Analiza prefiksa SUB

pikax

Buduća legenda
Poruka
30.801
"Prefiks sub- ispred bezvučnih suglasnika (p, k, t, ć, š, s, č, f, h, c) postaje sup-: supspecijalizacija, supspecijalista, supspecijalistički, supstanca, supstrat, supstantiv, supstitucija, suptropski, supstandardni i sl.
Do jednačenja ne dolazi ispred p (subperiodizacija, subpopulacija, subpolaran)"

(Ovo poslednje mi nije jasno, gore piše p , pa opet za p ne važi.)
Sub znamo svi šta znači - pod, ispod...

Naime , čitam u knjizi supklinički hipotireoidizam , a dajem glavu da se to pisalo do skora subklinički.
Dajem glavu i da se kaže subklavijalna arterija ( potključna arterija) i dalje.

Da li mi neko može reći kako se pravilno kaže: supklinički ili subklinički?
 
О језику као и математици откад је интернета више и што смо знали, не знамо 🙄
Слудеше нас!
Ma ovo je zvanični udžbenik. Jednostavno para oči.
Razmišljam , ipak su nazivi u medicini vezani za latinski i grčki , i ja mogu da se kladim da sam se eto prvi put susrela sa supklinički.
Na netu sam pronašla stručne tekstove gde piše i jedno i drugo. :eek:
 
Ma ovo je zvanični udžbenik. Jednostavno para oči.
Razmišljam , ipak su nazivi u medicini vezani za latinski i grčki , i ja mogu da se kladim da sam se eto prvi put susrela sa supklinički.
Na netu sam pronašla stručne tekstove gde piše i jedno i drugo. :eek:
Па то ти кажем, некад се тачно знало свако правило језичко, сад гуглају и као киндер јаје, не знаш шта ћеш да извучеш.
Онај који пише ако не да лектору него се ослони на непроверене изворе напише наопако.
 
Мислим да је субклинички, чак и на нету се као језички појам појављује увек субклинички, могуће је да је у уџбенику грешка, немој да те чуди јер је све лошији стандард, лекторај пре штампања.
Али, можда напише неко ко је стручан.
Не знам ко, таговала бих га да знам.
 
"Prefiks sub- ispred bezvučnih suglasnika (p, k, t, ć, š, s, č, f, h, c) postaje sup-: supspecijalizacija, supspecijalista, supspecijalistički, supstanca, supstrat, supstantiv, supstitucija, suptropski, supstandardni i sl.
Do jednačenja ne dolazi ispred p (subperiodizacija, subpopulacija, subpolaran)"

(Ovo poslednje mi nije jasno, gore piše p , pa opet za p ne važi.)
Sub znamo svi šta znači - pod, ispod...

Naime , čitam u knjizi supklinički hipotireoidizam , a dajem glavu da se to pisalo do skora subklinički.
Dajem glavu i da se kaže subklavijalna arterija ( potključna arterija) i dalje.

Da li mi neko može reći kako se pravilno kaže: supklinički ili subklinički?
Jednačenje po zvučnosti, kada se dva glasa, u ovom slučaju bezvučni, nađu jedan pored drugog u pisanju, izgovoru, glas b prelazi u p. U slučaju kada bi se ponovio glas p ,kao subperiodizacija, jer bi onda bilo supperiodizacija, tada se ne primenjuje ovo pravilo. . Inače, pravilno je supklinički i supklavijalna areterija prema tom pravilu o jednačenju suglasnika.
 
Jednačenje po zvučnosti, kada se dva glasa, u ovom slučaju bezvučni, nađu jedan pored drugog u pisanju, izgovoru, glas b prelazi u p. U slučaju kada bi se ponovio glas p ,kao subperiodizacija, jer bi onda bilo supperiodizacija, tada se ne primenjuje ovo pravilo. . Inače, pravilno je supklinički i supklavijalna areterija prema tom pravilu o jednačenju suglasnika.
Nije supklavijalna arterija, to definitivno nije.I nikad neće biti.
Bojim se da je supklinički opet neka novokomponovana jezička novotarija Do sada se nazivalo subklinički.
 

Back
Top