andjeli i demoni

MarieSoLong

Aktivan član
Poruka
1.598
Evo jedna hipoteticka situacija
Zamislite da u buducnosti covecanstva 'dobri' uspeju da se odvoje od 'zlih' potpuno, Znaci, nastanu dve odvojene civilizacije, koje egzistiraju uporedo.

Kod zlih(oni koji lazu i manipulisu) vlada hijerarhijski sistem(gde svako pije krv onom ispod sebe, i svako hvata za noge onog iznad sebe i najveci zloca na vrhu)-piramida
i vazi poslovica 'dok jednom ne smrkne, drugom ne svane'(individualizam)

Kod dobrih(govore uvek ono sto misle da je istina, ne zele nikog da prevare) vazi 'od svakog prema sposobnosti, svakome prema potrebama'=recimo stabilna prizma
i vazi poslovica:' ne pitaj kome zvono zvoni, tebi zvoni' (kolektivizam)

zli razvijaju invanzivno oruzje, a dobri odbrambeno (i pretpostavimo da kod dobrih nema 'poludobrih', koje bi zli vrbovali)
sta mislite koja civilizacija bi bila naprednija i pre se 'obozila'?
 
Evo jedna hipoteticka situacija
Zamislite da u buducnosti covecanstva 'dobri' uspeju da se odvoje od 'zlih' potpuno, Znaci, nastanu dve odvojene civilizacije, koje egzistiraju uporedo.

Kod zlih(oni koji lazu i manipulisu) vlada hijerarhijski sistem(gde svako pije krv onom ispod sebe, i svako hvata za noge onog iznad sebe i najveci zloca na vrhu)-piramida
i vazi poslovica 'dok jednom ne smrkne, drugom ne svane'(individualizam)

Kod dobrih(govore uvek ono sto misle da je istina, ne zele nikog da prevare) vazi 'od svakog prema sposobnosti, svakome prema potrebama'=recimo stabilna prizma
i vazi poslovica:' ne pitaj kome zvono zvoni, tebi zvoni' (kolektivizam)

zli razvijaju invanzivno oruzje, a dobri odbrambeno (i pretpostavimo da kod dobrih nema 'poludobrih', koje bi zli vrbovali)
sta mislite koja civilizacija bi bila naprednija i pre se 'obozila'?
zli ne mogu da pobede. ljudsko zlo je posledica čovečije guposti. ljudskog neznanja. nesavršenog uma. a takvo stanje nije trajno moguće. obrnuto jeste. večno prosvećenje je svima "dobrima i zlima" sudjeno.

da bi zli pobedili trebalo bi da vazda ostanu glupi. da se večno muče i pate. e sad ih ti ubedi da je to prava stvar za njih.
 
dobri bi odneli prevagu ako bi imali vremena da se tehnicki usavrse .

saradjujuci bi dosli do veceg tehnickog napretka , mada da li bi razvijali oruzje ili bi im tehnika bila sva humana

zli bi se medjusobno potamanili

nije bas tako jednostavno , treba ici u krajnost a pitanjeje do koje bi krajnosti ko dosao
 
Evo jedna hipoteticka situacija
Zamislite da u buducnosti covecanstva 'dobri' uspeju da se odvoje od 'zlih' potpuno, Znaci, nastanu dve odvojene civilizacije, koje egzistiraju uporedo.

Kod zlih(oni koji lazu i manipulisu) vlada hijerarhijski sistem(gde svako pije krv onom ispod sebe, i svako hvata za noge onog iznad sebe i najveci zloca na vrhu)-piramida
i vazi poslovica 'dok jednom ne smrkne, drugom ne svane'(individualizam)

Kod dobrih(govore uvek ono sto misle da je istina, ne zele nikog da prevare) vazi 'od svakog prema sposobnosti, svakome prema potrebama'=recimo stabilna prizma
i vazi poslovica:' ne pitaj kome zvono zvoni, tebi zvoni' (kolektivizam)

zli razvijaju invanzivno oruzje, a dobri odbrambeno (i pretpostavimo da kod dobrih nema 'poludobrih', koje bi zli vrbovali)
sta mislite koja civilizacija bi bila naprednija i pre se 'obozila'?

