Zenonov paradoks

Kad bih bio slomljene volje, tezio bih Nicemu i sputavao bih svakog ko zivi za cilj ili smisao u vremenu i prostoru. Onemogucavao bih sve logicki i racionalno, koliko god to apsurdno bilo, pa ako ih ne bih mogao nagovarati na zagrobni svijet, onda barem da sjede ispod drveta i fokusiraju se na pozitivnu nulu. Bio bih amoralan i protiv vrlina koje samo izazivaju patnju. Patnju bih odricao kroz seks i drogu i napadao bih sve one koji zagovaraju vrlinu, a ne jednakost. Ukinuo bih petice i jedinice u skoli i svi bi prolazili tricom. Zivjeli bismo u sada, jer patnja je tu i ovde, sada i odmah, a ne sutra i prekosutra. Ko se ne ustrijemi direktno ka paceniku, taj je necovjecan, hladan, bez imalo emocionalne inteligencije. Parazit drustva, glupak i zaostao. Takve treba u ludnicu. Cilj zivota je nenaprezanje, opustenost, bezbolnost, vitko tijelo, tamna koza i po mogucnosti svijetla kosa, ona izbijeli na suncu. Rad treba da bude zabava, igra, eksperiment. Niko ne treba da vlada, niko da se spotice o druge kao o kamenje. Cim se javi potreba, nastaje bol, i odmah je treba zadovoljiti na licu mjesta. Dozvoljeno je sve sto ne izaziva bol. Pa mi smo zivotinje, ugledajmo se na njih! Idemo u Afriku, Aziju, Australiju - tamo gdje je ugodna klima. Jao sto ja imam mnogo slika odande. Niko ne zna sta je dobro za tebe sem tebe. Zivot je samo jedan, zivi kao da je poslednji dan!
Sad ko mi kaze da sam sebican, taj nije sa mnom popio nijednog pivkana. Ustvari, ja sam bio sasvim drukciji prije dvije decenije, ali je stigo progres, pa se i ja prilagodjujem.

Tako nekako.
 
Ozi i Ljubo govore slicne stvari: da je svest centar, sustina i jedina gradivna materija u univerzumu.
Obicna domaca svest.
Ona se ne ogranicava na tamu unutar lobanje, nego stvara izvan sebe. Zato je dobro pitanje sta je "izvan" i da li svest zna sta je prostor.
Moguce je da postoji jedna svest, "sveti duh", i da mi svojim mozgicima samo pristupamo toj svesti, kao sto racunarima pristupamo internetu.
I mozemo menjati sadrzaje, cak fundamentalne, ukoliko se formira kriticna masa.

Vecini na forumu pise access denied.....

A zanimljivo je sta se desava kad pise access denied....
Opisani ubaci odmah spremnu zamenu i tako obezvredi i ono sto je dobio sa access enabled....
Plus sto pokusava da popuni rupe pa tek onda dobije nakaradnost...
 
Sumlju kao filozofski metod prvi je primenio Dekart i nije došao do psihijatriske bolnice već do značajnih saznanja.

Ostalo je glupo i komentarisati jer se suprotstavlja samoj filozofiji .

Kome se suprostavlja?
Srbija prepuna snobova.....

Ja sam gurnuo vrh kisobrana u steker i vibriralo je kao kad radnici razbijaju beton....
Meni kao detetu bilo zanimljivo i uzbudljivo, a donelo je neki zakljucak....
Cak sam ponudio i bratu da on to odradi....

A sad ozbiljnije o samom dogadjaju.
Sva sreca te je steker bio stare proizvodnje pa su rupe bile velike....pa se vrh kisobrana nije zaglavljivao...
Sva sreca te je kisobran bio stari pa je imao drvenu drsku...
Sva sreca te je moj brat odbio jer sam ja drzao ruke na drvenom delu i nisam dodirnuo metal, kako , ne znam...
A to je samo jedna putanja moguceg....

Mnogo vise putanja donosi katastrofu u rezultatu...

E tako i kod sumnje.....jedan od sto hiljada ljudi , a mozda i jedan u milion ume da kontrolise svoju sumnju i da ona da nesto dobro...
Ostali useru ili seru, biraj od ta dva....
 
OZIMAN:

Свет је представа не зато што се неко плаши смрти него зато што се ради о чињеници.

