Бог је један

Poruka
45.638
Тврдња да је сврха религије развијање духовности код човека ме наводи на питање који је идеал те духовности?

Пре него што религиозни почну да наводе делове Библије и тврде да је њихов Бог један и једини прави, подсетићу да све велике религије од хришћанских, ислам, јудаизам тврде да је Бог један.

Зашто духовност не подразумева да прихватите сви да Бог јесте један и да га само различито зовемо, да верски ритуали представљају само сценографију за лакше манипулисање верницима а да тај један једини Бог не гледа ко је шта и кад јео, шта је обукао, када је укључио машину за прање веша или ушио дугме...

Да тај један једини велики Бог ваљда види нашу душу, да ли је добра или грешна, зла или невина и суди по томе а не по ономе како га зовемо, како му се обраћамо...

Какву духовност развијају религије кад и данас у њихово име започињу ратови а ево овде свађе свакодневне?

До ког степена духовности сте дошли ви велики верници кад се поваздан свађате чији је Бог прави?

Зар није Бог љубав и Бог један?
 
Тврдња да је сврха религије развијање духовности код човека ме наводи на питање који је идеал те духовности?

Пре него што религиозни почну да наводе делове Библије и тврде да је њихов Бог један и једини прави, подсетићу да све велике религије од хришћанских, ислам, јудаизам тврде да је Бог један.

Зашто духовност не подразумева да прихватите сви да Бог јесте један и да га само различито зовемо, да верски ритуали представљају само сценографију за лакше манипулисање верницима а да тај један једини Бог не гледа ко је шта и кад јео, шта је обукао, када је укључио машину за прање веша или ушио дугме...

Да тај један једини велики Бог ваљда види нашу душу, да ли је добра или грешна, зла или невина и суди по томе а не по ономе како га зовемо, како му се обраћамо...

Какву духовност развијају религије кад и данас у њихово име започињу ратови а ево овде свађе свакодневне?

До ког степена духовности сте дошли ви велики верници кад се поваздан свађате чији је Бог прави?

Зар није Бог љубав и Бог један?
Zvanicno priznate religije ne manipulisu covekom.
Razlicite organizacije koje se izdaju za verske vrlo cesto navode na manipulaciju.
 
Ako je Bog ljubav, zasto su pocinjeni silni genocidi u njegovo ime?
Питао ме је један пољак пре пар година зашто смо ратовали против хрвата, обзиром да познаје и њих и нас и сматра над сличним добрим народима...
Питала сам га да ли као верник (што пољаци јесу заиста) верује да је Бог створио Адама и Еву и од њих настало човечанство.
Одговорио је да верује и да јесте тако настао човек.
Питала сам га да објасни зашто је онда икад иједан човек дигао руку на другог човека?
Зашто је иједан рат икад започет?
Није имао одговор, али му је било јасно зашто смо ратовали.
 
Тврдња да је сврха религије развијање духовности код човека ме наводи на питање који је идеал те духовности?

Пре него што религиозни почну да наводе делове Библије и тврде да је њихов Бог један и једини прави, подсетићу да све велике религије од хришћанских, ислам, јудаизам тврде да је Бог један.

Зашто духовност не подразумева да прихватите сви да Бог јесте један и да га само различито зовемо, да верски ритуали представљају само сценографију за лакше манипулисање верницима а да тај један једини Бог не гледа ко је шта и кад јео, шта је обукао, када је укључио машину за прање веша или ушио дугме...

Да тај један једини велики Бог ваљда види нашу душу, да ли је добра или грешна, зла или невина и суди по томе а не по ономе како га зовемо, како му се обраћамо...

Какву духовност развијају религије кад и данас у њихово име започињу ратови а ево овде свађе свакодневне?

До ког степена духовности сте дошли ви велики верници кад се поваздан свађате чији је Бог прави?

Зар није Бог љубав и Бог један?
Ne verujem da je Bogu bitno kako ga zovemo, šta smo obukli i kada smo
uključili veš mašinu.
Ali ne mislim ni da religije razvijaju duhovnost. Većina religija tradicionalnih
ima duhovne prakse kojima se razvija duhovnost. Bez praktikovanja se ne
dešava ništa po tom pitanju.
Na praksama se ne insistira, jer je uzaludno. Dok čovek sam ne oseti
potrebu i dok ne priđe, niko ga na silu ne može naterati.
 
све велике религије од хришћанских, ислам, јудаизам тврде да је Бог један.
Sve abrahamske religije to tvrde što, jel'te, znači samo njima. Ima puno politeističkih religija. Ali svejedno, slažem se. Zašto abrahamci ratuju jedan protiv drugog kad im je bog navodno isti? 🤔
 
Мени је изузетно занимљив феномен највећи заговорници својих религија не показују ни најмање духовности при представљању својих религија, а још мање човекољубља, а то би требало ваљда да је први корак ка чистој вери.
 
