ANTIČKI NOVAC - diskusije i prikazivanje kolekcija

Jovke, zaista lepi komadi!! Svaka chast!
Evo mog Piusa i Hadriana.:)
 

Prilozi

  • Pius.jpg
    Pius.jpg
    33,2 KB · Pregleda: 44
  • S7305631x.jpg
    S7305631x.jpg
    32,1 KB · Pregleda: 44
zdravo svima :) ja sam nova. Imam kovanicu Aleksandra Velikog,pronasla sam je u moru,ne mogu je lepo uslikati jer je ubacena u prsten,novcic moze da se izvadi ali ja nekako nisam imala srca. Na osnovu onoga sto sam mogla da pronjuskam,napred je lik Heraklea sa lavovskom glavom,i tu nemam dilema. Ono sto me buni je druga strana: Zevs sa orlom,ukrstene noge na postolju, skiptar, Alexandar grckim slovima ispisano uspravno sa desne strane, ali na levoj strani, slovo M sa crtom iznad paralelno i nikakav drugi znak!? sve kovanice koje sam pregledala imaju sva druga slovca,monograme simbole ali ovakav nisam uspela da pronadjem a pregladala sam ih oko stotinak. U nekim tekstovima se pominje da postoji slovo M koje sece uspravna crtica,slovo M uokvireno krugom, i slovo M sa kukicom nekakvom.
Ako neko zna nesto vise o ovome, bila bih mu zahvalna.
Pokusacu da postavim sliku ovih dana.
Hvala unapred.
 
Na ovom linku ima slika kopija i originala, pa potražite :) ima nekih i sa tim "M" ali nisu identični kao vaš.
Reči kustosa muzeja daju razlog da se veruje (sa dozom rezerve) da je OK komad, ali treba čuti još nečije mišljenje svakako.
Jer neke od ovih kopija mogu mnoge da prevare.

http://rg.ancients.info/alexander/

Hvala puno.
Pregledala sam taj sajt ranije i nisam nasla identican znak. Ma sve sam pregledala :)
Slazem se da je kopija puno,narocito na netu,upravo zato sam i postavila ovde. Ne znam, meni ne deluje kao kopija ali ja sam laik.
Pokusacu da pronadjem jos nekog ko moze da potvrdi.
Bice dobro ako me ne natera da pocnem da ih sakupljam,opasno me zaintrigiralo :)
 
Hvala puno.
Pregledala sam taj sajt ranije i nisam nasla identican znak. Ma sve sam pregledala :)
Slazem se da je kopija puno,narocito na netu,upravo zato sam i postavila ovde. Ne znam, meni ne deluje kao kopija ali ja sam laik.
Pokusacu da pronadjem jos nekog ko moze da potvrdi.
Bice dobro ako me ne natera da pocnem da ih sakupljam,opasno me zaintrigiralo :)

Licno, bez ljutnje, mislim da je kopija. Srebro jeste ali je najverovatnije kopija.
Ne moze vladar imati takvu kosu posle 2 300 godina, takodje, kovanica i prsten se ne mogu tek tako dobro odraditi u to vreme, mislim na spajanje. Logicno je da jeste srebro, ako ste ga nasli u moru, a so ga nije izjela, ne moze to biti bilo kakav metal. Ako cemo realno, ne deluje ti kao kopija zato sto je tvoj :) Ja se nadam da nije ali cinjenice govore suprotno... Pozzz
 
Licno, bez ljutnje, mislim da je kopija. Srebro jeste ali je najverovatnije kopija.
Ne moze vladar imati takvu kosu posle 2 300 godina, takodje, kovanica i prsten se ne mogu tek tako dobro odraditi u to vreme, mislim na spajanje. Logicno je da jeste srebro, ako ste ga nasli u moru, a so ga nije izjela, ne moze to biti bilo kakav metal. Ako cemo realno, ne deluje ti kao kopija zato sto je tvoj :) Ja se nadam da nije ali cinjenice govore suprotno... Pozzz


Pa dobro,pristrasna sam malo :) .Ja ne mislim da je u isto vreme uradjen i prsten i kovanica. I nisu spojeni, novcic bi mogao da se izvadi iz okvira vrlo lako,pomera se unutar prstena. Provericu jos, sve u svemu draga mi je uspomena bio kopija ili ne :)
 
Pa dobro,pristrasna sam malo :) .Ja ne mislim da je u isto vreme uradjen i prsten i kovanica. I nisu spojeni, novcic bi mogao da se izvadi iz okvira vrlo lako,pomera se unutar prstena. Provericu jos, sve u svemu draga mi je uspomena bio kopija ili ne :)

Bas tako. To je i jedan od razloga sakupljanja numzimatike. Budi uspomene i mnogi dogadjaji zahvaljujuci kovanicama ne padaju u zaborav. Srecno i nadam se da sam pogresio. Znas sta bi jos pomoglo ? Da bolje slikas komad, takodje da ga izvadis iz prstena i slikas obod ( da pogledamo debljinu). Ako si iz bg-a mozes ga odneti na skup numizmaticara, tu ces dobiti tacnu procenu autenticnosti.
Pozzz
 
