Anksioznost

Moja anksioznost je pocela davno. Stres na poslu, jedan dan se onesvestila u autobusu i od tada vise nikad u autobus. Dugo mi je trebalo da shvatim, da se edukujem, sta mi se zapravo desava. Otisla kod psihijatra, dala mi seroxat i ksalol, rekla vidimo se za mesec dana i to je to. Pila sam neko vreme to i prestala. Bilo je bolje. Cim je krenulo na bolje razvela sam se. Ogroman stres! Imala sam mamu uz sebe u tom periodu. Pregurala sam nekako. Drzala sam anksioznost pod kontrolom. Bez lekova. Posle toga mama mi se tesko razboli i tu zapravo krece pakao. Mama je bolovala jedno dve godine. To sam gurala nekako. Morala sam. Medjutim kada mi je mama umrla ja padam u tesku depresiju i ne ustajem iz kreveta godinu dana. Nisam izlazila iz kuce. Nisam zivela. Funkcionisala sam po kuci koliko sam morala. Sama. Imam prijatelje, ali niko od njih nije uspeo da me pokrene. Trudili su se, nije da nisu. Imam dete. Nista me nije pokretalo. Pocetkom prosle godine, ne znam kako i zasto, resim da je dosta. Mlada sam. Ovo nije zivot. I odem kod psihologa. Pomogla mi je. Puno! Digla sam se iz kreveta. Pocela da radim posao koji volim. Naucila sam da nekako funkcionisem uprkos bolu zbog gubitka majke. Pocela da se druzim malo vise sa ljudima. Da pricam. Da ucestvujem u zivotu. Anksioznost sam i dalje drzala pod kontrolom. Bez lekova. Zadnjih 6 meseci anksioznost se vratila. Ne izlazi mi se napolje jer mislim da ce nesto lose da se desi. Da cu da se onesvestim. Da cu da umrem. Kod lekara (raznih) idem non stop. Kod ginekologa svakih mesec-dva (mama mi je umrla od karcinoma jajnika). Organski sam savrseno zdrava. Ali meni to nista ne znaci. Misli me ubijaju. Stalno mi je u glavi da ce nesto da mi se desi. Osecam slabost u rukama i nogama. Tutnjanje u glavi. Koci mi se vilica. Uznemirenost. I sve to neocekivano. Nema posebne situacije da pokrece to. Desava se dok sedim i gledam tv. Imam nizi pritisak ceo zivot. Plasim se da ako izadjem napolje da ce pasti jos vise i da cu se onesvestiti. Iako se to nikad nije desilo. U vecitom sam strahu. Problem mi je da ostanem sama kuci. Problem mi je da izadjem. Pre mesec dana sam krenula kod terapeuta. Ksalol (0.25) sam pocela da uzimam na svoju ruku. Ne svaki dan. S vremena na vreme kad bas osetim da ne mogu da podnesem vise anksioznost. Pomaze mi. Trenutno u zivotu nemam nekih vecih problema. Radim posao koji volim, zaradjujem dovoljno za pristojan zivot, dete mi je odlican djak, dobro, razumno i vaspitano dete. Ako sam nesto u zivotu odradila bez greske, to je on. I veoma sam ponosna na njega. A bogami i na sebe. Imam sve uslove da budem srecna. Zato, cini mi se, ova anksioznost mi jos teze pada u ovom trenutku. Citajuci ovu temu videla sam da je neko napisao nesto tipa lakse mi je da napisem ovde, niko me ne zna. To me je podstaklo da napisem ovo. Ne jer mi je trebalo da se olaksam vec eto samo da podelim i moje iskustvo sa anksioznoscu.

zanima me kako je seroxat delovao na vas i zašto ste ga batalili?
koliko dugo ste ga pili i kako je išlo skidanje sa njega?
 
zanima me kako je seroxat delovao na vas i zašto ste ga batalili?
koliko dugo ste ga pili i kako je išlo skidanje sa njega?
Koristila sam ga mozda nekih 3 meseca. Ne secam se tacno. Mozda malo duze od 3 meseca. Ali nije bas bilo nesto dugo. Nisam imala problema nikakvih kada sam prestala da ga koristim. Delovao je ok koliko se secam. U tom trenutku, kada sam pocela da ga koristim, anksioznost mi je nenormalno ludovala. Prvo vreme nisam primetila nikakvu razliku. Posle nekog vremena vec jesam. Na bolje. Prestala sam po preporuci lekara jer sam bila bolje. Nisam vise bila u strahu od svega i svacega. Funkcionisala sam normalno.
 