Još jedan primer bezvrednosti svetske filozofije. Još jedan filozof šarlatan (Šopenhauer) koji se trudi da pronađe logiku kojom će da ubedi budale da ono što Nije, Jeste.

Svet nije "predstava" i to uopšte nije činjenica. Svet je ono što ima sposobnost predstavu sveta da stvara i to je činjenica. Činjenica je takođe i to da je Svet i ono o čemu se predstava stvara, jer predstave sveta ne može da bude, ako ne postoji svet o kojem će predsava da se stvori.
 
Poslednja izmena:
DRAGOLJUB:

Luzeri su pre oni koji računaju na zagrobni život ili na večno vračanje istog,neku reinkarnaciju,vaskrsnuće,te im to izgovorda ne postižu više (a u stvri su nesposobnjakovići),jer kao-biće prilike još...
Aha-malo morgen!

Svrstavajući vernike u luzere ceo svet si proglasio luzerima, jer nisu vernici samo oni koji veruju, već i oni koji ne veruju. Isto kao što verovanje nije ZNANJE, nije ni neverovanje. Činjenica je da istinu o postojanju materije, života i prirode još ni jedan čovek na svetu NE ZANA. Boljereći, NE RAZUME. NIko ne shvata da neživot ne može da postoji i da život nikada ne bi mogao da nastane iz neživota, već samo IZ ŽIVOTA. Svo tvoje znanje iz prirodnih nauka i sva druga znanja kojima raspolažeš ti ne mogu pomoći da razumeš ŠTA je Život, KAKO postoji i ZAŠTO, jer tog znanja o Životu ni u jednoj svetskoj nauci nema. I dok god ne budeš znao i razumeo logiku života, nećeš ništa ni znati, ni razumeti, već ćeš samo VEROVATI da sve znaš i razumeš, zato jer sem Života ničeg drugog NEMa što bi moglo da se zna ili razume.

- - - - - - - - - -

THUCIDIDES:

Koja je razlika izmedju onog sto Nije i onog sto Ne znamo? Obojica sarlatani, prodajete vakum pod mozak

Onaj u koga je umesto mozga vakuum, ne može znati razliku između Jeste i Nije, niti ko je šarlatan, a ko nije.
 
Zasto ponavljaci bubalice kao sto je oziman ne pisu svojim vec tudjim recima?
Zato sto se na taj nacin oslobadjaju odgovornosti.
Pisati svojim recima podrazumeva odgovornost.
Pisati svojim recima znaci za svaki postupak donositi sopstvenu odluku . . . i onda kasnije kad otkrijes da si pogresio onda te boli glava, kako to sad, sta sad da se radi.
Ovako lepo prepises od drugih i boli te stojko . . . ako je nesto pogresno onda je to njihova greska a ne tvoja.
Ti si samo pogresio sto si od njih prepisivao.
Sad samo promenis cara i problem resen.
 
DRAGOLJUB:



Svrstavajući vernike u luzere ceo svet si proglasio luzerima, jer nisu vernici samo oni koji veruju, već i oni koji ne veruju. Isto kao što verovanje nije ZNANJE, nije ni neverovanje. Činjenica je da istinu o postojanju materije, života i prirode još ni jedan čovek na svetu NE ZANA. Boljereći, NE RAZUME. NIko ne shvata da neživot ne može da postoji i da život nikada ne bi mogao da nastane iz neživota, već samo IZ ŽIVOTA. Svo tvoje znanje iz prirodnih nauka i sva druga znanja kojima raspolažeš ti ne mogu pomoći da razumeš ŠTA je Život, KAKO postoji i ZAŠTO, jer tog znanja o Životu ni u jednoj svetskoj nauci nema. I dok god ne budeš znao i razumeo logiku života, nećeš ništa ni znati, ni razumeti, već ćeš samo VEROVATI da sve znaš i razumeš, zato jer sem Života ničeg drugog NEMa što bi moglo da se zna ili razume.







.
Glumataš nekog Tarabića-onda piši seljošima,a mene zaobiđi...
Ti recimo pojma nemaš da svaki kvant "pamti" (ima modus!) sve svoje
pozicije! Gade se nauke oni koji su imali jedva dvojke iz mate,a ti sa tvojim
"svetlosnim bićima" si baš dvojkaroš...:mrgreen:
Nas petićare i desetićare zaobilazno!Pedala!
 