To ne da se predpostavlja nego ce tako i biti zli i dobri niti su sada zajedno,niti ce ikada biti! Posle drugog Hristovog dolaska takodje ce se odvojiti sve duse ljudi od pocetka sveta od Adama i Eve na dobre i lose i svako ce vecno u vekove obitavati prema zasluzi i pravdi Bozijoj. Losi su u paklu ( pali andjeli) i ljudi dusa koje su tamo takodje ce nastaviti vecnost tamo, dobri su u raju na nebesima kod Gospoda i vecnost svu ce nastaviti tamo. Samim tim dobri su svakako pobozni i napredniji, i svakako da medju dobrima nema poludobrih,,svi su dobri. Na nebesima i rajskim naseljima postoji razliciti stepeni rajskih vrtova,, gde se prema svacijem duhovnom stepenu odredjuje obitavanje,, ali tamo nema zavisti kad neko vidi nekoga da ima lepse rajsko naselje,,prosto tamo nema toga,,samo cistota u svakom obliku.
zato je vazno jos dok smo na zemlji sacuvati, obnavljati cistotu svoje duse, ispovescu, pricescem,,,uvek dobra dela,,:)
 
i jos sam nesto namerno skrajnula
da zli nece prevariti dobre
dovoljno je da svi zli mozgovi po ceo dan smisljaju samo kako da prevare civilizaciju dobrih. jednom ce im uspeti, i bice dovoljno da se sacica zlih infiltrira medju dobre i gotovo (vidite li koliko je zlo jace i infektivnije?)
Ali, za potrebe teme, pretpostavimo da zli nikad ne prevare dobre(mozebiti iz razloga da ce dobri brze napredovati, pa mozi predvideti poteze zlih itd)
(Je l vidite sustinsku slicnost sa religijskim spisima z:lol:)

- - - - - - - - - -

To ne da se predpostavlja nego ce tako i biti zli i dobri niti su sada zajedno,niti ce ikada biti! Posle drugog Hristovog dolaska takodje ce se odvojiti sve duse ljudi od pocetka sveta od Adama i Eve na dobre i lose i svako ce vecno u vekove obitavati prema zasluzi i pravdi Bozijoj. Losi su u paklu ( pali andjeli) i ljudi dusa koje su tamo takodje ce nastaviti vecnost tamo, dobri su u raju na nebesima kod Gospoda i vecnost svu ce nastaviti tamo. Samim tim dobri su svakako pobozni i napredniji, i svakako da medju dobrima nema poludobrih,,svi su dobri. Na nebesima i rajskim naseljima postoji razliciti stepeni rajskih vrtova,, gde se prema svacijem duhovnom stepenu odredjuje obitavanje,, ali tamo nema zavisti kad neko vidi nekoga da ima lepse rajsko naselje,,prosto tamo nema toga,,samo cistota u svakom obliku.
zato je vazno jos dok smo na zemlji sacuvati, obnavljati cistotu svoje duse, ispovescu, pricescem,,,uvek dobra dela,,:)

samo sto u ovoj temi nema vec gotovog boga, nego 2 suprotna principa (kroz 2 civilizacije) teze da se obogotvore
 
dobri bi odneli prevagu ako bi imali vremena da se tehnicki usavrse .

