Biblija vs Kuran

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
84.459
110515.jpg
biblija~486758.jpg


Ima li nekoga da je čitao obe knjige? Ima li nekakvih sličnosti?
Kakve su razlike? Onako uopšteno.
Da li neka knjiga sadrži više informacija i o čemu?
 
Ok. Biblija je smejurija i sprdačina nekog tamo pustinjskog naroda. Samo moje mišljenje. Bez uvrede.
Biblija ima mnogo istorijskih i autorskih slojeva. Mojsijevo Petoknjižje, uz neke izuzetke (npr. Priča o Josifu) jeste primitivno, u smislu da ne poznaje zagrobni život. Neki kasnije nastali delovi literarno nadmašuju Šekspira i dostižu Eshila: jevrejska narodna ljubavna poezija (Pesma nad pesmama), mistička filozofija (Knjiga o Jovu), pesme u prozi (Knjiga o Ruti).
Kuran je mnogo moderniji. Sadrži (prerađen, a po mišljenju muslimana izvorni) sadržaj Starog i Novog Zaveta. Bog Kurana je milostiv, pun ljubavi. Dok se judeohrišćani svoga Boga boje, muslimani Allaha vole.
 
110515.jpg
biblija~486758.jpg


Ima li nekoga da je čitao obe knjige? Ima li nekakvih sličnosti?
Kakve su razlike? Onako uopšteno.
Da li neka knjiga sadrži više informacija i o čemu?
Суштински извор је исти одакле пишу. Суштина иста Бог исти једино разилажење око тројства и природе Христа или Исе.
Међутим кад читаш Иса је централна личност.
Једина жена поменута у Курану је девица Мариам.
Иса је Алахова реч.
Настао је одАлаховог духа.
Али конвенционално тумачење је да је Иса ипак Алахов роб.

Они имају богатију есхатологију о судњем дану и апокалипси од нас чекају долазак Исе не Мухамеда и нема мухамедових жена ни мајке у Курану само Исине.
 
Суштински извор је исти одакле пишу. Суштина иста Бог исти једино разилажење око тројства и природе Христа или Исе.
Међутим кад читаш Иса је централна личност.
Једина жена поменута у Курану је девица Мариам.
Иса је Алахова реч.
Настао је одАлаховог духа.
Али конвенционално тумачење је да је Иса ипак Алахов роб.

Они имају богатију есхатологију о судњем дану и апокалипси од нас чекају долазак Исе не Мухамеда и нема мухамедових жена ни мајке у Курану само Исине.
Како је Иса централна личност?
 
Како је Иса централна личност?
Тако што је син светог духа и девице и Алахова реч и чека се повратак Исе који ће судити не Мухамеда.
Не чекају никог другог већ истог ко и ми исто имају антихриста који је описан као хасид са дугим зулуфима и зидање трећег храма и тд
 
Тако што је син светог духа и девице и Алахова реч и чека се повратак Исе који ће судити не Мухамеда.
Не чекају никог другог већ истог ко и ми исто имају антихриста који је описан као хасид са дугим зулугима и зидање трећег храма и тд
То је само Мухамедово незграпно уклапање хришћанске теологије у ислам. Кад мало промислиш ништа од тог у исламу нема смисла ако је Иса само пророк.
 
То је само Мухамедово незграпно уклапање хришћанске теологије у ислам. Кад мало промислиш ништа од тог у исламу нема смисла ако је Иса само пророк.
Нема зато што је лоше тумачен и фалсификован али у сржи Мухамед је живео у Јорданској Петри све џамије из његовог периода гледају на Петру не на Меку која тад археолошки није постојала.
Све џамије после њега се окрећу на другу страну.На Меку.

То је било време раскола између Никејанаца , несторијанаца , монофизита и многих других учења на истоку.
Мухамед који је имао хришћанско образовање је то склопио у једну визију на арапском и створио арапску империју.
Јако је било важно и Јудејцима и Арапима да је Бог један све што није тако је јерес за њих.
 
Нема зато што је лоше тумален и фалсификован али у сржи Мухамед је живео у Јорданској Петри све џамије из његовог периода гледају на Петру не на Меку која тад археолошки није постојала.
Две џамије после њега се окрећу на другу страну.

То је било време раскола између Никејанаца , несторијанаца , монофизита и многих других учења на истоку.
Мухамед који је имао хришћанско образовање је то склопио у једну визију на арапском и створио арапску империју.
Упознат сам са том "теоријом" али ми никад није имала смисла.
 

Back
Top