......volim da mislim da nešto majušno ima moć pamćenja - a to onda doživljavam kao kakvo biće , svesno sebe na svoj način....tad mogu da ga razumem kad se udružuje i gradi , kako da kažem višnje oblike , koji opet pamte i imaju na sebi svojstven način svest o sebi ------- i tako i beskraj.......sledstveno tome , pada mi napamet misao , da je kosmos nekakvo živo biće , svesno sebe ; a opet meni nedkučivo i nerazumljivo , nesaznatljivo.....


....ako recimo , u tom majušnom nema , kako da kežem , nekakvih oblika pameti , onda i sve što ono gradi , u tom smislu , mrtvo je - pa ja sam onda stvar , koja nema ništa od toga što vezujemo za pamet , već kakva kod biološki mehanička stvar kojom se upravlja na daljinske komande......ako je tako , onda sam se ja otrgao od tog daljinskog upravljača , nekako osamostalio svestan tog stanja , pa sa ostalima , koji vode , moglo bi se reći ustanak , hrlim ka ideji o čoveku !.....pa neka nam je sa srećom.......živela sloboda !
 
Poslednja izmena:
Sloboda od života ;)
Mi smo kao autici u autodromu u luna parku koji su trolom poveyani sa "nebom", mrežom koja daje energiju.
Možeš upravljati samo dok ne pokvariš trolu.

Spojeni smo na isti izvor. To je ono što nas ujedinjuje dok se, ne dižući nikad pogled ka gore, međusobno sudaramo.
 
Sloboda od života ;)
Mi smo kao autici u autodromu u luna parku koji su trolom poveyani sa "nebom", mrežom koja daje energiju.
Možeš upravljati samo dok ne pokvariš trolu.

Spojeni smo na isti izvor. To je ono što nas ujedinjuje dok se, ne dižući nikad pogled ka gore, međusobno sudaramo.

Jedna od zabluda ljudi je rec MI....
Bar u danasnjem drustvu, ta rec ne postoji...
Postoje grupe, ali forumasi sigurno nisu ista grupa...
 
"Mi" kao ljudska vrsta. Kao bića trolom vezana na izvor života.
Gore je Nebo, izvor napajanja, dole je Zemlja, uzemljenje. Potrebno je da budemo spojeni i na Nebo i na Zemlju da bismo živeli.
Da, mi.

- - - - - - - - - -

maxresdefault.jpg
 
DRAGOLJUB:

Glumataš nekog Tarabića-onda piši seljošima,a mene zaobiđi...
Ti recimo pojma nemaš da svaki kvant "pamti" (ima modus!) sve svoje
pozicije! Gade se nauke oni koji su imali jedva dvojke iz mate,a ti sa tvojim
"svetlosnim bićima" si baš dvojkaroš...
Nas petićare i desetićare zaobilazno!Pedala!

A šta ti glumataš? Forumskog budha-(lu)? Evo, priznajući da i "svaki kvant pamti", upravo si konačno priznao da je sve što postoji Svest, tj da onaj osnovni gradivni materijal od kojeg su materija, život i svemir sagrađeni, raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti - naprezanja kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. Dakle, upravo si na kraju priznao ono što svo vreme negiraš, čemu se svo vreme rugaš, sprdaš i na razne načine ismejavaš.

A što se tiče "svetlosnih bića" evo ti malo Tesla, pa poslušaj njega šta kaže o poreklu svih svojih znanja i otkrića i njega proglasi "dvojkašem", ti "petičarska" i "desetičarska", smutljiva neznalice!

 
Kad je iscrpeo sve svoje vizije,nastavio je da fantazira...
A što se tiče memorije kvanta,eno ti Hokingovo objašnjenje nepotrebnosti boga-stvoritelja...
A kako bi objasnio singularitet-uništenje kvanta?
Misliš da je sve većno i neuništivo...Hajde cingularitet,ali šta s entropijom? Šta s apsolutnom nulom?
Matore,podetinjio si načisto...
 
