Србска историја и Јован И. Деретић

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

OrthodoxCelt

Primećen član
Poruka
638
Da li ste čuli za njega?
Hteo bih da čujem mišljenja drugih o njemu?
Da li verujete svemu što su nas učili u srednjim i osnovnim školama iz istorije?
Šta ne verujete?
Ako ste čuli, ne znam, održavao je Predavanja u Novom Sadu, ja sam išao na predavanja da čujem drugu stranu priče, ali nažalost nisam do kraja jer je nekome zasmetao i predavanja su zabranjena u decembru 2005. pod izgovorom širenje nacionalizma i još nekih gluposti(toliko o demokratiji kod nas).
Malo ljudi zna drugu stranu priče, ja sam se lično zapitao u istinitost svega ovoga, ali posle nekoliko predavanja sve je počelo da ima nekog smisla!
Ne verujem slepo u sve, ali postoji dosta dokaza za to što tvrdi!
Poznata je stvar da kad neko u ovoj zemlji nešto hoce da promeni, i ako to nije u saglasnosti sa ljudima koji vode ovu zemlju, on bude vrlo brzo eliminisan sa scene a u najgorem slučaju i likvidiran!
Da li se ovde radi o nečemu sličnom?Šta mislite?


Cenim svačije mišljenje zato recite šta mislite!
 
Slusao sam licno njegovo predavanje o Porfirogenitu u skupstini grada Nisa. Sarlatan!
Ne verujem u potpunosti u zvanicnu istoriografiju, ucen sam da sumnjam u sve sto mi se servira (studiram istoriju.) O tom sarlatanu imas vec u okviru teme Sloveni starosedeoci Evrope i cini me se Ime Sloven Srbin, pa ne bih da se ponavljam.

Od autora koji tragaju za korenima Srba, najvise cenim Relju Novakovica. Iako se sarlatan Deretic poziva povremeno na Novakovica, hiljadu puta do sada je izvrnuo njegove reci. moj savet: Pusti budalu.
 
Ја имам његову књигу "Античка Србија". Not bad at all. Нарочито су добре слике и мапе, па их користим на страним форумима без икаквих проблема.
Проблем Деретића је што у СВЕМУ види Србе и то му замерам.

За мене је МИЛОШ МИЛОЈЕВИЋ број 1!
 
DukeofSerbia:
Проблем Деретића је што у СВЕМУ види Србе и то му замерам.

Da i ja mu to zameram. Ono sto je sam dodao a da niko od drugih autora nije izrekao pre njega, je toliko smesno, nestrucno i nenaucno objasnjeno da je tuzno citati ga. Mnoge stvari je "maznuo" od Milojevica, Novakovica i sl. To mu ne zameram toliko, koliko izvrtanje njihovih reci i pozivanje na njih kod nekih tvrdnji recima: O tome isto pise i Relja Novakovic, naravno ne navodeci gde on to pise. A ustvari covek to nikada nije ni rekao.
 
Da li mozda znate za Radovana Damjanovica?
On je istoricar i lingvista koji je objavio knjigu "Srpsko-srpski recnik"
U toj knjizi on detaljno objasnjava poreklo dosta reci koje se pojvaljuju mnogo pre nego sto zvanicna istorija pominje Srbe. Navodno su te reci postale od Srpskih reci.
Imao je(ne znam da li jos uvek ima) emisiju na Artu koja se zvala(ili jos uvek zove) isto kao i knjiga.
 
