Prosto pitanje

Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

Комунистички олош је годинама прикривао одлазак на десетине хиљада младих људи ван СРбије ........ а сада је дошао крај јер испада да ће више људи отићи него што ће остати у Србији.........
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

bez namere da idealizujem SFRJ ali do devedesetih je odlazio uglavnom neškolovani deo stanovništva a nakod devedesete kontra. taj trend odlaska najškolovanijih nije zaustavljen ni posle 5. listopada
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?
Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

Сотире тугомире... Зар толико мало знаш? Прича је проста... После свеопштег разарања, пљачке и покоља
које су починили ЗАПАДНИ УСРЕЋИТЕЉИ, упркос стопи привредног раста од око 9%, а у неким годинама
и више, није било места за све!

Србија је највећим делом била у привредном смислу 1945. као равна плоча... оно што је и било предратне
индустрије, темељно је опљачкала ИБЕР МЕНШ раса. Тако је било свуда где је постојало било шта од
индустрије, тако да и предузећа основана тамо неких година, 1945. биле су празна љуштура.

Само један пример - Од 1940-те пописаних 10.500+ машина Завода застава у Крагујевцу, нове власти
крајем 1944. и почетком 1945. успели су да попишу једва 500 неисправних и полуисправних машина..

Од укупног броја километара постојећих пруга, употребљиво је било једва 10%, Београдски Универзитет
је тако темељно опљачкан да је тешко описиво, али су масовно пљачкане и цркве и манастири....
Само из фрушкогорских манастира '41., '42., ОПЉАЧКАНО ЈЕ преко 40 вагона црквених реликвија, које су до
железничке станице у Руми допремали "Аријевци" камионима, а као теглећу стоку користили су усташе.

мЛого си ти неук и надобудан Сотире... :think:

- - - - - - - - - -

Комунистички олош је годинама прикривао одлазак на десетине хиљада младих људи ван СРбије ........ а сада је дошао крај јер испада да ће више људи отићи него што ће остати у Србији.........
Мито, 'ај не прди, мајке ти миле.. :cool:

- - - - - - - - - -

bez namere da idealizujem SFRJ ali do devedesetih je odlazio uglavnom neškolovani deo stanovništva a nakod devedesete kontra. taj trend odlaska najškolovanijih nije zaustavljen ni posle 5. listopada
ДА! То је суштина приче!
 
bez namere da idealizujem SFRJ ali do devedesetih je odlazio uglavnom neškolovani deo stanovništva a nakod devedesete kontra. taj trend odlaska najškolovanijih nije zaustavljen ni posle 5. listopada

Upravo sam to mislio da napisem.

Pre 90ih iz drzave su odlazili samo balvani sa planine, jer ako ces vec da kopas bolje da kopas za marke/dolare nego za dinare. Sva stara emigracija je i danas polupismena, zaradili su novac ali i dalje se radi o domacim cobanima. Drzava je nekad profitirala zbog takve politike.

Posle 90ih otisao je i dalje odlazi najskolovaniji i najbolji kadar, naravno ima tu izuzetaka i danas i onda, ljudi koji su bili strucnjaci pa odlazili na usavrsavanje nekad i balvani koji su preplavili Vienu danas.

Desila se seljacka buna, cobani su poceli rat, napravili invaziju na gradove, zauzeli iste i drzavu i danas ti maloumni mutanti hebu narod i drzavu.
 
Мито
quote_icon.png
Оригинал поставио eremita

Комунистички олош је годинама прикривао одлазак на десетине хиљада младих људи ван СРбије ........ а сада је дошао крај јер испада да ће више људи отићи него што ће остати у Србији.........





Мито, 'ај не прди, мајке ти миле.. :cool:

Прдиш ТИ - јер овде код мене на Врачару у БЕограду сви су ОТИШЛИ ДА СЛУЖЕ ОЛОШУ И ДА БОЉЕ ЗАРАЂУЈУ И ВРАЋАЈУ ИХ ЈЕДИНО У САНДУЦИМА КАДА ТРЕБА ДА СЕ САХРАНЕ...........
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

Odgovoricu ti primerom. I danas za 90-tim, onim uzasnim 90-tim, mnooooogi placu, uzdisu i zale. Jer nikad nisu ziveli bolje, niti ce. Kad kazem mnogi bicu slobodan da dam i cifru - oko 50%. Ja i moja porodica, s druge strane, nismo nikad ziveli gore nego u 90-tim. Za nas je to bio pravi pakao.

