Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Pa i za vecinu ljudi koji imaju utoku pricaju da im je to samo produzetak tukija,ali ovo je ipak zivo bice- koje moras da gajis,brines o njemu,koje ce zauzvrat da te voli...Ne znam,ovo ipak nije tema o APBT-u te necu vise da je spamujem propagandom o njima...ipak ne volim kad ih neko napada i ponizava,narocito ako je to neutemeljeno...
 
Pa sta da kazem gospodinu Kaa,sem da je i pit nepriznata rasa.Nerazumem zasto se svi trude da ospore SOP-a.Ja licno pored njega cuvam i nemackog ovcara[otac mu je bio 9 puta prvak one velike Jugoslavije],ovo je za slucaj da neki posumnjaju u moje raspoznavanje rase a to mogu i slikom da dokazem.Pitanje je samo da li je Gavrilovic uopste hteo da stvori ovakvu rasu ali bilo kako bilo dobio je trenutno najboljeg psa na svetu.Ko neveruje neka potrazi na americkom sajtu,i tamo ce dobiti ovakvu informaciju" pas nadprosecne inteligencije,nenadmasan cuvar,nepobediv u borbi".Znam da je amerima zaista bilo tesko da ovo napisu ali su i oni morali da priznaju da smo mi ipak stvorili psa koji je trenutno br.1 u svetu.
 
Zorane, sve su sanse da ti Amerikanci ne znaju da li je ono srpski kao neko povrce, kao neki mineral ili kao neka nacija. Nisu ti ljudi optereceni nasim nacionalnim nasledjem kao sto mi umisljamo, zapravo, boli ih uvo. Videli dobrog psa, i iskomentarisali ga. A pre toga ga pustili u borbu, kontam... Uzas.
 
Pozdrav za sve ljubitelje S.O.P-a prisutne na ovom forumu.
Nije me bilo jedno vreme, na žalost (ili nečiju sreću) ovde sam još dan-dva pa vas ponovo moram napustiti.
Po dolasku sam obišao nake moje prijatelje, vlasnik S.O.P-ova, video pse i nove štence, i naravno oduševio se.
Koliko čujem postignut je dogovor sa kinološkim savezom, priznaće klub, a prva revijalna izložba ove rase je na jesen u Sr. Mitrovici a ubrzo posle toga će biti predstavljeni i na nekoj većoj izložbi (verovatno BG sajam). O svemu tome će verovatno biti zvaničnih informacija sa preciznijim podacima.
Mogu samo da kažem da će mnogi biti iznenađeni brojem pasa koji će se pojaviti a da su u standardu, ali uvek će biti onih koji će naći zamerku i kritikovati često bez ikakvog osnova.
Vidim da je na ovoj temi i dalje žestoko, tako i treba, puno je izdajnika u našem narodu kiji bi prodali veru za večeru, i tu vas podržavam u svakom konfliktu sa njima. Vidim da ima dosta ljubitelja i vlasnika ove rase na ovoj temi, ovom prilikom vas sve pozdravljam i želim da vam puno uspeha u radu sa ovom rasom.
U oktobru ću biti u Sr. Mitrovici na izložbi pa će mo imati priliku da se upoznamo i malo više družimo.

P.S. Poštujte rase pasa drugih naroda, ali ih naterajte (ne birajući sredstva) da i svi drugi poštuju naše rase pasa, pogotovo S.O.P-a.
 
Zorane u potpunosti se slazem sa tobom da me ja kuce jos dok je bilo jos sasvim malo, a narocito sada kada ima 4,5 meseca fasciniralo svojom inteligencijom. Pre njega sam imao Nemackog ovcara koji je od starosti uginuo i koji samo nije znao da govori, ali ovo kuce SOP-a to jeste Bole me stvarno svakodnevno iznenadjuje i mislim da ce prevazici Hektora kog sam imao. Inace vec sa 2 meseca Bole bi kada neko udje u dvoriste dotrcao, stao pored mene i rezao, a kako bi se strana osoba priblizavala pocinjao je sve ostrije da laje. Samnom i sa ukucanima je prava maza, ali na prisustvo stranih osoba u dvoristu vec sada reaguje veoma zastitnicki i ne dozvoljava im pristup bez prisustva mene ili moje porodice. Stvarno nisam verovao da tako mlad vec tako iskazuje urodjene instikte. Neke komande je vec poceo da slusa, ali ipak ga necu ukljuciti u neku ozbiljniju dresuru jer je jos mnogo mlad za to. Inace prosle godine sam bio kod poznatog dresera i velikog poznavaoca pasa, a i ostalih zivotinja koji se zove Sirko i verujem da mnogi znaju ko je on.Isao sam da mi predlozi kog psa da nabavim kao nenadmasnog cuvara, a da isto tako ne bude rizika po moju porodicu. On mi je prvi rekao to sto ti pominjes Zorane da je po njemu trenutno najbolji pas na svetu za zastitu imovine i lica Srpski Odbrambeni Pas. Samo je veoma bitno da se sprovede pravilna socijalizacija kuceta i da vlasnik mora imati veoma cvrst karakter kao sto ga ima i ovaj pas. Ukoliko se nepravilno postupa prema psu, moze doci do velikih problema, bas kao sto dolazi do problema kada i rodjeno dete nepravilno i na los nacin vaspitas. Trenutno sam u kontaktu sa Pedjom Balancem oko nabavke jos jedne zenkice SOP-a, tako da ce i u Doboju u Republici Srpskoj za neko vreme poceti da se siri populacija SOP-a. Zlonamerne komentare i prepirke pojedinaca koje citam na forumu ne zelim da komentarisem i nikada necu komentarisati ili odgovoriti na nesto slicno sve dok to budu pisali *vrsni* poznavaoci ove rase i pasa uopste. Veliki pozdrav za sve ljubitelje pasa, a narocito SOP-a i vidimo se na izlozbi u Sremskoj Mitrovici !
 
