Quantcast

Božiji sud

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
48.101
ja mislim da su ljudi nekad previse arognatni i da sebi daju za pravo da drugima tumace Bozije reci..
svako treba da ih tumaci onako kako ih sam razume.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
ja mislim da su ljudi nekad previse arognatni i da sebi daju za pravo da drugima tumace Bozije reci..
Da tabe ali postoje crkvene dogme koje se ne dovode u pitanje. Svaka hrišćanska denominacija ima svoju i pripadnik te dogme mora tako isto da tumači.
Ko tumači na svoju ruku biće vazda jeretik svih denominacija.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Slažem se sa Saletom.
Saglasnost u veri je veoma važna.
Nije nebitno da li se, recimo, Isus smatra samo dobrim i moralnim učiteljem, prorokom ili Bogom.
Krupne stvari proizlaze iz tih razlika

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
48.101
ali isti ti ljudi koji sad pricaju o hriscanstvu da su rodjeni u japanu pricali bi tako za Budu..da su rodjeni u nekoj muslinaksjoj zemlji pricali bi o Alahu.....kapiras sta hocu da kazem?
bitno je sta osecas..

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
ali isti ti ljudi koji sad pricaju o hriscanstvu da su rodjeni u japanu pricali bi tako za budu..da su rodjeni u nekoj muslinaksjoj zemlji pricali bi o alahu..kapiras sta hocu da kazem?
bitno je sta osecas..
Pa kao nekad pripadnik Slovena je verovao u peruna, nordijac u odina, grk u zevsa itd.
Danas Srbi pripadaju hrišćanskom korpusu tako i veruju. Znači bitna je vera, većiinom ljudi je doživljavaju osećajem i ne opterećuju se dogmatikom. Ovde su ljudi koji su nešto malo pročitali pa diskutujemo, a svima zajedničko je da verujemo u Boga. Neko će ga nazvati vanzemaljcem, neko prirodom, neko višom silom a većina Bogom. U mnogobožačkim religijama su mnoštvo bogova a u monoteizmu su anđeli i demoni. Suština je ista.
Mada će sad svi dogmaši da me demantuju ili reći da sotona priča kroz mene :D

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
ali isti ti ljudi koji sad pricaju o hriscanstvu da su rodjeni u japanu pricali bi tako za Budu..da su rodjeni u nekoj muslinaksjoj zemlji pricali bi o Alahu.....kapiras sta hocu da kazem?
bitno je sta osecas..
Razumem te. To je svojevrsna tautologija
Ali je stvar želje za daljom spoznajom.
Razumljivo je da ti sa 7 godina bude dovoljno da naučiš sabiranje do 10.
Ali, nije shvatljivo da ti to bude dovoljno i sa 33 godine.
Ako sam, npr ja, rođenjem postao pravoslavni hrišćanin, sada sam to ubeđenjem.
A nije da nisam isčitavao i nešto drugo što izaziva i dovodi u pitanje Pravoslavno Hrišćanstvo.
Ne bežim ni od izrazito kritičke literature, kao npr. neke denominacije.
Upravo me je to nateralo da dodatno promislim te izazvane stavove i pronalazim/potvrđujem odgovore

Bogomolj@c

Obećava
Poruka
68
Mogao si sve to da smestiš u dve rečenice.
Pohvale za trud.
Znači Bog će biti blaži prema onima koji ne priznaju Bibliju i ako su čuli za nju? To tvoja interpretacija ili i to zapisano?
Najpre,

