Zasto se stidimo za druge?

AlexandarNS

Domaćin
Poruka
3.703
Mladi ljudi se stide svojih roditelja, mala sestra je sramota za njenu veliku sestru.
Roditelji se stide za svoju decu.
Covek se stidi svoje zene. Studenti se stide svojih kolega studenata.
Profesori se stide svojih studenata.
Mi smo sramota sebe za druge.
Drugarica se stidi za svoju drugaricu jer je ona lose obucena.
Drugar se stidi svog drugara jer je ovaj nesto rekao ili uradio u javnosti.

ZASTO JE TO TAKO?

Ja to ne razumem, ja ne mogu biti odgovoran za necije ponasanje, misljenje, izgled. Svaku licnost treba postovati jer to su sve ljudi.
Mogu sedeti u kaficu sa beskucnikom cije mi drustvo vise prija nego da sedim sa nekim bogatim umisljenim, prepotentnim, egocentrikom.

To sto neki ljudi osecaju stid za druge ljude, u cemu je stos?
Da li je to neki kompleks? Da li je u pitanju narcisoidnost? ko zna?
 
pa izgleda da nismo baš tako autonomna izolovana bića
čovek se identifikuje preko drugih ljudi i gradi celinu sa njima
pogotovo bliskih ljudi
to je baza vaspitanja, deljenje i spajanje sa drugima
zašto osećamo tuđu radost ili bol kad nismo odgovorni za to?
a postoji i to da svi mi projektujemo neku sliku kakvi želimo da budemo i kako želimo da nas vide, bez izuzetka
ako se neki element te slike ne uklapa nas je blam
 
pa izgleda da nismo baš tako autonomna izolovana bića
čovek se identifikuje preko drugih ljudi i gradi celinu sa njima
pogotovo bliskih ljudi
to je baza vaspitanja, deljenje i spajanje sa drugima
zašto osećamo tuđu radost ili bol kad nismo odgovorni za to?
a postoji i to da svi mi projektujemo neku sliku kakvi želimo da budemo i kako želimo da nas vide, bez izuzetka
ako se neki element te slike ne uklapa nas je blam


Složio bih se sa ovim i dodao, da ljudi teže da te smeste u neku konketnu policu, kutiju, ali zato mora jasno da zna ko si ti i kakve osobine imaš. Ako ne zna ko si tačno biće nesiguran u tebe odn u sebe jer voli da zna šta možeš biti i šta doživeti sa tobom.

I onda se vrši klasifikacija pogodnih ljudi pored kojih se takva ličnost oseća sigurno! Ako je neka ličnost nepogodna po našim surovim diskriminatornim merilima a prinuđenis mo na silu da budemo u relaciji sa njom (rođak, profesor, školski drug, komšija koji će uvek biti tu) mi osećamo stid tj stid se oseča kao propratna reakcija !

Problem je u toj ličnosti koja oseća stid jer ONA PROJEKTUJE OSOBINE LIČNOSTI TE KOJE SE STIDI NA SEBE, i ima poremećeno razmišljanje i zaključivanje da se NEĆE LEPO PRIKAZATI SVETU I SOCIJALNOJ SREDINI KOAJ IMA JASNA PRAVILA ŠTA JE SOCIJALNO PRIHVAĆENO A ŠTA NE, i onda se javlja NESIGURNOST U SEBE, TESKOBA STRAH, PA ČAK I BLAGA SOCIJALNA ANKSIOZNOST TJ BLAGI POREMEĆAJ, i onda takvi ljudi zauzimaju IZBEGAVAJUĆI STAV - izbegavaju takve osobe a kada su prinuđene da ih ne mogu izbegnuti KAO NAGOMILANA STREPNJA I NELAGODNOST JAVLJA SE SRAM I STID!

Postoje ličnosti koje idu u krajnost sa ovim i njim aje potrebna pomoć psihologa. Ne kažem da su ludi ili daim nešto fali, da su loši i zli ljudi, ALI JEDNOSTAVNO IMAJU NEKE LOŠE MEHANIZME RAZMIŠLJANJA I ZAKLJUČIVANJA ČIJI JE UZROK PODSVESNE PRIRODE I ONI TO NIKADA NE KOPAJU NIT MOGU SAMI, zato je tu psiholog.

Neće on njih izlečiti niti ko zna šta nego će im samo pomoći da izađu na pravi put u razmišljanju i da unaprede svoj život jer živeti a sramiti se od nekoga/nečega je grozno.

Ako imaš neki konkretan primer razrešići ti zašto.

Post se odnosi na Aleksandra.
 
