Da li se ljudi zaista menjaju?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
The most difficult subjects can be explained to the most slow-witted man if he has not formed any idea of them already; but the simplest thing cannot be made clear to the most intelligent man if he is firmly persuaded that he knows already, without a shadow of doubt, what is laid before him.

Lav Tolstoj 1897. - Царство Божие внутри вас - The Kingdom of God Is Within You

"Vuk dlaku menja ali cud nikada"

****************


Da li se ljudi zaista mogu promeniti. Iz korena?

Ja smatram da ne mogu. Da smo svi mi ono sto jesmo celog zivota a da ako za nekog saznas posle 3, 4 ili 10 godina da nije onakav kakvim si ga smatrao, da je on ustvari bio samo dobar glumac. Da ono sto si ti smatrao za njegovo pravo lice, da je to ustvari bila samo dobra gluma.
 
Poprilicno sumnjam u to. Mozda se moze u nekim sferama napredovati i poboljsati malo, eventualno prosiriti vidici u nekom najboljem slucaju, ali promena od 180 stepeni tesko.
Upoznao sam ljude koji su bili zavisni od narkotika i koji su vec 10ak godina bez alkohola, cigareta, droge i za njihovo dobro nadam se da su uspeli potpuno da se promene, tako da je mozda u izuzetno retkim slucajevima moguce, uz veliku snagu volje, ali obicno ne zelimo da se menjamo, zar ne?
 
Може да се промени. Мада већина то слабо ради или не ради. Околности мењају људе. Нпр. неко пре и после рата није иста особа или нпр. често се дешава да мушкарац кад се ожени није исти као пре :D Зависи од спољне средине. То је неки вид прилагођавања на дату средину.

Мада људи могу и овако да се промене. Познајем особе за које сада не могу да верујем да сам их икада познавао.
Многи њих се мења на лоше. На боље може да се промени а и знам како. Почните да волите ствари око себе, да идете у срж свега. Ако не волите да једете грашак, ви узмите намерно да га једете на силу. Ако неку особу не волиш, ти иди баш на ту особу, баш се са њом дружи и некако ћеш је заволети. Исто радите са страхом. Ако се плашиш паука, ти узми једног и стави га на руку.
Љубав чини људе срећним, научно је и доказано од стране психолога. Али не љубав само да се ви осећате вољеним, него да други осети. Пробајте да волите друге, да их дарујете да им чините услуге да лепо причате са њима и видећете како ћете се осећати боље и постаћате ви сами бољи.

За крај, мислим да се једна ствар не може променити, то је дух. Ако је неко по природи ватрен, пун снаге и енергије и воли да се креће, он ће такав увек бити. Само ће на разне начине то испољавати.
 
Poslednja izmena:
The most difficult subjects can be explained to the most slow-witted man if he has not formed any idea of them already; but the simplest thing cannot be made clear to the most intelligent man if he is firmly persuaded that he knows already, without a shadow of doubt, what is laid before him.

Lav Tolstoj 1897. - Царство Божие внутри вас - The Kingdom of God Is Within You

"Vuk dlaku menja ali cud nikada"

****************


Da li se ljudi zaista mogu promeniti. Iz korena?

Ja smatram da ne mogu. Da smo svi mi ono sto jesmo celog zivota a da ako za nekog saznas posle 3, 4 ili 10 godina da nije onakav kakvim si ga smatrao, da je on ustvari bio samo dobar glumac. Da ono sto si ti smatrao za njegovo pravo lice, da je to ustvari bila samo dobra gluma.
totalno pogresno ko je lud da glumi za dz,stvar je u inspiraciji,za nekog sam bog za drugog providan,stvar ukusa i kako se ko nametne
 
