10 Bozjih zapovesti danas

itaka.s:
Sta mislite, koliko je jednom prosecnom, savremenom coveku moguce da ispostuje svih 10 zapovesti, obzirom na siroku lepezu iskusenja koja mu se svakodnevno njise pred nosem?

Pitase Hrista, koje su znaci glave zapovedi, jer ucinilo jim se, da on ne govori bas po onome sto bese njihvim praocima preneo Mojsije.... I Hrist jim rece: (Marko, 12/28-34))

...
28. И приступи један од књижевника који их слушаше како се препиру, и виде да им добро одговара, и запита Га: Која је прва заповест од свих?

29. А Исус одговори му: Прва је заповест од свих: Чуј Израиљу, Господ је Бог наш Господ једини;

30. И љуби Господа Бога свог свим срцем својим и свом душом својом и свим умом својим и свом снагом својом. Ово је прва заповест.

31. И друга је као и ова: Љуби ближњег свог као самог себе. Друге заповести веће од ових нема.

32. И рече Му књижевник: Добро, учитељу! Право си казао да је један Бог, и нема другог осим Њега;

33. И љубити Га свим срцем и свим разумом и свом душом и свом снагом, и љубити ближњег као самог себе, веће је од свих жртава и прилога.

34. А Исус видевши како паметно одговори рече му: Ниси далеко од царства Божјег.
 
Kissko:
itaka.s:
Sta mislite, koliko je jednom prosecnom, savremenom coveku moguce da ispostuje svih 10 zapovesti, obzirom na siroku lepezu iskusenja koja mu se svakodnevno njise pred nosem?

Pitase Hrista, koje su znaci glave zapovedi, jer ucinilo jim se, da on ne govori bas po onome sto bese njihvim praocima preneo Mojsije.... I Hrist jim rece: (Marko, 12/28-34))

...
28. И приступи један од књижевника који их слушаше како се препиру, и виде да им добро одговара, и запита Га: Која је прва заповест од свих?

29. А Исус одговори му: Прва је заповест од свих: Чуј Израиљу, Господ је Бог наш Господ једини;

30. И љуби Господа Бога свог свим срцем својим и свом душом својом и свим умом својим и свом снагом својом. Ово је прва заповест.

31. И друга је као и ова: Љуби ближњег свог као самог себе. Друге заповести веће од ових нема.

32. И рече Му књижевник: Добро, учитељу! Право си казао да је један Бог, и нема другог осим Њега;

33. И љубити Га свим срцем и свим разумом и свом душом и свом снагом, и љубити ближњег као самог себе, веће је од свих жртава и прилога.

34. А Исус видевши како паметно одговори рече му: Ниси далеко од царства Божјег.


Licno izuzetno cenim navedeni citat u kome su zapravo sazete sve zapovesti.Sve to lepo zvuci dok se prica i citira, medjutim malcice zapinje u praksi.Znamo mi kako treba , nego pitanje je da li tako i radimo?
 
A da li ste culi za sugestije i autosugestije... To je ono na foru "Ja svaki dan imam sve manju potrebu za cigarama" ako hoces da ostavis pusenje onda ovo ponavljas do besvesti i GARANTOVANO ces prestati da pusis... PRAVILO No.1 kod sugestija je NE KORISTI RECICU NE! To je zato sto ce mozak sugestiju tipa "JA NE PUSIM" uzimati kao "JA PUSIM" prema tome tip sugestije sa NE moze dati samo kontraefekat..

Sve ovo vam pricam da bi skontali kako rade i tih 10 zapovesti koje se zasnivaju upravo na toj recici NE... NE UBIJ! NE KRADI! NE CINI PRELJUBLJE! NE SVEDOCI LAZNO!NE POZELI ONO STO JE TUDJE!

Da li kontate sada? Neko je namerno ili slucajno upravo davao ovakve sugestije da bi one imale kontra efekat... Ovo za NE je NAUCNA CINJENICA a upotreba ove psiholoske zezalice u 10 zakona je nesto vrlo nemoralno....

Poz.
 