Koristila sam ga mozda nekih 3 meseca. Ne secam se tacno. Mozda malo duze od 3 meseca. Ali nije bas bilo nesto dugo. Nisam imala problema nikakvih kada sam prestala da ga koristim. Delovao je ok koliko se secam. U tom trenutku, kada sam pocela da ga koristim, anksioznost mi je nenormalno ludovala. Prvo vreme nisam primetila nikakvu razliku. Posle nekog vremena vec jesam. Na bolje. Prestala sam po preporuci lekara jer sam bila bolje. Nisam vise bila u strahu od svega i svacega. Funkcionisala sam normalno.
da li neko ima iskustva sa Eloryqa lekom
nuspojave,efikasnost?
 
imam problem da krenem sa tim lekom iako mi je prepisan ,deluje mi previse opasnim u smislu nuspojava

Ja sam citala iskustva ljudi po nemackim forumima, ali i preporuke lekara za taj lek.
Kazu da je odlican lek, neki pricaju da im je spasio zivot. Poboljsanje neces odmah osetiti, tek za nedelju, mozda i dve,
a ukoliko si prvih dana uzimanja leka suvise euforican, trebalo bi da uzimas i manju dozu bensedina, ali to
nije svakome potrebno. Lek se uzima oko 6 meseci, onda polako smanjujes dozu.

Studijska ispitivanja su pokazala da lek pomaze kod 70% pacijenata sa tom dijagnozom.
Nuspojave su recimo proliv ( a to bas i nije strasno), prvih dana pacijentima padaju na pamet
suicidne misli i problem postoji sve vreme sa libidom. To bi bili ovako najveci problemi sa lekom.
Pretpostavljam da si inace zdrav, ne uzimas neke druge lekove pa bih se ja na tvom mestu ipak upustila
u tu avanturu, a i lekar ti je to prepisao.
 
Hajde slusaj ovako.....

Prvo, nisi lud, da si lud to bi se strucno reklo prsihotican.... A ti si samo neurotican.....Mozda ova rec zastrasujuce i ruzno zvuci (wow "neurotican", sta znaci to, da mu fali 10 dasaka u glavi, ili da mozda ocekujemo od njega da ce svakog trenutka zaklati `15 ljudi motornom testerom? ) ali ovo nije bolest vec poremecaj..... Neuroticni poremecaj.... Fobicni poremecaj, iracionalan strah....

Znaci nema veze nikakve sa ludoscu, cak i ako ti se javi depersonalizacija i derealizacija - kada se zbunis pa mislis da ti nii ti, da je svet oko tebe lazan, da ti nekako cudno izgleda okolina itd....To su sve produkti pojacane anksioznosti i nemoj da se plasis da "ludis" i da se plasis da gubis kontrolu, jer se to nece desiti. Upravo, bas zato sto se neko plasi da se to ne desi, sam sebi pojacava osnovni iracionalni strah i srepnju, pa se zato stanje i pogorsava i ulazi se u zacaran krug, i zato ne moze ni pojedinac sam sebi da pomogne, niti prijatelji prijateljskim savetima tipa "ma ne tripuj se, ma iskuliraj, ma teraj brigu na veselje, ma hajdemo do diskoteke da se napijemo i jurimo devojke i sl" .

To kod tebe duze traje, i sto je jos gore veoma brzo se razvija i siri, a i ti puno doprinosis tome.

Eto kazes da nisi depresivan, i da si srecan, ali ja te uveravam, da uskoro i to neces biti, jer anksiozni poremecaj + neka fobijica + izbegavajuci naicn zivota + otudjenje iz socijalnog zivota kao rezultat ima opste nezadovoljstvo koje non-stop traje i dovodi do depresije, kao sto vidis , ponekada ces osecati kao da su suze idu same a ne znas zbog cega..... Ili ces jednostavno osecati tugu a nista se lose nije desilo.

Sto se tice poremecaja kod tebe se moze primetiti sledece:
Prvo, imas slobodno lebdecu anksioznost - tj anksiozan si bez razloga, bez nekog objekta koji izaziva anx. ili konkretne situacije, i to je najteze, jer ne znas tacno sta ti izaziva anksioznost (zatvoren prostor, autobus, mis, zmija, neki predmet i sl)
2) Ta anksioznost je uzimala maha i mesala se sa tvojom prirodnom stidljivoscu i ti si razvio socijalni anksiozni poremecaj - socijalnu anksioznost - vidis jos kada si otvorio temu kako da suzbijes tremu na faxu zbog prezentacije seminarskog, ja sam znao da imas neke simptome socijalne fobije i tada sam ti prvi put i rekao da obratis paznju an to da se ne bi razvijalo.