Vrlo prosto je zakljuciti ovo sto pricam na OBRNUTO PROPORCIONALNOM PRIMERU!
Zasto se svi ponose Novakom Djokovicem? Zasto se neko njega ne stidi? Samo da te Novak Djokovi prihvati na fejsu pa ces 2 nedelje biti srecan i mislices kako ti nesto vredis i kako si ipak nesto iznad drugih.

A zamisli da ti je on brat, rodjak, bivsi decko (vazi za zene) ? Covek bi odmah poleteo visoko!

Zasto je to tako? Zasto se ne oseca stid? Vecina ljudi misli zbog para! Ali ne! Zato sto Novak ima neke karakteristike koje su socijalno izuzetno prihvacene, sta vise to su ideali kojima svi teze!
E sad, podsvesni mehanizmi projekcije rade tako sto mi projektujemo njegove osobine na nas same i podsvesno mislimo da smo i mi uspesni, frajeri, vazni u drustvu itd.
Mozda je ta osobina BITI VAZAN, ODGOVORAN tu i najuocljivija i najvecu ulogu igra s poistivecivajem i projekcijom!

Ima jedna smesna slika na vukajliji na kojoj je neki predebeo covek i isti taj covek na slici je i s leve i sa desne strane! Ispod leve slike je mercedes a ispod desne je jugo! Ispod levog debeljana i mercedesa pise MEDA, a ispod desne slike tog istog debeljana i juga pise SVINJA! A ispod svega toga valjda pise ZENE ili meda Vs svinaj tako nesto steta sto ne mogu naci

http://vukajlija.com/meda-vs-svinja/219487
http://vukajlija.com/zabava/posteri/214658

To je ono o cemu ja pricam - o uticaju necega sta je socijalno prihvaceno a sta ne! Od toga i zavisi da li ce to biti sram ili pak ponos.

btw zato se cela nacija zaludela Novakom Djokovicem, da to prosto ide u patologiju! Prosto je nenormalnod a toliko ljudi budu optereceni time a do juce nisu ni jednom u zivotu pogledali teniski mec!
Ovo ti je inace i psihologija masa, to dosta koriste politicari pred glasanje :mrgreen:

Sta mislis sto je Tadic ovoliko na vlasti , a pogledaj kakava nam je Srbija? :mrgreen:

Sta je on bese po struci :mrgreen:
 
Kada greske i slabosti koje sakrivamo, budu otkrivene, onda se "normalan" covek zastidi. Obicno se takve stvari ne priznaju u javnosti, na primer, ako muz zenu mlati, zena ce pre reci da je pala nego da ju je muz izmlatio. Ili na primer(bio nedavno u Nemackoj slucaj)dvojici politicara je dokazan plagijat (za vreme doktoriranja su se koristili tekstovima tudjih autora)ali njihova partija ih je i dalje stitila. Da su se u javnosti izvinili bilo bi postenije ali tako bi priznali slabost ne samo ovih politicara, nego i cele politicke partije. Nije zabranjeno koristiti se tekstovima tudjih autora ali izvor se mora navesti a ko to ne radi, ima razloga da se stidi ;)
 
A sta cemo sa ovim primerima:
Znaci radi se o ljudima koji se slazu dobro kad su sami, mozda su i jako dobri prijatelji. Ali u javnosti kad se nadju kao da ih je sramota okoline zato sto su sa tom osobom.

1. Izasle su u grad dve drugarice, prva drugarica se stidi svoje drugarice jer misli da se lose obukla?
2. Muz se stidi svoje zene u javnosti jer mu je zena ruzna?
3. Devojka se stida da se vozi u Jugu svog decka pa idu taksijem?
4. Drug se stidi svog druga kad idu ulicom zato sto ovaj nosi raspale cipela?
5. Sin se stidi svog oca koji je star i slab?
6. Drugarica se stidi kada su u javnosti svoje drugarica zato sto je ova debela i ruzna?
7. Bogatas se stidi siromaka?

Ima bezbroj primera, niko ovde nije napisao cega se vi stidite?
 
Ja se stidim samo kada se ljudi iz mog društva ružno ponašaju, tipa vređaju nekog ili se glupiraju, ali takve stvari dozvolim sebi samo jednom. Jednostavno neću se više naći u njihovom društvu.

Uostalom zar ne biramo mi sami sebi društvo ( da li će biti bogato i dobro obučeno), momke i devojke ( da li je devojka lepa ili momak ima dobra kola).

Što se tiče porodice, npr roditelja, imajte na umu da su to ljudi koji su vam darovali život, hranili vas i prali usrano dupe, kidali se kada ste bolesni.... najmanje što zaslužuju je da ih poštujete.
 
Ja se stidim samo kada se ljudi iz mog društva ružno ponašaju, tipa vređaju nekog ili se glupiraju, ali takve stvari dozvolim sebi samo jednom. Jednostavno neću se više naći u njihovom društvu. Kako ti mozes biti odgovorna za tudje ponasanje?

