SRBI I NOVA PRAVILA "IGRE" U EVROPSKOJ UNIJI ....

Najviše me nervira što nas uzimaju zdravo za gotovo,kakva je to demokratija koja donosi odluke umesto nas kao naroda?
Ako me sećanje ne vara,svi unijati su imali referendume,mi kao ovce,rekla vlast da idemu u jevropu i ćutimo i idemo.
Reče mi neko da ćemo imati bolje zakone,zar ne možemo da ih imamo i bez ulaska u uniju?Šta nas to sprečava da
prepišemo ono što valja i primenimo i sad?Ovako kad pogledam,sve stoji i svi kao nešto čekaju da se uđe u ''to'',pa da se
onda nešto kao radi na poboljšanju.Dotle,ko živ,ko mrtav.

Doktrina čopora.....!
 
Kako si preneo domaće seme preko granice, mislim da li si ga uredno prijavio na carini?

Jesam malo morgen, čak sam i nekoliko stabla aronije ,jedno drvo višnje marele pa cveća ebemliga sigurno 50 komada imam u bašti sve iz Srbije a za rakiju i da ne pričam imam je ovde više nego vi tamo.Seme cveća ne nosim, samo cveće sa zemljom jer se bolje prima.
 
Mnoge stavri i trebaju da se menjaju, apsolutno podržavam.

A što se tiče pečenja rakije i sl, mnogo važnije pitanje je što mi nismo za
100-njak godina uspeli da napravimo izvozni proizvod i prepoznatljiv znak
svuda u svetu i naravno zaradili pare na tome.
To je naš problem, odraz neprosvećenosti i nedostatka svesti, a ne da li će EU nešto zabraniti.
 
Mnoge stavri i trebaju da se menjaju, apsolutno podržavam.

A što se tiče pečenja rakije i sl, mnogo važnije pitanje je što mi nismo za
100-njak godina uspeli da napravimo izvozni proizvod i prepoznatljiv znak
svuda u svetu i naravno zaradili pare na tome.
To je naš problem, odraz neprosvećenosti i nedostatka svesti, a ne da li će EU nešto zabraniti.

Sve što je navrednije u ovom narodu izvezli smo im.
Naučnike.
I talente.
Neka njima krče puteve prosperiteta i ubrzanog razvoja.

Kako pamte, tako nam i vraćaju !
 
Mnoge stavri i trebaju da se menjaju, apsolutno podržavam.

A što se tiče pečenja rakije i sl, mnogo važnije pitanje je što mi nismo za
100-njak godina uspeli da napravimo izvozni proizvod i prepoznatljiv znak
svuda u svetu i naravno zaradili pare na tome.
To je naš problem, odraz neprosvećenosti i nedostatka svesti, a ne da li će EU nešto zabraniti.


Ni neprosvećenost,ni nedostatak proizvoda koji bi bio samo naš,samo i jedino lenjost da se reaguje na vreme.
Otet nam je kajmak,oteta šljivovica,to je ono što ja znam.Nije Slovenija pametnija od nas,samo brže reagovala.
Niko nama sa strane ne može biti veći neprijatelj,od nas samih i naše kvazi veličine.Kad priznamo sami sebi da
smo nesposobni,da nas održava neka lažna veličina,da ništa ne znamo,onda će se možda negde krenuti.Dotle,
biće samo jad i sve veća sirotinja.Nalazimo se u istoj situaciji kao i '45-te,ništa nemamo i mora se ispočetka
zidati i graditi,zemlja bez industrije nema budućnost,a mi sve prodadosmo za sitne pare i džepove koji nisu
''naši'' već lični.

P.S.Znam da je većina tih fabrika propala,ali se to moglo srediti uz malo truda i stručnosti,bilo čije,prave stručnosti.
 
Najviše me nervira što nas uzimaju zdravo za gotovo,kakva je to demokratija koja donosi odluke umesto nas kao naroda?
Ako me sećanje ne vara,svi unijati su imali referendume,mi kao ovce,rekla vlast da idemu u jevropu i ćutimo i idemo.
Reče mi neko da ćemo imati bolje zakone,zar ne možemo da ih imamo i bez ulaska u uniju?Šta nas to sprečava da
prepišemo ono što valja i primenimo i sad?Ovako kad pogledam,sve stoji i svi kao nešto čekaju da se uđe u ''to'',pa da se
onda nešto kao radi na poboljšanju.Dotle,ko živ,ko mrtav.
Referendum je poslednja stavka i on sledi neposredno pred ukljucenje,pod obavezno!Datum za pregovore imaju i Turci poslednjih 20godina i jos nisu "ravnopravni"!
 
spremam se za put sad u petak
idem u lijepu njihovu
i citam - ako nosite sendvice, cak i za licnu upotrebu, carinik ima pravo da vam ne dozvoli da ga unesete ukoliko nema deklaracije koja odgovara standardu eu - za sunku, sir i namaze
ebali vas eu standardi!
dok ih niste postavili, mi nismo znali sta jedemo!
znaci - mc je ok! :bljak:
 
