Knjiga "Kako postati uspješan hrvatski kriminalac"

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Udžbenik, na kojemu surađuje niz stručnjaka, bit će pokazan početkom rujna na bijenalu u Istanbulu. Za dizajn je zadužen Boris Greiner, a crteže radi Igor Hofbauer

Uskoro izlazi Udžbenik za kriminalce, koji će obuhvatiti sve segmente ovog posla: od sitnih krađa do velikih prevara.

Udžbenik radi umjetnik Siniša Labrović, koji se u svrhu nastanka skorog znanstvenog rada ovih dana na dnevnoj bazi nalazi sa stručnjacima koji proučavaju kriminal, ali i s operativcima na terenu. Udžbenik ima sasvim jednostavnu funkciju: polaznike uputiti na osnove protuzakonitih aktivosti, kao i ukazati im na to koja im od tih aktivnosti najbolje leži, za što imaju dara i sklonosti.

ODRICANJE OD EMPATIJE:"Cilj je duhovna preobrazba, da se ljudi odreknu klasičnih vrijednosti kao što su empatija, milosrđe, ljubav, brižnost, iskrenost i sućut, koje bi ih mogle eventualno priječiti da se posvete svom uspjehu", kaže umjetnik. Preporuka je, dakle, da izgrade novi sustav vrlina baziran na tome da jedino mjerilo njihovih akcija bude osobni uspjeh, te na mjesto starih dođu nove “vrline”, kao što su pohlepa, bešćutnost, lažljivost, sklonost intrigama, mimikrija i hipokrizija...

Knjigu će oblikovati poznati dizajner Boris Greiner, crtež radi Igor Hofbauer, najpoznatiji kao autor plakata za Močvaru, a pokazat će se početkom rujna na 11. bijenalu u Istanbulu, nakon čega će uslijediti i predstavljanje u Zagrebu. Svaka od kriminalnih aktivnosti razložit će se u sedam koraka, da budu pregledne i jasne, tako da pomognu aspirantima-kriminalcima u društvu kada se nađu pred zidom i u dilemi. Projekt je zapravo protest protiv krivih vrijednosti tranzicijskog društva.

"Naše je društvo uzelo najgore od oba sustava: liberalizma i kapitalizma. Postavljeni su krivi kriteriji i novac postaje jedino mjerilo vrijednosti i uspjeha. Danas je poželjno imati samo golu volju da se uspije: red reality showa, red albuma i nekoliko fora", navodi umjetnik rodom iz Sinja, među čije se najpoznatije projekte ubraja Big Brother show za ovce, održan u napuštenoj tvornici Badel, prilikom kojeg su gledatelji sudjelovali na dvije razine: kao glasači, a onda i kao dobitnici nagradne ovce koja je ispala iz natjecanja.

Labrović dodaje da je ovih dana u prolazu vidio mladića na tramvajskoj stanici koji pažljivo čita knjigu s naslovom “Kako prodati sebe” i da ga takav sustav vrijednosti, u kojemu se pojedinci prodaju i tu prodaju uzimaju pod normalno, čak i priželjkuju, užasava.

"Udžbenik za kriminalce u prvom će poglavlju obraditi žicanje i džeparenje, koje osim štete za žrtvu nemaju tako žestoku socijalnu malignost, a zatim klasične kriminalne aktivnosti kao što su pljačka, ucjena, prostitucija, kamatarenje...", otkriva umjetnik.

Udžbenik je na tragu škole za kriminal koja je s ograničenim brojem sudionika održana u Zagrebu: učilo se vatreno oružje (tipologija i njegova praktična upotreba), krivotvorenje, krađa, shop lifting... Posebno je zanimljivo bilo predavanje o ophođenju u kriminalnim krugovima. Tamo se moglo naučiti o tome koji se nakit i koji parfemi nose u određenim krugovima, a koji ne. Pričalo se i o tome da se ne smije pričati o umjetnosti, osim u kontekstu je li vrijedno ukrasti umjetnički predmet ili ga prošvercati preko granice. Dalje, potrebno je hodati s manekenkama i televizijskim voditeljicama, i potruditi se da svi za to znaju, ženama pokazati tko je gazda, te ih se u javnosti ne smije držati za ruku ili im pokazivati bilo kakve znakove nježnosti. "No, sve se mijenja kad dođe neki novi boss koji ima svoje eksentričnosti, pa se i neka od tih pravila mogu izmijeniti", navodi Labrović. Prije udžbenika održana je i škola za kriminalce, u kinu Mosor i klubu Mama, koja je imala 15-ak sudionika. Svi su dobili diplomu i sada imaju status kriminalnog pripravnika.
Photo: Jutarnji.hr

POLITIČKA MOĆ: Njihova daljna sudbina za sada je nepoznata, neki su pokazali više talenta, neki manje, no Labrović navodi: - Preporuka je da se čim prije učlane u jednu od političkih stranaka, po mogućnosti parlamentarnu: uspjeh bi tako bio puno brži, a njihove bi aktivnosti dobile auru borbe za boljitak društva i općeg interesa. Njegovi studenti, dakle, najbolje će proći kad postanu u sustavu “političke moći, automatski i zaštićeni te ako nešto i čine, zakon će naći načina da se to ne odnosi upravo na njih”.