Bas tako. To je i jedan od razloga sakupljanja numzimatike. Budi uspomene i mnogi dogadjaji zahvaljujuci kovanicama ne padaju u zaborav. Srecno i nadam se da sam pogresio. Znas sta bi jos pomoglo ? Da bolje slikas komad, takodje da ga izvadis iz prstena i slikas obod ( da pogledamo debljinu). Ako si iz bg-a mozes ga odneti na skup numizmaticara, tu ces dobiti tacnu procenu autenticnosti.
Pozzz

Debljina je negde oko 3 mm, precnik 22mm. Nisam iz Beograda ali mislim da se i u Nisu odrzava skup numizmaticara dva puta nedeljno. Pokusacu, hvala puno jos jednom ;)
 
Originalna antička tetradrahma, posthumni aleksandar makedonski. :)

Kolega Ssin, da li ste sigurni u autentichnost kovanice? Smatram da ovaj vas komad moze biti liven; sto je i vishe nego ochigledno na aversu, u vidu "balonchica" nastalih zbog oslobadjanja gasa pri hladjenju.
Inache ove tetradrahme spadaju u najmasovnije kopiran drevni novac, tako da se kupuju samo uz sertifikat neke validne institucije. http://www.forumancientcoins.com/fakes/thumbnails.php?album=20&page=1
Dakle, komentar nije zlonameran, samo se meni chini da nije original. Pozz.
 
Poslednja izmena:
Da siguran sam, iz vise razloga, mada ostavljam uvek i mali prostor da nisam u pravu, naravno. Prvo, izvor je jedan od top numizmatickih autoriteta kod nas, koji mi je na moj upit garantovao autenticnost. Zatim, u ruci kovanica ima potpuni osecaj da je prava. Kopije se osete, doduse ovo i nije neki dokaz ali ja licno se puno oslanjam na taj feel. A on mi govori da je srebro koje drzim u ruci jako staro. Mislim da je kovanica gorela ili nesto slicno joj se dogodilo. (za ove mehurice). Po rubu ima pukotine karakteristicne za kovanja. Dalje, kopije su obicno malo savrsenije ili bar jednolicnije. Ja jos nisam video ovako neobicnu kopiju. U svakom slucaju, odnecu jos kod par ljudi da cujem njihova misljenja...;)

Kolega Ssin, da li ste sigurni u autentichnost kovanice? Smatram da ovaj vas komad moze biti liven; sto je i vishe nego ochigledno na aversu, u vidu "balonchica" nastalih zbog oslobadjanja gasa pri hladjenju.
Inache ove tetradrahme spadaju u najmasovnije kopiran drevni novac, tako da se kupuju samo uz sertifikat neke validne institucije. http://www.forumancientcoins.com/fakes/thumbnails.php?album=20&page=1
Dakle, komentar nije zlonameran, samo se meni chini da nije original. Pozz.
 
Naravno, uvek treba konsultovati vishe iskusnih ljudi.

Uvek je bolje uzivo pregledati kovanicu. Na osnovu fotografije, mehurici su vrlo sumnjivi. Sumnjam da su mogli da nastanu zagrevanjem kovanice; u svakom sluchaju, postojali bi i na reversu a ne samo na aversu. To shto ih ima pretezno na aversu potencijalno upucuje da je u kalupu za livenje ta strana bila gore, pa su gasovi tamo i odlazili.

Pozdrav!
 
Naravno, uvek treba konsultovati vishe iskusnih ljudi.

Uvek je bolje uzivo pregledati kovanicu. Na osnovu fotografije, mehurici su vrlo sumnjivi. Sumnjam da su mogli da nastanu zagrevanjem kovanice; u svakom sluchaju, postojali bi i na reversu a ne samo na aversu. To shto ih ima pretezno na aversu potencijalno upucuje da je u kalupu za livenje ta strana bila gore, pa su gasovi tamo i odlazili.

Pozdrav!

Apsolutno je original - 100% potvrdjeno, a ovo uopste nisu mehurici i kovanica se nije ni topila kao sto sam prethodno pretpostavio ;) Ako imate iskustva, da uzmete kovanicu u ruku sve bi bilo jasno i vama.
 
Da ne bih otvarao novu temu za antiku, i ako je ova zamišljena kao album iz kolekcija numizmatičara, postaviću pitanje ovde.

Interesuje me, da li je zvanično dokazano zbog čega su se kovali denari SERATI?
Nailazio sam na razne teorije i svuda se napominju da se ne može sa sigurnošću reći tačan razlog, mada je po meni nekako najrealniji da su zarezi bili pokušaj da se spreči falsifikovanje.
Znima me mišljenje kolega sa foruma (ako ga još neko obilazi:D), i eventualno da se postavi neki link.
Pozdrav! Slika je sa interneta!!!
cr202-1b.jpg
 
Naravno dapostoje najrzlicitija tumacenja ovog problema. Medjutim, meni najlogichnije zvuchi sledece: posto su u antici ivice kovanica cesto bile brusene kako bi se ukralo malo dragocenog metala, zarezi su radjeni kako bi se to sprecilo ili jasno vizuelno uocilo; takodje, ovi useci su ukazivali da se ne radi o bakarnim falsifikatima prevucenim srebrom.
 

Back
Top