saradjujuci bi dosli do veceg tehnickog napretka , mada da li bi razvijali oruzje ili bi im tehnika bila sva humana

zli bi se medjusobno potamanili

nije bas tako jednostavno , treba ici u krajnost a pitanjeje do koje bi krajnosti ko dosao

pa nisu zli toliko glupi da se potamane, oni ce se ponasati 'dobro' kad im to bude u interesu da ostvare 'zle' ciljeve, pa ce cim im animalni ciljevi ne dodju u opasnost, poceti po starom (da iskoristavaju slabije), a dobri su shvatili da saradnja pogoduje dugorocnim ciljevila i drze se principa. zli se ne drze principa nego nagona, odlucuju u trenutka. zli su ljudi 'sadasnjosti' (ovog trenutka, realnosti), dobri su ljudi principa, apstrakcije, buducnosti.
tesko je odvojiti zlo od dobra, ovde pokusavam kroz cilj--obozenje

- - - - - - - - - -

zli ne mogu da pobede. ljudsko zlo je posledica čovečije guposti. ljudskog neznanja. nesavršenog uma. a takvo stanje nije trajno moguće. obrnuto jeste. večno prosvećenje je svima "dobrima i zlima" sudjeno.

da bi zli pobedili trebalo bi da vazda ostanu glupi. da se večno muče i pate. e sad ih ti ubedi da je to prava stvar za njih.

zli jesu glupi za dugorocne ciljeve, za kratkorocene su mnogo sposobniji od dobrih, a svaki dugorocni je zbir kratkorocnih i ovde se dobro i zlo ulivaju u isto more
 
Zlo ne bira nacina da pridobije ... :D

Come_to_the_DarkSide_cookies.jpg


U tom poretku zlo ce definitivno odnijeti prevagu i nadvladati civilizaciju dobrih, dok ce dobrim ostati gerilski vid borbe koji ce uroditi plodom tek kad se zli uruse sami od sebe .... istrajanost, vjera i nada su najjace oruzje dobrih
 
Poslednja izmena:
pa nisu zli toliko glupi da se potamane, oni ce se ponasati 'dobro' kad im to bude u interesu da ostvare 'zle' ciljeve, pa ce cim im animalni ciljevi ne dodju u opasnost, poceti po starom (da iskoristavaju slabije), a dobri su shvatili da saradnja pogoduje dugorocnim ciljevila i drze se principa. zli se ne drze principa nego nagona, odlucuju u trenutka. zli su ljudi 'sadasnjosti' (ovog trenutka, realnosti), dobri su ljudi principa, apstrakcije, buducnosti.
tesko je odvojiti zlo od dobra, ovde pokusavam kroz cilj--obozenje

- - - - - - - - - -

zato sam i napisao da je pitanje do koje krajnosti bi stigli

jer apsolutno zli ne bi radili nista dobro , pa ni u svom interesu dok je pitanje da li se zli koji rade dobro mogu nazvati zli .
 
Evo jedna hipoteticka situacija
Zamislite da u buducnosti covecanstva 'dobri' uspeju da se odvoje od 'zlih' potpuno, Znaci, nastanu dve odvojene civilizacije, koje egzistiraju uporedo.

Kod zlih(oni koji lazu i manipulisu) vlada hijerarhijski sistem(gde svako pije krv onom ispod sebe, i svako hvata za noge onog iznad sebe i najveci zloca na vrhu)-piramida
i vazi poslovica 'dok jednom ne smrkne, drugom ne svane'(individualizam)

Kod dobrih(govore uvek ono sto misle da je istina, ne zele nikog da prevare) vazi 'od svakog prema sposobnosti, svakome prema potrebama'=recimo stabilna prizma
i vazi poslovica:' ne pitaj kome zvono zvoni, tebi zvoni' (kolektivizam)

zli razvijaju invanzivno oruzje, a dobri odbrambeno (i pretpostavimo da kod dobrih nema 'poludobrih', koje bi zli vrbovali)
sta mislite koja civilizacija bi bila naprednija i pre se 'obozila'?

Šta je dobro, šta je zlo ... ?
 
