Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobar dan, drago moje društvance.



Pročitala sam je za tri dana, kombinujući čitanje sa drugim obavezama koje su me okupirale.
I uživala sam.


Elenin kraj ove priče lišen je bilo kakve pretencioznosti.
Jer: tema koja je izabrana nije nikakva inovacija. Svakodnevni je deo i razmišljanja, proučavanja, ali i književnih obrađivanja.
I stoga i rasplet mora biti dovoljno podudaran, jednostavan, bez kakvih bitnih katarzičnih odskoka.
I uspela je u tome.
Da jake delove priče ostavi stabilnim, a da priču rasplete na način koji neće razočarati očekivanja čitalačke publike.

Šta ću čitati dalje, još uvek ne znam.

Priznajem, prethodna godina nije mi bila previše čitalački aktivna. Bavila sam se drugim stvarima, nije mi knjiga prijala neko vreme, posvetila sam se gledanju serija, uživala u drugačijim trenucima opuštanja.

Ove godine mislim da ću bolje zagrejati stolicu.

Mašem vam, grlim i redovno čitam. :heart::heart::heart:
Procitaj i njenu udarnu knjigu, onako tek da zaokruzis njen lik i delo
Zena u tami ( La figlia oscura), al ako je i kad prevedu.
Meni je to iz danasnje perspektive njena najbolja knjiga.
A opet je izgleda i tu ona glavna licnostz:)
Zena se zove Leda ( ne Lena, Lenu), ima 50 godina, profesorka je ( valjda) anglistike u Firenci, cerke su kod muza,
ona kao pati za njima, ali tako da tu i tamo prizna sebi da je ipak najsrecnija ovako slobodna, bez decez:)
Genijalna je ona.
 
Mislim da sam citala tu knigu pre neku godinu, ako je to ona gde ta zena kad isprati cerke ide na odmor negde na more, pa onda na nekoj plazi upozna porodicu sa malom devojcicom koja svuda vuce svoju lutki... Nije losa knjiga, ali je meni bar bila mracna i cudila me je ta Leda (ja se ne secam imena al taman fino da si navela) koja ima ispade cistog zla. S druge strane mi se i dopada sto nije neki "pozitivan lik" ali opet mi je bilo malo previse. E sad ko je razumeo sta sam rekla :lol:
 
Mislim da sam citala tu knigu pre neku godinu, ako je to ona gde ta zena kad isprati cerke ide na odmor negde na more, pa onda na nekoj plazi upozna porodicu sa malom devojcicom koja svuda vuce svoju lutki... Nije losa knjiga, ali je meni bar bila mracna i cudila me je ta Leda (ja se ne secam imena al taman fino da si navela) koja ima ispade cistog zla. S druge strane mi se i dopada sto nije neki "pozitivan lik" ali opet mi je bilo malo previse. E sad ko je razumeo sta sam rekla :lol:
Da, to je ta knjiga, lutka devojcice i porodice te devojcice pa i same lutke na plazi igra veliku ulogu. Jeste mracna, ali se zato i zove na italijanskom
La figlia oscura. Ja sam prevela naslov sa nemackog jer je na nemackom Zena u tami, ali je La figlia na italijanskom cerka.
Poenta bi bila da Leda gledajuci tu devojcicu, lutku i roditelje devojcice shvata da je platila jako visoku cenu za svoj uspeh i fataju je zenske tuge.z;)
 
Hvala, Rayela, na preporuci. Elenino pisanje mi se dopalo, i sigurno da ću ponovo posegnuti za njenom knjigom kada se prevede. :)

Hvala na lepim rečima svima onima koji uvek pohvale moje pisanje o knjigama.
Pokušavam da ne pravim ozbiljnije tekstove o knjigama koje pročitam, kako bih prenela i priču, i vlastiti odnos prema toku čitanja, emociji, krajnjem utisku.

Nekada se, uverena sam, malo više raspišem govoreći o knjizi, ali ovde smo se već navikli jedni na druge i naše stilove.