Питао ме је један пољак пре пар година зашто смо ратовали против хрвата, обзиром да познаје и њих и нас и сматра над сличним добрим народима...
Питала сам га да ли као верник (што пољаци јесу заиста) верује да је Бог створио Адама и Еву и од њих настало човечанство.
Одговорио је да верује и да јесте тако настао човек.
Питала сам га да објасни зашто је онда икад иједан човек дигао руку на другог човека?
Зашто је иједан рат икад започет?
Није имао одговор, али му је било јасно зашто смо ратовали.
Poljaku preporuka ako procita ovo da procita o istoriji hrvata. mozda promeni misljenje ne znam
 
Poljaku preporuka ako procita ovo da procita o istoriji hrvata. mozda promeni misljenje ne znam
Ајој, не ради се о нашој историју, већ самом феномену ратовања. Не занима ме ко је крив, ко је започео, занима ме зашто нас љубав према Богу, вери не спречава да се масовно убијамо свако мало миленијумима и уздуж и попреко планетом.
 
Мени је изузетно занимљив феномен највећи заговорници својих религија не показују ни најмање духовности при представљању својих религија, а још мање човекољубља, а то би требало ваљда да је први корак ка чистој вери.
Realno, koliko vernika je stvarno spoznalo boga, šta god to značilo? 🤔
 
Ајој, не ради се о нашој историју, већ самом феномену ратовања. Не занима ме ко је крив, ко је започео, занима ме зашто нас љубав према Богу, вери не спречава да се масовно убијамо свако мало миленијумима и уздуж и попреко планетом.
Postoje i odbrambeni ratovi.
Priroda je da odbranimo sebe, odbranimo sebi sveto, voljeno.
Bog prasta mi smo tu da se sa zivotom nosimo i borimo za sebi voljeno na adekvatan nacin u datom trenutku.
 
Zvanicno priznate religije ne manipulisu covekom.
Razlicite organizacije koje se izdaju za verske vrlo cesto navode na manipulaciju.
svako * vernik treba da * bilo koje religije je manipulacija

mozda bi se od toga mogli izdvojiti dodaci - bude dobra osoba, voli druge ljude , pomaze bilo kome

sve ostale price bilo koje religije su manipulacija
 
Realno, koliko vernika je stvarno spoznalo boga, šta god to značilo? 🤔
На то негде и циљам. :D
Ако су на добром путу да спознају Бога, чему свађа или доказивање, па омаловажавање других религија и богова.

Зар није довољно својим примером живота у вери, човекољубљем представљати своју религију?
 
Мени је изузетно занимљив феномен највећи заговорници својих религија не показују ни најмање духовности при представљању својих религија, а још мање човекољубља, а то би требало ваљда да је први корак ка чистој вери.
Tema ti već ide u nekoliko pravaca. :lol:

Imamo već toliko razloga da se međusobno svađamo, treba li Bog da bude još
jedan razlog? Jel to poenta teme?
 
Postoje i odbrambeni ratovi.
Priroda je da odbranimo sebe, odbranimo sebi sveto, voljeno.
Bog prasta mi smo tu da se sa zivotom nosimo i borimo za sebi voljeno na adekvatan nacin u datom trenutku.
Ово је тако погрешно, јер друга страна може да има такав исти став.
Рат је зло и да људи имају потребан ново вере и духовности ратова никад не би било. Нема оправдања за рат. Тачка.
 
На то негде и циљам. :D
Ако су на добром путу да спознају Бога, чему свађа или доказивање, па омаловажавање других религија и богова.

Зар није довољно својим примером живота у вери, човекољубљем представљати своју религију?
Kada bi svi ljudi bili isti kakav bi to svet bio?
Po meni, mnogo strasniji od sadasnjeg.
 
Tema ti već ide u nekoliko pravaca. :lol:

Imamo već toliko razloga da se međusobno svađamo, treba li Bog da bude još
jedan razlog? Jel to poenta teme?
Управо то. Око чега после два миленијума уопште треба да се свађамо?
Зашто Бога цепкају на све мање цркве?
Ко ће у будућности да верује кад се гложе ко гладне луталице?
 
Ово је тако погрешно, јер друга страна може да има такав исти став.
Рат је зло и да људи имају потребан ново вере и духовности ратова никад не би било. Нема оправдања за рат. Тачка.
Hoces reci kad neko napadne nekog ovaj treba da pokaze svoju duhovnost i dopusti mu da cini sta zeli? Dajte mozda u savrsenom svetu kakav ovaj nije. Ne zavisi sve od nas.
 
Управо то. Око чега после два миленијума уопште треба да се свађамо?
Зашто Бога цепкају на све мање цркве?
Ко ће у будућности да верује кад се гложе ко гладне луталице?
I meni su ti isljučivi stavovi uvek smetali. Kada pročitaš šta jedni o drugima
kažu, lepo ti dođe da ih sve napustiš i izmisliš neku svoju religiju. :lol:
 
На то негде и циљам. :D
Ако су на добром путу да спознају Бога, чему свађа или доказивање, па омаловажавање других религија и богова.

Зар није довољно својим примером живота у вери, човекољубљем представљати своју религију?
Ali to ne radi na nivou informacije. Nećeš postati automatski bolji čovek zato što si nasledio veru, što je u većini slučaj. Samo si dobio neku informaciju o nekom bogu u kog treba da veruješ. Tek direktno iskustvo bi trebalo da te promeni. Ili se bar nadam da bi se to desilo(nisam vernik). U suprotnom, tobom i dalje vlada ego.
 

Back
Top