Quantcast

Antropologija: Kastaneda

Kartiikeya

Aktivan član
Poruka
1.784
Moja poenta uvezi svog ovog pisnaja je da se čovek ne povodi lako za svakojakim pričama, da bude više sklon razumevanju i smilosti a manje gnevu, da ne sudi ni brzo ni strogo (U ostlaom i Biblija kaže ne sudi da ti ne bude suđeno i kako sudiš tako će i tebik biti suđeno,kojom merom meriš onom će ti se merom meriti)

Napast

Aktivan član
Poruka
1.577
Hihi...nesto se proredili postovi u zadnje vreme :)
Sada ko je raspolozen, mozemo da izmenjujemo iskustva i savete u vezi stvari koje praktikujemo:)
Navalite...:mrgreen:
Što se mene tiče može..
Postoji jedna stvar koja me zainteresovala u poslednjih par dana .Naleteo sam ovde na krstarici na jedan test.On nam kao kaže koja nam je polovina mozga dominantna(meni ispada da je desna).
Ono što meni fali jeste sposobnost vizuelizacije(a to valjda ne bi trebalo da je tako da mi je desna polovina dominantna).
Sve u svemu mislim da je poenta ne u tome da svi razvijemo potencijale desne polovine mozga već da desna i leva budu usklađene , da rade zajedno.
Tako da ja počinjem po malo da praktikujem vizuelizaciju (zamišljam predmete u mislima i menjam ih ).to bi trebalo da se povoljno odrazi na sposobnost kreiranja predmeta u snovima i samih snova mada nisam siguran baš koji će mi "#?% jedna takva sposobnost :lol: da izvinu mala deca :lol:
razmišljam da krenem da radimi matematičke zadatke :) jer mi je matematika uvek išla najlošije od svih predmeta ..i ne samo da razmišljam nego sam to u jednom periodu krenuo da radim iz nekog razloga , sabirao sam i množio u glavi trocifrene brojeve i posle proveravao na digitronu :eek: .Valjda sam osetio da mi tako nešto treba..
Pade mi na pamet još jedna stvar juče.
Kad je čovek u sada ..u unutrašnjoj tišini.. jako mu je teško da kaže nešto u sebi, da izgovara reči u sebi.
Jedno vreme sam mislio da u stanju unutrašnje tišine ustvari i ne treba da bude reči..da mi samo posmatramo sve oko nas i sebe u isto vreme i to je to.
Ali izgleda da nije baš tako..moguće je govoriti i u stanju unutrašnje tišine samo je meni barem to teško.Potreban je izvestan napor da u isto vreme ostanemo u sada i kažemo nešto u sebi.
Eto to sam praktikovao pre neki dan..nisam samo zapazio drvo pored kojega sam prošao bez da ga imenujem bez da ga procenim već sam zapazivši drvo rekoa u sebi : "drvo" :) i td. po istom principu..
Nekako mi je to došlo u isto vreme kad i ova priča o polovinama mozga.Jena opaža ali ne može da imenuje druga zna imena stvari ali ne zna čemu služe.Zajedno imamo funkcionalnog čoveka .
Možda isto važi i za unutrašnju tišinu..Jedni brbljaju i nisu prisutni, drugi su prisutni ali ništa ne govore a treći su prisutni i mogu da govore kada požele da kažu nešto.
Takve reči bi trebale da imaju snagu bez obzira da li se kažu na glas ili u sebi.
Pala mi je na pamet i jedna priča iz biblije u kojoj Adam daje imena životinjama i biljkama.
To mi nekako liči na to..kao da je Adam koji je bio u stanju unutrašnje tišine radio neku varijantu onoga što sam ja pokušavao sa drvetom i ostalim stvarima koje sam opažao..
Vidi drvo i kaže :"drvo" :)
U snovima mi je isto tako teško da izgovaram reči ali to izgleda važi za snove u kojima sam najlucidniji.
U nelucidnima normalno govorim i oni su mnogo lepši šareniji zanimljiviji.
U izrazito lucidnima teško izgovaram reči na glas, i najčešće su mračni i prazniji saržajem, valjda zato što ih ja lično kreiram a nisam u snu nekog "pomagača"