Simpson, vrlo interesantno zapažanje. Iskreno govoreći, ne verujem da su autori biblije (to jest prevoda na naš jezik) namerno koristili "ne" metod radi kontraefekta.

Međutim, iskreno verujem da hrišćanstvu odgovara poslušan, skroman, darežljiv (ovo naročito) i nadasve glup narod jer je nad takvim narodom mnogo lakše vršiti kontrolu i programirati veru u Boga od koje će se izdržavati generacije sadašnjih i budućih gavranova... khm, pardon, sveštenika.

Zloupotreba ljudskog straha od smrti, straha od nepoznatog, nerazumevanja prirodnih pojava stvorila je "proroke" koji su znali "odgovore" i bez poznavanja realnih činjenica.
 
Hajde da sada malo preformulisem pitanje.Ostavimo po strani zapovedi i hriscansku terminologiju.Ostavimo po strani cak i religiju i sve sto ima veze sa njom.Ono sto mene interesuje je sledece:koliko je tesko danasnjem coveku da sacuva svoje principe,svoje stavove(koji odgovaraju nekim potvrdjenim sistemima vrednosti) u vreme kada je shvatanje morala tako rastegljivo i u vreme kada se ti upravo spomenuti sistemi vrednosti izvrgavaju ruglu.I na koji nacin moze da se zastiti od svega onog sto ga mami, a za sta zna da je pogubno za njega?Uticaji sa raznih strana su toliko mocni da su poceli da potkopavaju i najjace temelje.A nemaju svi potrebnu snagu da se izbore sa tim.
 
itaka.s:
Hajde da sada malo preformulisem pitanje.Ostavimo po strani zapovedi i hriscansku terminologiju.Ostavimo po strani cak i religiju i sve sto ima veze sa njom.Ono sto mene interesuje je sledece:koliko je tesko danasnjem coveku da sacuva svoje principe,svoje stavove(koji odgovaraju nekim potvrdjenim sistemima vrednosti) u vreme kada je shvatanje morala tako rastegljivo i u vreme kada se ti upravo spomenuti sistemi vrednosti izvrgavaju ruglu.I na koji nacin moze da se zastiti od svega onog sto ga mami, a za sta zna da je pogubno za njega?Uticaji sa raznih strana su toliko mocni da su poceli da potkopavaju i najjace temelje.A nemaju svi potrebnu snagu da se izbore sa tim.

Pa ovo sto sam iznad napisao je odgovor na tvoje pitanje... Koliko moze da bude tesko kad same zapovesti uticu podsvesno negativno na tebe.... Sledece, niko i mislim NIKO ne moze da se pridrzava SVIH zakona... S tim sto kad kod mnogobozackih vera nema pokajanja i cuskanja popu para kako bi ti ubistvo na primer bilo oprosteno vec sve ide pod zakon karme... kako posejes tako ces i znjeti... ispravno i pravedno do besvesti...
 
[
Da, kad smo kod ovoga, voleo bih da se jave oni hrišćani koji nikad nisu prekršili ni jedan od svetih grehova ni zapovesti, da i nas poduče kako da budemo bolji.

Ako se niko ne javi, onda se vidimo u paklu. :twisted:[/quote]


Pa ja zbog toga i pitam sve ovo sto pitam,ne bi li se javio neko takav, ali izgleda da je u pitanju vanredno deficitaran kadar...
 
itaka.s:
[
Da, kad smo kod ovoga, voleo bih da se jave oni hrišćani koji nikad nisu prekršili ni jedan od svetih grehova ni zapovesti, da i nas poduče kako da budemo bolji.

Ako se niko ne javi, onda se vidimo u paklu. :twisted:


Pa ja zbog toga i pitam sve ovo sto pitam,ne bi li se javio neko takav, ali izgleda da je u pitanju vanredno deficitaran kadar...[/quote]

Niko takav ne postoji. Nije pitanje u tome. Pitanje je u kajanju, dobrim namarama i Božijoj milosti.
 