Apsolutna dobrota (a to je ,očigledno u pitanju!) podrazumeva i apsolutno znanje i mudrost (nije moguće u neznanju biti dobar,jer je samo
neznanje zlo...),a to je jedan od božijih atributa...
Apsolutno zlo je sve sem dobra (čak i neznanje ili izbegavanje znanja) i daleko je raznovrsnije od dobra! Pareadoksalno-zlo je daleko kreativnije
i dobrim ljudima ne može ni na kraj pameti biti šta apsolutno zao može smisliti! Po tom je zlo daleko superiornije od dobra!

U kosmološkom aspektu je postojanje tek iskrica u nepostojanju! Ništavilo (vakuum) je daleko "masivnije" od postojećeg!
Takođe je haos daleko dominantniji nad determiniranim postojanjem,entropija nad sintropijom itd...

Religijski je đavo daleko raznovrsniji i delatniji od Boga...Dok je Božija istina o nečemu,u svakom pojedinačnom slučaju ,samo
jedna,neistina i izmišljotina laži -bezbroj-bukvalno...Boža je prosta naivčina i dobrica za Šejtana zaebatog...Mislim,čak,da teološka
postavka da je Bog učinio ljude smrtnima treba da se revidira i da se shvati da je to đavolska rabota...Ali to je već druga tema...z:mrgreen:
 
Zlo ne bira nacina da pridobije ... :D

Come_to_the_DarkSide_cookies.jpg


U tom poretku zlo ce definitivno odnijeti prevagu i nadvladati civilizaciju dobrih, dok ce dobrim ostati gerilski vid borbe koji ce uroditi plodom tek kad se zli uruse sami od sebe .... istrajanost, vjera i nada su najjace oruzje dobrih

pa urusice se oni jer su alavi i kratkovidi (mozda i evoluiraju pa budu manje kratkovidi), ali ce povesti i 'dobre' sa sobom
 
Šta je dobro, šta je zlo ... ?

dobro je istina, zlo je laz -rece dobar covek
dobro je snaga, zlo je slabost-rece zao covek

jasno je meni da se ovi pojmovi formiraju prema interesu pojedinca\vrste
ja sam u ovoj temi dobro i zlo razvrstala prema iskoristavanjui varanju drugih- prva podela
i prema cilju vrste, koji je obozenje-druga podela

dobro je (za ljude) kad se uslovi za razvoj i prosperitet pojedinca i vrste poklope (dakle presek, ne unija, ne razlika)
 
Apsolutna dobrota (a to je ,očigledno u pitanju!) podrazumeva i apsolutno znanje i mudrost (nije moguće u neznanju biti dobar,jer je samo
neznanje zlo...),a to je jedan od božijih atributa...
Apsolutno zlo je sve sem dobra (čak i neznanje ili izbegavanje znanja) i daleko je raznovrsnije od dobra! Pareadoksalno-zlo je daleko kreativnije
i dobrim ljudima ne može ni na kraj pameti biti šta apsolutno zao može smisliti! Po tom je zlo daleko superiornije od dobra!

U kosmološkom aspektu je postojanje tek iskrica u nepostojanju! Ništavilo (vakuum) je daleko "masivnije" od postojećeg!
Takođe je haos daleko dominantniji nad determiniranim postojanjem,entropija nad sintropijom itd...

Religijski je đavo daleko raznovrsniji i delatniji od Boga...Dok je Božija istina o nečemu,u svakom pojedinačnom slučaju ,samo
jedna,neistina i izmišljotina laži -bezbroj-bukvalno...Boža je prosta naivčina i dobrica za Šejtana zaebatog...Mislim,čak,da teološka
postavka da je Bog učinio ljude smrtnima treba da se revidira i da se shvati da je to đavolska rabota...Ali to je već druga tema...z:mrgreen:

znaci samo' bog 'je dobro i istina, a mi svi dok se ne obozimo smo zli i prljavi.
u pravu si, trebalo je da onu civilizaciju dobrih nazovem 'teze dobru' ili' relativno dobri', a zli su zli, njih ne treba dodatno definisati z:mrgreen:

- - - - - - - - - -

Sory Marie,pokušao sam na klasićan način,racionalno...Umem ja I iracionalno,tek to je ...:zblesav:

aj, pa da posle prevedemo na racionalni kodz:)
 
Pošto postoje negacije koje nisu zlo jer negiraju zlo,valja nam pretpostaviti da je samo suprotstavljanje negacijama dobro...
Ali Đezuz Krajst ,iracionalno pokazao da nije! ! !
Kako je to pokazao?
Kaže,u Besedi na Gori:Свеопшта љубав
“ Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне; Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеда сунцу те обасјава и зле и добре и даје дажд праведнима и неправеднима. ”

46 Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakvu nagradu imate? Zar ne čine to isto i carinici?
47 I ako pozdravljate samo svoju braću, šta osobito činite? Zar ne čine to isto i mnogobošci?
48 Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.


Dakle,imamo situaciju u kojoj lošeg čoveka,neprijatelja ,umesto da kažnjavamo,nagrađujemo!
Nema logike?
Naravno da nema logike!
Ovo se radi po religioznom ,iracionalnom,osećaju!
Dete svoje baca igračke I lomi ih! Vredi li da ga izgrdiš? Neće vise lomiti igračke? Ili vise
vredi da ga(Marijanski-Marie draga!)izljubiš I da mu govoriš kako je lepo kad su mu igračke cele I kako ih voli takve,a ne slomljene...
Jeste Marie-svi smo mi deca,a Đezuz bi čak rekao deca Božija,a u mom prevodu-deca ljubavi,a ne mržnje jer smo nastali
u ljubavnom činu koitusa koji je vrhunac svekolike ljubavi,a ne u mržnji jer nismo proizvod ubistva ili,sačuvajBožo samoubistva...

Evo ti Marie primer iracionalne logike koji govori kako dobro može pobediti zlo...
Ti si na redu da pokažeš kako je to Niče voljom za moć preokrenuo u rođenju nadčoveca!
Takođe iracionalno,ali obrnuta priča! Rodio se čovek iz pepela Božijeg! Fenix!
 
ne verujem da se neko rađa zao, mislim da životne okolnosti čine ljude takvim.

"Those who are the hardest to love, need it the most."

Msm da, sam taj, ako je dobar, će deliti svoju dobrotu i dobrim i zlim, kao što sunce obasjava i pravedne i nepravedne, a ne tako da se izoluje u neku zajednicu „dobrih“, a ove „ostale“ da odyebe....

Ako nije takav, onda nije dobar, i ne daje bezuslovno, nego proračunato?

......................................................................................................................................

Msm da su dobre one definicije o egoizmu i zlobi koje je dao oziman…


Egoizam: Cilj egoizma jeste sopstveno dobro. Tuđa nesreća nije u interesu egoizma i on je ravnodušan prema njoj. Patnja i bol ,koji se javljaju kod drugih, kao posledica egoističnih radnji jesu samo akcidentalni (slučajni).

Zloba: Kod zlobe cilj je upravo tuđa nesreća i ona je ono što se želi i što pribavlja "korist".



Te koje se izdvajaju u “zajednicu dobrih” uopšte ne bih nazvao dobrim, nego egoističnim, to bi vrv bili neki pop psiho likovi da ne kažem kreteni sa nabildovanim “spiritualnim egom”.

Dobar je onaj kako sam gore opisao, koji daje i zlim i dobrim. A koliko takvih ljudi uopšte znaš?
 
Poslednja izmena:
ne verujem da se neko rađa zao, mislim da životne okolnosti čine ljude takvim.

"Those who are the hardest to love, need it the most."

Msm da, sam taj, ako je dobar, će deliti svoju dobrotu i dobrim i zlim, kao što sunce obasjava i pravedne i nepravedne, a ne tako da se izoluje u neku zajednicu „dobrih“, a ove „ostale“ da odyebe....

Ako nije takav, onda nije dobar, i ne daje bezuslovno, nego proračunato?

......................................................................................................................................