"Милош Милојевић, у делу где пише о животу Срба у Француској и Данској, где и данас постоје географски топоними српског значења, наводи да је током великих прогона Срба страдало 30 до 60 милиона Срба у Европи. Он такодје наводи српска боравишта у Холандији и Белгији и да се је Амстердам некада звао Славенград. А када је др Олга Луковић-Пјановић дошла у Француску, извесна дама Хермина јој је испричала причу својих родитеља, по којој су Срби владали у Алзасу, сто Олга тада није знала. Међутим, касније је то утврдила као истинито и није могла опростити својим професорима који је томе нису научили, а још више Српској академији наука која о тим стварима перманентно ћути. "
Ово сам узео са једног нашег националистичког сајта.
Лично мислим да је све то мит.
Ако смо толико стари како то да нам Грци стварају писмо (Ћирило и Методије)
Тако мислим и о Деретићу.
Оно што Црногорци сада покушавају да прекроје историју тако и ми покушавамо да створимо неки мит о себи као најстаријем народу.
Мада не знам, Гете је рекао "Створите мит о себи,тако су и богови почели"
 
Pazi bobane, Deretic je sarlatan ali daleko od toga da ja sasvim verujem u zvanicnu povest! Daleko od toga! Mislim da smo mi jedan mali (i zdravo priglup) narod koji je umislio da je pupak sveta - NISMO!

Tacno je da zvanicna povest negde gresi (sigurno gresi) ali sa ovakvim likovima kao sto je Deretic samo navlacimo bedu na sebe..... Srbi nisu najstariji narod....ne razumem po cemu to moze tek tako da se kaze......
 
Ne znam za starije knjige od Deretića(interesovanje je veliko,baš sam gledao, svuda je rasprodato), ja sam kupio dve nove knjige" "Наша Победа" i "Срби и Арбанаси", ova prva nije baš kao istorijski izvor, ali ova druga je po meni baš dobro sklopljena.
Možda je Šarlatan, ali koji je njegov motiv za to, zbog čega je učio Engleski, Francuski,Grčki i Latinski da bi izmišljao gluposti, to je mogao i bez toga? zar ne?
Vi očigledno ne poznajete novije radove ovog profesora, sada postoji tim ovih ljudi u našoj zemlji i inostranstvu koji se bave ovim problemima!
Ni ja ne mislim da je on sklopio celu priču do kraja, ali bar pokušava, stoji da je pristrasan Srbima, ali nije njegov rad za bacanje baš tako...
Mene interesuju više ovi naši što pišu udžbenike, pišu hiljade i hiljade strana, ko da iz glave pišu roman, mene interesuju njihovi izvori, i odakle su oni to sakupili, 100% sam siguran da pola njih ne zna ni jedan strani jezik i da samo prepisuju od predhodnika koji su pisali na srpskom(to po meni nije naučni pristup problemu).


Šta mislite o priči seoba slovena? Ja ne znam koji imaju dokaz za to i kako onda pisu knjige po celom svetu?.....isto iz glave pretpostavljam
Ali meni je ta priča totalno naivna, ide nešto ovako, tamo nege izmedju 6. i 7. veka ne zna se tačno, došli su u Evropu i naselili prostore od Crnog do Baltičkog mora, potpuno uništili dotadašnju civilizaciju(Sloveni su bili divljaci i varavari, sakrivali su se u močvare i disali trskama pod vodom - ovog se baš sećam iz osnovne škole) i preko noći nestaju narodi koji se pominju kao Iliri, Dačani, Tračani, ...
Mene interesuje ako je več tako zašto onda pišu u udžbenicima da su Albanci potomci Ilira i da su oni pod navalom Slovena morali jadnici da se povuku u planine i bave stočarstvom(još samo da kažu da su ih Sloveni streljali i biće još interesantnije) pa zamislite gde je taj narod do tada bio, kako ne postoje materijalni dokazi postojanja tolikog milionskog naroda(pretpostavljam milionski čim je naselio pola Evrope) i gde su bili ti istoričari da zapišu sve to?
Mislim, lako je pljuvati! to je nemoguće!, to nije tačno!, ko to kaže?, on je Šarlatan, ali kad treba neki istorijski problem obraditi, prepišeš od nekog i kraj priče.
Šteta je što na našim univerzitetima nema ljudi koji su svestrani(uglavnom su to ljudi koji su na tim položajima dosta dugo i ne menjaju se) i oni misle da je sve završeno i da nema šta više da se kaže o istoriji, ja mislim da smo tek na početku, istina će jednom isplivati na videlo, pre ili kasnije, nadam se da će mladi istoričari biti istraživači a ne prepisivači!
 
