Stepinac je znao da su u Jasenovcu živu decu bacali u vatru i kreč

SURbel

Buduća legenda
Poruka
36.557
Stepinac je znao da su u Jasenovcu živu decu bacali u vatru i kreč



Pronađen autentičan nemački dosije o ustaškim strašnim zločinima u NDH nad Srbima i Jevrejima. Svedok je kardinalu početkom 1942. godine detaljno pisao o ustaškim zverstvima

USTAŠKE okrutnosti ne sastoje se samo u ubistvima. Starci, žene i deca redovno su prvo strašno zlostavljani, pa tek onda ubijani. Ovi nevini Srbi prikivani su na panjeve, plamen vatre je lizao njihova gola prsa, njihova je koža zguljivana, otvorene rane peskom i solju posipane, oči kopane, uši, nosevi i jezici odsecani. Deca su bacana u vatru, kipuću vodu i krečane... I još mnogo užasnih zločina je učinjeno o kojima kulturno čovečanstvo uopšte ne može da ima predstavu.

Ovo potresno svedočenje o ustaškim zločinima u vreme NDH, kardinalu Alojziju Stepincu 1942. poslao je svedok koji se potpisao kao “katolik hrišćanin, pa tek onda Hrvat”. Njegovo pismo prevedeno na nemački jezik, zavedeno je u dokumentaciji čelnika nemačke obaveštajne službe 8. februara 1942. godine i predstavlja samo deo dosijea Gestapoa o ustaškim zločinima nad Srbima i Jevrejima počinjenim 1941. i 1942. u logorima u Jasenovcu i Novoj Gradiški i na drugim područjima tadašnje ustaške tvorevine - NDH.

Dosije je gotovo u potpunosti na nemačkom jeziku. Na 300 stranica ispisani su detalji zverstava potkrepljeni sa 63 autentične i uredno, nemačkom preciznošću, numerisane fotografije.

DECENIJAMA je ova dokumentacija bila deo ličnog fonda Slavka Odića (Bihać, 1916 - Beograd, 2006), nosioca partizanske spomenice, a u posleratnom periodu službenika SUP, generalnog konzula u Torontu, koji se bavio i publicistikom sa akcentom na delatnost obaveštajnih službi.

Dve godine posle Odićeve smrti, R. Z. iz Sremske Kamenice kod Novog Sada, ponudio je taj dosije Arhivu Vojvodine. Otkup i primopredaja izvršeni su 17. oktobra 2008, a zatim je 11 godina, sve donedavno, dokumentacija čamila u arhivskom depou.

- Sve ukazuje na to da je u pitanju dosije koji je sastavljao zapovednik nemačke službe bezbednosti u tada okupiranom Beogradu, a koji je bio direktno potčinjen Gestapou - kaže, za “Novosti”, direktor Arhiva Vojvodine dr Nebojša Kuzmanović, koji je na čelno mesto novosadske arhivske ustanove došao pre nekoliko meseci.
.............


Јел Степинац, беше, канонизован?
 
BRANKO STANKOVIĆ. Rođen u Sloboštini kraj Slavonske Požege, govori o pokrštavanju i spaljivanju ljudi u crkvi:

Predsjednik: Što znate o pokrštavanju Srba? Svjedok: Meni je poznato da se prekrštavanje Srba vršilo 1942. godine. Došao je u naše selo, u parohiju, tamo je nekada bila parohija — u Sloboštini, neki Božidar Šantić, misionar ili fratar iz Zagreba. Ja sam slučajno s njim razgovarao kod učitelja i pitao ga po kojem nalogu je došao. On mi je rekao — po nalogu nadbiskupskog stola iz Zagreba. Kroz to vrijeme vršio je i prekrštavanje. Kod samog prekrštavanja prisiljavao je ljude da se pokrste. Na tom svojem zadnjem obredu kod samoga prekrštavanja i prisiljavanja da ljudi prijeđu na rimokatoličku vjeru, tražio je da mole nekakovu molitvu, ali ljudi nisu htjeli odmah moliti. Naime, on je počeo nešto govoriti i ljudi nisu htjeli to prihvatiti. Onda je počeo drugi put i opet se ljudi nisu odazvali da pristupe toj molitvi za njim. Treći put je opet počeo i onda je rekao — ako neće govoriti, da će ih predati na ustaški stan. Tako su morali da govore tu molitvu za njim, i s tim su i prešli na rimokatoličku vjeru, jer ih je toga puta prisilio. I vršio je i dalje prekrštavanje po ostalim selima i natjeravao ljude da se pokrste, a ukoliko se ne bi neki htjeli prekrstiti, onda je govorio da će ustaše doći po njih i kazniti ih. Sada, dalje mi ništa nije poznato o tome kako je bilo, nego jedino to, o tom nasilnom prekrštavanju. Kada se izvršilo prekrštavanje, ljeti 14. VIII 1942. godine, iz okolnih sela Deževaca, Zigrovaca, Skendrovaca, a pokupili su i neke iz Bosne, sa Kozare, i to su sve stjerali u crkvu, mislim oko 20—30 članova njihovih, i onda su crkvu zaključali i zapalili je, a ostalih 5—8 stotina bacili su u bunare. Napunili su s njima 4 puna bunara, i mislim da se tu još taj narod nalazi. Međutim, kod samoga prekrštavanja su rekli da ukoliko se ljudi prekrste, da će biti zaštićeni i da ih se neće proganjati. Ali to nije vrijedilo, jer su svejedno ljude dalje proganjali i činili takova zla djela.

- - - - - - - - - -

OSTOJA SAMARDžIJA. Šumski manipulant iz Mlake, govori o pokrštavanju u svom selu:

Znam da je 1942. godine, oko 15. marta, došao jedan svećenik odaslan iz Zagreba da prekrsti cijelo selo Mlaku. Kad je on došao, pozvao je najprije muškarce, gotovo sve starije ljude. Taj je sastanak održan u Mlaki u jednoj gostioni. Ja sam došao na sastanak da čujem što hoće i što govori taj svećenik. Njegov je govor bio otprilike ovakav: »Ja sam poslan iz Zagreba iz biskupije, pošto sam ja interniran iz Istre — ima nas oko 400 svećenika takvih — pa nema sada mjesta i došao sam da vas pokrstim.« . Ljudi su odgovorili da je to nemoguće i da se ne mogu upustiti u tu stvar, jer nisu svi na okupu. »Mi sami, nas nekolicina, ne bismo mogli da se pokrstimo«, rekli su ljudi. On je na to počeo da viče, i kazao da su oni koji neće da se pokrste, neprijatelji »Nezavisne Države Hrvatske« i da će biti stavljeni izvan snage svih zakona. A oni koji su prekršteni, uživat će sva prava i bit će kao »čistokrvni Hrvati«. Međutim, taj je sastanak bio prekinut i drugog dana u 8 sati trideset ustaša koji su bili na stanici, pokupili su cijeli narod iz Mlake i satjerali ga u parohijalni dom u Mlaki. Tamo smo našli istoga svećenika i nekoliko ustaša, mislim nekih oficira. Kada smo se sakupili, on nam je održao govor u kojemu je rekao: »Ja sam poslan iz Zagreba, od zagrebačke biskupije, da vas pravoslavce pokrstim i prevedem na katoličku vjeru. Sada ću vam kazati način pokrštavanja. Ovdje ću ostati 8 dana. Podijelit ću vam neke knjižice — mislim katakizme — iz kojih ćete učiti osam dana da se za to pripremite. Svaki ima ponijeti 40 kuna — kao neku taksu — koju će uplatiti nama.« Tako je tih osam dana narod išao učiti vjeronauk. Svakog dana išli su ustaše po selu, sakupljali narod i tjerali ga u parohijalni dom. Osmi dan, kada je trebalo biti pokrštavanje, došli smo svi u veliku dvoranu parohijalnog doma koja je bila prepuna ljudi. Opet smo naišli na istog svećenika i nekoliko ustaških časnika. U svakom uglu dvorane bio je po jedan ustaša sa puškomitraljezom držeći ruku na opruzi. U sredini sela bio je svećenik za jednim stolom, a pored njega jedan ustaša, tzv. krizmani kum. Pored stola stajali su dvojica ustaša, svaki s jednim čirakom i jednom svijećom. Mi smo jedan po jedan prilazili stolu. Kad smo došli pred svećenika, morao je svaki dignuti tri prsta i ponoviti zakletvu: »Ja se zaklinjem bogom . . .«, ne znam ni sam šta je sve bilo. Uz to je svaki morao reći: »Ja nisam više Srbin, pravoslavac, nego čistokrvni Hrvat.« Nakon toga svaki je prilazio drugom jednom mjestu gdje je platio 40 kuna u gotovom. Kada se sve to skupa završilo, onda je svećenik održao govor u kojem je rekao: »Vi koji ste se danas pokrstili, sada ste čistokrvni Hrvati. Imat ćete pravo da idete u vojsku, koji hoće i ustašku vojsku. Taj neka se javi u tabor i tamo će biti primljen kao takav«. Nakon toga rekao je nekoliko riječi taj naš ustaša — krizmani kum: »Ja sam ovdje komandant i vi me svi poznajete u Mlaki, a od danas sam vaš krizmani kum, i ima svaki da me zove »kumom«. To je bilo 13. IV a već 14. ujutro u 6 sati došao je zloglasni ustaša Vasilj Punić, a s njim i taj krizmani kum da pohapse čitavo selo. Svi su bili pohapšeni, mučeni i poslani u logor. Drugog dana poklali su 26 ljudi, a ostale zajedno sa ženama i djecom otpremili u logor Jasenovac. Od 1232 osobe, koliko su ih otjerali iz Mlake, vratilo se kući poslije rata svega 145 duša.
 