Msm da su dobre one definicije o egoizmu i zlobi koje je dao oziman…


Egoizam: Cilj egoizma jeste sopstveno dobro. Tuđa nesreća nije u interesu egoizma i on je ravnodušan prema njoj. Patnja i bol ,koji se javljaju kod drugih, kao posledica egoističnih radnji jesu samo akcidentalni (slučajni).

Zloba: Kod zlobe cilj je upravo tuđa nesreća i ona je ono što se želi i što pribavlja "korist".



Te koje se izdvajaju u “zajednicu dobrih” uopšte ne bih nazvao dobrim, nego egoističnim, to bi vrv bili neki pop psiho likovi da ne kažem kreteni sa nabildovanim “spiritualnim egom”.

Dobar je onaj kako sam gore opisao, koji daje i zlim i dobrim. A koliko takvih ljudi uopšte znaš?

Oziman (a iza njega ,donekle I Šopenhauer)uopšte nisu za potcenjivanje u etičkim opservacijama...
Više puta sam Ozija pohvalio što se etike tiče-ima veoma objektivne sudove[/B]
o tom!:z;)
 
Poslednja izmena:
Pošto postoje negacije koje nisu zlo jer negiraju zlo,valja nam pretpostaviti da je samo suprotstavljanje negacijama dobro...
Ali Đezuz Krajst ,iracionalno pokazao da nije! ! !
Kako je to pokazao?
Kaže,u Besedi na Gori:Свеопшта љубав
“ Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне; Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеда сунцу те обасјава и зле и добре и даје дажд праведнима и неправеднима. ”

46 Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakvu nagradu imate? Zar ne čine to isto i carinici?
47 I ako pozdravljate samo svoju braću, šta osobito činite? Zar ne čine to isto i mnogobošci?
48 Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.


Dakle,imamo situaciju u kojoj lošeg čoveka,neprijatelja ,umesto da kažnjavamo,nagrađujemo!
Nema logike?
Naravno da nema logike!
Ovo se radi po religioznom ,iracionalnom,osećaju!
Dete svoje baca igračke I lomi ih! Vredi li da ga izgrdiš? Neće vise lomiti igračke? Ili vise
vredi da ga(Marijanski-Marie draga!)izljubiš I da mu govoriš kako je lepo kad su mu igračke cele I kako ih voli takve,a ne slomljene...
Jeste Marie-svi smo mi deca,a Đezuz bi čak rekao deca Božija,a u mom prevodu-deca ljubavi,a ne mržnje jer smo nastali
u ljubavnom činu koitusa koji je vrhunac svekolike ljubavi,a ne u mržnji jer nismo proizvod ubistva ili,sačuvajBožo samoubistva...

Evo ti Marie primer iracionalne logike koji govori kako dobro može pobediti zlo...
Ti si na redu da pokažeš kako je to Niče voljom za moć preokrenuo u rođenju nadčoveca!
Takođe iracionalno,ali obrnuta priča! Rodio se čovek iz pepela Božijeg! Fenix!

aj da budem iskljuciva i samim tim ranjiva z:mrgreen:
ja ne 'verujem ' u iracionalno.
svaki cin za kojim nam se na prvu cini da je iracionalan ima svoje korene u racionalnom i objasnjenje koje ce ga uciniti razumljivim
recimo to da dete nagradis kad bi trebalo da ga kaznis, lako je obasniti, ali umesto 2 negacije, potrebno ja recimo 44( paran broj) negacija.
i to dalje potvrdjuje tezu da se i u najmanjoj cestici nalazi 'sve' i dalje da bilo sta moze biti sta god hoces (posle xyz koraka)
i tu nema nista nelogicno
a ljubav je samo ..rec, kao i dobro i zlo.
da ne bude zabune, apsolutno dobro/zlo ne postoji
ovde je to relatizovano za potrebe temilice

da odem jos dalje, ja misli da su i emocije nesto sto je u korenu bilo 'racio'
mislim, dakle...osecam
 
ne verujem da se neko rađa zao, mislim da životne okolnosti čine ljude takvim.