S obzirom da je Tesla spavao 2 sata i razmisljao 22h dnevno i da je prakticno uveo u upotrebu samo motor za naizmjenicnu struju koji se mogao izvesti sa lakocom iz motora za jednosmjernu struju, njegov "doprinos" je zanemariv. I ne znam zasto automobile na elektricni pogon nazivaju Tesla, kad se krecu na jednosmjernu struju. Ovde se namece toboznja cinjenica da je moguce znati buducnost nezavisno od ucenja i proucavanja istorije. Da materija pamti i da nam salje znanje putem sitnih cestica ili magnetnih sila, te da tako mozemo da predvidjamo stvari na daljinu i unaprijed. I gle cuda, iako materija pamti, ona ne zna nista o tome sta se desilo u proslosti, nemamo o tome nikakvih informacija, nego je njena svijest iskljucivo usmjerena na buducnost. Moj prijedlog je da se radi o sarlatanstvu lakih profitera ili o umno bolesnim ljudima, jer ko god vjeruje u paralelne svijetove taj u svom dosjeu ima ili neku bolest ili narkomaniju. Za Teslu je ustanovljeno da je bio psihicki bolesnik.
 
Ako je stvaranje psihicka bolest, onda i bog ima istu dijagnozu.

"Naucnici" su i Teslu, i boga i Ajnstajna proglasili ludim. Lejdi Gaga je, razume se, normalna. Nije to zenonov, nije ni paradoks, nego obicna domaca glupost.

- - - - - - - - - -

Tesla je vise stvorio umom nego srafcigerom. Ajnstajn se nikada nije prihvatio srafcigera. Za boga ne znamo.
Bereshit bara Elohim.
 
DRAGOLJUB:

Kad je (Tesla) iscrpeo sve svoje vizije,nastavio je da fantazira...

Tesla nije iscrpeo svoje vizije, već se uplašio razorne moći svojih poslednjih otrkrića i uništio ih, da ljudska stoka ne bi došla do njih i uništila planetu.

A što se tiče memorije kvanta,eno ti Hokingovo objašnjenje nepotrebnosti boga-stvoritelja...

Naravno, i Hoking shvata da ono koje POSTOJI raspolaže sa svih sedam "božanskih" i "svemoćnih" sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Samo još budale u to sumnjaju.

A kako bi objasnio singularitet-uništenje kvanta?

Stotinu puta sam to objasnio, ali to u tvojim naukama nema, pa to moje objašnjenje ignorišeš, a nisi dovoljno inteligentan da ga sam razumeš. Nema nikakvog uništenja kvanta. Ono što POSTOJI nestvorivo je i neuništivo. Reč je samo o tome da ono kad koristi svoje fizičke i psihičke sposobnosti, dobija svojstva sile i mase i tako postaje materijalno, merljivo i eksperimentom dokažljivo. A kad prestane da koristi, vraća se u nematerijalno stanje i ponovo postaje neopažljivo, nemerljivo i eksperimentom nedokažljivo.

Misliš da je sve većno i neuništivo...Hajde cingularitet,ali šta s entropijom? Šta s apsolutnom nulom?
Matore,podetinjio si načisto...

Sve sam objasnio, ali ja za tebe nisam autoritet, da bi ti moja objašnjenja uvažavao. Radije se sprdaš s mojim objašnjenima i lupetaš, jer ništa ni od svega onoga što si obrazujući se nabubao na pamet ne znaš, već samo misliš da znaš, razumeš. jer ništa ne razumeš. Nematerijalno stanje (kvantni vakuum) je stanje mirovanje i odmaranje Svesti, koja jedino postoji, je jedno od njena tri prirodna stanja. Njeno buđenje, pokretanje, materijalizacija, evolucija (sintropija) je drgo njeno prirodno stanje. To što zoveš imenom "apsolutna nula" je vremenska linija između njenog stanja mirovanja i pokretanja. To je trnutak kada se, takoreći iz "ništa" pojavi "nešto" ili pak linija koja graniči između "ništa i "nešto". A postepeno starenje, raspadanje svemiira i ponovno vraćanje Svesti u nematerijalno stanje, tj. u stanje mirovanja i odmaranja, koje zovemo imemom "entropija", je treće prirodno stanje Svesti. Ova tri prirodna stanja Svesti se večito ponavljaju. I sve materijalne forme od kojih je svemir građen, se iz istog razloga (naizmeničnog umaranja i odmaranja) takođe uvek iznova ponavljaju, nastaju i nestaju, dižu se i padaju. Trojednost Svesti je ono što se u nekim svetskim religijama već hiljadama godina smatra "božanskom trojednošću"

Znam da je nekorisno tebi objašnjavati bilo šta, ali nema veze, možda nekom drugoim bude od koristi. A možda nekad i tebi, ako se desi da ne budeš "za šankom sa zastavom na pola koplja", pa ti pođe od ruke da nešto i shvatš.