Poslednja izmena:
Dvoje iz moje familije su direktno stradali u Jasenovcu. DOBRAŠ MILKA, stara 29 godina, i njena 10, mesečna ćerka DOBRAŠ DRAGANA. Deportovani iz Daruvara za Jasenovac. Milka je živa spaljena, a njena ćerka Dragana, oteta od majke i odvedena navodno u Zagreb. Nikad je nismo našli. Tražio je moj otac posle rata po ZG, Beču, ali bezuspešno. Najverovatnije pokatoličena, za mene svakako mrtva. Ta dva imena nigde nema. ....osim ovde.
 
Шта је знао или није знао Степинац је актуелно за католике због канонизације, али оно што јесте за нас битно око ове документације је чињеница да је она скривана не само у периоду титоизма , него и касније.Титоистичка власт јесте скрајњивала сву страхоту НДХ творевине и њени носиоци су то верно чинили до смрти.
 
Шта је знао или није знао Степинац је актуелно за католике због канонизације, али оно што јесте за нас битно око ове документације је чињеница да је она скривана не само у периоду титоизма , него и касније.Титоистичка власт јесте скрајњивала сву страхоту НДХ творевине и њени носиоци су то верно чинили до смрти.

Ок, али ко је крив што је ова документација чамила у архивском (Архив Војводине) депоу 11 година?


Dve godine posle Odićeve smrti, R. Z. iz Sremske Kamenice kod Novog Sada, ponudio je taj dosije Arhivu Vojvodine. Otkup i primopredaja izvršeni su 17. oktobra 2008, a zatim je 11 godina, sve donedavno, dokumentacija čamila u arhivskom depou.
 
Сад видим да је пребачена првобитна верзија теме, која је у неку руку - недовршена, јер оно што сам заправо хтела овом темом је следеће:

Сви се сећамо (пдф Политика) закључка мешовите комисије Српске патријаршије и Хрватске бискупске конференције о ратној улози надбискупа Алојзија Степинца, а који је гласио:

U usaglašenom saopštenju, kojim je okončan jednogodišnji dijalog dveju crkava o ulozi kontroverznog hrvatskog nadbiskupa, sugeriše se da je "Stepinac mučenik i ispovedalac vere Rimokatoličke crkve". Oba tima mešovite komisije smatraju, između ostalog, i da je njihov rad bio prilika da se osvetle "život i služba jednog uglednog katoličkog pastira u posebno teškom istorijskom periodu". O njegovoj odgovornosti i mogućoj umešanosti u zločine - nema ni slova.

