„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ја сам ти, море, савремени Римљанин -- Клинт Иствудов комшија. Чика Клинт и ја често заједно свирамо на клавир дела за четири руке. Или из фотеља дронујемо непослушне варваре.
Da, i on i ti imate čvrste veze sa starim Rimom, on preko špageti vesterna.
 
Ја сам ти, море, савремени Римљанин -- Клинт Иствудов комшија. Чика Клинт и ја често заједно свирамо на клавир дела за четири руке. Или из фотеља дронујемо непослушне варваре.
Junak špageti vesterna jenom nogom u grobu je pluskvamperfekat, a ne mera savremenosti. :lol:
 
Започет је разговор о суштини и сврси науке, у ком нисам ни учествовао, а Мркаљ га скренуо на мене. Узрок томе је то што не уме водити аргументован разговор.

Ако жели знати како су поредбени лингвисти дошли до одређених закључака требало би да одговоре потражи у научним радовима.

Што се тиче оптужби којима је скренуо тему, ја сам му некада на све одговарао, али одавно сам изгубио живце. Он није овде да би разговарао него је на проповедничкој мисији. На питања које поставља он већ има своје "одговоре", а поставља их само да би нешто преокренуо.
Уједно, одговорити на питања попут онога које је навео је огроман посао. За то конкретно питање било би потребно објаснити одређене ствари из историје латинскога и прасловенскога и све то потркепити, а да би се то урадило било би потребно укључити и друге ИЕ језике, објашњавати шта је ту посреди и све потркепити. У суштини бих морао написати научни рад.

Ето шта тражи, намерно или из неупућености, од других, док се његове неосноване и непотркепљене тврдње своде на "нека страна и српска реч личе, дакле прва потиче од друге".
 
Започет је разговор о суштини и сврси науке, у ком нисам ни учествовао, а Мркаљ га скренуо на мене. Узрок томе је то што не уме водити аргументован разговор.

Ако жели знати како су поредбени лингвисти дошли до одређених закључака требало би да одговоре потражи у научним радовима.

Што се тиче оптужби којима је скренуо тему, ја сам му некада на све одговарао, али одавно сам изгубио живце. Он није овде да би разговарао него је на проповедничкој мисији. На питања које поставља он већ има своје "одговоре", а поставља их само да би нешто преокренуо.
Уједно, одговорити на питања попут онога које је навео је огроман посао. За то конкретно питање било би потребно објаснити одређене ствари из историје латинскога и прасловенскога и све то потркепити, а да би се то урадило било би потребно укључити и друге ИЕ језике, објашњавати шта је ту посреди и све потркепити. У суштини бих морао написати научни рад.

Ето шта тражи, намерно или из неупућености, од других, док се његове неосноване и непотркепљене тврдње своде на "нека страна и српска реч личе, дакле прва потиче од друге".
Gde je odgovor na postavljeno pitanje?

Sedi, jedan. Odgovor je vrlo prost.
 
Чекајте мало, децо! Овде цело време потурате митологију а сад се буните.
Ti poturaš jeftinu retoriku.

1. Lingvistika polazi od istorijskog konteksta i zato odbacuje mogućnost dodira određenih naroda pa tako i prihvatanja reči iz antičkog (južno)slovenskog u latinski i grčki.

2. Istoriografija se poziva na lingvistiku i zbog lingvističkog zaključka o odsustvu slovenskih reči u grčkom i latinskom odbacije mogućnost antičkog dodra Južnih Slovena (Srba) sa Grcima i Romanima.

Ovo sam u poslednjih deset godina već nekoliko puta napisao, čak uveo metaforu psa koji hvata sopstveni rep, ali đaci spavaju na času.

Ima svega, kao što svako pametan zna, a pošten i priznaje. Što se tiče konkretnog pominjanja hipoteza, etimološka i komparativnolingvistička nauka je, što bi akademski rekli - ukurcu. Evo ti primera kako te hipoteze plivaju i potomažu da mačka juri svoj rep - primer kako se isti koren u toj "nauci" ne prepoznaje:

nakaradno: ✧ tal. gnaccara, nacchera: talambas ← arap. naqqāra, v. nakere

skaredno: ✧ prasl. *skaredъ, *skarędъ (rus. skáred, polj. szkarada: neman)

Žureza.:super:
Znamo da postoji i takvo mišljenje, a znamo i zašto. Germanski nije morao biti posrednik, a moje je mišljenje da nije bio jezik posrednik. Predstavljanje nečega što piše u nekoj knjizi kao apsolutne istine je tvoj problem, ne moj.