Evo ja da ti odgovorim.Ja imam baštu i gajum naš paradajz.kravlje oko i koktel za svoju upotrebu i imam i za zimnicu.
Jogurt :Kupujem mleko u velike posude od seljaka i doneo sam maju iz Srbije (ma da je ima i ovde)isam pravim i sira i jogurt.
Pastrmku pecam na jednom velikom jezeru 2 štapa 18 € pa šta upecam nosim sve kući.
Prase kupim isto kod seljaka i košta 5 € kilo i on mi ga sredi-očisti.
Jagnjetina u prodavnicu i košta 6 €kilo smrznuta.
U bašti imam pasulja našeg Srbskog koga sejem svake godine.
Све је то лепо...

Али, кајмак...
 
Evo ja da ti odgovorim.Ja imam baštu i gajum naš paradajz.kravlje oko i koktel za svoju upotrebu i imam i za zimnicu.
Jogurt :Kupujem mleko u velike posude od seljaka i doneo sam maju iz Srbije (ma da je ima i ovde)isam pravim i sira i jogurt.
Pastrmku pecam na jednom velikom jezeru 2 štapa 18 € pa šta upecam nosim sve kući.
Prase kupim isto kod seljaka i košta 5 € kilo i on mi ga sredi-očisti.
Jagnjetina u prodavnicu i košta 6 €kilo smrznuta.
U bašti imam pasulja našeg Srbskog koga sejem svake godine.

Тако и моји, а живе у Немачкој. ;)

Ти стандарди значе само да нешто не може бити у широкој продаји, а да није прошло контролу.
А ако неко хоће да купи прасе од сељака и да ризикује да фасује трихинелу, па ко може да га спречи у томе? Нико. :lol:
Скоро је била расправа и на тему оних биљних којекаквих препарата. Тражи се стандардизација. Што се опет односи на разне произвођаче, а не на бабе које на пијаци продају нану из баште.

Ово што Дајв помиње за Хр и сендвиче...па Дајв, ваљда ти је јасно да државу имају од јуче и да се грчевито и буквално држе сваког прописа страхујући да ће им је опет неко узети. :lol:
 
Тако и моји, а живе у Немачкој. ;)

Ти стандарди значе само да нешто не може бити у широкој продаји, а да није прошло контролу.
А ако неко хоће да купи прасе од сељака и да ризикује да фасује трихинелу, па ко може да га спречи у томе? Нико. :lol:
Скоро је била расправа и на тему оних биљних којекаквих препарата. Тражи се стандардизација. Што се опет односи на разне произвођаче, а не на бабе које на пијаци продају нану из баште.

Ово што Дајв помиње за Хр и сендвиче...па Дајв, ваљда ти је јасно да државу имају од јуче и да се грчевито и буквално држе сваког прописа страхујући да ће им је опет неко узети. :lol:

jos se ja pitam poslednji put kad sam prolazila kroz hr, sto talaskaju onako besomucno pojedine koji su sa stranim tablama i ocigledno da se iz srbije vracaju u austriju ili nemacku
i bila ubedjena da je dojava neka ili trening carinika..ono dosadno im pa otvaraju kofere sa prljavim vesom i guraju ruku unutra :lol:
a bice da su u stvari trazili kajmak, slaninu i cvarke :rotf:
sad sam u dilemi, sa cime da napravim sendvice za usput?
 
jos se ja pitam poslednji put kad sam prolazila kroz hr, sto talaskaju onako besomucno pojedine koji su sa stranim tablama i ocigledno da se iz srbije vracaju u austriju ili nemacku
i bila ubedjena da je dojava neka ili trening carinika..ono dosadno im pa otvaraju kofere sa prljavim vesom i guraju ruku unutra :lol:
a bice da su u stvari trazili kajmak, slaninu i cvarke :rotf:
sad sam u dilemi, sa cime da napravim sendvice za usput?

Не бих знала да ти помогнем. Не једем док путујем. :lol:
 
Kažu, ako nekada budemo ravnopravan član EU moraćemo se odreći
mnogih navika.
Takvih, koje se neguju generacijama.
Uraslih u tkivo svakog Srbina.
Svinjokolj u novembru,
pečenje rakije u dvorištima.....
I mnogo čega drugog.
Što nameću propisi Unije.
Često apsurdni.

Kako će to prihvatiti ovaj narod ?
I ako prihvati, a moraće,
šta će ostati od njega ?
Dosadašnjeg naroda.....
:respekt:



E j.ebeš ako je u tkivo naroda urastao svinjokolj. Imaš narode kojima je u tkivo urasla filozofija, ili Šekspir. I oni su u uniji. Ali ne, naš je svinjokolj sakralan.


