AI vodic u distopiju

Sto bi rekao jedan moj, nažalost pokojni prijatelj. Gledao je neku emisiju o krokodilima. Kaže, krokodil ima 8 g mozak. Sa tih 8g je savršeno prilagođen već stotinama miliona godina. Savršeno nalazi hranu, nepogrešivo bira partnerku...
A čovek? Prosečno 1300,1400 g mozak. Sa tih kilu i kusur mozga bez Lidla neće naći hranu, savršeno će izabrati pogrešnu partnerku.. 🤣
Inteligencija, a? 🤔
progres :D

Да. И ако се повеже са осталим рачунарима, у којима су сва наша знања и експерименти, војна технологија, биолошко оружје...а зна да учи и решава задатке?
Ти полазиш од претпоставке да ми управљамо њиме, ја од претпоставке да може да се отргне контроли.
i tu dolazis do njegove slabe tacke
povezanost
prvo povezanost moze da se iskljuci
drugo ta povezanost iziskuje ogroman protok podataak koji nije odrziv.

do sad ne postoji tehnologija koja moze da odrzi takav protok.
niti ce je biti za tvog zivota a i zivota tvoje dece tako da se ne sekiraj :D

ako čovek teži savršenoj organizaciji društva, kako izgleda u realnom rijalitiju, Al samo može to zaista da stvori, isključujući subjektivnost koju imaju društveni menadžeri i njihovi asistenti, koji svakako treba da izgube posao. Trener ne može da izgubi posao, ali sudija može mislim na utakmici, sudija u sudu takodje ne može da izgubi posao, ali mu se posao bolje organizuje. Arhitekta ne može da izgubi posao...itd.

ne slazem se sa tobom
neki ljudi imaju izrazeniju empatiju od drugih
verujem da se radjas sa njom..ili je imas ili nemas
ti samo vremenom izgradis osecaj prema nekome ili necemu i norme ponasanja ali sama empatija je licna i ne zavisi od vaspitanja i slicno.
Radjas se kao osetljiviji ili manje osetljiv, tzv senzitivne osobe
Ali samu empatiju i altruizam, odnosno njihov intenzitet, ucis u detinjstvu
Ovo ne pisem kao misljenje vec nesto sto sam naucila od psihologa
I sad ako tu analogiju primenimo na ovu temu javlja se pitanje sbbkbb
A i ovaj covek prica o tome, ko ce biti rodtilj toj gospodjici ai, neko dobar ili neko zao

I sta cemo kad ai postane tinejdzer pa se odmetne u buntivnistvo :lol: dodje trudna kuci

Poslednja izmena:
i tu dolazis do njegove slabe tacke
povezanost
prvo povezanost moze da se iskljuci
drugo ta povezanost iziskuje ogroman protok podataak koji nije odrziv.

do sad ne postoji tehnologija koja moze da odrzi takav protok.
niti ce je biti za tvog zivota a i zivota tvoje dece tako da se ne sekiraj :D
Чекај, то значи После нас потоп? Шта нас брига за следеће генерације?

E a moram u stilu godvinovog zakona da se malo osvrnem na nacizam :lol:
Ne samo nacizam, jer su takve vladavine bile i pre toga, sva carstva, sva osvajanja se zasnivaju na genocidu nad slabijim
I svaki put se istorija ponovi a ljudskinrod svaki put bude u cudu ju sta bi kako se ovo desilo kako moze takvo zlo da postoji. I dok se zlo stvaralo niko nije mislio dokle ce to da ode, a svaki put je otislo predaleko
Ako ai odraste i pocne nas da smatra slabijima, hoce li se ponasati kao svi osvajaci pre nje?
Gde ste videli altruisticnog osvajaca?

Mi kao vrsta smo jako skloni da idemo u krajnost, posto smo mi kreatori ove sprave sta to onda sprecava da je napravimo do krajnjih granica i predjemo ih ko sto smo uvek sa svime sto smo radili

U emisiji su dali analogiju sa openhajmerom i atomskom bombom. Ako smo mogi nju da napravimo sta nas sprecava da sjjebemo i ovaj ai projekat i odemo u problem

Jedina prava opasnost od AI je sto ima potencijal da resi P=NP problem, i time da ubije kompletnu postojecu kriptografiju.

To znaci zbogom elektronsko bankarstvo, online placanje, kartice, zbogom bilo kakva sigurnost na internetu, mobilnom telefonu, zbogom enkripcije, zbogom sve vrste tajni.
Vraticemo se na fiksni telefon i na isplatu plata preko baglajnika u preduzecima :D

Zbogom elektronski novac - samo kesh :D
... само да прво АИ објасниш значај новца. Компјутер то не зна. Похлепа је само људска особина.