Eto toliko od moje prakse za sada :) ajd sad ti ( i ostali ako žele )

solbadguy

Zainteresovan član
Poruka
379
Za vizuelizaciju igraj sah, hihihi :)
Ja sam ga dugo igrao i na kraju sam praktikovao i naslepo :mrgreen:
P.S - Do sada nisam uspeo da mislim u stanju unutrasnje tisine, ali sam provalio da ukoliko hoces - mozes da proturis neku informaciju (ili pitanje) u podsvest pre unutrasnje tisine.. a kasnije dobijes intuitivni odgovor na istu.
E sad dal je tacan ili ne to vec nisam siguran, za sada me ne zanimaju bas stvari u tom pravcu, ali eto - cisto da konstatujem :)

Napast

Aktivan član
Poruka
1.577
Za vizuelizaciju igraj sah, hihihi :)
Ja sam ga dugo igrao i na kraju sam praktikovao i naslepo :mrgreen:
P.S - Do sada nisam uspeo da mislim u stanju unutrasnje tisine, ali sam provalio da ukoliko hoces - mozes da proturis neku informaciju (ili pitanje) u podsvest pre unutrasnje tisine.. a kasnije dobijes intuitivni odgovor na istu.
E sad dal je tacan ili ne to vec nisam siguran, za sada me ne zanimaju bas stvari u tom pravcu, ali eto - cisto da konstatujem :)
Ne toliko da misliš..pre da kažeš nešto, da izgovaraš reči

ag-golubica

Primećen član
Poruka
501
Po svireposti koju je izvodila "sveta" inkvizicija retko šta u svetu može da se poredi! (no još je opasnije što ima mnogih danas koji su spremni i nagora dela, budući krajnje isključivi i jednostrani, sektaški) Možda jedino "milosrdno" širenje hrišćanstva španskih konkviskadora među indijanskim plemenima - poput sipanja vrlog olova u duplje sveže izvađenih očiju i sličnih izraza "milosrđa" i "hrišćanske ljubavi"

U tome što ti kažeš je i moja poenta: Ima onih koji znaju šta je istinska mistika a kada neko hoće da diskredituje istinsku mistiku on navodi primere ljudi koji su baveći se mistikom zastranili u magiju i okultizam. A istorija je puna ljudi koji su bili uspešni primeri bavljenja mistikom. Ne može se sve trpati u isti koš - nikako! Nek sve bude kakvo jest. Ja se slažem da je devocijska duhovnost najviši vid duhovnosti, al sene slažem da neko nekorektno meša mistiku sa magijom! Mistika je niži oblik duhovnosti, potraga za slobodom, oslobođenjem od materije i težnja duhovnome. Stoga se mistika ne može diskreditovati zbog toga što je u njoj bilo neuspelih primera, nekorektnim uopštavanjem istih i pojednačavanjem magije okultizma sa mistikom. Ili recimo provikivanjem Vedskog monoteizma kao paganizma... ili menšanjem verodostojnih učenja drugih objava sa sektama...

Hrišćanstvo jeste verodostojno od Boga dato učenje - al nije jedino od Boga dato, niti je najkompletnije, daleko od toga. Hrišćanstvo (izvorno i verodostojno) a pogotovo Hrista nikada ne bih napadao ali takozvano "hrišćanstvo" poput prethodno spomnutoga bih svakako razotkrivao.

