BIOHEMIJA

Sad citam ovo prepucavanje sa prosle strane pa ne znam sta da mislim!Ja sam u strasnoj dilemi izmedju prehrambene tehnologije i biohemije.Teski su i jedan i drugi bez daljnjeg, ali bih volela da znam gde zavrsava vecina dipl. biohemicara koji ne odu na usavrsavanje preko.Ukratko da li ti ostaje da radis u bolnici na analizama krvi,u industriji lekova ili mozes da radis u prehrambenoj ind. i koliko biohemicara radi tamo i kakav im je uopste posao?
 
missd:
Sad citam ovo prepucavanje sa prosle strane pa ne znam sta da mislim!Ja sam u strasnoj dilemi izmedju prehrambene tehnologije i biohemije.Teski su i jedan i drugi bez daljnjeg, ali bih volela da znam gde zavrsava vecina dipl. biohemicara koji ne odu na usavrsavanje preko.Ukratko da li ti ostaje da radis u bolnici na analizama krvi,u industriji lekova ili mozes da radis u prehrambenoj ind. i koliko biohemicara radi tamo i kakav im je uopste posao?
Dipl. biohemicar u principu kada odu preko uglavnom idu u istrazivacke institute na doktorat. Posle doktorata ako ne zelis i dalje da radis na institutu, mozes da radis i u farmaceutskoj industriji i u hemijskoj industriji na istrazivanju ili kontroli proizvoda.
to bi bilo ukratko
Ah, da, retko ko ode da radi u bolnicu na analizama krvi.
 
A posao kao posao, jel tezak u smislu zahtevnosti, posvecenosti, radnog vremena, plate...Da li se mnogo razlikuje u zavisnosti gde si zaposlen ili je sustina ista?
I jos jedno pitanjce za studente prehrambene tehnologije:cula sam da taj posao(tehnologa) uopste nije za zene pa me je to delom pokolebalo.Jer to tacno?
 
missd:
A posao kao posao, jel tezak u smislu zahtevnosti, posvecenosti, radnog vremena, plate...Da li se mnogo razlikuje u zavisnosti gde si zaposlen ili je sustina ista?
I jos jedno pitanjce za studente prehrambene tehnologije:cula sam da taj posao(tehnologa) uopste nije za zene pa me je to delom pokolebalo.Jer to tacno?
Posao je da se ne lazemo tezak, potrebna je posvecenost, radno vrijeme na institutu je razlicito, plata je OK
Za prehrambenu ne znam to je valjda na poljoprivrednom faksu.
 
S TMFom se ja mislim posle radi u prehrambenoj industriji isto kao i sa Poljoprivrednim. Znam da su na TMFu uslovi super,diploma je svuda priznata.Svi su profesori doktorirali u inostranstvu ili isli tamo na specijalizaciju. A i sad malo malo pa odu van.
Nije im lose a mi smo u toku s najnovijim sveckim tehnologijama,jedino je problem sto nememo para da ih kupimo... :)
Uglavnom mislim da se BIohemija razlikuje na sva tri faksa a na ljudima je da izaberu sta im najvise odgovara.
 
Sta mislite o malo kasnijem pocetku, tj ulasku u ovaj prilicno zanimljiv i perspektivan ogranak nauke? sa "ne bas 19. godina... 2X godina.... Koliko je isplativo, ako postoji jak motiv i solidno predznanje? Naravno odlazak iz zemlje je + (nazalost).
Konkretno - TMF odgovarajuci smer... studenata ionako manjka (opet, nazalost), a skolarina i nije previsoka u poredjenju sa nekim drugim fakultetima...

Hvala unapred na svim korisnim savetima, podrsci :) ali i kritikama
Pozdrav
 
Imam jednog bh u porodici i po njegovoj prici a i koliko vidim situaciju,nije bas da se otimaju za ovu profesiju...A on je odlican student.Tako da,sve te price o boljem poslu i mogucnosti rada van granica ne piju vodu.Ma na kom da si faxu najvaznije je kako se snadjes(nazalost,i ja bih vise volela da je znanje no1)

Zaboravih,on studira na PMF-u
 
meda_bica:
Imam jednog bh u porodici i po njegovoj prici a i koliko vidim situaciju,nije bas da se otimaju za ovu profesiju...A on je odlican student.Tako da,sve te price o boljem poslu i mogucnosti rada van granica ne piju vodu.Ma na kom da si faxu najvaznije je kako se snadjes(nazalost,i ja bih vise volela da je znanje no1)

Zaboravih,on studira na PMF-u

...hmmmm...tacno je to da je vazno kako da se snadjes...ali i znanje je bitno...a kod biohemicara su najbitniji naucni radovi i obuka koju si imao...
 
cula sam da taj posao(tehnologa) uopste nije za zene pa me je to delom pokolebalo.Jer to tacno?[/QUOTE]

To je samo obicna glupost da tehnologija nije za zene. Koliko me sjecanje sluzi, dok sam studirala na tehnologiji u Novom Sadu, bilo je daleko vise zena nego muskaraca.

