U početku beše reč

A šta to??
groucho.gif
 
Šta mislite o ovoj izjavi (Jovan 1:1)?

"Написао је: "У почетку беше Реч!"
Како ћу даље? Запео сам већ!
Не могу реч високо тако ценити,
Ја морам другом њу заменити
ако сам правог духа се надисао,
Ту пише: "У почетку беше Смисао!"
Код првог реда добро пази
Да твоје перо не пренагли!
Је л смисао тај што дела и ствара?
Треба да стоји: "У почетку беше Снага!"
Ал и при овој речи стајем,
И док је пишем, већ се кајем.
Помаже мени дух! Одјеном пишем смело,
јер јасно видим: "У почетку беше Дело!""

Фауст
Јохан Волфанг Гете
препев:
Зоран Константиновић
 
Isus je ime čoveka koji je dosegao odredjeno stanje svesti i koji jeste istorijska figura.
Hrist je naziv za stanje svesti koje je dosegao čovek (Duša) pod imenom Isus.
Stanje svesti iz kojeg je govorio Isus kada je rekao: Ja (Hrist) jesam vaš put i spasenje. Misleći da svako ko želi osloboditi se zemaljskog i dosegnuti Nebesko Carstvo moraće dosegnuti stanje svesti zvanim Hrist. Isto se zna i pod nazivom Bog-Svest.
Ko sluša Reč Božju više ne umire - spašen je znači da taj više ne dolazi u ovaj svet.
Na kraju šta je to Reč Božja? Samo još jedno od imena za Sveti Duh. Sveti Duh je ta jedina "Sveta Voda" o čemu je Zazijavalo negde sa nekim nedavno polemisao.
Tu Svetu Vodu je Isus nudio jednoj ženi na bunaru u zamenu za običnom pijaćom vodom.
Kako se dolazi do te Svete Vode (Svetog Duha ili Reči Božje)? Jedino čistim srcem i uma oslobodjenog svih pasija a o pasijama je govorio Sveti Pavle nazivajući ih čulnom prirodom......
Starac Siluan je pak bio nedvosmislen kada je prizemno govorio da će svako osetiti ljubav Svetoga Duha u svom srcu samo ako ga drži čistim.
Ukratko, kako se srce drži čistim?
Tako što uvažavamo sebe ali i druge oko sebe kojima dajemo mogućnost da sa nama učestvuju u diskusiji bez nasrtanja na njih i bez nipodaštavanja onoga što znaju. Ko zna, možda znaju (razumeju) i više i bolje nego što mi znamo. Zato je smiren, pošten i odgovoran ateista sigurno bliži Bogu od onoga koji zna napamet sve "svete knjige" a koji je uvek tu da druge nipodaštava i omalovažava. Oštar jezik nikog od nas neće vinuti visoko.
 
Poslednja izmena:
Isus je ime čoveka koji je dosegao odredjeno stanje svesti i koji jeste istorijska figura.
Hrist je naziv za stanje svesti koje je dosegao čovek (Duša) pod imenom Isus.
Stanje svesti iz kojeg je govorio Isus kada je rekao: Ja (Hrist) jesam vaš put i spasenje. Misleći da svako ko želi osloboditi se zemaljskog i dosegnuti Nebesko Carstvo moraće dosegnuti stanje svesti zvanim Hrist. Isto se zna i pod nazivom Bog-Svest.
Ko sluša Reč Božju više ne umire - spašen je znači da taj više ne dolazi u ovaj svet.
Na kraju šta je to Reč Božja? Samo još jedno od imena za Sveti Duh. Sveti Duh je ta jedina "Sveta Voda" o čemu je Zazijavalo negde sa nekim nedavno polemisao.
Tu Svetu Vodu je Isus nudio jednoj ženi na bunaru u zamenu za običnom pijaćom vodom.
Kako se dolazi do te Svete Vode (Svetog Duha ili Reči Božje)? Jedino čistim srcem i uma oslobodjenog svih pasija a o pasijama je govorio Sveti Pavle nazivajući ih čulnom prirodom......
Starac Siluan je pak bio nedvosmislen kada je prizemno govorio da će svako osetiti ljubav Svetoga Duha u svom srcu samo ako ga drži čistim.
Ukratko, kako se srce drži čistim?
Tako što uvažavamo sebe ali i druge oko sebe kojima dajemo mogućnost da sa nama učestvuju u diskusiji bez nasrtanja na njih i bez nipodaštavanja onoga što znaju. Ko zna, možda znaju (razumeju) i više i bolje nego što mi znamo. Zato je smiren, pošten i odgovoran ateista sigurno bliži Bogu od onoga koji zna napamet sve "svete knjige" a koji je uvek tu da druge nipodaštava i omalovažava. Oštar jezik nikog od nas neće vinuti visoko.