Uostalom zar ne biramo mi sami sebi društvo ( da li će biti bogato i dobro obučeno), momke i devojke ( da li je devojka lepa ili momak ima dobra kola).
Kako mozes tako nesto da kazes, znaci biramo drustvo po tome da li je bogat i da li je dobro obucen a zanemarujemo kakav je kao osoba, da li je dobar drug ili drugarica. A ovo oko dobrih kola i devojka ne znam sta da kazem :eek:



Što se tiče porodice, npr roditelja, imajte na umu da su to ljudi koji su vam darovali život, hranili vas i prali usrano dupe, kidali se kada ste bolesni.... najmanje što zaslužuju je da ih poštujete. E ovo si lepo rekla ali samo to.

.............................................................
 
hahahahahahaha:D Hvala ti Lejdi sto si odgovorila na ovo tesko filozofsko pitanje, mislim da bi ti i Platon pozavideo. Hvala


jos jednom ::worth::worth::worth: Samo bi voleo da malo vise pojasnis svoje odgovore. :ok:

Pa eno ti ja sam to detaljno objasnio. projekcija i identifikacija.
Vidis kako se ljudi identifikuju sa Novakom Djokovicem = Novak je Srbin, Ja sam Srbin, konkluzija: Ja sam (kao) Novak!

Ali identifikacija vazi za pozitivne primere. Za negativne primere koji su uzrok stida vazi projekcija! Osoba projektuje tudja ponasanja i bitisanje na sebe i pocinje da se stidi i plasi da neko drugi ne izvrsi poistovecivanje te 2 osobe.

Mene je npr stid kada mi neko Bane na posao, pa ne pazi sta prica pa onako kao na ulici, a ponekad i opsuje. Nije samo da me je stid nego me ustvari izludjuje i gledam da neko ne cuje. Zasto? Pa eto ljudi ce reci - Hm skim si takav si - njemu prijatelj psuje, on je nekulturan= bru je nekulturan i ima iste odlike kao njegov prijatelj (poistovecivanje i projektovanje tudjih osobina na tebe)
 
Pa eno ti ja sam to detaljno objasnio. projekcija i identifikacija.
Vidis kako se ljudi identifikuju sa Novakom Djokovicem = Novak je Srbin, Ja sam Srbin, konkluzija: Ja sam (kao) Novak!

Ali identifikacija vazi za pozitivne primere. Za negativne primere koji su uzrok stida vazi projekcija! Osoba projektuje tudja ponasanja i bitisanje na sebe i pocinje da se stidi i plasi da neko drugi ne izvrsi poistovecivanje te 2 osobe.

Mene je npr stid kada mi neko Bane na posao, pa ne pazi sta prica pa onako kao na ulici, a ponekad i opsuje. Nije samo da me je stid nego me ustvari izludjuje i gledam da neko ne cuje. Zasto? Pa eto ljudi ce reci - Hm skim si takav si - njemu prijatelj psuje, on je nekulturan= bru je nekulturan i ima iste odlike kao njegov prijatelj (poistovecivanje i projektovanje tudjih osobina na tebe)


Znas sta tvoji postovi su mi najblize odgovoru u vezi ove teme, svaka cast na razmisljanju. Ja sam na ovoj temi vise potencirao negativne primere, jer je u pitanju stid a ne ponos iako imaju veze.

E sad sta mislis o recimo ovim primerima.
1. Izasle su u grad dve drugarice, prva drugarica se stidi svoje drugarice jer misli da se lose obukla? A u sustini su dobre drugarice.
3. Devojka se stida da se vozi u Jugu svog decka pa idu taksijem? A ona voli svog decka kao i on nju samo je blam da se vozi u recimo nekom krsu?
 
Mladi ljudi se stide svojih roditelja, mala sestra je sramota za njenu veliku sestru.
Roditelji se stide za svoju decu.
Covek se stidi svoje zene. Studenti se stide svojih kolega studenata.
Profesori se stide svojih studenata.
Mi smo sramota sebe za druge.
Drugarica se stidi za svoju drugaricu jer je ona lose obucena.
Drugar se stidi svog drugara jer je ovaj nesto rekao ili uradio u javnosti.

ZASTO JE TO TAKO?

Ja to ne razumem, ja ne mogu biti odgovoran za necije ponasanje, misljenje, izgled. Svaku licnost treba postovati jer to su sve ljudi.
Mogu sedeti u kaficu sa beskucnikom cije mi drustvo vise prija nego da sedim sa nekim bogatim umisljenim, prepotentnim, egocentrikom.