Kissko:
Niko takav ne postoji. Nije pitanje u tome. Pitanje je u kajanju, dobrim namarama i Božijoj milosti.

naravno da ne postoje takvi ljudi.... A to o pokajanju... sto si uradio uradio si, mozes ili ne moras da se kajes ti si to uradio... nema cuskanja para svestenicima da ti oproste... ako ti ubijes sina majci mozes ti da se kajes koliko hoces, ti si ipak napravio sranje toj zeni i ona nema nista od tvog pokajanja...

jos jednom, zakon karme je tu mnooogo pravedniji... sto si uradio uradio si i bice ti vraceno bilo to dobro ili lose.... sej ljubav i ljubav ce ti biti vracena, sej mrznju i mrznja ce ti biti vracena... bumerang efekat.. ying yang.. pozitivna i negativna energija... to je prirodni zakon za razliku od ovih hriscanskih koje je jasno rezirao covek...
 
Simpson:
A da li ste culi za sugestije i autosugestije... To je ono na foru "Ja svaki dan imam sve manju potrebu za cigarama" ako hoces da ostavis pusenje onda ovo ponavljas do besvesti i GARANTOVANO ces prestati da pusis... PRAVILO No.1 kod sugestija je NE KORISTI RECICU NE! To je zato sto ce mozak sugestiju tipa "JA NE PUSIM" uzimati kao "JA PUSIM" prema tome tip sugestije sa NE moze dati samo kontraefekat..

Sve ovo vam pricam da bi skontali kako rade i tih 10 zapovesti koje se zasnivaju upravo na toj recici NE... NE UBIJ! NE KRADI! NE CINI PRELJUBLJE! NE SVEDOCI LAZNO!NE POZELI ONO STO JE TUDJE!

Da li kontate sada? Neko je namerno ili slucajno upravo davao ovakve sugestije da bi one imale kontra efekat... Ovo za NE je NAUCNA CINJENICA a upotreba ove psiholoske zezalice u 10 zakona je nesto vrlo nemoralno....

Recimo da Bog sigurno postoji.I da je sve ono sto rec Bog treba da znaci.
Pa zasto onda dobri Bog svom svojom silom ne otvori nebo i pokaze se , ijednom za svogda resi dilemu.
I sve ce biti sjajno ,svi ce verovati u Njega ,ups pa vise niko ne mora da veruje jer On postoji,i svi ce postovati 10 Bozijih zapovesti i otici u raj, i zli i dobri.
Ali On to nece da uradi,sto je i logicno jer kako da znako je ko ako nas ne stavi na test. I samo kroz iskusenje mozes da spoznas sebe i druge.Lako je biti hrabar na recima , i sam Sveti Petar se triput odrekao Hrista da bi spasio goli zivot.
tek kad se nadjesu nevolji prorade najgore stvari u tebi.
Poz.
 
cancel:
Recimo da Bog sigurno postoji.I da je sve ono sto rec Bog treba da znaci.
Pa zasto onda dobri Bog svom svojom silom ne otvori nebo i pokaze se , ijednom za svogda resi dilemu.
I sve ce biti sjajno ,svi ce verovati u Njega ,ups pa vise niko ne mora da veruje jer On postoji,i svi ce postovati 10 Bozijih zapovesti i otici u raj, i zli i dobri.
Ali On to nece da uradi,sto je i logicno jer kako da znako je ko ako nas ne stavi na test. I samo kroz iskusenje mozes da spoznas sebe i druge.Lako je biti hrabar na recima , i sam Sveti Petar se triput odrekao Hrista da bi spasio goli zivot.
tek kad se nadjesu nevolji prorade najgore stvari u tebi.
Poz.