U razotkrivanju hipokrizije sustava ovaj projekt ukazuje na to da su njegovi polaznici uspjeli kad se popnu na najviše društvene ljestvice, uz to ih se smatra i borcima za društvenu pravdu, a uvjet je i dugovječniji opstanak na tom području, odnosno: - Kad oni govore da je crno, a zapravo je bijelo i narod im vjeruje te nisu u strahu od zakona koji ih zapravo štiti, onda su u potpunosti završili školu i dobro su im poslužili napuci udžbenika za kriminalce. Kada jednom uspiju, umjetnik se nada da će mu se nakon toga javiti i stupiti s njime u kontakt: - Ne očekujem previše, dovoljne su mi i mrvice, nekoliko riječi zahvale, neka se jave, pa ćemo se zajedno dogovoriti kako.

KAŽNJAVANJE U GALERIJI: Labrović, višegodišnji profesor hrvatskog jezika iz Sinja, a zadnjih godinu i nešto freelance umjetnik iz Zagreba, autor je niza upečatljivih performancea, među kojima je prepjev ulomaka iz časopisa Glorija na guslama, koji naziva “epom nadahnutim životom i radom naših i svjetski poznatih osoba”, zatim bičevanja, samog sebe u galerijskom prostoru:

"Kažnjavanje je nastalo kad sam se pitao šta su sad svi navalili maltretirati sebe kao sumanuti. Vidjevši da to privlači pozornost, odlučio sam i ja realizirati takav rad."

NEKA OD PRAVILA PONAŠANJA

Studioznost
Dobro proučite koja vam od protuzakonitih aktivnosti najbolje leži

Nove vrline
Okrenite se od klasičnih vrijednosti poput empatije i suosjećanja te se prebacite na druge “vrline”: pohlepu i bešćutnost

Manekenke
Hodajte s manekenkama i tv voditeljicama i potrudite se da to svi doznaju

Nježnost
Prema ženama ne pokazujte znakove nježnosti. Vi ste gazda. No, kupujte im parfeme, odjeću i nakit

Uvjeravanje
Ako je za nešto jasno da je crno, vi morate ljude uvjeriti da je bijelo

Šverc arta
O umjetnosti se priča samo u jednom kontekstu: je li vrijedno ukrasti sliku i prošvercati je

Politika
Vaše aktivnosti trebaju imati auru borbe za boljitak društva. Treba vam se vjerovati da ste borac za društvenu pravdu, a ne vlastiti profit

Promjene
Pravila se mijenjauju kad vi postanete boss: eskcentričnost je dopuštena

Pazi ti hrvata... Nemože se dopustiti da jedno takvo društvo postane časno i pošteno, radno i vredno. Mora se edukovati nacija za otimanje i ubijanje, da se nastavi tradicija....
 
Rekao bih da će se ova knjiga fantastično prodavati u Srbiji, ali kad se ima u vidu stepen pismenosti istočnih susjeda i nepopularnost knjige kod istih, no way....

Možda neko zvučno izdanje, ako izađe na CD-u ili tako nešto.

Ali kao da sam znala!
Po čemu ti to zaključuješ ili i to spada u jedan od istražiteljskih i obaveštajnih zadataka....
:cistinaocare:
 
Što si mijenjala Belladona, ovo Danica mi nešto bzvz... :neutral:

Nemoj mi u časno ime dirati Susjed, da te ne bih prijavila za šovinizam:tiganj:
A promena je usledila zbog jednog omiljenog lika iz filma koji ne znam da li si gledao. Ono, citiran je i prežvakan već milion puta ali mi je i dalje u top ten i eto tako....Izvinjavam se BGDaliboru zbog ove digresije:rumenko:
 
Nemoj mi u časno ime dirati Susjed, da te ne bih prijavila za šovinizam:tiganj:
A promena je usledila zbog jednog omiljenog lika iz filma koji ne znam da li si gledao. Ono, citiran je i prežvakan već milion puta ali mi je omiljen i eto tako....Izvinjavam se BGDaliboru zbog ove digresije:rumenko:

Ne moraš da se izvinjavaš. Danica je kralj od žene ;)

A što se teme tiče, šta reći.... Pošto postoji poređenje sa "Čituljom", da napomenem da je ono underground izdanje koje se bavi tom tematikom, a ne uputstvo i tJečaj kriminala..
 
Nemoj mi u časno ime dirati Susjed, da te ne bih prijavila za šovinizam:tiganj:
A promena je usledila zbog jednog omiljenog lika iz filma koji ne znam da li si gledao. Ono, citiran je i prežvakan već milion puta ali mi je i dalje u top ten i eto tako....Izvinjavam se BGDaliboru zbog ove digresije:rumenko:

Ono je bilo nekako ljepše, ali dobro.


Naravno, ne izvinjavam se zbog digresije. Tema je ionako glupa.
 

Back
Top