Nepoznam detalje Krolijevog ehm..."učenja" (nikad me nije zanimalo da se bliže upoznajem s njegovim ličnim "učenjima" dovoljno je bilo pogledati pa da osetim odbojnost) No Kroli nije sekta, on je okultista, magijaš. Ako će time da se bavi privatno i u krugu istomišljenika - na marginama društva - nek se bave. Kontrola takvih pojava može da ide najbolje kroz jedno korektno i neostrašćeno, trezveno obrazovanje, a ne satanizacijom i nabijanjem na kolac. ovo nije doba za tako nešto.

Sekte su recimo (u hrišćanstvu) Jehovini svedoci, Adventisti, Pentakostelci...(ima ih u svetu oko 2.000) Većinom sasvim korektni i u društvenom smislu posve normalni ljudi. Druga je stvar što su duhovno zastranili, al to je njihova lična stvar, lični izbor, na to imaju pravo ako i pored objašnjenja tako hoće. Kod njih u mnogim stvarima ima puno toga pozitivnijeg nego li u ovima koji imaju istorijskog osnova da su autentični u hrišćanstvu (kao Katolička i pravoslavna crkva, pa i deo protestantizma, uostalom mnoge današnje društveno i ekonomski vrlo uspešne države su verski gledno "sektaške")

Istinske satanističke "sekte" su puno ređe nego bi to zvanični crkveni krugovi hteli da mi verujemo. To je zaplašavanje naroda i dizanja prašine radi lova u mutnom. I omakne li se kontroli imaćemo opet inkviziciju. To je realna pretnja jer ima tako puno fanatizma i ekstremizma u vezi religije (uostalom Hrista su prevashodno razapeli religijski ljudi onog vremena, tobožnjih čuvari božije reči!!! :sad2:, I hitler je takođe bio hrišćanin, a inkviziciju je predvodila sama hrišćanska elita, kao i brojna nasilna pokrštavanja po svetu a i danas su nosioci jednostranosti i širenja animoziteta prema svemu onome što oni ne vide kao ispravno - a hiljadu se puta pokazalo da im je viđenje zaslepljeno upravo tom jednostranošću i isključivošću, jednom krajnje nerealnom i crno-belom procenom na osnovu lične jednostranosti i površnosti) .

Taj Kroli je čitavog života radio javno. Da je i delič onoga što mu se pripisuje istina, pa on bi davno trebao biti zatvoren ili pogubljen, pa to se ipak nije desilo, većina od toga je priča. To ne znači da njegov o "učenje" ne smatram negativnim - to je magija i okultizam, nešto duhvono vrlo negativno al mislim da je sasvim dovoljno tu stvar prestaviti onakvom kakva ona jeste, bez ostrašćenosti i bez preteriovanja - razumnom će biti dovoljno, a onome ko je sklon takvim stvarima neće biti dovoljno ništa.

Lako je i bibliju prestaviti u crnom svetlu ako bi neko hteo:
Pa pogledaj samo citate tipa (Hristove reči):

"Ако ко дође к мени, а не мрзи на свог оца, и на матер, и на жену, и на децу, и на браћу, и на сестре и на саму душу своју, не може бити мој ученик."

" А Исус им рече: Заиста, заиста вам кажем: ако не једете тело Сина човечијег и не пијете крв Његову, нећете имати живот у себи."

"Који једе моје тело и пије моју крв има живот вечни, и ја ћу га васкрснути у последњи дан:"

Ima bezbroj sličnih primera (naročito u starom zavetu - poput žrtovanja ljudi, odnosno dece, masovnih pokolja...)

Naravno da to ima svoje objašnjenje, ali i mistika i druga verodostojna učenja imaju svoja objašnjenja za prividno negativne stvari koje im crkva u svojoj antipropagandi pripisuje a nisu korektno pripisani! kao što ni ovi citati nisu u osvnovi i suštinski negativni u pravilnom kontekstu, ali se i ttek kako mogu tumačiti krajnje negativno ( u fazonu zastupanja mržnje čak i prema najbližima i vampirizma odnosno kanibalizma... :think: to je lako tako tumačiti, al ući u unutarnji osećaj i težnju ljudske duše zaslepljen zloupotrebom tumačenja (čak i ovakvih koje je na prvi pogled teško pravdati ili videti pozitivno) nije moguće a da se pri takvom pristupu teško ne pogreši i ogreši o dušu.