Ključni problem je ono gde mačka trči za svojim sopstvenim repom, odnosno kada se lingvistika dodvorava istoriografiji i odbacuje lingvističke mogućnosti koje se kose sa istoriografijom, a ta ista istoriografija se poziva na lingvistiku da stvori teorijski model koji isključuje nepoželjne delove te iste lingvistike. Ti meni, ja tebi, i onda sve ide po planu. :per:

Ja u istoriografiji i lingvistici ne polazim od teorije zavere, kojom me ti boljševički etiketiraš, ona je posledica, nego polazim od konstatacije da je previše nelogičnih teoretskih konstrukcija a premalo logičnih u postojećoj močvarnoslovenskoj paradigmi.
Kako je moguće da niko nije latinsko Danubius objasnio preko slovenske reči za dno i desetine slovenskih hidronima po slovenskom severu (Dunajec, Dunav, Dunaj itd.)? Kako? Lako. Lingvisti se čuvaju istorijske dogme o odsustvu Slovena na Slovenskom jugu do 6. veka, a istom se istoriografija u potvrdi ovog stava poziva na autocenzurisane lingvističke zaključke. I tako mačka juri svoj rep, i to dobro funkcioniše. Ali ne zadugo.

Džaba vam takva nauka momci, hvatajte nizak start za prelet jer - ko pre devojci - njemu fotelja.
 
Poslednja izmena:
Gde je odgovor na postavljeno pitanje?
Лепо си побегао од разговора с Ханибалом и скренуо тему.

Sedi, jedan. Odgovor je vrlo prost.
Не сумњам да је састављање измишљотина које називаш одговорима једноставно.
 
Ti poturaš jeftinu retoriku.

1. Lingvistika polazi od istorijskog konteksta i zato odbacuje mogućnost dodira određenih naroda pa tako i prihvatanja reči iz antičkog (južno)slovenskog u latinski i grčki.

2. Istoriografija se poziva na lingvistiku i zbog lingvističkog zaključka o odsustvu slovenskih reči u grčkom i latinskom odbacije mogućnost antičkog dodra Južnih Slovena (Srba) sa Grcima i Romanima.

Ovo sam u poslednjih deset godina već nekoliko puta napisao, čak uveo metaforu psa koji hvata sopstveni rep, ali đaci spavaju na času.

Džaba vam takva nauka momci, hvatajte nizak start za prelet jer - ko pre devojci - njemu fotelja.
Исто овако се може шопати нпр. како лингвистика полази од историјског контекста и зато одбацује могућност додира и прихватања речи из античког
мађарског у латински и грчки док се историографија позива на лингвистику и због лингвистичког закључка о одсуству словенских речи у грчком и латинског одбацује могућност додира Мађара с Грцима и Романима.
 
Исто овако се може ... нпр. како лингвистика полази од историјског контекста и зато одбацује могућност додира и прихватања речи из античког
мађарског у латински и грчки док се историографија позива на лингвистику и због лингвистичког закључка о одсуству словенских речи у грчком и латинског одбацује могућност додира Мађара с Грцима и Романима.
Размисли мало. Зашто знамо да не може? Нема логике кад мађарски нема заједничких речи са грчким и латинским (осим очигледних накнадних цивилизацијских усвојеница у мађарски).

Занимљив си као саговорник само не у позитивном смислу.
 
Размисли мало. Зашто знамо да не може? Нема логике кад мађарски нема заједничких речи са грчким и латинским (осим очигледних накнадних цивилизацијских усвојеница у мађарски).

Занимљив си као саговорник само не у позитивном смислу.
Uszpeo bi ti nesto szmiszliti kádá bi bio neki Magyar Merekely, ne szumnyam.
Који регион? Знам за шопити у значенју лупити и шопати у значенју кљукати. Шопати у овом значењу само од тебе чујах.
Vajdaság.
 
Ti poturaš jeftinu retoriku.

1. Lingvistika polazi od istorijskog konteksta i zato odbacuje mogućnost dodira određenih naroda pa tako i prihvatanja reči iz antičkog (južno)slovenskog u latinski i grčki.

2. Istoriografija se poziva na lingvistiku i zbog lingvističkog zaključka o odsustvu slovenskih reči u grčkom i latinskom odbacije mogućnost antičkog dodra Južnih Slovena (Srba) sa Grcima i Romanima.