"Those who are the hardest to love, need it the most."

Msm da, sam taj, ako je dobar, će deliti svoju dobrotu i dobrim i zlim, kao što sunce obasjava i pravedne i nepravedne, a ne tako da se izoluje u neku zajednicu „dobrih“, a ove „ostale“ da odyebe....

Ako nije takav, onda nije dobar, i ne daje bezuslovno, nego proračunato?

......................................................................................................................................

Msm da su dobre one definicije o egoizmu i zlobi koje je dao oziman…


Egoizam: Cilj egoizma jeste sopstveno dobro. Tuđa nesreća nije u interesu egoizma i on je ravnodušan prema njoj. Patnja i bol ,koji se javljaju kod drugih, kao posledica egoističnih radnji jesu samo akcidentalni (slučajni).

Zloba: Kod zlobe cilj je upravo tuđa nesreća i ona je ono što se želi i što pribavlja "korist".



Te koje se izdvajaju u “zajednicu dobrih” uopšte ne bih nazvao dobrim, nego egoističnim, to bi vrv bili neki pop psiho likovi da ne kažem kreteni sa nabildovanim “spiritualnim egom”.

Dobar je onaj kako sam gore opisao, koji daje i zlim i dobrim. A koliko takvih ljudi uopšte znaš?

to koliko je 'zla' u genima, a koliko se nauci u ranom detinjstvu je pitanje psihologije, ali da krenemo prema korenima. nekad su nekog zivotne okolnosti naucile da je to da bude 'zao', dobro za njega, posle je to preneo deci. kad se prenese nx, onda ode u domen nesvesnog (dobija na brzini), postaje deo gena, identiteta, karakter itd.(mozda)
e sad je pitanje da li je 1. covek ikad bio 'zao' (uzak) ili dobar; oba ova pojma su metodi za opstanak
kod ljudi deluju naizmenicno, s tim da ja ne ovom stepenu razvitka 'zlo' mnogo delotvornije

sto se tice sebiicnosti i egooizma, sve sto radimo radimo ZBOG SEBE
na koji nacin cemo delovati ZBOG SEBE, se tunaci kao 'dobro' i 'zlo'

ovu temu sam postavila zbog mogucnosti 'skokova'(precica) u razvoju civilizacije jer se meni a i superkuleru mnogo zuriz:mrgreen:
a sta je brzo to je i kuso...
 
aj da budem iskljuciva i samim tim ranjiva z:mrgreen:
ja ne 'verujem ' u iracionalno.
svaki cin za kojim nam se na prvu cini da je iracionalan ima svoje korene u racionalnom i objasnjenje koje ce ga uciniti razumljivim
recimo to da dete nagradis kad bi trebalo da ga kaznis, lako je obasniti, ali umesto 2 negacije, potrebno ja recimo 44( paran broj) negacija.
i to dalje potvrdjuje tezu da se i u najmanjoj cestici nalazi 'sve' i dalje da bilo sta moze biti sta god hoces (posle xyz koraka)
i tu nema nista nelogicno
a ljubav je samo ..rec, kao i dobro i zlo.
da ne bude zabune, apsolutno dobro/zlo ne postoji
ovde je to relatizovano za potrebe temilice