KOMENTARISI STA SAM NAPISAO, NEMOJ DA VRDAS SA TEME, ODGOVORI DA LI SAM U PRAVU STO SE TICE ONOGA. NEMOJ VRDATI I PRELAZITI NA DRUGE TEME. KAKO INACE MOGU DA DISKUTUJEM SA TOBOM AKO TI NE REAGUJES NA ONO STO NAPISEM. JA CU ODREAGOVATI NA TVOJ POST KAD TI ODGOVORIS NA MOJ KAO STO SAM I DOSAD RADIO. O BOZE SACUVAJ STA JE SA OVIM LJUDIMA

pozdrav i tebi
 
Simpson:
cancel:
Recimo da Bog sigurno postoji.I da je sve ono sto rec Bog treba da znaci.
OK
ONDA PROBAJ DA PREFORMULISES JEDNU ZAPOVEST NA SRPSKOM A DA PRI TOM NE KORISTIS RECCU "NE" NA PRIMER NE UBIJ!
NECE VALJDA DA BUDE "JA SVAKI DAN IMAM SVE MANJU POTREBU ZA UBIJANJEM."
A TVOJ PRIMER SA PUSACEM MOZE DA SE PRIMENI SAMO NA UBICU ZA OSTALE SE MOZE PRIMENITI ISTO KAO I "JA SVAKI DAN IMAM SVE MANJU POTREBU ZA PUSENJEM." ZA NEPUSACE.
UOSTALOM ,NAOVOM FORUMU I UOPSTE, LICEMERJE ONIH KOJI NE VERUJU PA MISLE DA SU PAMETNIJI OD BOGA JE NESNOSNO.
RAZMISLI SAMO AKO NEKO KAZAE "NASAO SAM GRESKU U BOZIJIM RECIMA" KOLIKO JE TO BESMISLENO.
 
cancel:
LICEMERJE ONIH KOJI NE VERUJU PA MISLE DA SU PAMETNIJI OD BOGA JE NESNOSNO.
Kakvo je licemerje misliti da si pametniji od Boga? Licemerje je, koliko znam, misliti jedno a raditi drugo. Mislim da ti se omaklo, ili je u pitanju novi tip licemerja?

cancel:
RAZMISLI SAMO AKO NEKO KAZAE "NASAO SAM GRESKU U BOZIJIM RECIMA" KOLIKO JE TO BESMISLENO.
I sam nisi svestan koliko si u pravu. To je isto kao reći "našao sam grešku u Deda Mrazovim rečima."

Potpuno besmisleno, svi znamo da Deda Mraz ne greši. :twisted:
 
cancel:
ONDA PROBAJ DA PREFORMULISES JEDNU ZAPOVEST NA SRPSKOM A DA PRI TOM NE KORISTIS RECCU "NE" NA PRIMER NE UBIJ!

mogu svaku

NE UBIJ- GREH JE UBITI- ZA UBISTVO SE IDE U PAKAO- UBITI JE LOSE- ZABRANJENO JE UBIJATI - LOSE JE UBIJATI

na istu foru mozes svaku zapovest napisati... ipak je to bog jel da i morao je da zna da NE utice lose na njegovu decu :)

cancel:
NECE VALJDA DA BUDE "JA SVAKI DAN IMAM SVE MANJU POTREBU ZA UBIJANJEM."
A TVOJ PRIMER SA PUSACEM MOZE DA SE PRIMENI SAMO NA UBICU ZA OSTALE SE MOZE PRIMENITI ISTO KAO I "JA SVAKI DAN IMAM SVE MANJU POTREBU ZA PUSENJEM." ZA NEPUSACE.

upravo sam gore dokazao da nisi u pravu

UOSTALOM ,NAOVOM FORUMU I UOPSTE, LICEMERJE ONIH KOJI NE VERUJU PA MISLE DA SU PAMETNIJI OD BOGA JE NESNOSNO.
RAZMISLI SAMO AKO NEKO KAZAE "NASAO SAM GRESKU U BOZIJIM RECIMA" KOLIKO JE TO BESMISLENO.

razlika izmedju tebe i mene je sto ti verujes da je neki bradati covek koga ti nazivas BOG napisao tu famoznu bibliju, a ja sam vec milion puta sto na ovom sto na drugim forumima dokazivao da je to potpuno nemoguce. A ako je i napisao to nije definitivno tvoj bog nego JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG JEVREJSKI BOG SHVATI VEC JEDNOM!
 

Back
Top