Svakom se moze isprati mozak!

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
"Imam definiciju kulta u pet tačaka", kaže mi Stajn. "Pod jedan: lider je harizmatičan i autoritaran. Dva: struktura grupe izoluje ljude...Tri: totalna ideologija, u fazonu: 'Potreban sam ti samo ja i nijedan drugi sistem verovanja nema nikakvu važnost." Četiri: proces ispiranja mozga." Peta tačka, kaže ona, jeste rezultat: "Stvaranje voljnih sledbenika koji će uraditi sve što im se kaže uprkos njihovom sopstvenom nagonu za preživljavanje."

"Zato dobijate ljude koji su spremni da se dignu u vazduh", zaključuje ona. "Ljudi to ne razumeju, ali niko u kultu nije sposoban da misli ili oseća."

To je kao da vas je usisala u sebe grupa lažnih, povremeno svirepih prijatelja. Kultovi odaju iluziju solidarnosti, ali Stajn ih opisuje kao perverznu grupu iskonski usamljenih pojedinaca koji su izgubili volju i sposobnost da sami donose odluke za sebe. "Ne možete nikom da se poverite u kultu", kaže ona. "Ako kažete: 'Čini mi se da ovde postoji neki problem', najverovatnije ćete biti kažnjeni, tako da nemate gde da odete. Uplašeni ste, ali nije vam preostao niko drugi u životu, tako da se čvrsto držite upravo onih ljudi koji u vama izazivaju taj strah."

Tako funkcionišu kultovi: zasnivaju se na vrzinom kolu straha i vezivanja. To je Stokholmski sindrom, samo prepredeniji i konfuzniji zato što se osećate kao da ste još u početku sami doneli odluku da im se pridružite.

https://www.vice.com/rs/article/d33a7q/svakom-se-moze-isprati-mozak-kaze-bivsa-clanica-sekte

.............................................................................................

Cuvajte se!

Mogu da vam operu mozak kada se najmanje tome nadate!
 
Od pojedinačnog do opšteg?
Ta Štajnova je izgleda malo flipnuta...
Nisu države isto što i sekte!
Mada se neka pravila mogu primeniti...Ipak ,primer Trampa ili Vučića kao lidera sekte je preteran,a opet ima slićnosti...
No zbog razlika im ograničen vek trajanja...
Kao i svemu ,uostalom...:mrgreen:
 

Back
Top