KOMISIJA: Stepinac mučenik, ni slova o zločinima!

Такав закључак је настао услед 'недостатка доказа'. Може ли овај новопронађени (3.2.2019.) документ да оповргне овакав закључак?
 
П.С-

Шта је знао или није знао Степинац је актуелно за католике због канонизације, али оно што јесте за нас битно око ове документације је чињеница да је она скривана не само у периоду титоизма , него и касније.Титоистичка власт јесте скрајњивала сву страхоту НДХ творевине и њени носиоци су то верно чинили до смрти.

За нас је најбитније да докажемо да Јасеновац и остали логори нису били радни логори, и да је тамо извршен огроман злочин над српским народом, који је прогањан, убијан и покатоличаван у тадашњој НДХ. А што би хрвати да сакрију, не због срамоте, него због '90-тих - да отклоне сваку сумњу са 'великосрпске агресије'. Е то нам је најбитније.
 
Ме слажем се Тобом СУРка и мислим да је такав став наседање на хрватске и католичке подвале. Није на нама и Јеврејима терет доказивања. Доказивање је је на Хрватим и Ватикану за оправдоност овог поступка. Ватикан има још од Другог рата путера на глави због " Пацовских канала" којима је омогућио усташама , али и другим нацистичким злочинцима да изегну руку правде, а о Хрватима и њиховом баштињењу НДХ у својој новој држави не треба ни трошити речи.
Оно што је на нама је да чврсто стојимо на српслим позијима и да не дозволимо да нам одавде неко не угрожава такав став.Мало се угледати на Израел треба.
 
Шта је знао или није знао Степинац је актуелно за католике због канонизације, али оно што јесте за нас битно око ове документације је чињеница да је она скривана не само у периоду титоизма , него и касније.Титоистичка власт јесте скрајњивала сву страхоту НДХ творевине и њени носиоци су то верно чинили до смрти.


Tebi je svakako skrajnjivala, moralo se ici u skolu da bi se ucilo o Jasenovcu sto ti ocigledno nisi voleo.
 
Ме слажем се Тобом СУРка и мислим да је такав став наседање на хрватске и католичке подвале. Није на нама и Јеврејима терет доказивања. Доказивање је је на Хрватим и Ватикану за оправдоност овог поступка. Ватикан има још од Другог рата путера на глави због " Пацовских канала" којима је омогућио усташама , али и другим нацистичким злочинцима да изегну руку правде, а о Хрватима и њиховом баштињењу НДХ у својој новој држави не треба ни трошити речи.
Оно што је на нама је да чврсто стојимо на српслим позијима и да не дозволимо да нам одавде неко не угрожава такав став.Мало се угледати на Израел треба.


Вучји, а постоји ли неко ко им спочитава и/или оспорава тај поступак? Нисам упозната.

А чак и да постоји, сматрам да је то највише наш задатак, јер угрожава наше бивство (као народа).
 
Наравно да постоји, али је то ипак ствар Ватикана , на првом месту.
Наше бивство су они угрозили за време Другог ратза и настављали да угрожавају током следећих пола века кроз антисрпску политику титоиста , уз свесрдну помоћ Срба међу њима.Његова канонизација нас не може да угрози сем што ће, можда , да отрезни неке који још увек нису разумели с ким су живели.
 
Dvoje iz moje familije su direktno stradali u Jasenovcu. DOBRAŠ MILKA, stara 29 godina, i njena 10, mesečna ćerka DOBRAŠ DRAGANA. Deportovani iz Daruvara za Jasenovac. Milka je živa spaljena, a njena ćerka Dragana, oteta od majke i odvedena navodno u Zagreb. Nikad je nismo našli. Tražio je moj otac posle rata po ZG, Beču, ali bezuspešno. Najverovatnije pokatoličena, za mene svakako mrtva. Ta dva imena nigde nema. ....osim ovde.