Hvala Ti veoma, vrlo mi je drago što si moju molbu ispunio.
Sada ti značaj tog postupka nije (možda) u punoj težini jasan, ali... biće.
*
A da li će Bog biti blaži prema onima koji ne priznaju Bibliju iako su čuli za nju?
Ako su čuli, ali samo čuli i nisu dalje od toga odmakli, dakle nisu upoznati sa Hrišćanstvom makar u osnovnim crtama, i iz tog razloga ne priznaju Bibliju, njihovo stanje duha će Bog ceniti tako, kao slabiji sud.
Jer, za mnoge stvari smo čuli pa se nismo s njima upoznavali. Npr. u našim Crkvenim zapovestima stoji da jeretičke knjige ne treba čitati. Mi svojoj Crkvi verujemo, pošto smo se osvedočili da ona jeste mistično telo Hristovo i stub i tvrđava Istine, i znamo da je dobro da je poslušamo, i nećemo takve knjige čitati. Verujemo da je to dobro za nas na osnovu svoje vere u Boga, na osnovu toga što smo osetili sa kakvom ljubavlju, brigom, revnošću i vernošću nas On voli i podržava da ne padnemo.
Ali, isto tako se ponašaju i neke druge religije, smatrajući naše knjige jeretičkim. Ne znam, ali npr. neka šintoistička poruka verovatno kaže svojim vernicima šintoistima da Bibliju ne treba čitati. Zato Japanca koji odbija da se upozna sa Biblijom treba razumeti. Čovek veruje veri svojih otaca, što je u njegovoj tradiciji pohvalno. Tako ga i Bog vidi i razume. I stoga će mu biti milostiviji nego onima koji su upoznati sa Biblijom ali je ne priznaju i smatraju pogrešnom, nedovoljnom, nepoželjnom ili opasnom.
Zašto je to tako, zašto je Bog neke narode ostavio bez Svog neposrednog svedočenja kada je bio na Zemlji, to ne znamo. (I mi Srbi, kao i mnogi narodi, bili smo van događanja kada je Hristos hodao po zemlji, pa smo naknadno upoznati.) I zašto evo već 2000 god ima naroda kojima se Bog u svoj Svojoj punoti još uvek nije otkrio u onoj meri kao što jeste dominantno Hrišćanskim narodima, ne znamo. On zna. (Ko u njega veruje, zna da ''ni jedna vlas s glave čoveka ne pada slučajno''.)
*
Nije moja interpretacija, već na više mesta u Sv.Pismu stoji da će Bog biti blažeg suda prema onima koji nisu upoznati sa Njegovim Zavetom. (Npr. negde u Novom Zavetu stoji da će svaki onaj sluga koji je naučen pa ne ispunjava naredbe svoga gospodara biti više bijen od onog koji takođe isto to ne ispunjava ali nije naučen.)

Hristos Vaskrse Брате Сале.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Najpre,

*
A da li će Bog biti blaži prema onima koji ne priznaju Bibliju iako su čuli za nju?
Ako su čuli, ali samo čuli i nisu dalje od toga odmakli, dakle nisu upoznati sa Hrišćanstvom makar u osnovnim crtama, i iz tog razloga ne priznaju Bibliju, njihovo stanje duha će Bog ceniti tako, kao slabiji sud.
Jer, za mnoge stvari smo čuli pa se nismo s njima upoznavali. Npr. u našim Crkvenim zapovestima stoji da jeretičke knjige ne treba čitati. Mi svojoj Crkvi verujemo, pošto smo se osvedočili da ona jeste mistično telo Hristovo i stub i tvrđava Istine, i znamo da je dobro da je poslušamo, i nećemo takve knjige čitati. Verujemo da je to dobro za nas na osnovu svoje vere u Boga, na osnovu toga što smo osetili sa kakvom ljubavlju, brigom, revnošću i vernošću nas On voli i podržava da ne padnemo.
Ali, isto tako se ponašaju i neke druge religije, smatrajući naše knjige jeretičkim. Ne znam, ali npr. neka šintoistička poruka verovatno kaže svojim vernicima šintoistima da Bibliju ne treba čitati. Zato Japanca koji odbija da se upozna sa Biblijom treba razumeti. Čovek veruje veri svojih otaca, što je u njegovoj tradiciji pohvalno. Tako ga i Bog vidi i razume. I stoga će mu biti milostiviji nego onima koji su upoznati sa Biblijom ali je ne priznaju i smatraju pogrešnom, nedovoljnom, nepoželjnom ili opasnom.
Zašto je to tako, zašto je Bog neke narode ostavio bez Svog neposrednog svedočenja kada je bio na Zemlji, to ne znamo. (I mi Srbi, kao i mnogi narodi, bili smo van događanja kada je Hristos hodao po zemlji, pa smo naknadno upoznati.) I zašto evo već 2000 god ima naroda kojima se Bog u svoj Svojoj punoti još uvek nije otkrio u onoj meri kao što jeste dominantno Hrišćanskim narodima, ne znamo. On zna. (Ko u njega veruje, zna da ''ni jedna vlas s glave čoveka ne pada slučajno''.)
*
Nije moja interpretacija, već na više mesta u Sv.Pismu stoji da će Bog biti blažeg suda prema onima koji nisu upoznati sa Njegovim Zavetom. (Npr. negde u Novom Zavetu stoji da će svaki onaj sluga koji je naučen pa ne ispunjava naredbe svoga gospodara biti više bijen od onog koji takođe isto to ne ispunjava ali nije naučen.)