To sto neki ljudi osecaju stid za druge ljude, u cemu je stos?
Da li je to neki kompleks? Da li je u pitanju narcisoidnost? ko zna?
Na svog oca sam bila ponosna i dalje sam iako ga vise nema.Nikada se nisam osecala postidjeno zbog drugih ljudi iako bih zbog nekih najblizih mozda i trebala.
Mislim da si malo generalizovao i banalizovao taj osecaj stida kroz navedene primere.
 
Зато што те опет повезују са тим људима, наравно не повезују ме са свим људима са факса, али нпр повезују ме са најбољим ортаком, чим поменеш њега поменућеш и мене, или нпр мог ћалета, или тако некога са ким си баш добар, нећеш се ни стидети за све људе на свету.. Нпр седео сам једном приликом са ортаком и другарицом (једна од можда 10-ак жена које поштујем) и он подригне ментол, брате могу ти рећи да сам био у фазону да устанем и да му одерем шамар, јесте он био цирке, али опет брате не можеш да будеш животиња..
 
Mladi ljudi se stide svojih roditelja, mala sestra je sramota za njenu veliku sestru.
Roditelji se stide za svoju decu.
Covek se stidi svoje zene. Studenti se stide svojih kolega studenata.
Profesori se stide svojih studenata.
Mi smo sramota sebe za druge.
Drugarica se stidi za svoju drugaricu jer je ona lose obucena.
Drugar se stidi svog drugara jer je ovaj nesto rekao ili uradio u javnosti.

ZASTO JE TO TAKO?

Ja to ne razumem, ja ne mogu biti odgovoran za necije ponasanje, misljenje, izgled. Svaku licnost treba postovati jer to su sve ljudi.
Mogu sedeti u kaficu sa beskucnikom cije mi drustvo vise prija nego da sedim sa nekim bogatim umisljenim, prepotentnim, egocentrikom.

To sto neki ljudi osecaju stid za druge ljude, u cemu je stos?
Da li je to neki kompleks? Da li je u pitanju narcisoidnost? ko zna?

свако припада, део је заједнице.
намећу се вредности које нису наше заједнице.
прихвативши туђе стидимо се бивших својих.
 
Ne stidim se svojih prijatelja, niti bilo koga drugog sa kojim imam neki blizak odnos, pa makar bili siromasni, pocepani, prljavi ili smrdljivi, siromasni ili bogati, jer ne marim o tome kako izgledaju, i koliko novca imaju ili nemaju.
Ja sam onaj koji voli da ide pocepan i prljav i mene se uglavnom ljudi stide.

Stidim se jedino ako neko od tih ljudi pravi scene u javnosti, bahato se ponasa, toliko se urolja da povraca pred svima, ili jednostavno pravi dramu gde nema mesta tome.
Taj stid dolazi iz onog donekle tacnog "s kim si, kakav si", jer sa odredjenom grupom ljudi uspostavim jedan odnos i pokazem jednu stranu svoje licnosti, a onda to neko unisti time sto mi prepricava svoje ljubavno-seksulne avanture, onako graficki, polu-pijan dok sam u sred razgovora sa jednim krugom ljudi.
Za sve postoji vreme i mesto, a ljudi se plase da im neko unisti "reputaciju" i da pokaze onu stranu licnosti koje skrivaju od drugih, jer "s kim si (delimicno) takav si".
 
A sta cemo sa ovim primerima:
Znaci radi se o ljudima koji se slazu dobro kad su sami, mozda su i jako dobri prijatelji. Ali u javnosti kad se nadju kao da ih je sramota okoline zato sto su sa tom osobom.

1. Izasle su u grad dve drugarice, prva drugarica se stidi svoje drugarice jer misli da se lose obukla?
2. Muz se stidi svoje zene u javnosti jer mu je zena ruzna?
3. Devojka se stida da se vozi u Jugu svog decka pa idu taksijem?
4. Drug se stidi svog druga kad idu ulicom zato sto ovaj nosi raspale cipela?
5. Sin se stidi svog oca koji je star i slab?
6. Drugarica se stidi kada su u javnosti svoje drugarica zato sto je ova debela i ruzna?
7. Bogatas se stidi siromaka?

Ima bezbroj primera, niko ovde nije napisao cega se vi stidite?

Ako se devojka stidi svoje drugarice u slucaju da je ta neuredno, neprilicno ili nepristojno obucena, onda mogu da razumem ali ako je u pitanju samo drugi ukus ili skupe krpice ... skromnost, onda nije ok. Drugarica koja se stidi, kao prvo nije drugarica a dalje, nije osetila da postoji tako nesto kao moral i moralna vrednost. To isto vazi i za druge koji si naveo. Ne mogu da verujem da je tako nesto stvarno istina ali bice da je tako kad vec kazes:( ... ima primitivnih budala, sta se tu moze...:roll:

Inace, ja se ne stidim nikoga, osim ponekad sama sebe:rumenko: ...
 

Back
Top