Isto tako je bilo i u SFRJ - mnogi nisu ziveli dobro ali se o njima nije culo jer nisu smeli da pisnu. A mnoooooogi su u tom sistemu ziveli mnogo bolje nego sto su zasluzivali. I otuda taj zal za mlados'. Ono sto se moze reci je da u SFRJ razlike medju ljudima nisu bile ovako izrazene i drasticne, bilo ih je - da se ne lazemo, ali ne ovako drasticnih, pa onda ljudi to podnose lakse.
Ali stoji da su mnogi bili potplaceni i nipodastavani, mislim prvenstveno na intelektualce - strucnjake, ne ove pisce i novinare, kao i da su mnogi morali da cute i bili maltretirani, muceni, i mnogima je oteta ogromna imovina i ubijeni rodjaci - tu prvenstveno mislim da gradjane imucne u predratnom dobu.

Pa i sada, kada opet mnogi kukaju/kukamo, mnogima je super. Ali i mnogi grcaju u bedi. I opet cu izneti cifru 50-50. To je neki usud Srbije, sve nam klacka na tih 50-50, zato smo konstantno u nekakvoj pat poziciji i zato se sve tako sporo krece ili uopste ne krece.

- - - - - - - - - -

E manite me te propagande i suplje price o skolovanima .. Covek je COVEK bez obzira na to dal ima fakultet ili osnovnu skolu .. Zasto je neko sa doktoratom vredniji od mene koji imam srednju skolu ? Jel to znaci da je bolji covek ? Zar nismo svi jednaki ?

Zavisi. Ono sto on zna ti tesko mozes da naucis u kratkom vremenu. A on ono sto ti radis verovatno moze da nauci za 7 dana. ZATO ga placaju vise i od mene i od tebe.
Strucnjaci se skoluju godinama, a onda se neko vreme usavrsavaju da postanu pravi strucnjaci. TO VREME I TRUD, kao i UMNE SPOSOBNOSTI I KVALITETE, placaju oni kojima treba takva usluga.
Posto je takvih mnogo manje nego vozaca (bilo kojih vozila), i posto recimo taxi da vozim mogu i ja vec sutra, posto imam polozeno, ali ti da instaliras sisteme, konfigurises ih, resavas probleme, konfigurises mreze itd ne mozes da naucis ni za godinu dana intezivnog ucenja, a mozda i nikada.

Ne nameravam da vredjam - ovo su cinjenice.
 
isto pitanje sam pitao osobu koja je 1973 otisla u austriju

tad je tamo imala manju platu nego ovde

nije umela tacno da mi odgovori

dal zbog mentaliteta (naseg)

ili se osecala nedovoljno slobodnom

tada se lako odlazilo , mozda je to bila kao neka avantura
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

to vi seronje iz kasaba sa zinutim dupetima...
i onda i sad...

- - - - - - - - - -

Ma to ti isli van oni koji su pohlepni, nikad im ništa nije bilo dosta, hteli milione izdajnici.

zube u glavu nije sačuvao a oće meleone....
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

To ja znam da ti odgovorim zašto se toliko odlazilo i vraćalo.Živeo sam u to vreme i znam temu.
Ne postoji bolji život nego kada je čovek slobodan uz to sme da spava u svojoj kući a ne mora
ni da je zaključava.
 
Ako se u Titinoj Jugi tako lepo zivelo zasto je onda toliki narod emigrirao van ?

Ne racunajuci cetnike i ustase milioni su otisli napolje . . . Zbog cega ? Ako je ovde bio tako dobar standard kao sto se gusla . . .

Ja sam u nekim ranijim temama obrazlozio i dokazao da se u SFRJ zivelo "lepo" svega 11, najvise 13 godina, dok je ostali period proveden u konstantnim krizama, nestasicama, inflacijama i sl. Kada se govori o SFRJ nostalgiji tu treba imati na umu da se u dobrom delu radi o "zalu za mladoscu". Cinjenica je da je to bila velika drzava, samim tim bogata resursima, bila jaka i ipak je stvarala utisak da postoji, za razliku od njenih naslednica gde gradjani nemaju utisak postojanja drzave. Osim gradjana Slovenije.

SFRJ je bila nedemokratska, loša država koja je maltretirala svoje gradjane. U toj drzavi su ljudska prava i slobode bili ugrozeni. Kao sto rekoh, finansijski je stojala na katastrofalnim nogama i morala je kad tad da pukne. Medjutim, ekonomija Srbije je jos katastrofalnija, pa samom tom cinjenicom SFRJ kod mnogih ljudi deluje kao bolja varijanta. Zato se iz Srbije vise iseljava nego iz SFRJ sto se iseljavalo.

Rasprava na temu da li je bolja SFRJ ili sadasnja Srbija je kao rasprava da li je bolje ziveti u šupi ili u štali. I jedno i drugo nije za zivot.
 
