Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Evo dobre ideje za vas što imate sopove van standarda, kao sopove, sakupite se na jedno mesto, lepo organizujete i pravite neku svoju rasu pasa, npr. Srpskog mastifa.
Odmah će se ovde naći dobrih ljudi da vam urade neku prezentaciju, neki sajtić i svima lepo i sopovcima a i vama, jedino što će se pojedine nazovi odgajivačnice ugasiti.
Jedini problem će nastati što uxole ispada i iz tih kombinacija, probaj ga prijaviti na nekoj izložbi kao bulmastifa, nikad se nezna možda prođeš i dobro.
Vidim da je lep onaj žuti pas što je trovac postavio, i kuče od stevemarusica.
Shishko znam šta te muči, i mene je izjedao malo onaj crv radoznalosti šta oni na tim salašima imaju, da vidim dresiranog sopa u radu..., a pusti ih brate, foliraju se i oni.
Shishko ajmo na neku temu o politici ili sexu, uzbudljivije je, a naćemo zaboraviti našu braću da podržimo u radu sa sopovima.
 
Pozdrav svima, vreme je za nove Boletove slike i obecavam da cete ih gledati u narednih dan ili dva. Bole sada ima 5 meseci i 10 dana, visinu u grebenu 60 cm i tezinu 43 kilograma. Impozanatan primerak SOP-a zaista. Pre dva dana je pala i prva kolateralna steta :) Jedna veoma bezobrazna macka koja je danima setala ispred Boletovog boksa i izazivala ga nije bila brza od Boleta i nije uspela da preskoci ogradu :) Nije mi bilo bas drago sto se to tako desilo, ali mora se znati ko je jaci i ko koga sme da zadirkuje :) Jos jedan veliki pozdrav za sve !!!!
 
mislenja sam bez uvreda da je ovde previse ljubitelja pasa ,sto je ok,a sasvim malo
poznavalaca ove rase.mnogo je samoinicijativnih zakljucaka i slobodnih misljenja sto je takodje ok,ali formiranje psa bilo koje rase je nesto mnogo vise od vizuelnih komentara o
izgledu na bazi nekih neproverenih misljenja i standarda,odnosno sve je sada dozvoljeno
i sve je u standardu/video sam sijaset razlicitih sopova i iz ovlascenih odgajivacnica ako se to moze uopste tako nazvati,dok kinolosko drustvo ne podeli rodovnike
ako nije problem stavite sliku steneta sa romanije,igrom slucaja gledao sam je sa 2.5 meseci/maskirni sop/
 
Ja sam kriv sto slika zenkice sa romanije jos nije na netu.Bila je dosta preplasena jer se vozila busom 10 sati tako da nisam hteo da je uznemiravam.Danas cu je slikati i obecavam njene slike vec sutra na forumu.Upravu si kad si reko "maskirni sop" i ja sam je sa nevericom gledao kad je stigla.
 
To što je gavrilović stvorio tu sivu kerušu meni baš ništa ne govori. Da li si ti video standard koji je gospodin gavrilović postavio i kojeg se svi ozbiljniji odgajivači pridržavaju? Nemojte se ljudi blamirati sa takvim komentarima, pa i najveći laik vidi šta je tu u pitanju.
I tu nastaju prblemi, mogu samo da zamislim kakva će selekcija štenadi da bude kod rajke ako je tebi ova siva keruša ok, naiđe neko ko nije upućen u rasu, zainteresovan za kuče, i eto mu psa van svakog standarda.
Divno predstavljanje legla, kao i cele rase.
 
