradu, s tim da je vratimo kada dođe čas, kada je njen vlasnik, Bog, potraži nazad. Imanje, telo, i sav materijalni svet, samo zato služi da se ljudske duše izbruse, ulepšaju i usjaje. Ima 1 divan citat Епископа Хризостома Војиновића (1911-1989) koji ovo ilustruje:

''Јер, лепе су јутарње зоре, лепе су звездане ноћи, лепа су мирисна пролећа и златне јесени, али је од свега на свету лепша и кориснија добра и племенита човекова душа. Због ње ваљда и сунце сија, због ње трепере звезде, због ње је Син Божији сишао на земљу, због ње је његово Јеванђеље, због ње су цркве и манастири, због ње празници и службе Божије.''

Tako da priča ima poruku da shvatimo kako Bog ovde, u ''svojoj bašti'', ima pravo da sprovodi svoj ''plan i program'' onako kako On smatra da treba. To što mi imamo drugačije shvatanje o Njegovom postupanju, ne treba da predstavlja problem u našem sazrevanju. Štaviše, umesto da ovde imamo problem shvatanja, pozvani smo da se napregnemo i razumemo Njegove naume. A da svoje porive i proteste smirimo i pripitomimo. Razumevanje ove priče daje navedeni citat iz Matej 20:15. Da je On suveren nad Svojim vlasništvom. I da mi treba da imamo poverenja/vere da je takvo Njegovo postupanje nesravnjivo mudrije od našeg postupanja. Vera naša se tako ojačava. Umni ljudi su na pitanje šta bi tražili od Boga odgovarali ''da mi dometne vere''. Svojim prefinjenim umom duboko shvatajući da se njihovi stavovi (tih umnih ljudi) ni približiti ne može Božjem umu i postupanjima po svojoj koristi za učenje, za vaspitavanje, za kutivisanje, za uzrastanje i sl. Čega? Ne čoveka, već samo jednog dela čoveka, njegove duše.

Druga pouka:
Ne zavidi. To je poruka uvršćena još u starozavetnih 10. Zašto je zavist zabranjena? Zato što ne zna čovek zbog čega Bog nekome nešto daje. S kakvim krajnjim ciljem? S kojom namerom? Ne zna čovek ni milioniti deo prefinjenih detalja nekog i najmanjeg pokreta koje Bog zna. I nema čovek te namere, niti ga one zanimaju, kakve Bog ima. Zato treba da ne ropće, da ne zavidi, da smireno prihvati i samo da posmatra šta i kako Bog čini u ovom Svom svetu.

Oprosti Brate na obimnosti.
Hristos Vaskrse.
Ἀληθῶς ἀνέστη!
Hvala na opsirnom odgovoru.

Gospod nam je mnoge spasonosne poruke objavio u pricama. Sebe jeste stavljao u price ali indirektno na primer: Izidje sijac da sije.... Covek neki imase vinograd... i ovima slicne price tako da smatram da i u ovoj govori o Sebi na isti nacin.
Ja bih samo u ovoj prici stavio akcenat na sam rad a ne na poentu price ili njeno tumacenje. Dakle taj rad, to podnosenje zege i tegobe dana... to je ono sto mi mozda izbegavamo. Lakse nam je da smatramo da radimo nesto i da samim tim zasluzujemo dinar, nego da izadjemo u vinograd, tj u svoje srce i pocnemo sa ciscenjem.
 
Na brzinu sam iscitao ovo sve, i ne nalazim odgovora.
Kazete uopsteno, nije pravo da svi budemo jednako placeni, jer nismo svi jednako radili. Ja vam na to kazem, a sta ce biti ako se ispostavi da neko uopste nije radio za Gospoda, vec za satanu dok smo mi raspravljali ko je medju nama veci, ko zasluzuje vecu, a ko manju platu?
Petar se protivio da mu Gospod opere noge, nije ovo razumeo da sto je u ljudi visoko, ljudska hijerarhija, da je to u Boga mrzost. Vi kazete visoki su putevi Boziji, nismo dorasli, a ja pitam ZASTO? Nije li zato sto uzdizemo pogresno? Jel pravo bilo da Gospod -UCITELJ ucenicima pere noge? Jel pravo bilo da se Gospod unizi do smrti? Jel vam pravo da andjeli najmanjih dece gledaju Boga Oca stalno, da su mu bas oni najblizi? Jel pravo da vi gledate ko je ko, a ne sta ko pise, govori, dela? Moji li su putevi nepravi, kaze negde Bog? IZOPACILI STE - i ja govorim uopsteno, ne mislim na nikog ovde pojedinacno, da se ne oseti ko prozvanim vise, ili manje..
13. Ви зовете мене учитељем и Господом; и право велите: јер јесам.
14. Кад дакле ја опрах вама ноге, Господ и учитељ, и ви сте дужни један другом прати ноге.
15. Јер ја вам дадох углед да и ви тако чините као што ја вама учиних.
16. Заиста, заиста вам кажем: Није слуга већи од господара свог, нити је посланик већи од оног који га је послао.
17. Кад ово знате, благо вама ако га извршујете.
18. Не говорим за све вас, јер ја знам које изабрах; него да се збуде писмо: Који са мном хлеб једе подиже пету своју на ме
vi mislite da vas hijerarhija spasava, gledate ko je iznad vas, gledate ko je ispod vas, ko je vise, ko manje radio... bojim se da ce vase razocarenje biti neprihvatljivo vama samima, iliti NESAZNAJNO, a sta to znaci, svako sazna, pre ili kasnije
 