Mislim da je formirane ljude veeoma tesko menjati i promeniti.Veoma tesko, gotovo nemoguce. Pod pojnom 'formiran' ljudi obicno percipiraju 'izgradjenost licnosti', svrstavajuci u to najcesce samo ono sto je dobro, kvalitetno i pozitivno u coveku, i tu prave gresku. Jer, formiranost podrazumeva i sve ono drugo, ono sto moze biti i negativno. Sad, ta negativnost moze biti: kvazi negativnost, odnosno ono sto okolina subjektivno percipira kao necije 'mane', 'greske' itd. A moze pak biti i objektivna stvarna negativnost. Sto se tice nacelnog pitanja o mogucnosti korenite, fundamentalne promene u ljudima, koliko je meni poznato postoji veci broj teorija. Recimo, po jednoj americkoj psihoanalitickoj teoriji(koja se meni btw cini najprihvatljivijom) sa kraja 70-ih godina XX veka, osobu je moguce menjati, oblikovati najdalje do 25 godine zivota. Posle toga moguce su samo usputne nadogradnje, korekcije. Sve nase mane, nedostatke i vrline(bilo one genetski stecene ili naknadno usvojene i formirane) cine esenciju nasih bica. Ili drugim recima: ono sto smo u svojoj srzi. I ta srz se posle odredjenih godina zivota vise naprosto ne moze korenito menjati. Osobu mozemo prihvatiti onakvu kakva jeste i zavoleti je kao celinu ili ne mozemo. Tu prosto nekad nema neke sredine. Korekcije, tu i tamo..da, ali korenite promene..ne. Inace, kada je vec rec o promeni...zasto ljudi toliko jedni drugima spocitavaju on klasicno 'preispitaj se menjaj se'. Ako nekome smeta necija osobina, ili navika ili nacin zivota, ili nacin razmisljanja...itd a pritom time nije niko od okoline direktno ugrozen i ne ovisi nikom zivot o koncu zbog toga...zasto ljudi ocekuju da ce promeniti nekog samo zato sto oni misle da to nesto kod tog nekog 'ne valja' i zato sto eto 'njih neka osobina kod nekog iritira'. Pa i oni imaju mozda gomilu osobina koje mogu nekog mozda da iritiraju, a; retko kad se bave svojim osobinama. Obicno se svi uvek prvo bavimo tudjim. I najzad, u medjuljudskim odnosima, preispitivanje bi trebalo da ide dvosmerno, i to je ono sto cini kompromis. I kompromis je potreban zato da bi medjuljudski odnosi kako tako funkcionisali, da bi drustvo, zajednica kako tako funkcionisali. Na grupnom planu na planu drustvene zajednce, drzave, promene progresivne promene recimo uvek su postizane pre svega silom i autoritetom zakona, zakonskih propisa. Najpre, obicaja, obicajnih normi pa potom zakona. Edukacija jeste vazna i podizanje nivoa svesti, al opet...ko to moze da procenjuje cija svest jeste a cija svest nije na progresivnom nivou. Prema tome, u drustvenim odnosima kroz istoriju ljudske civilizacije promene su se postizale pre svega nametanjem normi. Obicajnih a zatim kasnije zakonskih propisa. Inace, da se cekalo da kod svakog pojedinca 'svest sazri' za neku ideju, za neku promenu ili narocito za neki napredak, verovatno ne bi bilo pomaka dalje od pecinskog doba. S druge strane, na polju individualnih medjuljudskih odnosa promena je vezana za kompromis. Kompromis podrazumeva korekciju tu i tamo s a obe strane, a ne nekakvu ne znam kakvu epohalnu promenu. Jer ona je kod odraslih ljudi tesko izvodiva(pre svega zato sto ljudi svoje mane vremenom i s godinama vise i ne dozivljavaju kao mane, vec to pitanje najcesce potezu drugi). A inace, vecina, svi smo mi navikli tokom zivota na sebe. I prema tome, ako je vec tako kako jeste, onda zasto bi se nesto stalno preispitivali i stalno nesto korenito menjali, ako nam je dobro i sa nasim manama i sa nasim vrlinama. Bitno je samo to da svojim postojanjem i delovanjem ako je moguce sto manje ugrozavamo druge.
 
Poslednja izmena:
The most difficult subjects can be explained to the most slow-witted man if he has not formed any idea of them already; but the simplest thing cannot be made clear to the most intelligent man if he is firmly persuaded that he knows already, without a shadow of doubt, what is laid before him.

Lav Tolstoj 1897. - Царство Божие внутри вас - The Kingdom of God Is Within You

"Vuk dlaku menja ali cud nikada"

****************


Da li se ljudi zaista mogu promeniti. Iz korena?