Ovo sam u poslednjih deset godina već nekoliko puta napisao, čak uveo metaforu psa koji hvata sopstveni rep, ali đaci spavaju na času.





Džaba vam takva nauka momci, hvatajte nizak start za prelet jer - ko pre devojci - njemu fotelja.
Ја говорим истину. Шпагети вестерни су истинитији од српске митологије. И мање шкодљиви јер знамо да су фантазије.

Што се тиче осталог што си написао у вези лингвистике, ниси схватио методологију него убацујеш твоје ненаучне претпоставке.

Одавно већ знам да је с тобом немогуће водити озбиљну дискусију о икаквој науци -- од равне земље до месеца. Разговарам с тобом ради разоноде а не да би те учио науку. :)
 
Bošnjaci narod najstariji

bosnjaki.jpg
 
Ја говорим истину. Шпагети вестерни су истинитији од српске митологије. И мање шкодљиви јер знамо да су фантазије.

Што се тиче осталог што си написао у вези лингвистике, ниси схватио методологију него убацујеш твоје ненаучне претпоставке.

Одавно већ знам да је с тобом немогуће водити озбиљну дискусију о икаквој науци -- од равне земље до месеца. Разговарам с тобом ради разоноде а не да би те учио науку. :)
Мани реторику. Пошто ИгарЈ не зна, како ти замишљаш званичну хипотезу да је у 8. веку дошло до метатезе ликвида у јужнословенским и западнословенским језицима (чешки, словачки, пољски)? Како је могућ такав догађај на потезу од скоро 2000 километара? Знамо да је историографији потребан, еда би латински, грчки били старији од словенског, али како га објаснити? z:lol:
 
Српско културно благо из аустријских архива

У организацији Удружења Бјелопавлића ”Бијели Павле”, у Центру за културу у Даниловграду, одржано је ауторско вече Петра Милатовића Острошког из Беча. Било је ово његово званично прво књижевно вече у завичају и представљање публици у Даниловграду и Бјелопавлићима.
...

Поред говора о ранијим издањима највише пажње посвећено је представљању посљедњег остварења, књиге ”Српско благо у Бечу и Вукова продаја српских реликвија”. Овом приликом, Вељко Топаловић, издавач из Београда представио је друго фототипско издање најљепше ћирилићне књиге ”Мирослављево јеванђеље”.
...

Милатовић прецизира да књига „Српско благо у Бечу и Вукова продаја српских реликвија“ има четири дијела,

у првом дијелу

се обрађује продаја српских реликвија и рукописа, коју је организовао Вартоломеј Јернеј Копитар, преко осталих, који је ангажовао аустријског конзила у Цариграду Отенфелда, да потплати грчке и турске власти и Хиландар, а таду су већуну монаха у Хиландару чинили Бугари, који су са задовољством крчмили то наше благо и продавали. Продали су 27 рукописа на пергаменту. Као посебан куриозитет издвојио бих асустријског конзула Михановића, иначе Хрвата пореклом, који је украо шест врећа средњевјековних рукописа из Хиландара. Сада сам ја на трагу да тих шест врећа обрадим у аустријскојх националној библиотеци и аустријској државној архиви.

У другом дијелу

обрадио сам свих 159 рукописа са коликолошким описом (археологијом средњвјековних рукописа), са свим елементима, врстом писма, садржином, врстом папира, величином, типом слова, илуминацијам и тако даље.

У трећем дијелу

сам обрадио рад четири штампарије које су штампале ћирилчне књиге у Бечу, а то су штампарије Јозефа Курспека, Стојана Новаковића, штампарије Мехитариста и штампарије Гласа Срба. Ове четири штампарије за ових посљедњих 300 година штампале су 350 књига берз којих се не може замислити ни једна историја књижевности.

У четвртом дијелу

књиге Милатовић је дао преглед штампе која почиње у Бечу.
....




eins plus eins gibt
Herr Novakovitsch Stojan имао је рачуницу... у шилинзима
 
Time se obrati slavenu, on je napisao da je mit poučan.

Moguće. I od mangupa u školi može štošta korisno da se nauči samo nije dobro kada se oko njega okupi loše društvo. Ti manijaci su često silovali našu učiteljicu. Iako su svaki put završili u buvari i sa batinama to ih nije sprečilo da ponavljaju svoje greške pa se nisu makli od popravnog doma. Pa sad ti slušaj loše đake i mangupe, a ne učiteljicu !
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top