Pozdrav Dreseru,hvala sto si zapoceo ovu temu.Nadam se da si primetio da je ovo najposecenija tema na forumu.Moramo izgurati ovu predivnu rasu,naterati ove nase nevernike da da poveruju da i mi psa za takmicenje imamo.Ja na jugu Srbije cinim sve sto mogu na popularizaciji ovog psa.Moram se zahvaliti i Pedji Balancu koji mi je izabrao i prodao odlicno stene,da kazem reprezentativno.Zaista sam ponosan na svog psa a uskoro u Nis dolaze jos tri zenke,tako da cemo krenuti sa ozbiljnim uzgojem i selekcijom ovih divnih stvorenja.
 
Pozdrav svima koji vole zivotinje. Javljam se prvi put. Procitao sam sve sto ste napisali o SOP-u. Drago mi je da se i na ovaj nacin popularizuje rasa.
Jedan moj poznanik ima SOPa pa sam se preko njega i upoznao sa rasom. Bas mi se svidjaju osobine psa. Tako da sam odlucio da i ja nabavim jednog . Ali prvo zelim da se jos malo upoznam sa rasom. Da li i u Beogradu postoji neka odgajivacnica SOP-ova? Trovacu slike koje si postavio su stvarno lepe. Mada jer vam se ne cini da su prednje noge Boletove malo krive ( nisam neki strucnjak ali kao laiku to mi je nekako zasmetalo). Stevo izvini nije mi cilj da bilo koga uvredim vec da vidim na sta treba da obratim paznju pri kupovini. Zorane69 da li bi i ti mogao da postavis slike svog Dona slikanog spreda. Cao
 
Bbobane u pravu si na ovom fotografijama to tako ispada, ali Bole je samo imao nezgodan stav, poslacu poslednje fotografije da vidis da Boletove noge i nisu bas krive jer sam striktno pazio na to jos od prvog dana kada sam ga uzeo. Hocu reci davao sam mu dodatno kalcijum, fosfor i d vitamin u tabletama. Boletove nove slike saljem za koji dan. Pozdrav svim posetiocima !
 
Pozdravljam sve ucesnike na ovom forumu...
Ovako: jednog ce se dana tacno znati sta je S.O.P. a sta ne...
Cenim umerene komentare sa pitanjima koja se ne mogu naci nigde sem na Romaniji, kod gospodina Nenada Gavrilovica.
Ni slucajno on nije dobio nesto sto nije trebalo, niti je to neki "bezvezni mesanac"... Pa on jke toliki trud ulozio u nesto cega mi nismo ni svesni koliko je dobro uradjeno...
Zao mi je "strucnjaka" koji sa malo informacija na ovu temu unose pometnju...
Koji je cilj te godpode , neznam, ali je jedno sigurno...oni nikada nisu imali u svojim rukama mladucne S,O,P,-a, niti znaju sta znaci kada podignete psa sa zemlje...
Jos nesto, za Vasu informaciju: na teritoriji Evrope, prema statistici Pasterovog instituta u Zenevi, stoji: da je najveci broj ugriza prema ljudima a narocito deci od strane N.O.
Zapanjeni ste? Pa nemojte biti zapanjeni, jer neznate porekklo N.O. t.j., kako je nastala ova rasa, i zasto kratko zivi i zasto je potrebno da svake druge godine slizbeni psi idu na ponavljanje obuke, zasto oboljevaju od leukemije, epilepsije, artritisa i td...
Ne zelim da ocenjujem nijednu rasu jer za to nisam verifikovan, ali bar imam informacije koje Vas gospodo "strucnjaci" nisu ni zanimale...
Rasa koja postoji tek 20 godina ima izuzetne rezultate...
Na ovom forumu, ono sto ste videli kao S.O.P.-ove, nije ni deo onoga sto su eminentni i reprezentativni primerci koji se nalaze u posedu ljudi koji ne zele da eksponiraju svoje ljubimce ili nemaju znanja da se "zezaju' na Netu po forumima, ili pak nemaju vremena za tako nesto...
Sto se tice SOP-ova, mislim na cenu, pa zasto Vam neko ne kaze da u Nemackoj ima preko 1500 primeraka koji su prodati preko HR za debele pare a ovde su kupovani za 100 Evra. Da ih ima oko stotinu u sluzbenoj upotrebi, da je jedna televizijska stanica i Nemacke imala emisiju o SOP-u citav sat, o staranju za bolesnika, o sluzbenoj upotrebi u policiji, o podacima koji su objavljeni o intelegenciji ovog psa i superiornosti u odnosu na N.O. i Zlatnog Retrivera i td...
Pomno se prati kretanje SOP-ova u Rusiji, gde pas star godinu dana sa osnovnom dresurom kosta 1500 Evra, gde se ceni snaga, pamet i izgled ovog psa...
Samo mi izgleda ne cenimo ono sto imamo...
Samo se setite sta su Japanci uradili za svog psa...
 