Имао сам прилике да га слушам уживо, и прилично концизно излаже аргументе.

Ипак што се тиче историје Милош С. Милојевић је за сада нумеро уно...

Мада ако би морали да се изјаснимо за оне који су живи Деретић би био на врху лист..

Нажалост нисам баш упућен у нашу историјску академску област, али да ли код нас уопште постоје историчари калибра Милојевића и Деретића, а да нису потекли из бечке историјске школе.. ???
 
bibanl:
Ако смо толико стари како то да нам Грци стварају писмо (Ћирило и Методије)


Cirilo i Metodije su slovenskog porekla, iz slovenskih plemena koja su se naselila oko Soluna.
Medjutim, nebi bas rekao da su tek oni smislili nekakvo slovensko pismo, jer postoji mnogo starije pismo kojim je pisana Velesova knjiga. Iako zvanicna istoriografija smatra ovu knjigu falsifikatom koji je nastao u 18 veku, sve ukazuje na to da nije falsifkat i da je zaista nastala u 7. veku.

I nije mi jasno kako to da zvanicna istoriografija odbacuje Velesovu knjigu kao istorijski izvor, a priznaje Rodoslov poglavara Totonika bana, koji govori o poreklu plemena Maje-kicu, a u stvari je kopija Biblije i nastala je tek nakon primanja pisma od evropljana negde u 16. veku. I da je Velesova knjiga falsifikat, njen "falsifikator" je mnogo posteniji kada prica o poreklu Rusa, ni na jednom mestu ne kopira Bibliju, dok autor Rodoslova Totonika bana, 70% kopira bibliju, tvrdeci da pleme maje-kicu vodi poreklo od Davida, a da im je Nabukodonosor bio vladar.

Evo linkova o Velesovoj knjizi (ima i odlomaka iz nje.)

www.tolkien.co.yu/publikacije/VelesovaKnjiga.pdf
svevlad.org.yu/pesic_velesovaknjiga.html
 
UrosWasHere:
Da li mozda znate za Radovana Damjanovica?
On je istoricar i lingvista koji je objavio knjigu "Srpsko-srpski recnik"
U toj knjizi on detaljno objasnjava poreklo dosta reci koje se pojvaljuju mnogo pre nego sto zvanicna istorija pominje Srbe. Navodno su te reci postale od Srpskih reci.
Imao je(ne znam da li jos uvek ima) emisiju na Artu koja se zvala(ili jos uvek zove) isto kao i knjiga.

Емисија иде и даље на АРТ-у, само кад бих ја још имао пријем било би супер.

Књигу сам баш добио данас и ФЕНОМЕНАЛНА је. Пије воду од почетка до краја.
 
AKHENATON:
Cirilo i Metodije su slovenskog porekla, iz slovenskih plemena koja su se naselila oko Soluna.
Medjutim, nebi bas rekao da su tek oni smislili nekakvo slovensko pismo, jer postoji mnogo starije pismo kojim je pisana Velesova knjiga. Iako zvanicna istoriografija smatra ovu knjigu falsifikatom koji je nastao u 18 veku, sve ukazuje na to da nije falsifkat i da je zaista nastala u 7. veku.

I nije mi jasno kako to da zvanicna istoriografija odbacuje Velesovu knjigu kao istorijski izvor, a priznaje Rodoslov poglavara Totonika bana, koji govori o poreklu plemena Maje-kicu, a u stvari je kopija Biblije i nastala je tek nakon primanja pisma od evropljana negde u 16. veku. I da je Velesova knjiga falsifikat, njen "falsifikator" je mnogo posteniji kada prica o poreklu Rusa, ni na jednom mestu ne kopira Bibliju, dok autor Rodoslova Totonika bana, 70% kopira bibliju, tvrdeci da pleme maje-kicu vodi poreklo od Davida, a da im je Nabukodonosor bio vladar.

