Odnos prema zenama u islamu & drugim religijama

Ako ce da zivi tamo onda mora da se zamota.
Ja ovde u Evropi to nikad ne bih uradila, niti bih promenila svoju veru.

da li to znaci da bi kad bi otisla sa njim u njegovu domovinu?
ja ne znam kakva bi to ljubav morala da bude da se ja zabradim. nisam religiozna, ali vecina muslimana jeste i ocekuju od zene da prihvati njihovu veru i sve sta ona sa sobom nosi. ja ne bih mogla da zivim u tom svetu, u to sam sigurna.
 
Бог не каже ништа, Библију су написали обични људи.
Niko od nas ne zna ko je i kako napisao Bibliju, ali to uopste nije vazno.
Deset zapovesti su eticki koncept koji moze da primeni bilo ko i koji se sustinski ne razlikuje od religije do religije.

Svoju veru ne dozivljavam formalno.
Nije mi Biblija na pameti kad odlucujem da nesto uradim ili ne, vec ono sto smatram isparavnim.
 
da li to znaci da bi kad bi otisla sa njim u njegovu domovinu?
ja ne znam kakva bi to ljubav morala da bude da se ja zabradim. nisam religiozna, ali vecina muslimana jeste i ocekuju od zene da prihvati njihovu veru i sve sta ona sa sobom nosi. ja ne bih mogla da zivim u tom svetu, u to sam sigurna.

Ne znam da li je ovde ono sto sam kazala, nisam ni otvorio temu zivota mi...ali juce negde rekoh, da...ako bih zivela ovde, u Saudijskoj Arabiji, Omanu...da...ja bih se pokrila...
 
Crkva nije isto sto i Bog. Crkva je institucija. Evo Freya ti je navela mnoge primere kada sama crkva i njeni pripadnici ne samo da ne postuju deset zapovesti, vec cine upravo suprotno. U Boga verujem, a crkvu postujem kao deo tradicije, kulture i identiteta, a ne kao instituciju koja bi me a priori sprecila da volim nekog muslimama ili budistu.

nije danas,zato što su ovo neka nakaradna vremena,ali inače Crkva i Bog su jedno te isto...
nema ona meni šta da navodi,to i mala djeca znaju da i među sveštenicima ima svakakvog ološa od ljudi..to iz najličnijeg iskustva pričam,
,a ne na osnovu onog što sam čuo iz raznih digitalnih medija,štampe...


ali,ali
 
Ne znam da li je ovde ono sto sam kazala, nisam ni otvorio temu zivota mi...ali juce negde rekoh, da...ako bih zivela ovde, u Saudijskoj Arabiji, Omanu...da...ja bih se pokrila...
...dok u isto vreme jordanska kraljica Ranija, vrhunska dama u svakom smislu, ide bez vela iako je vernica i to najzvanicnija zena u svojoj drzavi...
Queen-Rania_1-816x1024-470x590.jpg
 
Poslednja izmena:
nije danas,zato što su ovo neka nakaradna vremena,ali inače Crkva i Bog su jedno te isto...
nema ona meni šta da navodi,to i mala djeca znaju da i među sveštenicima ima svakakvog ološa od ljudi..to iz najličnijeg iskustva pričam,
,a ne na osnovu onog što sam čuo iz raznih digitalnih medija,štampe...


ali,ali
Freya i nije navodilasavremene primere. Nema to veze sa danasnjim trenutkom. Religija je institucija koja tezi da prosiri uticaj i svaka zeli ekspanziju. Sredstva se, ocigledno, ne biraju i nemaju mnogo veze sa etickim principima. Primena gole sile, pa ko dokle stigne.

- - - - - - - - - -

zavisi gde,
na Balkanu sigurno nisi u pravu.
Mislim kad se sretnu dva coveka oci u oci, sa svojim principima, mislim na par, to je ovde bila tema.
 
da li to znaci da bi kad bi otisla sa njim u njegovu domovinu?
ja ne znam kakva bi to ljubav morala da bude da se ja zabradim. nisam religiozna, ali vecina muslimana jeste i ocekuju od zene da prihvati njihovu veru i sve sta ona sa sobom nosi. ja ne bih mogla da zivim u tom svetu, u to sam sigurna.

Da sam otisla u njegovu domovinu morala bih da stavim maramu na glavu, htela-ne htela.
 
...dok u isto vreme jordanska kraljica Ranija, vrhunska dama u svakom smislu, ide bez vela iako je vernica i to najzvanicnija zena u svojoj drzavi...

...zato sto je u pomenutim drzavama pokrivanje pitanje tradicije a ne vere...i vrlo su striktni kada dodje do abaja...to nije samo veo, nije feredza vec abaja...i ja ne poznajem nijednu zenu odavde koja je postovana, lokalka a da nije pokrivena...

Jordan je drugacija drzava. Ovo su zemlje, takozvane drzave Zaliva, koje imaju modernu drzavu svega 40 godina. Njihove deke su kozari, skupljaci skoljki, ribari i Beduini. Pustinjski ljudi.
Ti ljudi su i dalje zivi te je njima nemoguce objasniti da pustana kosa koja leprsa nije nesto veoma nepristojno.
 
Ja jesam vernik, verujem u Boga, a sto se tice Pravoslavne crkve, imam mnogo primedbi, bas kao i na druge religije. Vera da, religija ne, osim u tradicionalnom smislu. Mnogi nasi svestenici su jako daleko od najosnovnijih postulata hriscanstva, pa to nema nikakve veze sa mojom verom.