Zagrljaj veliki.:)
 
Ne pamtim da me je neka knjiga ovoliko potresla kao Dvori od oraha... u isto vreme je bolna i teska i mučna i surova, na momente steknes utisak da je i nepravedna, a u stvari si scestan da je svojevrsni poprecni presek Balkana, u kome se vidi svaki fragment nacija iz nekadasnje velike zajedničke države, sa svim svojim manama i vrlinama, kroz istoriju.
 
Poslednja izmena:
Ja nešto mislim da je to najbolja Jergovićeva knjiga, (ispraviće me bolji poznavaoci lika i dela dotičnog ako grešim), a ja sam čitala sve neke pogrešne. To sam jedno vreme tražila u biblioteci, pa nikako da se sretnemo, pa sam pročitala Rutu Tanenbaum, koja nije loša, ali nije ni najbolja i onda sam vremenom, posle još nekih pogrešnih, odustala od Jergovića. A sad posle ovog tvog posta, mislim da ću da krenem u novu potragu, ali isključivo za tom knjigom. Mislim, jednog dana....

Nego, ispada da je to samo tragedija, muka i bol. Jel ima neke pozitive tu?
 
Pa... zavisi iz kog ugla volis da posmatraš stvari i da li si od onih koji čašu vide kao pola punu ili pola praznu :).
Iz ovpg ili onog razloga, Balkan je vazda bio proklet i realno je da kroz ceo 20.vek je bilo vise ružnih utisaka nego lepih, zbog toliko mnogo ratova, mržnje, podela, nesuglasica... ipak, sadrži i neke duhovite i lepe uspomene, koje ce sigurno biti vrlo interesantne vama koji ste odrastali vise u bivsoj jugi, od nas mladjih.
Ima je u el.obliku, pa, možeš da zamolis Bodrijara da stavi link ovde, samo obazrivo, da ne vidi Kventin...
 
Ja nešto mislim da je to najbolja Jergovićeva knjiga, (ispraviće me bolji poznavaoci lika i dela dotičnog ako grešim), a ja sam čitala sve neke pogrešne. To sam jedno vreme tražila u biblioteci, pa nikako da se sretnemo, pa sam pročitala Rutu Tanenbaum, koja nije loša, ali nije ni najbolja i onda sam vremenom, posle još nekih pogrešnih, odustala od Jergovića. A sad posle ovog tvog posta, mislim da ću da krenem u novu potragu, ali isključivo za tom knjigom. Mislim, jednog dana....

Nego, ispada da je to samo tragedija, muka i bol. Jel ima neke pozitive tu?
Za nas koji smo odrasli u tom vremenu, a znamo i price roditelja, baba, deda, usput smo isli i na more svake godine, knjiga je poezija i muzikaz:)
Najbolja njegova knjiga. Ako je ne nadjes do leta, ja cu ti pokloniti svoju, ne verujem da cu je jos jednom citati.
Lamar ce se sloziti sa ovom mojom ocenom knjigez:)
 
Slažem se sa del-pierom iako pomenute Dvore nisam čitao. Mislim da je glavni Jergovićev problem manjak ideja i vrtenje ukrug. Ko pročita Rod - video je skoro sve, nešto i više puta. Da ne govorim da je u prvoj sledećoj knjizi Sarajevo - plan grada plagirao cela poglavlja iz njega. Stil ima, samo treba da se odlepi od porodične istorije, makar i ne objavljivao roman godišnje.

Što se tiče Tabaševića, mislim da je glavni gnev u publici izazvalo to što je, da podsetim, pre dve godine napao žiri, jer je nagrađena Ivana Dimić a ne on. I to na prilično jadan način.
 
Slažem se sa del-pierom iako pomenute Dvore nisam čitao. Mislim da je glavni Jergovićev problem manjak ideja i vrtenje ukrug. Ko pročita Rod - video je skoro sve, nešto i više puta. Da ne govorim da je u prvoj sledećoj knjizi Sarajevo - plan grada plagirao cela poglavlja iz njega. Stil ima, samo treba da se odlepi od porodične istorije, makar i ne objavljivao roman godišnje.

Što se tiče Tabaševića, mislim da je glavni gnev u publici izazvalo to što je, da podsetim, pre dve godine napao žiri, jer je nagrađena Ivana Dimić a ne on. I to na prilično jadan način.
E zato bi trebalo prvo procitati Dvori od oraha pa posle i ne moras nista visez:)
Vecina se autora vrti u krug, ali on ima velike uspone i padove dok recimo kod Mirka Kovaca toga nema.
 