Slažem se ja da imaju i sekte i satanisti i paganizam i neznaboštvo i šta sve ne i da je to iliprincipijelno negativno ili negativno sa stanovišta uzvišenije duhovnosti, ali ne i principijelno - obzirom na vreme mesto i okolnostsi (od dva zla manje) Pa skoro čitava savremena civilizacija je ogrezla u debeli ateizam i anti-teizam! No, ne treba preterivati u reakciji, dovoljna je efikasna mere zasnovana pre svega na obrazovanju, a ako nešto ZAISTA izmakne kontroli i pored obrazovanja, onda su tu pravne i zakonske mere, al opet ne inkvizicijske, ni u bukvalno fizičkom ali ni u kulturnom smislu niti bilo kom drugom smislu.Sekte jesu problem, pre svega duhovni, (puno ređe nego društveni, kako se to hoće prikazati) al rešenja koji neki predlažu u vezi sa tim su gori problem od sketi! Kako bi neki te stvari rešavali - lek ispade gori od bolesti!!! a nije prvi put u istoriji! :mrgreen: Kao što rekoh takve stvari se rešavaju pre svega obrazovanjem.

Nek sve bude onakvo kakvo jeste. Jesam za borbu protiv zla al nisam za činjenje zla pod firmom borbe protiv istoga.
Kao da sam ja pisala:worth::worth::hvala::klap:

Napast

Aktivan član
Poruka
1.577
Paz ovo..kao što rekoh interesuje me ovih dana priča o hemisferama mozga.I evo malo pre odem na deo krstarice na kojem do sada nikada nisam bio , niti ga video i uđem odmah na ovu temu :
http://forum.krstarica.com/threads/94806
tu su jako dobro opisane hemisfere i ono za šta sam zainteresovan da poboljšam a to je umetnost gledanja onoga što gledamo(ko počne da čita temu sa ovog linka shvatiće o čemu pričam) tj. koga ne mrzi :tongue2:
Npr. u snovima ja mnogo češće imam ideju nečega nego što to stvarno jasno vidim..
u stvarnosti mi se najčešće dešava da ne gledam detalje ljudi koje srećem, npr. da me pita neko kako je bio tog dana obučen teško da bih mogao da mu kažem..ima tu i dosta moje neprisutnosti ali mislim da nije samo to u pitanju.
Predstavnik drugog tipa bi čini mi se bio bio Šerlok Holms , ali isto tako i većina dobrih slikara.Opet samo umeće zapažanja onoga što gledamo onako kako jeste nije dovoljno.Bez onog drugog, bez onoga što ja npr. imam (ma šta to bilo :lol:) čovek razvijajući samo sposobnost vizualizacije može da postane npr. jedan od onih ludih slikara genija, ili da samo poludi.
Odoh da proučim to još malo :bye:

Poslednja izmena:

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
23. VII Nema lucidnosti u mojim snovima i pored prakse koju očigledno nispravno praktikujem i nedovoljno. Hodao sam po Beču u snovima koje nisam ni zapamtio sa ljudim koje sam jedva video i na kraju sam motao i pušio neku lošu gandžu. Sa Marijom. Umalo da smotam i konjska govna koja su se tu našla u blizini. Čak sam i zezao Mariju da ću to uraditi i to je najjasniji momenat sanjanja.