3) Kao sto je vecina lepo i primetila, imas i OKP - opsesivno kompulsivni poremecaj - to se ogleda u svim "ritualnim" radnjama koje moras da uradis , a ako odbijes da ih uradis osecas pojacanu anksioznost, a ako ih uradis, osecas olaksanje , mir, spokojstvo....do sledeceg slucaja. Bitno ej da znas zasto ti se to javlja, i zasto to radis..... Naime, to dibojes opsesivnu misao koja te tera na izvrsenje, na kompulsivno ponasanje....Ako prkosis toj misli, anksioznost se uvecava do prevelike mere kada ti jednostavno moras to nesto da uradis.... Kada uradis ritual, mislis da si se resio anksioznosti i da se to nece vise ponoviti, ali bas tako ti usvajas jedan neuroticni nacin reagovanja , i sledeci put opsesivna misao ce biti mnogo jaca, i anksioznost ce biti mnooogo veca ako ne izvrsis sledecu kompulsivnu radnju

Zasto se javljaju ove radnje? - Osobe “napadnute” opsesivnim mislima cesto razvijaju kompulsivne radnje kojima bi se odbranile od pomenutih opsesija http://www.danas.rs/dodaci/psihologija/opsesivnokompulsivni_poremecaj.62.html?news_id=218931 (procitaj za vise)

4) Tu je i socijalni anksiozni poremecaj - socijalna fobija.... To je ta neprijatnost kada si u drustvu, trema, stidljivost, svi mi to osecamo, ali kada se predje odredjena granica, kao i sve ostalo u zivotu, to vise nije "normalno", ali ne znaci da si lud, samo znaci da imas neku nezgodu , problem, i da to nesto ometa tvoje zivljenje i funkcionisanje, ne zivis punim plucima 100% nego otezano, kao kada uganes clanak, pa ne mzoes da potrcis...Mozes da hodas kao i svi ostali ali za razliku od njih ne mzoes da potrcis i uzivas u zivotu i npr rizikujes da trcis i stignes autobus za koji si zakasnio....

Znaci ovo kod tebe nije "ludost" , samo osiromasenje psihickog i drustvenog zivota.

E SAD TELESNE SENZACIJE:

Kao sto si uvideo, prilikom ovakvih psihickih stanja, javljaju se i neki fizicki simptomi...... Vecina ljudi ne zna sta izaziva sta...Da li psihicki simptomi fizicke, ili fizicki psihicke???
Da ti odmah kazem, da su tacni i jedan i drugi sud. Ali kod tebe je u pitanju psihicki => fizicki, tj psihicke nezgode izazivaju fizicke simptome.

VAZNO - Ne plasi se da ce ti nesto biti sa srcem..... Najgore sto ti se moze desiti je da dobijes panicni napad, to je za okolinu i strucnjake nista posebno, ali znaj da onaj ko to dozivljava oseca kao da ce da umre svakog trena i kako oseca jednu toliko ludu teskobu da na kraju zavrsi u hitnoj, gde se konstatuje na kraju da je zdrav ko dren. To je zato sto mu nista fizicki ne fali, ovo je sve posledica jer se neciji mozak prevario da je u zivotnoj opasnosti, i onda je alarmirao sve fizicke simptome koji su ukljuceni u instinkt prezivljavanja - ubrzano lupanej srca da bi se misici napunili krvlju i bolje radili, grcenje misica - priprema za beg ili za borbu prezivljavanja, mucina u zelucu - sva krv iz zeluca se vadi odatle i ide u misice, i hrana koju smo jeli ne moze da se vari vise, pa nam pripada muka...., pojacano disanje - kako bi bilo vise kiseonika u telu opet za beg ili borbu.

Osoba koja ne zna ovu pricu, i ne zna da je ovo bio mehanizam pra pra pra coveka da se odbrani od predatora ili pobegne sto pre, dozivljava kao umiranje ili kao da ce se nesto mnogo strasno i opasno desiti.