Hm, lepo... ali ipak moram da te pitam... taj koji sluša reč... gde to ide, posle smrti?
 
Isus je ime čoveka koji je dosegao odredjeno stanje svesti i koji jeste istorijska figura.
Hrist je naziv za stanje svesti koje je dosegao čovek (Duša) pod imenom Isus.
Stanje svesti iz kojeg je govorio Isus kada je rekao: Ja (Hrist) jesam vaš put i spasenje. Misleći da svako ko želi osloboditi se zemaljskog i dosegnuti Nebesko Carstvo moraće dosegnuti stanje svesti zvanim Hrist. Isto se zna i pod nazivom Bog-Svest.
Ko sluša Reč Božju više ne umire - spašen je znači da taj više ne dolazi u ovaj svet.
Na kraju šta je to Reč Božja? Samo još jedno od imena za Sveti Duh. Sveti Duh je ta jedina "Sveta Voda" o čemu je Zazijavalo negde sa nekim nedavno polemisao.
Tu Svetu Vodu je Isus nudio jednoj ženi na bunaru u zamenu za običnom pijaćom vodom.
Kako se dolazi do te Svete Vode (Svetog Duha ili Reči Božje)? Jedino čistim srcem i uma oslobodjenog svih pasija a o pasijama je govorio Sveti Pavle nazivajući ih čulnom prirodom......
Starac Siluan je pak bio nedvosmislen kada je prizemno govorio da će svako osetiti ljubav Svetoga Duha u svom srcu samo ako ga drži čistim.
Ukratko, kako se srce drži čistim?
Tako što uvažavamo sebe ali i druge oko sebe kojima dajemo mogućnost da sa nama učestvuju u diskusiji bez nasrtanja na njih i bez nipodaštavanja onoga što znaju. Ko zna, možda znaju (razumeju) i više i bolje nego što mi znamo. Zato je smiren, pošten i odgovoran ateista sigurno bliži Bogu od onoga koji zna napamet sve "svete knjige" a koji je uvek tu da druge nipodaštava i omalovažava. Oštar jezik nikog od nas neće vinuti visoko.
Javna reputacija!
 
:okok::orkestar:

to je to duh,rech i ljubav

a to troje u jedno

sluzi za resetovanje i duse i mozga i tela i pojedinca i svihz:)

jer pamcjenje loshih stvari i neprastanje i optuzivanje,suzava svest sve vise i vrti nas u krug

kao brisanje hd,al imas cd sa bozjim softveromz:lol:z:lol:

i mozes svastaz:lol:z:lol:
 
Poslednja izmena:
U početku beshe reč a ta reč je Isus... cccccc... pa neshto nisam siguran da je spisatelja tog dela Biblije bash imao Isusa u planu kada je to napisao...


Pa, pisac je prilično jasan po tom pitanju. Kaže:
''I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu njegovu kao jedinorodnoga od oca'' (Jevanđelje po Jovanu 1, 14). Ne vidim ko bi to mogao da bude osim Isusa.
 
Pa, pisac je prilično jasan po tom pitanju. Kaže:
''I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu njegovu kao jedinorodnoga od oca'' (Jevanđelje po Jovanu 1, 14). Ne vidim ko bi to mogao da bude osim Isusa.