Prijatelju, otkud mi uopšte znamo kriterijume Božijeg suda?

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Najpre,

*
*

Kao prvo tlf mi definiše gramatički neku reč, npr "bog" mi uvek malo slovo ispoštovajući tebe vraćam se da ispravim tlf.
Ne uzimam to kao bitno jer mi se sviđa ona Isusova parafraziram "neće svako ko mi govori Gospode, Gospode zadobiti carstvo nebesko, već ko ispunjava Božiju volju" jer sam razumeo da ni Isus ne ceni formu.
Mislim da se religije previše bacaju o nekom drugom životu bez da niko od nas i ne zna šta se dešava posle, ostaje nam samo da verujemo da će biti baš onako kako su ih one napisale.
Što se tiče duhovnosti to stičemo retko unutrašnjem osećaju ili većinom okruženju. Monaštvo u svim religijama se opredele ljudi koji žele da dožive duhovni život, a mi smo svetovni i malo prostora ima da se duhom napunimo.

Bogomolj@c

Obećava
Poruka
68
Otud što nam je saopšteno.
Kroz Sv.Pismo, kroz Crkvu, kroz žitija svetih (npr. mitarstva), kroz ono što vidimo, čujemo i razumemo da se dešava nama i našim bližnjima kada se ponašamo ovako ili onako. Ovako: kako Bog zapoveda, časno, čestito, pošteno, pravedno, milosrdno, s brigom da svi uzrastemo u ljubavi Božjoj... ili onako: suprotno tome. Sve to nas neprekidno uči šta to Bog od nas traži i očekuje, a šta osuđuje. Prema tom saznavanju znamo kriterijume Božjeg suda.

Hristos vaskrse Brate

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Otud što nam je saopšteno.
Kroz Sv.Pismo, kroz Crkvu, kroz žitija svetih (npr. mitarstva), kroz ono što vidimo, čujemo i razumemo da se dešava nama i našim bližnjima kada se ponašamo ovako ili onako. Ovako: kako Bog zapoveda, časno, čestito, pošteno, pravedno, milosrdno, s brigom da svi uzrastemo u ljubavi Božjoj... ili onako: suprotno tome. Sve to nas neprekidno uči šta to Bog od nas traži i očekuje, a šta osuđuje. Prema tom saznavanju znamo kriterijume Božjeg suda.

Hristos vaskrse Brate
Vaistinu vaskrse.
Mislim da nije naše da se bavimo kriterijumima Božije ljubavi.

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.019
Iz jevandjelja, generalno, koliko je kome dato, toliko ce se i traziti od njega..
Istina jevandjelja (Matej 25,31-46) je jasna, gde se svi narodi skupljaju pred Sinom čovečijim koji je seo na presto slave svoje i razlučuje postavljajući jedne sa desne, a druge sa leve strane sebi, te sudi i meri po čisto ljudskim delima i nedelima (a ne doktrinarnim shvatanjima-učenjima, uključujući i nasledstvo) obeju strana, jednima život večni, a drugima muka večna.
  • Ponovni dolazak sina čovečijeg, tj. Gospoda je očigledan svim plemenima na zemlji koja su proplakala, ali on sabira preko andjela izabrane svoje od 4 vetra (matej 24,31; marko 13,27), jer su kukolj, tj. Sinove zla, sablazni i bezakonje iz carstva njegova (tj. falš doktrine i njihove tvorce) sabrali ranije, pre pšenice (matej 13,30-39), na kraju onoga, prvog veka (matej 13,40, kada i Hristos u sve dane bi sa apostolima do kraja veka, matej 28,20, jer obukavši se u silu s visine činjahu mnoga znamenja šireći jevandjelje i krštavajući), te na kraju nekog veka razlučuju zle od pravednih, i to kao što ribari izvuku mrežu od svake vrste ribe, pa na obali odvajaju dobre, a loše izbacuju (matej 13,48-49). Dakle, ta dva sabiranja se razlikuju suštinski, jer u prvom se sabira samo kukolj, tj. Sablazni i oni koji čine bezakonje, kada pravednici blistaju u carstvu božijem, a u drugom se odlučuju zli od pravednih kada je prisutan i sin čovečiji (matej 25,32). Medjutim, izmedju ta dva sabiranja (matej 13,41 i 47), tj. Neposredno ispred poredjenja carstva nebeskog sa izvlačenjem svake vrste ribe iz mora, nalaze se još dva poredjenja carstva nebeskog: čovek koji nalazi blago sakriveno u polju, i trgovac dragocen biser, te obojica prodaju sve što imaju i kupuju svaki što je pronašao.
    Po lažnom otkrivenju 14 žetva se upravo odvija kad se ispuni trpljenje onih koji su odbili žig zveri, a koji je opšti uslov kupoprodaje svih društveno-socijalnih slojeva.
    Kao jevandjeosko razumevanje svega toga (matej 13,51) svaki književnik-prepisivač naučen carstvu nebeskom dokazao to, te argumentuje novim i starim (matej 13,52) zavetom, tj. Sabira zajedno sa Gospodom, jer ako nije s njim i ne sabira, protiv njega je i rasipa (matej 12,30). Na drugoj strani pisac lažnog otkrivenja svoje "prorokovanje" pretpostavlja sz svetim prorocima božijim koje besomučno potire ili rabi, krade ili vadi i menja kontekst, a da se uopšte ne poziva na njih i sempluje izopačujući ili jednostavno negira reč gospodnju kao da su svi ludi pa nemaju sz (i nz) da provere; i na kraju, taj i takav plagijator i skrnavitelj da preti nekom za oduzimanje i/ili dodavenje. Još bolje, neće ništa ostati od lažnog otkrivenja.