Poslednja izmena:
Сотире тугомире... Зар толико мало знаш? Прича је проста... После свеопштег разарања, пљачке и покоља
које су починили ЗАПАДНИ УСРЕЋИТЕЉИ, упркос стопи привредног раста од око 9%, а у неким годинама
и више, није било места за све!

Србија је највећим делом била у привредном смислу 1945. као равна плоча... оно што је и било предратне
индустрије, темељно је опљачкала ИБЕР МЕНШ раса. Тако је било свуда где је постојало било шта од
индустрије, тако да и предузећа основана тамо неких година, 1945. биле су празна љуштура.

Само један пример - Од 1940-те пописаних 10.500+ машина Завода застава у Крагујевцу, нове власти
крајем 1944. и почетком 1945. успели су да попишу једва 500 неисправних и полуисправних машина..

Од укупног броја километара постојећих пруга, употребљиво је било једва 10%, Београдски Универзитет
је тако темељно опљачкан да је тешко описиво, али су масовно пљачкане и цркве и манастири....
Само из фрушкогорских манастира '41., '42., ОПЉАЧКАНО ЈЕ преко 40 вагона црквених реликвија, које су до
железничке станице у Руми допремали "Аријевци" камионима, а као теглећу стоку користили су усташе.

мЛого си ти неук и надобудан Сотире... :think:

- - - - - - - - - -


Мито, 'ај не прди, мајке ти миле.. :cool:

- - - - - - - - - -


ДА! То је суштина приче!


Тебо мора да је тата био близу НИС-а као Малог Хамдије, па га је о трошку Југопетрола послао на школовање у Енглеску.
И ти крцкаш нечије туђе паре.
 
Ja sam u nekim ranijim temama obrazlozio i dokazao da se u SFRJ zivelo "lepo" svega 11, najvise 13 godina, dok je ostali period proveden u konstantnim krizama, nestasicama, inflacijama i sl. Kada se govori o SFRJ nostalgiji tu treba imati na umu da se u dobrom delu radi o "zalu za mladoscu". Cinjenica je da je to bila velika drzava, samim tim bogata resursima, bila jaka i ipak je stvarala utisak da postoji, za razliku od njenih naslednica gde gradjani nemaju utisak postojanja drzave. Osim gradjana Slovenije.

SFRJ je bila nedemokratska, loša država koja je maltretirala svoje gradjane. U toj drzavi su ljudska prava i slobode bili ugrozeni. Kao sto rekoh, finansijski je stojala na katastrofalnim nogama i morala je kad tad da pukne. Medjutim, ekonomija Srbije je jos katastrofalnija, pa samom tom cinjenicom SFRJ kod mnogih ljudi deluje kao bolja varijanta. Zato se iz Srbije vise iseljava nego iz SFRJ sto se iseljavalo.

Rasprava na temu da li je bolja SFRJ ili sadasnja Srbija je kao rasprava da li je bolje ziveti u šupi ili u štali. I jedno i drugo nije za zivot.

Na koji tacno period mislis kad kazes 11 godina ? Sedamdesete ??
 
Rasprava na temu da li je bolja SFRJ ili sadasnja Srbija je kao rasprava da li je bolje ziveti u šupi ili u štali. I jedno i drugo nije za zivot.
Da ali razmotri sledeće činioce

1. Anteu Markoviću je bilo jasno da ne treba postati član Rusije, a premijeru Brnabiću još nije.

2. Jože Smole nije hteo da imenuje bulevar po genocidu, a jedan naprednjak sa bedžom jeste.


To su samo neke stvari po kojima je šupa vrh u poredjenju sa SNS.
 
E manite me te propagande i suplje price o skolovanima .. Covek je COVEK bez obzira na to dal ima fakultet ili osnovnu skolu .. Zasto je neko sa doktoratom vredniji od mene koji imam srednju skolu ? Jel to znaci da je bolji covek ? Zar nismo svi jednaki ?
Наравно да није човек човек и да нисмо сви једнаки. Мислим, то лепо звучи и можда би било лепо да је тако, ал јбг...
 
isto pitanje sam pitao osobu koja je 1973 otisla u austriju

tad je tamo imala manju platu nego ovde

nije umela tacno da mi odgovori

dal zbog mentaliteta (naseg)

ili se osecala nedovoljno slobodnom

tada se lako odlazilo , mozda je to bila kao neka avantura

U tom periodu se odlazilo u organizaciji države.

Radno sposobna osoba koja je želela raditi a država joj nije mogla ponuditi posao dobila je opciju da ode u Nemačku ili Austriju ili Australiju,

Na taj način država se oslobadjala "viška" stanovništva za koje nije mogla obezbediti egzistenciju a obezbedila je doznake iz inostranstva i time već očigledno nesposobnom sistemu obezbedila opstanak za bar 10 godina.
 
Poslednja izmena:

Back
Top