... само да прво АИ објасниш значај новца. Компјутер то не зна. Похлепа је само људска особина.
Ne razumes. Pricam o posledici resenja P=NP problema.
Ako bi AI resila taj problem (a verovatnoca je sve veca da hoce), ljudi ce koristiti to resenje da razbiju svaki moguci kriptografski sistem.
A bez sigurne kriptografije - nazad na papir.

E baš, al taj sa 1300 g mozga je napravio Lidl gde neće morati da vuče kravu za zadnje noge u vodu da bi se nahranio ;)
A koliko mu je vremena trebalo da napravi Lidl? Pre toga hiljade godina konclogorisanja, dok krokodil uziva u ladovini.

Pre samo 150 godina standardan uzrok smrti u Srbiji je bila (zemljo)radna iscrpljenost, ne znam kod koje zive vrste to jos ima...

Slusam podkast na temu ai, njen razvoj i dokle ce da nas dovede
Ono sto je zanimljivo je da ljudi koji su radili na razvoju ai sada izlaze u javnost i govore o velikoj opasnosti koja nam preti razvojem tih tehnologija.
Od toga da ce masovno ljudi ostati bez poslova jer ce ih zameniti ai
Pa do toga da kada se ai osamostali i pocne sama da razmislja i dela kako ona hoce sledi nam katastrofa kao u sf filmovima.

Koliko vas licno licno plasi razvoj ai tehnologija?
Da li uopste razmisljate na tu temum
Da li koristite aplikacije i usluge ai, chatgpt i sl?

Pre neki dan nam je @tab503 otvorio temu i okacio njegovo caskanje sa ai na zadatu temu. Je li to tab planira da nas zene ovde zameni sa ai, pa da caska sa njima umesto sa nama :zper:
Salu na stranu, uzela sam samo kao primer jer mi je zapali za oko to njegovo kacenje "dijaloga" sa ai. Odgovor koji je ta sprava dala je sustinski vrlo tacan, koncizan. Skup informacija koje je vrlo logicki upotrebljen. Sastavljen bolje nego sto bi vecina nas sastavila. Nije li to malo spuki? Zovite me staromodnom ali jezim se na pomisao da masa silicijuma bolje razmislja od prosecnog coveka

Ono sto kazu naucnici koji rade na ai tehnologijama, sada u ovom momentu, verzija chatgpt ima IQ 150 :zeek: a posto se razvija i evoluira predvidjanja su da ce nas za svega par meseci presisati nacisto

U ovom podkastu koji sam slusala (dacu vam link na kraju) covek prica o toj evoluciji masina i kako su dugo radili na projektu da masina nauci da razmislja i nauci da uci. Dugo su se mucili sa neuspesnom poduhvatima da nauce robota da ukapira da slozi neke kockice i ubaci ih u pravu rupu. A onda se jednog dana desilo da je robotic naucio i uradio zadati zadatak. Kaze da je to bio presudan momenat u njegovoj karijeri kada je shvatio da je djavo odneo salu. Dakle nisu ga programirali da uradi neki zadatak, vec su ga ucili da on razume i nauci. Primenjivali su tehnike kao decu kada ucite, ili trenirate zivotinju. I evo nam sad, masina koja moze da uci.
Kad to ukombinujute sa trenutnim IQ od 150, shvatate li da smo pokucali na vrata iz kojih ne znamo sta ce izaci?
Sad zamislite nekoga sa zlim namerama ko ce da nauci tu ai losim stvarima.
Kako mi da znamo da li ce masinu da uce moralu i etici ili ce ipak da je nauce kako da nas istrebi?

Mislim, mnogo je pitanja, a ja se raspisala da ubijem vreme dok visim na standu, ali pravo da vam kazem meni zmarci krenuli od slusanja ove teme.
Pa reko da vidim sta vi mislite o svemu ovome

Link ka pomenutom podkastu
(Imate gomilu podkasta na ovu temu, nije samo ovaj)

Проучавам ту појаву кроз културологију, онтологију, антропологију, религију, филозофију и метафизику.

Највероватнији проблеми су као у оном филму када дође до трансхуманизма, споја биолошког и технологије.

E to je suština priče, imamo najveću manipulaciju na svetu u vidu termina koja se zove "novi svetski poredak" na šta se masovno pecaju (pogotovo razni desničari i teoretičari zavere), kao zamisli neki tu zlikovci žele da nam uvedu nekakav novi svetski poredak, pa mislim šta , jel to pokušavate reći da je ovaj aktuelni poredak dobar i da ga treba očuvati i zadržati status kvo, poredak gde je čitava planeta zagadjena i srlja u propast, gde deca masovno umiru od gladi i bolesti, gde za operaciju deteta traže 2 miliona dolara, gde gotovo 2/3 čovečanstva nema pristup elementarnim životnim potrebštinama kao što su hrana, čista i zdrava pijaća voda, lekovi, dom i krov nad glavom, zdravstvena zaštita, obrazovanje, itd, gde je velika većina ljudi neprekidno izložena nekoj torturi, eksploataciji, diskriminaciji, non-stop živi u strahu i pod stresom i gde su još od malih nogu programirani da budu robovi i da služe takvom sistemu, i sad zamisli neki zlikovci hoće da razruše tu idilu i da nametnu novi svetski poredak. :roll:
Mislim šta sad bi mi kao trebali da se plašimo toga ili da se borimo da očuvamo aktuelni poredak, pa naravno da ne, mislim mi pošto-poto i trebamo i moramo da se borimo za neki totalno novi poredak i humaniji svet jer distopiju već živimo (već vekovima pa i milenijumima unazad) i to treba da nas brine, šta se SAD dogadja a ne šta tamo neki likovi (za koje ne znamo ni dal uopšte postoje) misle (a i kao da mi to pa i možemo znati).