24. VII Nemogu da se pohvalim jasnoćom sinoćneg sna. Slike nisu obilovale detaljima i jasnim oblicima i bojama kao što umem da sanjam. Bio sam u Plavni u diskoteci.
( Plavna i nema diskoteku a ova u mojim snovima je više ličila na natkrivenu pijacu)
Čile Jaković je izvikivao nečije ime a ja sam se čudio što je toliko glup da pokušava nekog dozvati tu pred diskotekom u kojoj trešti muzika. (Muziku konkretno nisam ni čuo, imao sam samo jasnu pretpostavku da je diskoteka i da je tu muzika) . Onda sam na prostoru iza diskoteke u kojem sam se samo stvorio video moju bivšu ljubav, golu i prilično raspoloženu za sex i tada činim nešto što je najbliže lucidnom sanjanju do sad. Setim se da ja nisam u snovima da bih ****, to mogu i na javi a čak i na javi to ne radim olako jer čuvam energiju za sanjanje koje mi i onako ne ide. Setim se učenja u „Umeću sanjanja“ po kojem je dovoljno pokazati prstom i poželeti da se pojava iz sna skloni i nestane. Dok sam podizao prst uočio sam svoju ruku i setio se i te pojedinosti iz učenja o sanjanju. Radost koja me je prosto zapljusnula zbog iznenadnog uspeha u „lucidnom“ sanjanju me je skoro i probudila! Pažnju sam brzo prebacio na svoju ruku, prst i činjenicu da ne želim nikakve sexsualne aluzije sa nekvim bivšima i onda uočim da predamnom više zbilja nije ta nego jedna druga bivša sa kojom sam imao mnogo intenzivniju emotivnu vezu. To me je probudilo.

Važno je očuvanje sexsualne energije, koja je životna i neophodna za lucidno sanjanje.
Važno je ne daviti se u opijatima pa makar i kao vidu rekreacije koji ti ne smeta puno u obavljanju svakodnevnih životnih poslova.
Važna veoma je rekapitrulacija, tako mi mojih bivših, tamo nekih u snovima koji još uvek nisu lucidni.
Strepljenje.

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
Radeći na ukidanju samovažnosti već sam pisao da smanjeni zahtevi ega rezultiraju opuštenošću sagovornika i osoba sa kojima dolazim u kontakt živeći svoj svagdanji život.
Pa to je valjda i logično. Bez samovažnosti i samorefleksije ne ugrožavam iste elemente kod ličnosti drugih i oni bivaju opušteniji, sigurniji da ih neću "okrnjiti", povrediti.
No dešavaju se i sasvim suprotni primeri: Ne bih smeo da tvrdim da je moja borba protiv samovažnosti i ukidanje samorefleksije uspela i dovedena do kraja a već postoje ljudi kojima sam grozni i ljigavi neprijatelj!
Jedan je potegao preko cele ulice da mi u lice saspe, besan, kako neće više da trpi moje ne primerene uvrede. Izmedju spominjanja matere u nedoličnom kontekstu i "***** jedno maleno" (ovo zadnje je toliko "poetski" da mi dodje da stavim kao nick-name :hahaha:) uspeo sam da pohvatam primere koji su se dešavali baš u periodu u kojem intenzivno razmišljam i koliko mogu ograničavam svoj ego. Nisam ni znao da vredjam čoveka, šalio sam se s njim bez opterećenja samovažnosti i samorefleksije i moj je humor bio smrtna uvreda za njega . :( Čak i izvinjenje!?
Jeste li imali sličnih dešavanja, Ima li ovde šta da se shvati ili je to samo jedna od hiljadu zamki ega u koju sam se upleo dajući sebi samovažnosti? :dash:
***** -fekalije

ag-golubica

Primećen član
Poruka
501
Ovce nemaju ego pa im cobani utrape magarca da vodi stado,ziveti svetovno danas i izbrisati ego isto ti je kao i napisati sam sebi uput za ludnicu.Samovaznost ti je data da bi opstao medju gladne,zle i mracne a ne postati kao oni.Stvarno samosveni i mudri ljudi ne gube vreme za kompom,oni su tamo gde bi mi zeleli biti kakvom istant metodom.Sta ces to smo ti mi.