Poslednja izmena:
Na brzinu sam iscitao ovo sve, i ne nalazim odgovora.
Kazete uopsteno, nije pravo da svi budemo jednako placeni, jer nismo svi jednako radili. Ja vam na to kazem, a sta ce biti ako se ispostavi da neko uopste nije radio za Gospoda, vec za satanu dok smo mi raspravljali ko je medju nama veci, ko zasluzuje vecu, a ko manju platu?
Petar se protivio da mu Gospod opere noge, nije ovo razumeo da sto je u ljudi visoko, ljudska hijerarhija, da je to u Boga mrzost. Vi kazete visoki su putevi Boziji, nismo dorasli, a ja pitam ZASTO? Nije li zato sto uzdizemo pogresno? Jel pravo bilo da Gospod -UCITELJ ucenicima pere noge? Jel pravo bilo da se Gospod unizi do smrti? Jel vam pravo da andjeli najmanjih dece gledaju Boga Oca stalno, da su mu bas oni najblizi? Jel pravo da vi gledate ko je ko, a ne sta ko pise, govori, dela? Moji li su putevi nepravi, kaze negde Bog? IZOPACILI STE - i ja govorim uopsteno, ne mislim na nikog ovde pojedinacno, da se ne oseti ko prozvanim vise, ili manje..
vi mislite da vas hijerarhija spasava, gledate ko je iznad vas, gledate ko je ispod vas, ko je vise, ko manje radio... bojim se da ce vase razocarenje biti neprihvatljivo vama samima, iliti NESAZNAJNO, a sta to znaci, svako sazna, pre ili kasnije
Ok, zaključak? :)
 
Мислим да се то раскидање веза односи на то да природне потребе и пориви не пређу у страст, па да будемо опсједнути тим неким поривима, нпр.да узимамо хране колико нам је потребно, а не да се преждеравамо итд.

Не суди брате Кославе75 брату своме, јер врло често је тај брат твој који се преждерава је болестан.
Гледај у свој тањир а не туђ.
 
Не суди брате Кославе75 брату своме, јер врло често је тај брат твој који се преждерава је болестан.
Гледај у свој тањир а не туђ.
Ах па не судим ја пријатељу, реци ми само дајеш ли допуштење вјерницима да кажу своје мишљење или их треба на голи оток😁.
 
Ах па не судим ја пријатељу, реци ми само дајеш ли допуштење вјерницима да кажу своје мишљење или их треба на голи оток😁.

Ради се о поквареним митохондријама, преносу АТПа у ћелије, и поремећају инсулинске осетљивости, а све због вакцина, додатака храни, седења, соје, фруктозе, итд....зато је много мале деце дебело, а ни криво ни дужно. Некада у САД, а сад и код нас.
Такође, она се често и преједају, јер им је поремећен метаболизам шећера, тј глукозе, и увек су гладни, незасити, а ту је још и поремећај обраде масти, па се таложе без потребе, итд...
....
Некада су цркве биле средиште ОБРАЗОВАЊА људи, и просвећења, а сада само тупите теолошке расправе о којима НИКО не зна одговор, и боље би вам било да се посветите стварном животу, и својим веровањем учините овај свет бољим местом за живот, него што брините о ономе после, брините о овоме САД. Има ко брине за после....ово није теби упућено, него уопштено....
 
Ради се о поквареним митохондријама, преносу АТПа у ћелије, и поремећају инсулинске осетљивости, а све због вакцина, додатака храни, седења, соје, фруктозе, итд....зато је много мале деце дебело, а ни криво ни дужно. Некада у САД, а сад и код нас.
Такође, она се често и преједају, јер им је поремећен метаболизам шећера, тј глукозе, и увек су гладни, незасити, а ту је још и поремећај обраде масти, па се таложе без потребе, итд...
....
Некада су цркве биле средиште ОБРАЗОВАЊА људи, и просвећења, а сада само тупите теолошке расправе о којима НИКО не зна одговор, и боље би вам било да се посветите стварном животу, и својим веровањем учините овај свет бољим местом за живот, него што брините о ономе после, брините о овоме САД. Има ко брине за после....ово није теби упућено, него уопштено....
Али моје је мишљење да је једини начин, да се нешто промјени данас управо тај да гледамо на то послије јер се угледамо на непромјењиву константу.
Ево погледај шга нам долази са запада, да ли је то напредак , да ли нас води у боље сутра или..., а тај запад је ма како се он декларисао уствари безбожан и видимо да не доноси скоро ништа сем деструкције.
 

Back
Top