Analiza prefiksa SUB

О језику као и математици откад је интернета више и што смо знали, не знамо 🙄
Слудеше нас!
Аман! Не даји идеје телетабисима! Само ми још треба да се неко сјети како се нпр. „по(х)валити” исправно чита тако што се прво прочита заграда па онда остатак текста с лијева на десно. :mrgreen:
 
Jednačenje po zvučnosti, kada se dva glasa, u ovom slučaju bezvučni, nađu jedan pored drugog u pisanju, izgovoru, glas b prelazi u p. U slučaju kada bi se ponovio glas p ,kao subperiodizacija, jer bi onda bilo supperiodizacija, tada se ne primenjuje ovo pravilo. . Inače, pravilno je supklinički i supklavijalna areterija prema tom pravilu o jednačenju suglasnika.
Сједи, пет. :ok:;)
 
Тема је вишеструко занимљива и отвара разна питања, али ајде да не идем много у ширину...

Кад просјечно образован човјек има неку правописну недоумицу, он се одмах сјети да постоји књига која се зове Правопис па ако жели ријешити своју недоумицу, завири у њега. Данас није морање имати штампану верзију Правописа на полици с књигама, лако га је наћи на интернету. Дакле, човјек завири у Правопис, нађе дио о једначењу сугласника по звучности и прочита:
sub.jpg

Како је управо префикс СУБ један од посебно поменутих, нема више никаквих недоумица, јасно је као дан шта је прописано, шта је званична, стандардна језичка норма. Е сад... да ли ће то неко поштовати или неће, то је већ друга ствар, за непоштовање правописа досад још нису увођене мјере забране изласка из куће, доласка на посао и сл. па се о прописана правила човјек може и оглушити, најчешће без икаквих посљедица.

Но, постоје и стручњаци „а ла болоњезе” којима не падне на памет да за правописне недоумице нађу одговор у Правопису него у складу са својом „савременом” навиком гуглају, четџипитују... не би ли тако негдје нашли нешто. У овом случају то нешто се може наћи нпр. овдје:
kksp.jpg

Иако насумично нађени сајтови нису увијек поуздани, ето десило се да и ту пише што и у Правопису. Дакле, ако неко већ вјерује чика Гуглу, опет добија одговор на питање које га наводно занима. Е, али сад почиње филмски заплет...
 
Оно што сам безуспјешно покушавао разумјети је зашто је тема уопће отворена на овај начин. Нађено је тражено правило негдје на нету и оно је сасвим јасно и дјетету:
kksp.jpg

Могућност да је неко толико глуп да заиста не схвата шта ту пише бих занемарио, толико глуп човјек тешко да би био у стању и улоговати се на Крсту. Одакле било коме идеја да из тог правила копира само дио (изостављајући објашњење) па онда тај дио качи као тему на форуму кукајући како не разумије правило (а сам изостави објашњење на крају)?!
kksp+.jpg

copy.jpg

Пада ми на памет могућност да правило није ни прочитано до краја него чим се наишло на нешто нејасно, одмах копи па пљас на форум, али текстић је толико кратак да је и то на граници једва вјероватног. Ако је ипак прочитано све, ко има потребу да копира само дио па се онда прави блесав распитујући се по форуму за објашњење које му је пред очима? Можда то објашњење није „по укусу” па се оно просто занемарује (изоставља из копираног), али опет, чему то кад на форуму сасвим сигурно има приличан број људи који све то знају и који ће откуцати тај изостављени дио или „из главе” или копирајући од некуд. Дакле, то заиста не разумијем.
 
Постоје људи који сумњају, који провјеравају, преиспитују, упоређују, анализирају... а постоје и они који званичне наративе прихватају „јер тако пише”. Такође, постоје и они са веома малим знањем којима нешто падне на памет „нако”, а онда „мисле” да је то сигурно тако јер како би другачије могло бити кад они „мисле” да је тако. Постоји и графички приказ тога:
Dunning-Krugewr Effect.jpg

Оно што ми је тешко разумјети су људи који у оквиру властите струке (а ту би знање требало да им је највеће) гутају неселективно, без трунке размишљања, све могуће званичне наративе који се сервирају ма колико они били очито бесмислени, без трунке елементарне логике. Они „бране” те наративе, „ратују” с онима који су против, забрањивали би све што није у складу с тим, присиљавали, кажњавали, хапсили... било кога ко им се нађе „на мети” (а то и раде чим се нађу у прилици да могу), с висине се обрушавају на све који „нису из струке” лијепећи им етикете фејсбук струњака, равноземљаша, трећеокаша, антиваксера... а када зађу у туђу струку (у којој им је незнање значајно веће), онда се понашају управо супротно. Не разумијем ментални склоп коме је аргумент у једној области „тако каже струка и наука”, а у другој „баш ме брига шта каже струка и наука кад сам ја сигуран да није тако нити ће икад бити”.
Онако лаички, чини ми се као да смо од супклиничког, преко субклиничког, дошли до клиничког...
 
Kad se ne bi bilo toliko ostrašćeno zlopamtivo shvatilo bi se da je Pikax bila u nedoumici zbog zapisa u relevantnom naučnom udžbeniku decenijama pre nego što se zapis promenio i kao osoba koja nema komplekse - nema problem da pita. Takođe bi se shvatilo da se Pikax šalila, dakle nije nametala svoju želju, da je tema postavljana na forumu ne zbog toga što nije pismena da izgugla, nego da bi se malo proćaskalo...pa eto i nagrdilo od strane tako nekog kao s početka posta.
I da - jedno pišljivo pravopisno pravilo nije ni prići nivou medicinske nauke o imunologiji i virusologij. :D
 
Kad se ne bi bilo toliko ostrašćeno zlopamtivo shvatilo bi se da je Pikax bila u nedoumici zbog zapisa u relevantnom naučnom udžbeniku decenijama pre nego što se zapis promenio i kao osoba koja nema komplekse - nema problem da pita. Takođe bi se shvatilo da se Pikax šalila, dakle nije nametala svoju želju, da je tema postavljana na forumu ne zbog toga što nije pismena da izgugla, nego da bi se malo proćaskalo...pa eto i nagrdilo od strane tako nekog kao s početka posta.
I da - jedno pišljivo pravopisno pravilo nije ni prići nivou medicinske nauke o imunologiji i virusologij. :D
Иако би многи помислили да си ме сад „нагрдила”, мени нису промакли детаљи који указују на особине које цијеним. :ok:
Додуше, има и других детаља... али на њих се нећу освртати јер знам да знаш да знам зашто су ту. ;)
Било би ми занимљиво једино с тобом мало расправити проблем с једним пишљивим правописним правилом и сувереношћу на много вишим нивоима... али ево ко да гледам, нећеш имати живаца за „такве глупости”. :cmok:
 
da ovu temu posle prebacimo na ljis da vidimo kako tamo tumace rec sub :mrgreen:
Средоје, црни Средоје, њива ти се затравила, а ти субујеш по форуму. Цццц... Задње време дошло.
(Не успјех наћи један исјечак из Радована III, а тако би чучнуо сад... Можда и наслутиш на коју реплику мислим.) :lol:
 
Средоје, црни Средоје, њива ти се затравила, а ти субујеш по форуму. Цццц... Задње време дошло.
(Не успјех наћи један исјечак из Радована III, а тако би чучнуо сад... Можда и наслутиш на коју реплику мислим.) :lol:
dozvoli, nisam ja taj seljoje sredoje
ja sam gospodin urbani covek iz grada.
ne mesaj me sa tim koji je dobio otkaz jer je bio mek.
dosao je tough guy.
 

Back
Top