Bogomolj@c

Obećava
Poruka
68
Vaistinu vaskrse.
Naprotiv.
Kako ćemo Mu se najpre zahvaliti, kako ćemo Mu potom tu zahvalnost opipljivo predati, kako ćemo se orijentisati u ovom svetu prema njegovim svakovrsnim šarenim ponudama ako se ne trudimo da razumemo čime možemo da steknemo ili podržimo Božju ljubav prema nama. Čovek je, štaviše, pozvan da se bavi spoznajama Njegove ljubavi. Ako ne s time, čime drugim?

Hristos vaskrse

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Naprotiv.
Kako ćemo Mu se najpre zahvaliti, kako ćemo Mu potom tu zahvalnost opipljivo predati, kako ćemo se orijentisati u ovom svetu prema njegovim svakovrsnim šarenim ponudama ako se ne trudimo da razumemo čime možemo da steknemo ili podržimo Božju ljubav prema nama. Čovek je, štaviše, pozvan da se bavi spoznajama Njegove ljubavi. Ako ne s time, čime drugim?

Hristos vaskrse
Kako to misliš "naprotiv"?
Pa, sećaš se one priče o jednako plaćenim radnicima, iako su radili različito vreme.
Moj stav je da se ne bavim "kriterijumima BOžijeg suda", jer polazim od vere da BOg nas voli i da nas je i stvorio i učinio sve moguće, a i preko toga da uđemo u Njegovu radost.

Koslav75

Primećen član
Poruka
655
1... Bog da je smisao života, nedorečeno je, i deluje kao ispraznost. Hristos je rekao da budemo Sveti kao što je On Svět. To je konkretnije, i jasno šta nas Bog zavetuje Novim Zavetom. Zašto je ovo smisao? Zato što smo Mu potrebni tamo, u carstvu nebeskom, gde smo pozvani da idemo po upokojenju, kao Sveti, kao čisti a ne kao prljavi. Kao nedostojni, nećemo imati pristupa tamo. Zato je Bogu stalo da svojim čestitim životom tako ubelimo svoju dušu, da budemo dostojni večnog života u Njegovom carstvu, u Njegovoj blizini. Znači od nas se ovde traži trud na upodobljavanju Bogu, na ''zadobijanju ulaznice za pravu dvoranu''.

2... Svrha ovog, ovozemaljskog života ne može biti ni postizanje, ili zadobijanje večnog života. Zašto ne može? Zato što večni život ne može da se postiže, ili da se zadobija, pošto večni život sleduje, pripada svakom čoveku. Obavezno, neizostavno, nužno, prinudno, želeo to neko ili ne želeo, pristajao na to ili ne. Bio on mlad ili star, vernik ili nevernik, dobar ili zao, beo ili crn... Taj život počinje kao naredna etapa življenja, odmah po upokojenju.