Ne govorim o tome da su svi Grci filozofi - većina su filoSofi u zadnje vreme - niti da su svi Englezi dovoljno pismeni da razlikuju Šekspira od bilo čega. Ali zlo mi je od nacionalnih karakteristika koje se izjednačuju sa imperativima. Da li tvoju nacionalnu pripadnost određuje neki đed koji, krvav do lakata, vadi svinjska creva kraj vatre založene za topljenje čvaraka? Bilo koji narod bilo gde u istoriji imao je takvog đeda. Neki ga još uvek imaju. Šta, pa imaš plemena u Brazilu koja ni dan danas nisu srela belog čoveka i zapadnu civilizaciju - a pominjem zapadnu sa razlogom. Da su svesni - mada ne vidim što bi trebali bit - verovatno ne bi izabrali da ih pred civilizacijom predstavlja onaj koji najbolje čereči zveri ili ume smešat vatrenu vodu. Možda bi oni smatrali da ima vrednijih stvari s kojima bi se izjednačavali, i s kojima bi voleli da ih drugi identifikuju.


A zapravo se jedino o tome radi.


Uopšte nije stvar u tome šta mi vidimo ko svoj ponos i diku - mada lično smatram da ima nečeg u tome ako narod ko svoj ponos vidi svinjokolju i pečenje rakije - već u tome što svojom hajdučkom istorijom mašemo Evropi u lice ko kiselim grožđem. Evo nas, koji smo drugačiji, i svakako bolji i naturalniji od vas - a bolji zato što smo naturalniji. I mi, takvi kakvi jesmo, svejedno hoćemo da vam se pridružimo. Mada znamo šta ćete da mislite o našem klanju svinja.

Jel to još nekom, osim mene, zvuči debilno?


Ne znam što bi se iko opterećivao takvim glupostima. Ako nekog zanima, ako nekog baš zanima, ja mu mogu reć da ide da vidi Belog anđela, ili Miroslavljevo jevanđelje, naprimer. Zato što smatram da mene pre određuje Beli anđeo nego svinjokolj. Ne moram da koljem svinje. Ionako više skoro niko ne hrani svinje kestenjem po šumama, znaš? Već hemijom koja je ista ko po amerikanskim farmama. Ali čak i da to nije tačno; čak i da svi svoje svinje jedino organski tovimo; i da nam je rakija u rangu najslađeg škotskog viskija - ZAŠTO neprestano taj stav da je naše nasleđe ono čime smo suprotstavljeni? Kažeš, doći će Evropa, i onda ćemo morati da se branimo. Jer smo mi narod s takvom tradicijom i kulturom koja je za Evropu neprihvatljiva.


Ja ne mislim da smo za Evropu neprihvatljivi. Ono što mislim, to je da smo za Evropu neprihvatljivi upravo zato što mislimo da jesmo. Zato svoje sopstveno nasleđe izjednačujemo sa domoroštvom. Mogu sad svi tradicionalisti da me pljunu, ali svinjokolj nije kulturno nasleđe, to je domoroštvo. Kulturno nasleđe je pismenost, i autentičnost, i - kao prvo - značaj. I mada ima mnogo razloga da me ubede u drukčije, ja ću ipak reći da mi imamo sve to, i pismenost, i autentičnost, i značaj.

Jedino što nikad nismo znali šta s tim da radimo.

Kad bi ostali kratkih rukava, onda smo se kleli u svinjokolj, što je kiselo grožđe, znaš. Ne razumeju oni mene, o tome se radi. Ne shvataju. Oni su plastični narod koji ne zna kako je ložit vatru pod zaklanim svinjčetom. A ne znaju to zato što su sami odrođeni i disfunkcionalni, i svi će jednom da gore u paklu.

Oni to ne shvataju zato što su se vekovima bavili drugim stvarima osim klanja svinja, i u tome je cela priča.

Ono što retko ko shvata, jeste: pa šta?

Poenta nije u tome da li su nam preci hajduci, zato što će Evropa da gleda u nama hajduke dokle god je hajduštvo jedino čemu mi sami pridajemo značaja. I nije problem čak ni u hajducima, već u načinu na koji ih mi gledamo. Ospem se od galame da će Evropa vidit u nama divljake, zato što tako razmišljaju oni među nama koji sebe, i nas, ko hajduke vide. Brine te svinjokolj jedino ako smatraš da te svinjokolj određuje ko čoveka i Srbina. Ja ne smatram. Ja smatram da me određuju Dušanov zakonik i činjenica da sam Sloven, i u srodstvu sa istim tim nesretnicima kojima se pokušavam dokazat. Na postanku sveta, moji su indo-evropski očevi bazali istim stepama kao i praoci enlgeske kraljice. Srbi stalno govore kako misle nadaleko i istorijski - što nikad ne misle u tim okvirima? Ebote, ljudi. Pa nismo samo s Rusima srodni.


Svi su nam u Evropi prokletoj bliski. Možemo da se bečimo koliko hoćemo, i mogu i oni, ali to je fakt.

Baš me briga za ignorante i nepismene, i međ njima i međ nama. Dođe ko sudbinska nužnost da se moramo udruživati. I, verujte, znaju to oni isto koliko i mi.
 

Back
Top