I ovde vazi pravilo - taj napad pocne kao mali, a pojaca se i zavrsi veoma strasno (psihicki ne fizicki) jer osoba svojim strahom uvecava napad...KAo i svojim mislima i recima - Jao sta mi je , jao mnogo mi lose, jaaaaaao gotooooov sam, aaaaaaaa jao sta je ovo, jao ovo je nesto najstrasnije i najteze, jao ko ce ovo da prezivi aaaaaaaaaaaaa.

Ako neko ovo radi, onda je "obr'o bostan" . Upravo je ovo sto se ne sme nikako raditi u takvoj situaciji.

Fizicke simptome ne mozes zaustaviti, kao sto ne mzoes ni disanje, ali ih mzoes usporiti, i mozes ove psihicke onemoguciti da se razvijaju i da divljaju.

PAzi sad, srce brzo lupa i kada trcis uz stepenice a i kada si anksiozan.....E sad prvi put se ne uplasis i srce brzo se smiri cim izadjes uz stepenice, ali u drugom slucaju se mnogo uplasis....Zasto? Pa zato sto tvoje misli dozvoljavaju srcu da lupa kada je to racionalno opravdano (penjes se uz stepenice, to si radio 100 puta i tu srce i treba da lupa) , a u drugom slucaju se nije to desavalo nikada, i sada je odjednom pocelo da lupa srce i kada ne treba, i kada si miran, i ti to dozivljavas kao nesto "nenormlano" kao nesto ludo, kao da je to znak da ces umreti ili da ti nesto zdravstveno fali.

Kljuc uspeha je da shvatis zasto se to desava (sada znas) i da prihvatis to kada se desi - a ne da negiras to, ne da potiskujes, i ne da zameras sebi; ne da trazis da to prestane, jer ako ga pozurujes, bice samo gore...Moras prihvatiti te telesne reakcije i malko ziveti sa njima i one ce se smanjivati, intenzitet ce biti manji i na kraju ce i same nestati a neces ni primetiti kada....

A mozes i psihijatrijske tablete da pijes , da ti one sve to vestacki rese za nedelju dana, ali kada prestanes da ih pijes vratice se to opet i bices na pocetku. Ok, u nekim slucajevima su neizbezni lekovi, kada je osoba u dosta teskom stanju, i kada nema vise energije i elana da se bori.... To su one situacije kao kada bi od coveka u invalidskim kolicima trazili da potrci.....Hoce on, iam volju ali je vec kasno i hteo ne hteo on to vise ne moze....


Slusaj, eto sada znas sta ti je, ako imas sve ovo, ne moras jos i depresiju da dobijes.... Kao sto vidis ovo su sve udruzeni poremecaji i mogu jedan drugog provocirati i izazivati..... Gde je anksioznost tu moze biti svasta iz te grupe poremecaja + naravno depresija.... Zato se npr i za lecenje panicnih napada i drugih poremecaja daju antidepresivi.....

Veoma slicni poremecaji koji izazivaju jedan drugi, zato su i lekovi veoma slicni za te poremecaje.

p.s. Pisacu jos, kada nahvatam vreme. Od tebe jedino ocekujem da budes malo duze na forumu, mi se ubijemo ovde pisuci, a onda neko ko je trazio pomoc, cim mu lakne doopetu ispari sa foruma i nikada vise ne dodje, ja mislim da je bar red da dodje i da kaze sve mi je super u zivotu, nemam vise nikakvu nezgodu , eto cisto to da kazem, pa da ostali vide da IMA NADE I DA JE NEKOM BILO BOLJE.

To mnogo znaci drugima
Druze dal mozes da se javis ako ovo budes video za savete neke. Pozdrav
 
loše se osećam.
pio sam seroxat vezano nekoliko dana ali ne deluje, imam anksioznost i pokočenost u komunikaciji i dalje. morao sam alkoholom da peglam situaciju.

voleo bih da malo probam xanax, ali on mi nije prepisan.
ako neko iz niša i okoline želi da se menjamo - xanax za seroxat, inbox me.
 
Ja sam citala iskustva ljudi po nemackim forumima, ali i preporuke lekara za taj lek.
Kazu da je odlican lek, neki pricaju da im je spasio zivot. Poboljsanje neces odmah osetiti, tek za nedelju, mozda i dve,
a ukoliko si prvih dana uzimanja leka suvise euforican, trebalo bi da uzimas i manju dozu bensedina, ali to
nije svakome potrebno. Lek se uzima oko 6 meseci, onda polako smanjujes dozu.