Grešiš, nisam velik poznavalac ove rase, ali vidim šta je šta, pa i čovek koji nikada nije imao psa vidi da je ta siva ženka totalna suprotnost od ostalih sopova, ne kažem da nema još takvih pasa, ali ti je konstantno reklamiraš kao da je u standardu.
Jesi probao da uporediš tog tvog psa sa drugim sopovima?
Da li svi ostali greše a ti si jedini u pravu?
Daj nam sliku samo jednog psa koji je sličan tvom sivom.
To ko priznaje Gavrilovića a ko ne savršeno me ne interesuje, ja sam samo rekao ono što sam video, a vidim da ga i ti ismejavaš sa tim imenom “TROVAČ”, jer ga na internetu prozivaju da truje ljude i da je trovač, koliko znam on je neki travar.
Učini uslugu svim ljudima što imaju sopove i što žele nešto da urade sa ovom rasom pa skloni slike tog tvog mešanca.
I napiši nešto konkretno u vezi tih pasa da me demantuješ, a ne pali i tome slično, ako me uveriš da grešim jevno ću se izviniti i više me nećeš videti ne forumu.
A što se tiče tih salaša sa na kojima su sopovi, čuo sam za njih i tu delim tvoje mišljenje da to ne postoji, jer bi svaki odgajivač to prikazao, možda postoje sopoovi kao čuvari tih salaša, ali neki ozbiljan rad ne verujem, a vidim da si i ti čuo za to, pa zašto onda ne reći od koga si čuo i o čemu se radi.
 
Didije , rasa je u formiranju, standard jeste postavljen i upravo i jeste cilj formirati rasu po standardu. Da li je siva zenka po standardu ti nisi nisi kompetentan da tvrdis. Neki autoriteti moraju da se postuju a veceg autoriteta po pitanju rase od Gavrilovica ne postoje. Takodje i Pedje Balanca koji je takodje upoznat sa sivom zenkom, koju ti prozivas. da si video Nenadove pse na romaniji ne bi tako lupetao. na zalost nemam slike njegovih pasa video bi da ima slicnih sivoj zenci, koji nisu u srodstvu s njom a takodje su vrhunski psi. Meda npr.
 
ja ne vidim povezanost mog nicka sa gospodinom Nenadom Gavrilovicem,ja nisam on.a da je reklamiram kao u srandardu gresis.prvi put kad sam postavio sliku naglasio sam da nije u standardu,jer je prerasla.a sta drugo na njoj nije u standardu?retka boja?ja sam se bar nagledao SOP-ova iz raznih uzgajivacnica dok ti sam kazes da nisi neki poznavalac.a dva coveka koji po meni imaju najozbiljnije uzgajivacnice,Nenad Gavrilovic i Predrag Balanac su odusevljeni mazom. tako da pricu sa mesancem pricaj nekom ko drugom.
 
stevomarusicu pas ti jeste lep, ali ti ga brate mili pretera, pa kad bre on menja zube, nije li to sad taj period. Pas bez zuba udavio mačku! Ajde sad lepo otvori usta svom psu, pogledaj mu zube i onda piši, uradio je to i to.
A to da pas sa 5 meseci, 60 cm i 43 kg može da uhvati mačku to je još jedna glupost koju sam danas čuo, ona je mogla da završi kod tog psa jedino u koliko je vlasnik ubaci u boks u kome je pas.
Ma da mi je i drago što nije tako, i mačke su živa bića, i kad će mo prestati jednom sa zlostavljanjem životinja.
 
Na veličinu i boju nisam ni mislio, u standardu se kaže da mogu biti sivi, to je ok.
Pogledaj oblik glave, uvo, stop... da ne nabrajam više.
Mogu reći samo jedno, ako ti vaši idoli, Gavrilović i Balanac imaju takve pse a propsuju sasvim deseti standard, pa gde to vodi.
Sve u svemu želim vam puno sreće sa ovom rasom.
 
Didije ako ti zelis da ti ispricam pricu koja tebi odgovara nije ni to problem, ostavi mi e/mail i ja cu pisati tako da tvoje srce i pretpostavke budu na mestu. Ovde sam napisao samo ono sto jeste, Boletu su vec izrasli novi zubi, jos jedino dva prednja donja nisu izasla do kraja. Maccku je zadavio pa zadavio, nisam ni ja to hteo, ali na zalost je tako. Za kilograme i visinu mozes doci pa da licno meris, ko zna mozda moji merni instrumenti imaju extremna odstupanja, ali fotografije cu nadam se sutra postaviti ovde pa ce drugi proceniti da li moze biti toliko tezak i visok. I u jednom od telefonskih razgovora sa P.Balancem kada sam mu rekao koliko je kuce tezilo sa 3 meseca, Pedja mi je rekao da se i po slici koju sam mu poslao vidi da je izuzetno krupan za svoju starost. Ne bih vise nista govorio i naravno pozdrav za sve posetioce.
 
