1000 dindzi za novu licnu kartu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
...i zna li ko da mi odgovori...
da li je OBAVEZNO uzimanje tih novih licnih karti sa cipom ili je na DOBROVOLJNOJ bazi...?
stvarno me zanima jer moram da menjam LK, ja je licno ne bih uzeo, a koliko se secam nije OBAVEZNO, pa me zanima da li to neko moze i da potvrdi
Hvala
 
Niko još nije uveo jer se tek započinje sa praksom elektronskih isprava za stanovništvo, čemu su prethodile rasprave o ljudskim pravima, zaštiti privatnosti, sporadični ispadi religioznih fanatika i tome slično. Prva zemlja EU u kojoj se uvode je Belgija, počev od 2009. Razlozi za prihvatanje, pre svega: pojednostavljenje procesa identifikacije (čitač umesto manuelnog unosa) u sklopu jedinstvene baze podataka o građanima, koja služi kako smanjenju administracije pri radu sa građanima, tako i bezbednosti. Bimetrijska lična karta je samo deo spoljašnjeg interfejsa tog sistema za koji ste se uvatili da palamudite povezujući sa (iskrivljenim) viđenjem nekih fikcija iz popularne kulture.

Znas li da si Ti prvi koji je rekao da u Evropi niko nije uveo biometriske LK i da pri tome ima pozitivan stav o istom :roll: Uglavnom su trvrdili suprotno i zalagali se za uvodjenje tog sistema kog nas...

Da te potsetim, kon nas su te biometriske LK trebale da uvode jos od 2003. godine i prema prvobitnom planu taj proces je trebao vec da bude zavrsen. Eto u Evropi jos niko nema biometriske LK, a mi smo to vec trebali odavno da imamo...

I britanci su veliki "verski fanatici".... Srbija jelte racuna na bolju zastitu centralizovane baze podataka od britanaca...

Ko se kod nas toga dosetio u trenutku kada mi nismo znali koji nam je problem preci za resavanje i kada se novac u iznosu od 100 miliona evra mogao upotrebiti za mnogo bolje stvari? Ljudi nece da prihvate te chipove, jer je ceo taj slucaj maglovit.... takodje, drzava nema nameru da objasni ni jedano pitanje u vezi toga...

Od koga cemo mi nabavljati opremu u buducnosti za ovaj cirkus.... ovo pitanje je posebno sada aktuelno....

I za koliko godina nama treba da se isplate tih 100 miliona evra koje smo ulozili te 2003. godine?
 
...i zna li ko da mi odgovori...
da li je OBAVEZNO uzimanje tih novih licnih karti sa cipom ili je na DOBROVOLJNOJ bazi...?
stvarno me zanima jer moram da menjam LK, ja je licno ne bih uzeo, a koliko se secam nije OBAVEZNO, pa me zanima da li to neko moze i da potvrdi
Hvala

Svi ce imati nove plastificirane LK.

Jedini je problem taj nepoznati biometriski chip :?

On naravno nije obavezan da se prihvati prili8kom vadjenja nove LK.
 
Zašto onda postoje zakoni o zaštiti i tajnosti ličnih podataka?
Btw. Kakva ovlaštenja za pristup? Pin? Pa to se provali na razne načine. Zamisli, sediš u kući kraj nekakvog računara i za tren možeš saznati sve što te zanima o bilo kojoj osobi.
Sistem nije u stanju zaštiti ni lovu građana, a možeš tek misliti šlamperaja i neodgovornosti birokracije o nekim tamo podacima raje:D
Brkaš pojmove. Sada samo pretpostavljam, mada osnovano: pristup eventualnoj centralnoj evidenciji ili evidencijama koje se plašite neće omogućavati sama čip kartica koju ćemo koristiti umesto LK, već će ona služiti za identifikaciju pred licima ili ustanovama koja su za taj pristup ovlašćena. A njihova komunikacija sa samom bazom teško da će biti zasnovana na PIN ili sličnim kodovima od četiri cifre, osim ako neko baš blesav ne preuzme odlučivanje o tome (za kreditne kartice inače verujem da je samim bankarima u interesu da su što manje bezbedne, jer u slučaju eventualne zloupotrebe oni se ograđuju i grabe svoj deo, ali to je već druga priča).
 