Ne pamtim da me je neka knjiga ovoliko potresla kao Dvori od oraha... u isto vreme je bolna i teska i mučna i surova, na momente steknes utisak da je i nepravedna, a u stvari si scestan da je svojevrsni poprecni presek Balkana, u kome se vidi svaki fragment nacija iz nekadasnje velike zajedničke države, sa svim svojim manama i vrlinama, kroz istoriju.


E, baš si me iznenadio da ti se toliko dopala knjiga.
Ja mislila da smo samo Rayela i ja frikovi z:mrgreen:

Slažem se sa del-pierom iako pomenute Dvore nisam čitao. Mislim da je glavni Jergovićev problem manjak ideja i vrtenje ukrug. Ko pročita Rod - video je skoro sve, nešto i više puta. Da ne govorim da je u prvoj sledećoj knjizi Sarajevo - plan grada plagirao cela poglavlja iz njega. Stil ima, samo treba da se odlepi od porodične istorije, makar i ne objavljivao roman godišnje.

Što se tiče Tabaševića, mislim da je glavni gnev u publici izazvalo to što je, da podsetim, pre dve godine napao žiri, jer je nagrađena Ivana Dimić a ne on. I to na prilično jadan način.
Vidiš, Rod nisam čitala a od Jergovića sam se baš svega načitala.
Moraću to da ispravim, naročito jer sam sada malo proguglala o toj knjizi.
 
E, baš si me iznenadio da ti se toliko dopala knjiga.
.

Jeste mi se dopala, dosta, ali ipak nije za čistu peticu, zbog toga sto se čovek mnogo rasplinjuje i toliko zanese u tome da i nekom apsolutnom epizodisti posveti tonu stranica, i priča skroz odluta na desetu stranu, sto zna da iritira.
Jeste da i kroz te likove se gradi ukupna slika o mentalitetu ljudi u manjim i vecim mestima, religijskim sučeljavanjima, komšijskim malogradjanstinama svojstvenim ovim podnebljima... ali moglo je sazetije i onda ne bi bilo 550 strana nego bar 100 manje.
 
Poslednja izmena:
Nema moje knjige, Jergović u Rodu ostavlja obaveštenja kako je o temi koje se u tom trenutku dotakao obimnije pisao u nekom od ranijih romana, kao nekakav hiperlink za one koje zanima da na 300 strana čitaju ono što je tu sabio u 50 ili 100. Preteruje, ali dar je neosporan.
 
Pročitala sam ''Sitnice koje život znače'', simpatična knjiga. Prošle godine sam čitala Tajni dnevnik Hendrika Hruna (ili beše pretprošle?), tako da mi pisanije iz ugla jednog starca nije toliko novo. Znam da Sitnice neki porede s Uveom, u korist ove prve, a ja sam, izgleda, jedina osoba koja Uvea nije čitala.
 
Ma jedina slicnost im je sto je glavni junak starac, inace su potpuno drugacije.
Meni Sitnice, tj glavni lik ima gotovo Bukovski shmek u najpozitivnijem mogucem smislu. Uve mi je bolje legao jer je vise moj fazon ali obe su dobre.

Vidim da je Dereta sada objavila jos jednu knjiga od Maronija.
 
Beleške sa malog ostrva–Bil Brajson, Laguna,320 str.
https://www.laguna.rs/n818_knjiga_beleske_s_malog_ostrva_laguna.html

Mane ove knjiga su što je malo prevaziđena (pisana je valjda oko 2000 godine) i nervirala me je česta igra reči koja je zapravo uvek bila neka aluzija na seks ili „ružne reči“.
Pročitala sam oko ½ ove knjige. Čitala sam je jednostavno dok mi je bila zabavna, a onda kada mi to više nije bilo zanimljivo, prekinula.
Sve u svemu zadovoljna sam što sam je pročitala ovako delimično pošto ipak ima nekih delova koji su mi bili interesantni.

- - - - - - - - - -

Psihijatri, psiholozi i drugi bolesnici...
Relativno skoro sam je čitala i baš mi se dopala :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top