Hm, to je doshlo mnogo godina kasnije...
Mogu i ja sad da napishem neko jevandjelje... možda neki ljudi koji dodju posle nas... za jedno iljadu godina... budu imali način da pročitaju sve ovo shto smo pisali... pa nas sve proglase za svetce... Sveti Shakal, zvuči fino, a?

Shta po tebi znači ta rečenica?
 
z:hi:

Jovan 1:1-3 ovako glasi:" U pocetku je bila Rec (Isus Hrist-stvoreni Sin u duhovnom obliku zivota, prvo stvarstvo Jehove Boga), i Rec je bila bog (bozanskog porekla).
2 On (prvobitni, precovecji Isus) je u pocetku bio kod Boga (Jehova, Otac).
3 Sve je postalo preko njega (Isusa) i bez njega nije postalo nista (Isus u duhovnom obliku-andjeo je bio glavni Jehovin Majstor).

z:poz:
 
z:hi:

Jovan 1:1-3 ovako glasi:" U pocetku je bila Rec (Isus Hrist-stvoreni Sin u duhovnom obliku zivota, prvo stvarstvo Jehove Boga), i Rec je bila bog (bozanskog porekla).
2 On (prvobitni, precovecji Isus) je u pocetku bio kod Boga (Jehova, Otac).
3 Sve je postalo preko njega (Isusa) i bez njega nije postalo nista (Isus u duhovnom obliku-andjeo je bio glavni Jehovin Majstor).

z:poz:

Au, sunce ti, koji falsifikat! z:shock:

1. У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Бог беше Реч.
2. Она беше у почетку у Бога.
3. Све је кроз Њу постало, и без Ње ништа није постало што је постало.
 
Au, sunce ti, koji falsifikat! z:shock:

1. У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Бог беше Реч.
2. Она беше у почетку у Бога.
3. Све је кроз Њу постало, и без Ње ништа није постало што је постало.


Zasto je to falsifikat? Ima li nesto sto ne razumes? Imas li dokaze da je to falsifikat?

z:poz:
 
Hm, to je doshlo mnogo godina kasnije...
Mogu i ja sad da napishem neko jevandjelje... možda neki ljudi koji dodju posle nas... za jedno iljadu godina... budu imali način da pročitaju sve ovo shto smo pisali... pa nas sve proglase za svetce... Sveti Shakal, zvuči fino, a?

Shta po tebi znači ta rečenica?


Ne razumem. Hoćeš da kažeš da pisac 1. i 14. stiha nisu ista osoba? Ako je tako onda nema potrebe da tumačimo 1.stih.
 
z:hi:

Jovan 1:1-3 ovako glasi:" U pocetku je bila Rec (Isus Hrist-stvoreni Sin u duhovnom obliku zivota, prvo stvarstvo Jehove Boga), i Rec je bila bog (bozanskog porekla).
2 On (prvobitni, precovecji Isus) je u pocetku bio kod Boga (Jehova, Otac).
3 Sve je postalo preko njega (Isusa) i bez njega nije postalo nista (Isus u duhovnom obliku-andjeo je bio glavni Jehovin Majstor).

z:poz:


Misliš Jovan 1, 1-3 glasi tako sa sve ovim što si napisao u zagradama?
 
Hm, mogla je tema malo bolje da se postavi... shturo je...
Dalje, i besmrtna je mogla mnogo bolje...
U početku beshe reč a ta reč je Isus... cccccc... pa neshto nisam siguran da je spisatelja tog dela Biblije bash imao Isusa u planu kada je to napisao...

Kud ćeš bolje? z:p

Fokusirao sam se prilično precizno-Jovan 1:1, "u početku beše reč." Mogao sam još više da se fokusiram. Šturo možda deluje, al ovakav naslov otvara vrata mnogo široj duskiji, jedino zavisi koliko su diskutanti raspoloženi, ne bih da budem usamljeni rendžer na ovoj temi. z:)

Inače-ja sam prilično siguran da spisatelj ima baš Isusa kada spominje "reč"u 1:1. ;)
 

Back
Top