Biohemija po meni i nije tako dobar izbor. Naravno ako to covjek zeli i voli, onda i treba da studira ali ja se najvise osvrcem na finansijsku stranu. Ovdje u Americi, ljudi koji zavrse biohemiju i nisu nesto posebno placeni, pa cak ni oni koji zavrse doktorat. Primjera radi, reci cu samo da je plata nekoga ko ima doktorat iz biohemije ekvivalentna plati inzenjera sa samo cetiri godine fakulteta. To bi bilo oko $70.000,00 godisnje; mozda ovo nekome zvuci puno, ali vjerujte u Americi to i nije neka cifra. Iz moga iskustva, mislim da je je inzenjerstvo mnogo bolja opcija. Opet, ne mogu da pricam o medicini, farmaciji i drugim naukama, ja se samo ogranicavam na hemiju, biohemiju i smjerove na tehnoloskom faksu jer su to najsrodnije grane.
Pozzz
 
Ono sto meni nije jasno je dilema: tehnologija ili biohemija? Ogromna je razlika u poslu inzinjera i biohemicara. Dakle, razmislite o tome koji vam se posao vise svidja i to upisite. To da su inzinjeri svuda u svetu bolje placeni od naucnika je cinjenica i ti ne treba da bude razlog zasto s ebaviti tim poslom. I lekari i advokati su ovdeu Americi mnogo bolje placeni od inzinjera, ali ja prosto ne zelim time da se bavim. Sve je to stvar licnih afiniteta.

Iskreno, ako neko zeli da se bavim naukom bolje je da upise biohemiju, hemiju ili fizicku hemiju (opet, u zavisnosti od toga sta ga najvise interesuje) nego tehnologiju.
 
Ma ja sam samo odgovorila jer je neko rekao da se dvoumi izmedju tehnologije i biohemije. Tacno je da ako covjek zeli da se bavi naukom treba da ide sa hemijom, biohemijom i sl. ali ja samo predocavam i druge strane kao sto je materijalna strana, o kojoj se mora razmisljati. Mislim da su ove prirodne nauke dobre za onog ko zeli da nastavi skolovanje, to je jako dobra podloga.
A ja nikako ne shvatam granicu izmedju hemije, biohemije i tehnologije. Razlika izmedju hemije i biohemije je u nekoliko laboratorijskih vjezbi (bar je tako u USA), a s obzirom da sam provela cetiri godine na tehnologiji pa otisla na hemiju, znam da je i tu granica jako tanka. Sve su to jako slicne profesije, iako su prve dvije laboratorija a tehnologija bi vise bila proizvodnja. Opet, kao sto rekoh, ta granica mi je nekako jako tanka i prednost dajem tehnologiji. Ta razlika u poslu izmedju tehnologa i (bio)hemicara je mala - ovo stvarno govorim iz svog iskustva i iskustva mojih kolega.
 
Po struci sam izenjer hemijske tehnologije i nadam se, uskoro zdravstveni saradnik. Da li je bolje studirati Hemiju kao cistu nauku ili hemiju na Tehnoloskom fakultetu, ostavljam drugima da se odluce. Smatram da buduci studenti biraju izmedju dva "zla", ali zlo je svakako to sto nakon zavrsenog fakulteta nema posla.
 
bolji od medicine??? pa medicina je totalno drugacija od biohemije, a i mnogo teza....

Tezina se razlicito shvaca. Ja npr. nikada ne bih mogao da studiram istoriju.
Na biohemiji imash predmete kao sto je Biotehnologija, Biohemija metabolizma, koji su obimno manji od anaotomije ali su zato mnogo sloeniji i treba ista kolicina vremena da se sve fino poveze i hsvati. Takode mdicina je (nazalost) kod nas zanatski fakultet a ne naucni kao sto je biohemija koja te obucava direktno za naucna istrazivanja.

Mislim da ne mozemo da kazemo sta je teze a sta je lashke. Znam ljude koju su bez problema zavrshavali fiziq, ETF ili Medicinu sa 9-9.5 ali bi im drugi faxevi uzasno teshko pali.
 
ma dajte molim vas...jel neko od vas zna KAKO IZGLEDA ANATOMIJA???
a biohemiju i hemiju imate samo jednu godinu na medicini. sem tog predmeta ne vidim nikakve zajednicke stvari. da se na medicini uci samo metabolizam ja bih bila srecna. ne vidim zasto bi se medicina svrstavala u zanate??? a biohemija u nauku. to sto je dobrom lekaru potrebno i iskustvo ne cini medicinu zanatom. a oni koji zele da se bave naukom i sami znaju da srbija nije mesto za njih.
 
pa naravki samo sto je anatomija viseh da se uci napamet bez neke vece logike, dok je biohemija vishe logika a manje bubanje, a to je uslov koji vecina nema. i medicina kod nas jeste zanat, jer se ne uci metodika naucnog istrazivanja niti se podstice naucno rezonovanje kod lekara. Barem je tako kod nas.
 
Poslednja izmena:

Back
Top