I dok se narod glozi kog lopova da izaberu za predsednika informacija da ce ih nove licne karte kostati 1000 dinara prolazi nezapazeno.
Znaci moracemo da pljunemo somica za nesto sto nismo trazili.Evo ja na primer licna karta mi vazi jos 7 godina i ebe mi se da cu da je menjam .Tek 2015-e ili ako je drzavi bas stalo neka mi novu daju dzabaka.
Ej 1000 din pa puta recimo 4 miliona punoletnih=4000000000 din tj 50 miliona evra. Ej!!!:shock::shock::shock::shock:
Da krenemo redom...Prvo sto ti treba je izvod iz maticne knige rodjenih i drzavljanstvo{za to ces da das pa jedno 500-600 din} Tu ces izgubiti bar jedan dan, jer dok se budes setao od saltera do saltera,dok stignes da SUP-a.... E onda njima dajes pare i vreme{jos jedan dan izgubljen zbog ljubaznosti salterskih sluzbenika jer boze moj njima su male plate i nisu duzni da ti se ljubazno osmehnu} pa onda ides za koji dan da podignes{+ jos 1 dan izgubljen}
E kad sve to skupis to vise nije 1000 dinira nego mnoogo vise...1000 din. lk +500 din dok. +bar 3 izgubljena dana=??????
 
I dok se narod glozi kog lopova da izaberu za predsednika informacija da ce ih nove licne karte kostati 1000 dinara prolazi nezapazeno.
Znaci moracemo da pljunemo somica za nesto sto nismo trazili.Evo ja na primer licna karta mi vazi jos 7 godina i ebe mi se da cu da je menjam .Tek 2015-e ili ako je drzavi bas stalo neka mi novu daju dzabaka.
Ej 1000 din pa puta recimo 4 miliona punoletnih=4000000000 din tj 50 miliona evra. Ej!!!:shock::shock::shock::shock:

Ima nekih koji ne bi da pare idu u državnu kasu.
Ima da uzmem pet ličnih karti!
 
Kad neko voli svoju državu nikada neće reći za istu da je lopovska.
Nadji ti meni u istoriji da su Srbi nekom nešto ukrali?
Uglavnom su nam davali pa posle oduzimali...

p.s. u kradje ne računam ono kad neko ode prvi put u inostranstvo pa ne zna da u marketima ima video nadzor

Delimicno si u pravu. Ali ja pravim razliku izmedju drzave (vlasti) i naroda. Mada se ja dosta u poslednje vreme drzim teze da je vlast onakva kakav je njen narod.

U ovom nasem konkretnom slucaju, drzava je od naroda ukrala 100 miliona evra te daleke 2002. godine... Nadam se da ne trazim mnogo ako budem zahtevao da se ceo taj slucaj razjasni :!: e onda cemo da vidimo sta dalje...
 
Delimicno si u pravu. Ali ja pravim razliku izmedju drzave (vlasti) i naroda. Mada se ja dosta u poslednje vreme drzim teze da je vlast onakva kakav je njen narod.

U ovom nasem konkretnom slucaju, drzava je od naroda ukrala 100 miliona evra te daleke 2002. godine... Nadam se da ne trazim mnogo ako budem zahtevao da se ceo taj slucaj razjasni :!: e onda cemo da vidimo sta dalje...

ako je vlast onakva kakav je narod, pa onda vlast ukrala nekih 100 miliona evra, pa šta je onda narod ukrao?


Vidi, reč je o novoj ličnoj karti. Nekima smetaju sopstveni podaci.... Ne bi želeli da se to tamo napiše...
 
Brkaš pojmove. Sada samo pretpostavljam, mada osnovano: pristup eventualnoj centralnoj evidenciji ili evidencijama koje se plašite neće omogućavati sama čip kartica koju ćemo koristiti umesto LK, već će ona služiti za identifikaciju pred licima ili ustanovama koja su za taj pristup ovlašćena. A njihova komunikacija sa samom bazom teško da će biti zasnovana na PIN ili sličnim kodovima od četiri cifre, osim ako neko baš blesav ne preuzme odlučivanje o tome (za kreditne kartice inače verujem da je samim bankarima u interesu da su što manje bezbedne, jer u slučaju eventualne zloupotrebe oni se ograđuju i grabe svoj deo, ali to je već druga priča).

A koliko bi tek poslodavci cenili usluge informacijama o prijavljenim kandidatima za posao itd?
Vidim samo još jedno novo jezgro za bujanje mita i korupcije:D

Uostalom, ako je to samo interface za pristup bazi, dovoljan je i barkod, kako je već neko napisao!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top