Da li je Bog prijatelj ili neprijatelj coveka?

Da li Bog prijatelj ili neprijatelj coveka?

  • Prijatelj

  • Neprijatelj

  • Neutralan

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Po nekoj logici,trbalo bi da bude prijatelj.Po svetim spisima ne izgleda bas uvek tako.Mada i ovo `neprijatelj` malo cudno zvuci,nema sta on da ti bude neprijatelj,to je za ovozemaljske odnose izmedju ljudi,njemu ako se ne svidjas,lose ti se pise...

To je delom i razlog za moje pitanje, da li je Bog zadovoljan nasim ovozemaljskim radnjama ili zeli da nas reformise i da nas primi samo kao reformisane?
 
To je delom i razlog za moje pitanje, da li je Bog zadovoljan nasim ovozemaljskim radnjama ili zeli da nas reformise i da nas primi samo kao reformisane?
Sudeci po Bibliji iKuranu,Bog nas zeli samo onakve kakvim nas je on zamislio.Znaci,on odredjuje sta se sme,sta ne i zahteva od nas svasta nesto,naravno sve na temelju sto je on Stvoritelj.Ostavlja se mogucnost izbora,ali zna se sta sledi onima koji kazu ne!.
 
Sudeci po Bibliji iKuranu,Bog nas zeli samo onakve kakvim nas je on zamislio.Znaci,on odredjuje sta se sme,sta ne i zahteva od nas svasta nesto,naravno sve na temelju sto je on Stvoritelj.Ostavlja se mogucnost izbora,ali zna se sta sledi onima koji kazu ne!.

I drugi spisi imaju slican ton. Covek je u osnovi pogresiv i potrebno je da se promeni da bi Bog na njega gledao blagonaklono.
Ispada da je zivot obicnog coveka u sukobu sa onim sto Bog zeli da covek bude.
 
Lobsang,naravno da imamo svoja misljenja ali ne mozes zanemariti i spise.to sto sam ja navela Bibliju i Kuran za primer ne znaci da se slazem sa njima.A um je nekako varljiv,svako dolazi do nekih svojih zakljucaka,stavova i slicno.Ja mislim ovako,Pera onako,neko treci nesto potpuno trece...i sta smo dobili?Bog ima onaj stav prema nama koji ima,nece ga promeniti samo zato sto lobsang misli da to nije bas tako.
 
Postaknut izjavama mnogih korisnika zapitao sam se da li je Bog prijatelj obicnog coveka, punog raznih mana, koji voli da slaze ponekad, ukrade kad ima priliku (mada ne i svaki put kad ima priliku), koji voli sex u i van braka... prosecanog coveka?


Pa znas sta,ako Boza sve nabrojano voli, ondaK je on bRezobrazan prema coveku. :lol:
Sve to voli, a ovamo ljudima je navodno dao zakone u kojima se pod dobrim vladanjem podrazumeva sve ono sto je suprotno od nabrojanog. :besan2:


(salim se, kapiram da se sve odnosi na coveka, mada ni Boza nije daleko od toga: ima mane, voli ponekada da slaze i pozajmi:mrgreen: ono sto mu ne pripada, a voli i sex van braka, nije da nije:manikir:)
 
Potpuno se slažem mila,ali pisma su različita ali naša iskustva mogu pomoći da se razumemo u različitosti.
Naravno da moramo da koristimo um,ali ne samo njega.Ako zelis da upoznas Boga a postoji nesto sto se smatra njegovom recju,naravno da treba da je procitas.I naravno da treba da ukljucis i svoj um da bi razjasnio ono sto je nekako nejasno,neobjasnjeno do kraja,zamuceno...Tako da - kombinacija ova dva.
 
Pa znas sta,ako Boza sve nabrojano voli, ondaK je on bRezobrazan prema coveku. :lol:
Sve to voli, a ovamo ljudima je navodno dao zakone u kojima se pod dobrim vladanjem podrazumeva sve ono sto je suprotno od nabrojanog. :besan2:


(salim se, kapiram da se sve odnosi na coveka, mada ni Boza nije daleko od toga: ima mane, voli ponekada da slaze i pozajmi:mrgreen: ono sto mu ne pripada, a voli i sex van braka, nije da nije:manikir:)

:lol: necemo sada o Bozijim manama. :lol:

I da, mnogi zakoni koje je Bog dao, protiv su nekih prirodni impulsa koje imamo i po kojima se cesto vodimo.
 
:lol: necemo sada o Bozijim manama. :lol:

I da, mnogi zakoni koje je Bog dao, protiv su nekih prirodni impulsa koje imamo i po kojima se cesto vodimo.


Bozine mane imaju uticaja na njegovo ponasanje prema coveku.
Odlucila sam, glasala.
Onako kako ga monoteisticke religije predstavljaju ispada da je neprijatelj coveku, bas zato sto sve sto radi, radi protiv coveka i njegovog bica. Samo kada se setim pometnje u jezicima npr. ili Kaina i Avelja. Dobar Bog, Bog prijatelj coveka, ne bi dozvolio da zavlada ljubomora izmedju brace i bratoubistvo, kao sto ne bi dozvolio da se ljudi zavade medjusobno, zbog razlicitih jezika i nerazumevanja.
Ovo vazi pod uslovom da taj i takav Bog postoji.
 
A u tome je bas fora kod Bogija izgleda.Da coveku instinkt pa naredi nesto drugo da vidi koliko je ovaj pokoran da se savlada i da bude dobar.Eto.

Ne sagledavam na taj nacin. Objasnjenja kako su ljudi dospeli u ovo stanje variraju, Biblija kaze da smo u ovom stanju zbog "prvog greha", istocne religije ce reci zbog ropstva strastima ili karmickih dugova.
U tom smislu Bog nudi pomoc da se covek izbavi od svojih strasti i daje uputstva kako to da se uradi, medjutim mnogi nisu voljni da ga slusaju. ;)
 
Bozine mane imaju uticaja na njegovo ponasanje prema coveku.
Odlucila sam, glasala.
Onako kako ga monoteisticke religije predstavljaju ispada da je neprijatelj coveku, bas zato sto sve sto radi, radi protiv coveka i njegovog bica. Samo kada se setim pometnje u jezicima npr. ili Kaina i Avelja. Dobar Bog, Bog prijatelj coveka, ne bi dozvolio da zavlada ljubomora izmedju brace i bratoubistvo, kao sto ne bi dozvolio da se ljudi zavade medjusobno, zbog razlicitih jezika i nerazumevanja.
Ovo vazi pod uslovom da taj i takav Bog postoji.

To sto Bog radi ne mora nuzno da pokaze da li je on dobar ili ne, vec kakav stav ima prema coveku. On moze da bude dobar i da nas kaznjava jer smo zli. ;)
 

Back
Top