Hristos Vaskrse
У већини се слажем, осим са једном реченицом:

Zato što smo Mu potrebni tamo, u carstvu nebeskom, gde smo pozvani da idemo po upokojenju

Бог је Свемогућ и Самодовољан, Он може по својој вољи да створи нове људе или нека друга бића, тако да ми Богу нисмо потребни, већ је он потребан нама да би испунили сврху ма каква она била.
Кад се каже да је сврха вјечни живот, претпостављам да људи мисле на живот у заједници са Богом, а не вјечни живот у геени огњеној, али то је у суштини циљ, а не сврха.
Шта је сврха, само творац зна, али по мом ограниченом знању и поимању, мислим да је најприближнији опис сврхе Есхатон у којем ће вјерни кроз вјечност спознавати Бога, али никад га неће спознати у потпуности јер је Он Безграничан, јер замислите вјечни живот како га описују неке организације, "вјечни живот у љубави, миру и благостању", мислим да би досадило😀, значи све то, али и још нешто. Бог је људима дао радозналост и рекао нам је да тражимо лице Божје.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
У већини се слажем, осим са једном реченицом:

Zato što smo Mu potrebni tamo, u carstvu nebeskom, gde smo pozvani da idemo po upokojenju

Бог је Свемогућ и Самодовољан, Он може по својој вољи да створи нове људе или нека друга бића, тако да ми Богу нисмо потребни, већ је он потребан нама да би испунили сврху ма каква она била.
Кад се каже да је сврха вјечни живот, претпостављам да људи мисле на живот у заједници са Богом, а не вјечни живот у геени огњеној, али то је у суштини циљ, а не сврха.
Шта је сврха, само творац зна, али по мом ограниченом знању и поимању, мислим да је најприближнији опис сврхе Есхатон у којем ће вјерни кроз вјечност спознавати Бога, али никад га неће спознати у потпуности јер је Он Безграничан, јер замислите вјечни живот како га описују неке организације, "вјечни живот у љубави, миру и благостању", мислим да би досадило😀, значи све то, али и још нешто. Бог је људима дао радозналост и рекао нам је да тражимо лице Божје.
Pa sad, po Bibliji da mu nismo toliko bitni i da može da nas puhne i stvori nešto drugo ne bi rekao. Jer kaže da je stvorio po svom liku čak se očovečio. Anđeli samo slušaju naredbe i pevaju mu pesme i hvale ga, dok čovek radi po osećaju i ima iste osobine kao tvorac. Od najsitnijih detalja do stvaralaštva.

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.019
Pa, sećaš se one priče o jednako plaćenim radnicima, iako su radili različito vreme.
i ti si na bazi te price odlucio
ajde budi posten, pa reci da ti nisu bas jasni Boziji kriterijumi, kako to uravnilovka, ako ti rmbas ceo dan, a neko na brzinu zavrsi, pa isto tebi, isto njemu. :D :rida:
ili ce da bude ona, dzaba ste krecili? AU!

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.019
jel zna neko da odgovori de sistiju za ovu Boziju uravnilovku? to je odavde
Матеј, глава 20
jel to sto je Bog mnogo dobar, nesporno, ili ima jos nesto drugo u pitanju neizreceno [znaci to da je Bog to iz dobrote, to je jasno, sta jos?]
1. Јер је царство небеско као човек домаћин који ујутру рано изиђе да наима посленике у виноград свој.
hehe, sta je, dakle bolje, plata, ili nasledstvo, 'ocete platu ili nasledstvo?
Istina jevandjelja (matej 25,31-46) je jasna, gde se svi narodi skupljaju pred sinom čovečijim koji je seo na presto slave svoje i razlučuje postavljajući jedne sa desne, a druge sa leve strane sebi, te sudi i meri po čisto ljudskim delima i nedelima (a ne doktrinarnim shvatanjima-učenjima, uključujući i nasledstvo) obeju strana, jednima život večni, a drugima muka večna.
dakle, sta je to drugo, osim Bozije dobrore, a sto je neiskazano u ovoj prici o Carstvu Bozijem? Posle cemo da vidimo sledece KRITERIJUME, thanks to de sisti:
  • plata vs nasledstvo,
  • ko ima, dace mu se, a ko nema, uzece mu se i ono sto misli samo da ima...

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.019
Prijatelju, otkud mi uopšte znamo kriterijume Božijeg suda
ima da znate, dosadilo mi vise ovo razglabanje o smislu zivota [svako vuce na svoju stranu,a Hristovo, kome i zivot ne omrzne, nije me dostojan], bolje da vidimo KRITERIJUME Bozije.
Јован, глава 12
25. Који љуби душу своју изгубиће је, а ко мрзи на душу своју на овом свету, сачуваће је за живот вечни.
...
47. И ко чује моје речи и не верује, ја му нећу судити; јер ја не дођох да судим свету, него да спасем свет.