- - - - - - - - - -

Hakim Bej:

"Naucnici" su i Teslu, i boga i Ajnstajna proglasili ludim. Lejdi Gaga je, razume se, normalna. Nije to zenonov, nije ni paradoks, nego obicna domaca glupost.

Normalno je da genijalci i budale uzajamno jedni druge smatraju luidim.
 
Интересантно је да је човек у сам освит своје цивилизације открио саму суштину света и живота и исказао је управо у овом Зеноновом парадоксу.
Наравно, људи у то доба нису имали знања и могућности да то своје откриће непостајања и саме протвуречности кретања у простору, рационално објасне ( за то смо морали чекати 20. век и Анрија Бергсона) али како год, нема једноставније и моћније контемплације него подсетити себе да у ткз. "реалном" свету кретање није могуће, и да смо подвргнути илузији; да је оно што тако зовемо "кретање" нешто сасвим другачије од померања тела из тачке А у тачку Б.

Овај Бергсонов цитат из "Материје и Меморије" веома је важан као објашњење тога. Међутим, иако указује на нешто сасвим једноставно и непосредном искуству потпуно схватљиво не може се парафразирати и рећи јасније од овога како је то нобеловац Бергсон исказао. Али то је то! Кретање није у простору, него кретање поставља простор под собом.

Простор није носилац на који се стварно кретање поставља; то је, напротив, стварно кретање које га ставља под собом. Наша имагинација, међутим, заузета је пре свега угодношћу израза и потребама материјалног живота, воли више да изврне природан ред стања. Навикнута да тражи своју ослону тачку у свету потпуно конструисаних и непомичних слика у чијој се привидној сталности огледа нарочито непромењивост наших унутрашњих потреба, она не може да не верује да мир претходи кретљивости, да га узме као ознаку и у њему се смести, и да затим у кретању види само варијацију одстојања где простор претходи кретању. Онда ће, у хомогеном и неодређено дељивом простору оцртати путању и учврстити положаје; примењујући затим кретање на путању, она ће хтети да оно буде дељиво као и ова линија и, као и она, без квалитета.

Бергсон
 
Poslednja izmena:
Sve je ovo tačno što Oziman kaže. Ja sam se u to i praktično uverio.

Naime, pre neki dan zove mene moja devojka, lepa mlada crnka, telefonom, da odmah dođem kod nje u stan da se pohandrimo. Ja sav sretan, ne gubeći vreme, čio kao mladić od 18,(ikako će mi uskoro osamdeseta), kao iz topa na vrata pravo njoj. Nije ona stanovala daleko - njena ulica odmah do moje. I ja u trku pretrčim polovinu puta i kad htedoh i onu drugu polovinu noge počeše da mi škljocaju. Nekako pređoh još polovinu puta od one preostale druge polovine i posle napravih još nekoliko koraka i ni makac dalje. Nešto me ukopa u mestu. Počeh da grebem nogama i da se znojim od muke tražeći objašnjenje, ali uzalud.

Nakon nekog vremena, onako iscrpljen, oznojen i bspomoćan, konačno odlučim, sav žalostan da se vratim kući. Žalostan, ne toliko zbog mene, već zbog one mlade lepe crnkice koja me željno čekala. Napravim polovinu puta do kuće i nekako još jednu polovinu od preostale polovine i noge mi se ponovo oduzeše i ni makac dalje. Sedoh na sred ulice, počeh plačući da razmišljam i konačno se setim da je reč Zenonovom paradoksu - da kretanja nema i da se od tačke A do tačke B nikada ne može stići. Počeh od muke da proklinjem sve te stare "mudre" filozofe, koji su, čak i pre više vekova znali da reše mnoge tajne koje mi ni danas nismo u stanju.

I kad mi je bilo najteže, osetih da me neko lupnu po ramenu. Sav u znoju i muci otvorim oči i probuidim se, kad ono, moja baba me zove rečima: "Hajde ustaj gotova kava. Koliko šećera da stavim"?

Kasnije nešto razmišljam, ne samo da je Zenon bio u pravu i da kretanja nema, već nema ni stvarnosti. Sve što sam tog trenutka doživeo - i lepa mlada crnka i njen poziv i moj pukušaj da do nje dospem - bila je samo, jeeebote, "PREDSTAVA U MOJOJ STARAČKOJ LUDOJ GLAVI".
 
Poslednja izmena:

Back
Top