Sve ovo sto sam Vam rekao gospodo, rezultat je samo dobre informisanosti za ono sto zelite da znate...
Pa valjda znate da samo neinformisani mogu da naprave "aferu", nedoumicu, pometnju ili da "poruse figure"...
Svako, ko je na pocetku foruma shvatio osnovni smisao ove teme, nikako nije bio u funkciji "rusenja figura"...
Niko nikoga nije trebalo da vredja... Nema potrebe.. Ovde se samo radi o kucama, dobrim, pametnim i lepim, i nista vise...O nasim ljubimcima...
Ja razumem i sve ostale ljude koji imaju svoje ljubimce druge rase... Za svakog od njih je njihov pas najbolji...To stoji... I u tome je lepota... Lepota je u razlicitosti...
Kao sto je i SOP spoj nekoliko razlicitosti... i To stoji...
Pa gde smo stali oko podrske priznavanju rase...
Izvolite na moju adresu posaljite Vase cenjene glasove, glasove vasih prijatelja, i kada ih sakupim dovoljno, ja cu ih predati KSSS (Kinoloski Savez Samostalne Srbije), mozda ce se ovako zvati, naravno ako je priznaju, i onda cemo registrovati rasu jer vec imamo 10 odgajivacnica, registrovanih, i kada je nasa drzava, prizna na parlamentu, onda cemo imati rasu...
Tacka...
Raspolozan sam za diskusiju... Na glupa pitanja i provokacije ne odgovaram...Necu da trosim energiju... Primam Vase glasove za priznavanje rase. ..Od ovog trenutka...Adresa je : uxole@yahoo.com
Hvala i sretni bili...
 
uxole:
Sve ovo sto sam Vam rekao gospodo, rezultat je samo dobre informisanosti za ono sto zelite da znate...
Pa valjda znate da samo neinformisani mogu da naprave "aferu", nedoumicu, pometnju ili da "poruse figure"...
Svako, ko je na pocetku foruma shvatio osnovni smisao ove teme, nikako nije bio u funkciji "rusenja figura"...
Niko nikoga nije trebalo da vredja... Nema potrebe.. Ovde se samo radi o kucama, dobrim, pametnim i lepim, i nista vise...O nasim ljubimcima...
Ja razumem i sve ostale ljude koji imaju svoje ljubimce druge rase... Za svakog od njih je njihov pas najbolji...To stoji... I u tome je lepota... Lepota je u razlicitosti...
Kao sto je i SOP spoj nekoliko razlicitosti... i To stoji...
Pa gde smo stali oko podrske priznavanju rase...
Izvolite na moju adresu posaljite Vase cenjene glasove, glasove vasih prijatelja, i kada ih sakupim dovoljno, ja cu ih predati KSSS (Kinoloski Savez Samostalne Srbije), mozda ce se ovako zvati, naravno ako je priznaju, i onda cemo registrovati rasu jer vec imamo 10 odgajivacnica, registrovanih, i kada je nasa drzava, prizna na parlamentu, onda cemo imati rasu...
Tacka...
Raspolozan sam za diskusiju... Na glupa pitanja i provokacije ne odgovaram...Necu da trosim energiju... Primam Vase glasove za priznavanje rase. ..Od ovog trenutka...Adresa je : uxole@yahoo.com
Hvala i sretni bili...
A ko ima u Rusiji Sopa nesto neznam ako imas neku informaciju bicu ti veoma zahvalan znam da ga ima Ruski ambasador u beogradu i to je sve sto ja znam
 

Back
Top