Pa kada su tito-komunisti da ne pišem crvene ustaše,oduzeli i verovatno uništili sva dokumenta o pokrštavanju srpske dece od strane njihove braće ustaša
 
Вучји, а постоји ли неко ко им спочитава и/или оспорава тај поступак? Нисам упозната.

А чак и да постоји, сматрам да је то највише наш задатак, јер угрожава наше бивство (као народа).

Ma kakvi, to se nas ne tice. Neka se oni brinu o tome.

Isto ko i kad je nestala Narodna biblioteka 1941. Da nas se ticalo, ne bi. Jedna bomba je pala, biblioteka je gorila 15 danas, a da se to nikoga nije ticalo.

Da i ne spominjemo da su kamioni bili spremni za evakuaciju i prije napada, pa je par "mudri glava" odlucilo da imamo preca posla i da nas se to ne tice.

Dje su danas Stepincevi dnevnici?

Kolko je materijala unisteno 1991- danas?
 
Nije još, u procesu je kanonizacije . Papa zateže

Ovaj ambasador ili emisar bi mnogo toga da skrajne

- - - - - - - - - -

Tema je inače za politiku jer je upitno kako to da ispliva "nemački" dosije .

Znači da se hr nešto zamerila svojim nekadašnjim zaštitnicima.

Zanimljivo

Ali evo neki komšijski eksponenti bi to da stave u davno prošlo vreme .

no jeeee :hahaha1: nema svaba bolji metod od toga da pali srbadiju :cool:
 
Svedočenja o etničko-verskim pokoljima od strane ustaša davali su i italijanski vojnici koji su u Hrvatskoj bili u okviru musolinijevskih okupacionih trupa. Prilikom dolaska u Ljubinje italijanski vojnici iz divizije Cacciatori delle Alpi (Alpski lovci) nalazili su gomile leševa s izvađenim očima, decu s odsečenim stopalima, rasporene trudne žene.

PUKOVNIK Đuzepe Anđelini, komandant jednog puka divizije Re (Kralj), zapisaće u svojim memoarima: "Na hiljade Srba bjehu osljepljeni i zvjerski mučeni, čitave porodice su masakrirane bez ikakvog obzira na pol i dob. Organizatori i izvršioci često su slavili klanje veselo se časteći, kao kad su avgusta 1941. proslavili ubistvo sina direktora srednje škole u Gospiću, koji je bio njihova hiljadita žrtva."

Svojevrsna svedočanstva su i izveštaji italijanskih novinara poslatih u Hrvatsku, koji su objavljivani uprkos cenzuri italijanskog fašističkog režima. Dopisnik Roberto Batalja, na primer, piše: "Hrvati su pokrenuli čin potpunog uništenja Srba i gotovo da su uspjeli u tome." Dopisi Korada Zolija, koji su objavljivani u bolonjskom dnevnom listu II Resto del Carlino, opisuju ustaške pokolje i optužuju aktivnu saradnju franjevačkih fanatičnih i surovih fratara sa njima.

SVEDOČENjE GENERALA

GENERAL Furio Montićeli, u to vreme komandant divizije Sasari, izjavio je dnevnom listu Il Tempo od 9. do 10. septembra 1953:

"Dvadest godina mržnje eksplodirale su u pokolju koji je u kratkom vremenskom razdoblju rezultirao istrebljenjem 350.000 Srba i više desetina hiljada Jevreja... Svi oni su ubijeni u nevjerovatnim mukama... Sve može lako da se utvrdi i da se pokaže u svoj grozoti... Užas koji su ustaše počinile nad srpskim djevojkama prevazilazi svaku pomisao... Stotine fotografija potvrđuju zločine koje su pretrpjele malobrojne preživjele: ubodi nožem, iščupani zubi i jezik, izvađene oči, odsječene dojke, sve to se dešavalo nakon što su bile silovane. Preživjele smo prihvatali u naše bolnice radi liječenja..."

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:778367-Pozivi-na-pokolj-sa-propovedaonica

Alojzije Stepinac - nadbiskup genocida

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/feljtoni.120.html?item_id=966
 

Back
Top