Evo linkova o Velesovoj knjizi (ima i odlomaka iz nje.)

www.tolkien.co.yu/publikacije/VelesovaKnjiga.pdf
svevlad.org.yu/pesic_velesovaknjiga.html

Ако постоје дасчице, зашто се не утврди старост то је бар данас прецизно(мислим да се то ради уз помоћ радиоактивних честица)
Тако би се бар приближно знало да ли је фалсификат или не.
За Ћирила и Методија нисам сигуран,можда су били словенског порекла а можда и не.
Колико знам у том добу се у Солуну говорило словенским језиком.
Ћирило је био филозоф и што би ми данас рекли управник библиотеке у Цариграду још и друг цара из детињства а Методије обласни господар.
Да ли су Словени могли да се уздигну у том периоду међу племићима источног римског царства.
Можда и јесу али ја нисам нигде прочитао да се тврди да су они Словени.
За ово нисам сигуран али мислим да је Ћирилу прво име било Константин.
 
Wilkołak:
To utvrdjivanje starosti preko uglenikovog izotopa (ako si na to mislio) uopste ne daje valjane rezultate.....

Cirilo i Metodije su bili iz slovenskih plemena...slazem se sa Akhenatonom!

Počeci srpske pismenosti
Tvorci slovenske knjige bili su dva učena Grka iz Soluna, Konstantin (u monaštvu Ćirilo) i Metodije. Oni su naučili slovenski jezik od makedonskih Slovena iz okoline Soluna, misionarski rad započeli su u Moravskoj 863. godine, a zatim ga proširili na susednu Panoniju. Njihovi učenici, pošto su nakon Metodijeve smrti (885. g.) proterani iz Moravske, razišli su se po zemljama slovenskog juga i u novim, povoljnim prilikama razvili su, raširili i doveli do konačne pobede delo svojih učitelja. Nove škole slovenske knjige, od kojih su najvažnije ohridska, u Makedoniji (za nju je vezan rad Klimenta i Nauma, najistaknutijih učenika solunske braće) i preslavska, u istočnoj Bugarskoj, postale su žarišta iz kojih se širila slovenska knjiga i hrišćanska misao po zemljama slovenskog juga i istoka.

Скинуто са сајта http://www.rastko.org.yu/knjizevnost/jderetic_knjiz/jderetic-knjiz_01.html
 
Tasha_BG:
B => P (srBska=>srPska)
Jenacenje suglasnika po zvucnostu ;)

Да ишта знаш о нашем језику, знала би да се б кад се налази између два сугласника изговара као меко б (које звучи као п)

Не дели савете људима који ти их нису тражили

Ми смо сви као глупи, па не знамо за прелазак из б - п, па ћеш нас ти просветлити..

не кењај више , молим те :mad:
 
bobanl:
Počeci srpske pismenosti
Tvorci slovenske knjige bili su dva učena Grka iz Soluna, Konstantin (u monaštvu Ćirilo) i Metodije. Oni su naučili slovenski jezik od makedonskih Slovena iz okoline Soluna, misionarski rad započeli su u Moravskoj 863. godine, a zatim ga proširili na susednu Panoniju. Njihovi učenici, pošto su nakon Metodijeve smrti (885. g.) proterani iz Moravske, razišli su se po zemljama slovenskog juga i u novim, povoljnim prilikama razvili su, raširili i doveli do konačne pobede delo svojih učitelja. Nove škole slovenske knjige, od kojih su najvažnije ohridska, u Makedoniji (za nju je vezan rad Klimenta i Nauma, najistaknutijih učenika solunske braće) i preslavska, u istočnoj Bugarskoj, postale su žarišta iz kojih se širila slovenska knjiga i hrišćanska misao po zemljama slovenskog juga i istoka.

Скинуто са сајта http://www.rastko.org.yu/knjizevnost/jderetic_knjiz/jderetic-knjiz_01.html

Сваки пут кад поменеш Словене, зацеменентирао си било какав разговор о томе, јел они не постоје, иди на научну фантастику, па тамо пиши о томе (ово је слободна земља)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top