Studijska ispitivanja su pokazala da lek pomaze kod 70% pacijenata sa tom dijagnozom.
Nuspojave su recimo proliv ( a to bas i nije strasno), prvih dana pacijentima padaju na pamet
suicidne misli i problem postoji sve vreme sa libidom. To bi bili ovako najveci problemi sa lekom.
Pretpostavljam da si inace zdrav, ne uzimas neke druge lekove pa bih se ja na tvom mestu ipak upustila
u tu avanturu, a i lekar ti je to prepisao.
a koliki je taj problem sa libidom i da li i dalje mogu da se bavim treningom dok sam na terapiji?
 
Za nekoliko dana neces osetiti nista od Seroxata .Nisi dobio uz to i neki sedativ?
jbg, samo sam pričao o depri a ne i o socijalnoj fobiji koja je verovatno uzrok depre. kakva greška.
a ne ide mi se opet.
generalno sam probao bromazepam ali me je lek razočarao, jer nema onaj high momenat kao alkohol koji daje samopouzdanje i popravlja raspoloženje dok traje trip.
ostaje mi još xanax da probam.
sviđa mi se kod benzosa što se oni piju ciljano pred neki stresni događaj, ne bih stalno da budem na nekom leku.... zato mi se sa seroxatom ne nastavlja jer ne vidim nikakve kratkoročne benefite.... kao da ništa nisam popio, ne razumem zašto odmah ne proradi u čemu je fora?...
 
jbg, samo sam pričao o depri a ne i o socijalnoj fobiji koja je verovatno uzrok depre. kakva greška.
a ne ide mi se opet.
generalno sam probao bromazepam ali me je lek razočarao, jer nema onaj high momenat kao alkohol koji daje samopouzdanje i popravlja raspoloženje dok traje trip.
ostaje mi još xanax da probam.
sviđa mi se kod benzosa što se oni piju ciljano pred neki stresni događaj, ne bih stalno da budem na nekom leku.... zato mi se sa seroxatom ne nastavlja jer ne vidim nikakve kratkoročne benefite.... kao da ništa nisam popio, ne razumem zašto odmah ne proradi u čemu je fora?...
Batali drogiranje tim lekovima i odbaci poroke. Citaj Bibliju i moli se Bogu i resices problem
 
jbg, samo sam pričao o depri a ne i o socijalnoj fobiji koja je verovatno uzrok depre. kakva greška.
a ne ide mi se opet.
generalno sam probao bromazepam ali me je lek razočarao, jer nema onaj high momenat kao alkohol koji daje samopouzdanje i popravlja raspoloženje dok traje trip.
ostaje mi još xanax da probam.
sviđa mi se kod benzosa što se oni piju ciljano pred neki stresni događaj, ne bih stalno da budem na nekom leku.... zato mi se sa seroxatom ne nastavlja jer ne vidim nikakve kratkoročne benefite.... kao da ništa nisam popio, ne razumem zašto odmah ne proradi u čemu je fora?...
Nadam se da si svestan kakav efekat u kombinaciji danu benzodijazepini i alkohol.
I ti treba da nadjes nekig dobrog psihijatra da te istrese iz gaca.
Lekovi, alkohol i sve ostale supstance su za kratkorocni efekat.
Probaj da zaronis u sebe i shvatis sta ti uzrokuje tegobe koje imas. Jer uzrok problema je uvek u nama, bio on racionalan ili iracionalan.
 
jbg, samo sam pričao o depri a ne i o socijalnoj fobiji koja je verovatno uzrok depre. kakva greška.
a ne ide mi se opet.
generalno sam probao bromazepam ali me je lek razočarao, jer nema onaj high momenat kao alkohol koji daje samopouzdanje i popravlja raspoloženje dok traje trip.
ostaje mi još xanax da probam.
sviđa mi se kod benzosa što se oni piju ciljano pred neki stresni događaj, ne bih stalno da budem na nekom leku.... zato mi se sa seroxatom ne nastavlja jer ne vidim nikakve kratkoročne benefite.... kao da ništa nisam popio, ne razumem zašto odmah ne proradi u čemu je fora?...

Alkohol ni slucajno .
Seroxat koliko se secam treba kroz tri nedelje da pokaze neke prve rezultate .Ja sam uz njega pila rivotril , kasnije bromazepam .Nece te nijedan lek podici HIGH jkao alkohol i ne ocekuj to od njega , jer mu rto ni nije namena .
 

Back
Top