Ja smatram da ne mogu. Da smo svi mi ono sto jesmo celog zivota a da ako za nekog saznas posle 3, 4 ili 10 godina da nije onakav kakvim si ga smatrao, da je on ustvari bio samo dobar glumac. Da ono sto si ti smatrao za njegovo pravo lice, da je to ustvari bila samo dobra gluma.

Neki prelomni dogadjaji mogu promeniti coveka, na bolje ili na gore. Mogu promeniti nacin na koji poimamo svet oko sebe ili nacin na koji vidimo sebe. Mozemo otkriti u sebi osobine koje nikada nisu imale prilike da isplivaju na povrsinu. A ne mislim da neko moze glumiti 10 godina, ma kako dobar glumac bio.

Najteze se menjaju predrasude.
 
Da li se ljudi zaista mogu promeniti. Iz korena?

Ja smatram da ne mogu. Da smo svi mi ono sto jesmo celog zivota a da ako za nekog saznas posle 3, 4 ili 10 godina da nije onakav kakvim si ga smatrao, da je on ustvari bio samo dobar glumac. Da ono sto si ti smatrao za njegovo pravo lice, da je to ustvari bila samo dobra gluma.

Из корена се не мењамо, карактер и сви фактори који на карактер утичу се формирају доста рано.
Проблем који ми имамо је прихватање других на основу наших представа, а не познавања самог човека.
 
Из корена се не мењамо, карактер и сви фактори који на карактер утичу се формирају доста рано.
Проблем који ми имамо је прихватање других на основу наших представа, а не познавања самог човека.

Koren, kao osnova naseg bica, se ne menja i slazem se da se formira rano. Medjutim, svako novo iskustvo i saznanje utice na nas, menjajuci i oblikujuci neke nijanse naseg karaktera. Mislim da nije stvar u promeni vec u otkrivanju sebe....mi sami ne poznajemo sebe dovoljno i ne znamo na sta smo sve spremni dok se ne nadjemo u odredjenoj situaciji.
 
The most difficult subjects can be explained to the most slow-witted man if he has not formed any idea of them already; but the simplest thing cannot be made clear to the most intelligent man if he is firmly persuaded that he knows already, without a shadow of doubt, what is laid before him.

Lav Tolstoj 1897. - Царство Божие внутри вас - The Kingdom of God Is Within You

"Vuk dlaku menja ali cud nikada"

****************


Da li se ljudi zaista mogu promeniti. Iz korena?

Ja smatram da ne mogu. Da smo svi mi ono sto jesmo celog zivota a da ako za nekog saznas posle 3, 4 ili 10 godina da nije onakav kakvim si ga smatrao, da je on ustvari bio samo dobar glumac. Da ono sto si ti smatrao za njegovo pravo lice, da je to ustvari bila samo dobra gluma.

velike stvari mogu da menjaju ljude do izvesne granice, ali nekako ono sto vidim na ljudima je uvek promena "na gore", nikada "na bolje"
mozda je lakse podstaci los preobrazaj u ljudima, nemam pojma..
 
Verujem da je, u specifičnim uslovima, moguće,
tj. ako se pojavi odgovarajući okidač koji bi naterao tu osobu na samopreispitivanje, ili ako su usled neke velike promene primorani na ponovno prilagodjavanje na okolinu, obaveze i sl.

Primetio sam (bar kod onih koje lično poznajem), da, što su manje imali turbulentnih perioda u životu - to su se manje menjali, i vice versa.
Odličan primer bi bio prijatelj koji se iselio u Kanadu i tamo se upustio u preduzetničke vode - osim fizičke, nije zadržao nikakvu sličnost sa osobom koja je krenula odavde, dok drugi ekstrem čini par poznanika koji su odmah posle srednje škole našli posao, ostali u istom okruženju, čak i u istom stanu... Kod njih vreme kao da stoji, verovatno zato što nikad nisu ni osetili potrebu da bilo šta menjaju, a ponajmanje sebe.

Dakle, verujem da mogu da se menjaju, ali da te promene, kroz proces samopreispitivanja i ponovnog prilagodjavanja, diriguje prvenstveno okolina, kao i situacija u kojoj se osoba nalazi,
Ne verujem da se dešavaju spontane promene, bez nekog dubljeg razloga i praktične potrebe.
 

Back
Top