Kad kazem da bih verovatno promenila veru, mislim da bih verovatno prihvatila obicaje te religije, ali to nema nikakve veze sa mojim odnosom sa Bogom, vec bi omogucilo da mi deca zivi integrisano u zajednici kojoj pripadaju. u svakom slucaju je isti Bog u pitanjum kako god da ga zoves.
aha dobro ti si od tih opustenijih

a sta cemo sa onima koje se dice pravoslavljem pa bum odose u jevreje muslimane i sl
jel to znaci da ipak nisu bile prave pravoslavke nego neka lezernija varijanta?

sa vama vernicima bre to sve komplikovano :lol:
 
Niko od nas ne zna ko je i kako napisao Bibliju, ali to uopste nije vazno.
Deset zapovesti su eticki koncept koji moze da primeni bilo ko i koji se sustinski ne razlikuje od religije do religije.

Svoju veru ne dozivljavam formalno.
Nije mi Biblija na pameti kad odlucujem da nesto uradim ili ne, vec ono sto smatram isparavnim.

naravno da se zna,napisao ju je Bog,ali tehnički ljudi...
mnogi ljudi smatraju ispravnim da se pregazi preko poštenja i dobra zarad nekog svog sebičnog cilja..pa ti sad vidi...
deset zapovjesti su mogli da primjene samo američki indijanci,i još par malobrojnih miroljubivih,neiskvarenih naroda...zato do njih nije bilo ni potrebe da dopre Hrišćanstvo,i ostale religije,to je Božija Promisao..:telefon:
 
ko je reko da je ok u pravoslavlje a nije iz pravoslavlja u druge....de si ti to na temi videla

i cekaj ako je ok da promenis veru kakav si to vernik....niko da mi odgovori...a evo sad pominjes da je ok ako odes u drugu sredinu pa prihvatis obicaje....sta je to...jesi ti promenila veru ili sta
nisi obratila paznju
Cudno mi je kad neko napise da se ne bi udala za muslimana.
Mi smo svi Srbi pravoslavci i sa moje i sa muzevljeve strane, ali on za mene niti je bio, niti moze da bude prvo Srbin pa sve ostalo.
On je za mene on, pa je uz to i Srbin pravoslavac, tako da pretpostavljam da bi i u slucaju da je musliman to bila drugorazredna stvar u odnosu na osobu.
 
aha dobro ti si od tih opustenijih

a sta cemo sa onima koje se dice pravoslavljem pa bum odose u jevreje muslimane i sl
jel to znaci da ipak nisu bile prave pravoslavke nego neka lezernija varijanta?

sa vama vernicima bre to sve komplikovano :lol:
Nisam ja ni opustena ni neopustena. Pripadnost religiji dozivljavam kao nacionalnu, kulturolosku, tradicionalnu odrednicu. Rec je samo o jednoj od interpretacija. Nije muslimane stvorio neki drugi bog.
Uopste nije komplikovano. Jedinu zabunu stvara izjednacavanje Boga sa religijom, a to je naravno ucinjeno sa idejom da se lakse manipulise.

Uz svo postovanje i nase i ostalih religija, ne mogu ozbiljno da shvatam tumacenja koja su na nivou *ako nisi pripadnik nae konfesije ides u pakao*.

Zato i mislim da promena religijske pripadnosti, dakle obicaja, da bi se zivelo sa nekim ko ti odgovara po svemu i da bi se deci omogucilo da budu uspesno integrisana, nije narocito vazna. Ne kazem da bi mi bilo svejedno, jer je nas identitet zasnivan izmedju ostalog i na toj pripadnosti, ali to nema veze sa verom i sa Bogom.

- - - - - - - - - -

ne bih se složio nikako,meni je čak i ateista bliži nego recimo jedan jehovin svjedok...:lol:
ne cudim se, njima su najblizi Kirbi promoteri:lol:

- - - - - - - - - -

ma ne
ne ti ko ti
uopste ne pricam o tebi i tvojoj intimi taman posla
nego u slengu kazem
obracam se toj preletacici koja god bila

pitala si *kakav si to vernik ako promenis veru*
to nije promena vere (sustine) vec promena forme (religije)
hriscanstvo je bilo jedna vera, pa se transformisalo, pa se delilo i ko je sad tu pravi? (da ne idemo dalje u druge religije)

ko je sad pravi, a ko lazni vernik ako unutar samog hriscanstva imas tolike razlike da npr katolicki svestenik ne sme da se ozeni, a pravoslavni mora da bude ozenjen?
dakle, samo je razlika u formi
 
Da Distance ali su tradicije isuvise razlicite...recimo nama je prirodno da sednemo bilo gde u prevozu, da se drzimo za ruke, da idemo na kafu sa muskim prijateljima, da nosimo mini suknju, da nam devojcice, nasa deca, imaju momke, da popijemo casu vina...itd itd...zato je religija odnos i prema tradiciji koja se cesto mora prihvatiti u kompletu...a negde i jeste posteno prihvatiti pre nego sto pop, rabin ili imam kazu da je brak sklopljen.
 
distance

ok tvoje razmisljanje mi je jasno potpuno

ono sto je problem je ona druga zagrizenija zatucanija cvrsca struja koje ima u svim religijama....ta koja se drzi forme

a tragikomicni su mi oni koji to pokusavaju da imitiraju....oni koji za sebe tvrde da su ta cvrsca struja a nisu ni svetu knjigu procitali a kunu se u nju....oni sto se ubise od idelopoklonstva nemajuci pojma sta je to

mislim cela ta prica oko religije....dakle ne vere...bas religije je meni potpuno besmislena....ali s obzirom na radoznalost za sve i svasta informisem se i o tome...uostalom tu je sveprisutna pa je tesko zaobici

licno mislim da je samo nevolje donela
 

Back
Top