Hekate

Primećen član
Poruka
907
MIŠ I KAMILA

Miš je dohvatio povodac kamile
svojim prednjim nožicama i nastavio da hoda sa njim,
oponašajući goniče kamila.
Kamila je i dalje kaskala,
pustivši da se miš oseća junački.
»Samo ti uživaj«,
mislila je. »Uskoro ću imati čemu da te naučim.«
Stigoše na obalu velike reke.
Miš je bio zabezeknut.
»Šta čekaš?
Kreni u reku. Ti si moj predvodnik.
Ne zaustavljaj se ovde.«
»Bojim se da se ne udavim.«
Kamila uđe u vodu. »Vidiš, jedva mi
prelazi kolena.«
»Tvoja kolena! Tvoja kolena su
stoput viša od moje glave!«
»Pa, možda ne bi trebalo
da predvodiš kamilu. Ostani sa sebi sličnima.
Miš zbilja nema šta da kaže kamili.«
»A bi li mi pomogla da pređem preko?«
»Popni mi se na grbu. Ja sam stvorena da prenesem
stotinu takvih kao što si ti.«
Nisi prorok, ali smerno hodaj putem proroka,
pa možeš dospeti tamo gde su oni. Ne pokušavaj da
upravljaš lađom. Ne otvaraj dućan sam samcit.
Slušaj. Ćuti. Ti nisi Božji glasnogovornik.
Probaj da budeš uho, a ako i kažeš nešto,
traži objašnjenja.
Uzrok tvoje gordosti i ljutnje je požuda
koja je ukorenjena u tvojim navikama.
Neko ko je stekao naviku da jede zemlju
poludeće ako pokušaš da ga sprečiš u tome.
I položaj vođe može da bude otrovna navika,
tako da, kad neko dovodi u pitanje tvoj autoritet,
smesta pomišljaš: »Ovaj hoće da zauzme moje mesto.«
Možeš učtivo da odreaguješ, ali u sebi besniš.
Stalno proveravaj svoje unutrašnje stanje
uz pomoć Gospoda svoga srca.
Bakar ne zna da je bakar
sve dok se ne stopi sa zlatom.
Tvoja ljubav ne uviđa svoju veličanstvenost
dok ne spozna svoju bespomoćnost.

Rumi

ag-golubica

Primećen član
Poruka
501

Mladi momci tako reći andjeoski :per:
Ono što ti nazivaš svojim razumom uopšte nije tvoj razum. Čarobnjaci su uvereni da je naš razum strana tvorevina, koja je svakom od nas usađena.
Uzmi to za sada samo na znanje, bez daljih objašnjenja ko nam ga je usadio i kada se to dogodilo."
"Mi smo govnari. Mi mislimo da smo tako učeni, ali ne primenjujemo te iste metode na svakodnevni život. Ta aktivnost (nauka) neće nas izlečiti od naše opsesije gledanja samog sebe. Neće nam dozvoliti ništa drugo osim razmišljanja o sebi. Čak ni to, jer da stvarno marimo za sebe ne bismo radili ono što radimo našim telima."
“Čovek,” rekao je, “je čarobno biće, on ima istu sposobnost da leti univerzumom kao i svako od miliona svesnih bića koja u njemu postoje. Ali, u jednom trenutku svoje prošlosti, on je izgubio svoju slobodu. Danas njegov um više nije u njegovom vlasništvu, on je usađen.”
“Ta stvorenja koriste sve što im je dostupno, ali najviše vole organizovanu svesnost. Oni sisaju životinje i biljke u onom delu njihove pažnje koji nije suviše čvrst. Oni čak napadaju druga neorganska bića, ali ona mogu da ih vide i izbegnu ih, kao što se mi sklanjamo od komaraca. Jedini koji su potpuno u njihovoj zamci su ljudska bića.”

"Blagost je jaca od strogosti
voda je jaca od stene
ljubav je jaca od sile"

Herman Hese

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.