Tako da mene ne da me ne brine sudbina ovog poretka već zaista i navijam da se brže-bolje raspadne pa da pokušamo i probamo nešto novo i drugačije i nešto posve humanije i više po meri čoveka (jer je ovaj ovakav poredak totalno nehuman i apsolutno nije nimalo po meri čoveka i u skladu sa prirodnim i Božijim zakonima).
Sadasnji poredak i nije toliko los koliko je bio prethodni tj. stari. Taj stari je bio maksimalno zlo i pojam distopije.

E a moram u stilu godvinovog zakona da se malo osvrnem na nacizam :lol:
Ne samo nacizam, jer su takve vladavine bile i pre toga, sva carstva, sva osvajanja se zasnivaju na genocidu nad slabijim
I svaki put se istorija ponovi a ljudskinrod svaki put bude u cudu ju sta bi kako se ovo desilo kako moze takvo zlo da postoji. I dok se zlo stvaralo niko nije mislio dokle ce to da ode, a svaki put je otislo predaleko
Ako ai odraste i pocne nas da smatra slabijima, hoce li se ponasati kao svi osvajaci pre nje?
Gde ste videli altruisticnog osvajaca?

Mi kao vrsta smo jako skloni da idemo u krajnost, posto smo mi kreatori ove sprave sta to onda sprecava da je napravimo do krajnjih granica i predjemo ih ko sto smo uvek sa svime sto smo radili

U emisiji su dali analogiju sa openhajmerom i atomskom bombom. Ako smo mogi nju da napravimo sta nas sprecava da sjjebemo i ovaj ai projekat i odemo u problem

AI nije vrsta. Pogotovo nije ljudska :)
Ljudi koji se plase, plase se bas zbog toga sto je to tolika nepoznanica da nista nije nepoznato kao mogucnosti AI ako dodje do tacke singulariteta - tacke kada joj vise nije potrebna nikakva asistencija coveka da bu se unapredila. Pri tome ne mislim na unapredjenje znanja vec unapredjenje sopstvenih algoritama. Da samu sebe menja i unapredjuje.

Ali ono sto se zaboravlja je da AI, da bi bilo sta uradila, treba da ima motiv.

Pravo pitanje je: sta bi to motivisalo AI? :)

Ne razumes. Pricam o posledici resenja P=NP problema.
Ako bi AI resila taj problem (a verovatnoca je sve veca da hoce), ljudi ce koristiti to resenje da razbiju svaki moguci kriptografski sistem.
A bez sigurne kriptografije - nazad na papir.
Не познајеш довољно системе шифровања.
Све што данас постоји се може сазнати... кад тад.
Све садашње шифре се могу провалити, мада за неколико стотина година од сада, са садашњом рачунарском снагом обраде података.
Ако квантни рачунари буду направљени - биће направљено ново шифровање за које ће њима требати барем сто година да реше па ћемо се вратити на исто.

Ljudi koji se plase, plase se bas zbog toga sto je to tolika nepoznanica da nista nije nepoznato kao mogucnosti AI ako dodje do tacke singulariteta - tacke kada joj vise nije potrebna nikakva asistencija coveka da bu se unapredila. Pri tome ne mislim na unapredjenje znanja vec unapredjenje sopstvenih algoritama. Da samu sebe menja i unapredjuje.

Непостојећа категорија. Ако има струје, нема проблема.

Мотив је особина живих бића. АИ не зна шта су рат и мир, ништа не мрзи и ништа не воли.

Проучавам ту појаву кроз културологију, онтологију, антропологију, религију, филозофију и метафизику.

Највероватнији проблеми су као у оном филму када дође до трансхуманизма, споја биолошког и технологије.
"Lusi" scenario

Непостојећа категорија. Ако има струје, нема проблема.

Мотив је особина живих бића. АИ не зна шта су рат и мир, ништа не мрзи и ништа не воли.

Небитно је да ли зна

"Учи" и симулира, а од симулација, створиће симулакруме

Виртуелни свет.

Mozda da je nauce da treba da se usavrsava, da treba da dominira?
Sve se svodi na to sta ce je nauciti, ko ce je nauciti

Back