da odem jos dalje, ja misli da su i emocije nesto sto je u korenu bilo 'racio'
mislim, dakle...osecam
Neću te ja raniti Marie,ali kad kažeš da ne veruješ u iracionalno,već si izrekla iracionalni sud...z;)
No,nema veze...
Što se tiče dobra,zaista se ne može ni zamisliti dobro bez zla tj. apsolutno dobro,dok apsolutno zlo postoji-to je "Ništa" ili ništavilo!
A svako dobro entropijski putuje u ništavilo te nosi bezbroj zala!
Jeste ,to su samo reči,a ovo je igra njima-nema govora da ovo sporim...
Ali,u toj igri rečima (I mislima!)reč "ljubav" je skup dobra iz kog su svi elementi dobri te se pripisuje (!?)Bogu...
Mislim da sam ljubav već objasnio da je osećaj hormonskog dejstva testosterona I progesterona (kod "nižih "bića-drugih materija)
koji iz testisa krvotokom ide u donji deo kičmei kroz kičmu I kroz mali mozak do amigdale gde se sudara s dve strane I doživljava
poništavanje-inhilaciju...Potencijalno dejtsvo hormona čini prijatnu (serotoninsku I dopaminsku)pobuđenost-nekovrsno sretnjikavo ,
osetljivo raspoloženje za razne afekte (smeh,plač,bes,izlivi srdačnosti,predusretljivosti...)koje zovemo ljubaf!
Inače,emocije su daleko najstarija smislena moždana aktivnost.Naravno,nagoni su najstariji...
 
Neću te ja raniti Marie,ali kad kažeš da ne veruješ u iracionalno,već si izrekla iracionalni sud...z;)
No,nema veze...
Što se tiče dobra,zaista se ne može ni zamisliti dobro bez zla tj. apsolutno dobro,dok apsolutno zlo postoji-to je "Ništa" ili ništavilo!
A svako dobro entropijski putuje u ništavilo te nosi bezbroj zala!
Jeste ,to su samo reči,a ovo je igra njima-nema govora da ovo sporim...
Ali,u toj igri rečima (I mislima!)reč "ljubav" je skup dobra iz kog su svi elementi dobri te se pripisuje (!?)Bogu...
Mislim da sam ljubav već objasnio da je osećaj hormonskog dejstva testosterona I progesterona (kod "nižih "bića-drugih materija)
koji iz testisa krvotokom ide u donji deo kičmei kroz kičmu I kroz mali mozak do amigdale gde se sudara s dve strane I doživljava
poništavanje-inhilaciju...Potencijalno dejtsvo hormona čini prijatnu (serotoninsku I dopaminsku)pobuđenost-nekovrsno sretnjikavo ,
osetljivo raspoloženje za razne afekte (smeh,plač,bes,izlivi srdačnosti,predusretljivosti...)koje zovemo ljubaf!
Inače,emocije su daleko najstarija smislena moždana aktivnost.Naravno,nagoni su najstariji...

a lepo si nevideo one polunavodnike i duplu negacijuz:)
da li su nagoni najstariji? jednom sam otvorila temu o mogucnosti promene bazicnih nagona, s obzirom na promenu uslova u jedinici vremena..
mozda prvi covek nije znao da je' smrtan', mozda 1. gen nije bio 'sebican'...
 
Nesposobni je sebe nazvao dobrim, on ne laze, ali kad bi se zaebavali. On je sposoban, ali kad bi se zaebavali. On ne pije krv, ali kad bi se zaebavali. On je defanzivan, ali kad bi se zaebavali. On upravo polazi od individualisticke hipoteze da je svaka individua jednaka sama po sebi, cak i dovoljna sama sebi! To je toliko individualisticki da se vise ne misli ni na dobro djece, cak ni na njihovo nastajanje. Ko zeli dvoje ili vise djece taj je "sebican i nece da usvoji dijete iz Afrike", tako zbori "dobri". A upravo je obrnuto, sebican je onaj ko ne zeli ni da radja ni da usvaja, da ne bi morao davati drugima, cak ni svome mesu i krvi ne zeli da daje.

Tako dobijamo "dobrog" koji zivi od danas do sutra radi svog smrdljivog dupeta i svoj nerad naziva "defanzivom".

- - - - - - - - - -

Dobri laze da ne moze da ima vise od jednog djeteta, i da to dijete "treba da raste u izobilju, a ne kao mi", da bi imao alibi za isprazna putovanja po svijetu, za bijegove od samog sebe...

Dobri je rdja i nesposobni gad, i uglavnom nosi suknju.
 

Back
Top