A, oko te price za sivog SOP-a takodje cete dobiti nesto od mene. Naime moj prvi SOP koji se takodje zvao Bole i nabavljen je od Pedje Balanca, uginuo mi je proslog leta od jake parvoviroze sa manje od 3 meseca starosti. Bio je specificno sive boje i malo sitniji od mog sadasnjeg Boleta u tom periodu starosti, ali je to bilo prelepo kuce. Jako tesko sam podneo taj gubitak i nisam mogao da docekam da nabavim novog SOP-a. E, pa nadam se da cete vec danas videti fotografije mog prvog Boleta sive boje jer sam ih upravo poslao trovacu kako bi ih on postavio na ovaj forum. Bojim se samo da ce Didije reci da je i ovo kuce bilo suprotnost od svih SOP-ova jer izuzetno poznaje rasu. Pozdrav !
 
Srpski Odbrambeni Pas,zivi svedok srpskog carstva

Srpski Odbrambeni Pas je deo kulturne zaostavstine i nacionalnog identiteta srpskog naroda.Pojavljuje se u praskozorje istorije kod proto srba-starih soraba,oduvek kao vojni pas.Sluzio je odano i Aleksandra Makedonskog i njegove staromakedonce.Prihvacen od srpske krune Nemanjica,cenjen kao pas njihovih predaka,ucestvuje sa njima u ratnim pohodima tog doba.Poslednji boj u kome je ucestvovao Srpski Odbrambeni Pas je bitka na Kosovu 1389. godine. Na Kosovu srpski vojni stratezi,po ugledu na ratnu taktiku Aleksandra Makedonskog pokusavaju da zaustave juris turskih ratnika na kamilama.Visoki vojni stalez tadasnje Srbije,Braca Jugovici tada u boj uvode ratne pse Srpske carske krune.Zabranjena i zaboravljena istorija srpskog naroda,a ona je bila i slavna i casna.Otgnuvsi iz zaborava taj mali delic carske slave nepobedivog mladog Dusana,njegovih predaka plemenitih Nemanjica i svetih kosovskih junaka,rekonstruisao sam vernog pratioca pobednicke vojske krune Nemanjica.Standard Srpskog Odbrambenog Psa je veoma star, a zapisan je neposredno posle Kosovskog boja."zalajase devet ljuti lava".Tadasnja srpska vojna elita,vitezovi krune Nemanjica,se izrazavala lakonskim oblikom recenice.Sto kraca i jezgrovitija recenica koja opisuje samu sustinu onoga sto se iskazuje,bez dodatnih formi koje se mogu pogresno i proizvoljno tumaciti.Tako da je standard Srpkog Odbrambenog Psa kratak i jasan,"zalajase devet ljuti lava",odaje i psihicke i fizicke osobine,snagu i moc te rase.A i kakav bi drugi pas mogao pratiti srpskog cara,nepobedivog mladog Dusana u ratne pohode i svete srpske ratnike na kosovo a da nije po svim svojim osobinama bio nalik ljutim lavovima.Tako dragi moji prozapadno orjentisani kinolozi,nije Nenad Gavrilovic napisao standard Srpskog Odbrambenog Psa. On ga je samo dobio u amanet od svojih predaka,te po njemu rekonstruisao rasu.Vojni pas srpske carske vojske je nalik lavu po proporcijama tela,radja se u bojama i nijansama:lava,tigra i vuka.A ponekad stene se rodi i crne boje,boje pantera.Duzina dlake je istovetna duzini dlake vuke.Ako vasi psi i odstupaju od ovog standarda,nije to nikakva velika greska.Najveca greska je da ne volite svoje kucne ljubimce koliko oni vole vas.Moje skromno misljenje je da je najveci kinolog i kinoloski strucnjak onaj covek koji uzme napusteno stene sa ulice i pruzi mu topli dom.To je kinolog duha i ljudske savesti,a svi oni koji se bave duzinom njuske,sirinom glave,visinom,oblikom,stavom nogu su vecinom kinolozi forme,obicno bez unutrasnjih sadrzaja,koji u vanjstini traze sustinu.

s' postovanjem
Nenad Gavrilovic
 

Back
Top