Makedonci su prevareni Bugari

Ne znam da li su Makedonci u Egejskoj Makedoniji uspeli da sačuvaju svoj nacionalni identitet Ono što znam (a znam jer sticajem okolnosti imam neke daleke rođake iz Kostura, jednog makedonskog sela u Grčkoj), sredinom 80-ih godina makedonsko jezik je u Grčkoj bio zabranjen. Svima koji bi pričali makedonskim pretio je zatvor.

Letos sam razgovarao sa jednim Bugarinom. On Makedoniju smatra bugarskom teritorijom i žao mu je što je Srbija Makedoniju otela Bugarima 1913, a misli da bi da su u sastavu Bugarske Makedonci bili sačuvani od šiptarske najezde.

Doduše, u Bugarskoj sam imao priliku da vidim kako se kao suvenir prodaje majica sa kartom Velike Bugarske, države koja se prostire na 3 mora (Jadransko, Egejsko i Crno) i u čijem sastavu se nalazi i Beograd.

o boze... budale :roll:
ta deki ne bi bio deki... da nije deki

i ovo u vashoj retard stranci neki kao argument?

e zemljo indijo shto radjash slonove... :(
 
....Мени је нај болније што не признајете нашу Македонску православну цркву....

dimche
znash li kolko e toj denari ;)

pa kako da priznaju :D

a josh i politichki uticaj...
mislim da nema shanse da vam ikad priznaju MKC

s druge strane
nemam pojma shto vam je to priznanje i potrebno?

svako ima pravo da veruje u shta oce
a kom smeta...njegov problem 8)
 
CSI:
Pa sad...valjda ako se neki narod nekako oseca masovno,valja mu to i priznati.Ja ne bih imala nista protiv i da se Makedonci nazovu Marsovcima,ako im tako odgovara.Isto vazi i za Srbe.Uostalom,na fakultetu smo svi bili Srbi pa smo se uvek preganjali i stvarali lobije:"Gde su oni Bosanci?""Mi smo Hercegovci ovakvi i onakvi""Ma pusti one,oni su iz istocne Srbije,cudni su.""Mi Ercovi smo naj,naj"i sl.

Nesto drugo je pitanje MPC,to treba resiti kanonski,ali za to su kompetentna lica crkvene hijerarhije,a ne dokoni forumasi.

dokonih ima iha...ha...

U pravu si...

svaki narod ima svoj sever i jug i istok i zapad.
Pogotovo Srbi koji žive na velikoj (ili su bar živeli) teritoriji koja se prostire od Dalmacije, preko Bosne, onda Vojvodine do granica sa Bugarskom i Makedonijom.
Mislim normalno je da ima uticaja susedna država, preciznije religija, kultura i jezik susedne države.

Verujem da i Bugari smatraju "barem malo" različitim one sa Zapada Bugarske (Sofija) i one koji se graniče sa Turskom.

Grčki sever i jug je uvek predstavljao nešto "različito". Netrpeljivost Soluna i Atine još uvek postoji.

Da ne pričam o Italiji, Španiji i nekim još većim državama.

rdeki:
Ne znam da li su Makedonci u Egejskoj Makedoniji uspeli da sačuvaju svoj nacionalni identitet Ono što znam (a znam jer sticajem okolnosti imam neke daleke rođake iz Kostura, jednog makedonskog sela u Grčkoj), sredinom 80-ih godina makedonsko jezik je u Grčkoj bio zabranjen. Svima koji bi pričali makedonskim pretio je zatvor.

Doduše, u Bugarskoj sam imao priliku da vidim kako se kao suvenir prodaje majica sa kartom Velike Bugarske, države koja se prostire na 3 mora (Jadransko, Egejsko i Crno) i u čijem sastavu se nalazi i Beograd.

I ja sam takođe pričao sa jednim makedoncem koji mi priča sličnu priču. On ima puno rodbine sa severa grčke koji su imali sličan položaj kao i srbi u gradovima sa većinskim hrvatskim stanovništvom.
"Ćuti i slušaj, ne govori ništa o svojoj etničkoj ili verskoj ili .... pripadnosti, itd itd"

Srećom po njih, kod istih nije izbio rat kao kod "nas"...
 
Ne razumem ni grcko-makedonske svadje oko Aleksandra Velikog...kao da je on bio neka pozitivna faca.Koji djavo je trazio po Persiji,umesto da im(antickim ili kakvim vec Makedoncima )napravi normalnu jaku drzavu.A tek pokolji koje su vrsili ant.makedonski carevi...pogledajte Stari zavet.
Sto se Kirila i Metodija tice,njihova primarna i jedina uloga bila je sirenje hriscanstva,pa mislim da im kao svetiteljima jako tesko pada svo ovo dzapanje oko njihove nacionalne pripadnosti.
Svuda ima ekstrema...jedan zadrti Makedonac mi rece da je car Lazar bio Makedonac...gluposti...
Za one sto tvrde da je Ohridska arhiepiskopija starija od Pecke Patrijarsije:to u kanonskom poretku ne predstavlja nista,jer su prvo obe ukinute,a zatim je samostalnost dobila samo Crkva u Srbiji.Sto ne znaci da je ne treba danas dati i Crkvi u Makedoniji,ali po regularnoj proceduri.
 
I ja sam takođe pričao sa jednim makedoncem koji mi priča sličnu priču. On ima puno rodbine sa severa grčke koji su imali sličan položaj kao i srbi u gradovima sa većinskim hrvatskim stanovništvom.
"Ćuti i slušaj, ne govori ništa o svojoj etničkoj ili verskoj ili .... pripadnosti, itd itd"

Srećom po njih, kod istih nije izbio rat kao kod "nas"...
Imali su rat 1948. Kao posledica tog rata mnogo je Makedonaca proterano iz Grčke.
1984 godine Grci su odbili da daju vizu dvogodišnjem detetu čiji je deda bio makedonski partizan, a čiji je otac sa 8 godina morao da beži iz rodnog Kostura. Mami tog deteta su bez problema dali vizu, ali dete je u tom momentu predstavljalo veliku opasnost za grčku državu.

Zaista ne znam, a voleo bih da znam, da li na severu Grčke još ima Makedonaca koji znaju i pričaju makedonski?
 
rdeki:
Batice, poslušaj savet i pod hitno potraži pomoć psihijatra. Tvoje frustracije će te na kraju skupo koštati.
Narod koji ti toliko mrziš, a eto njemu pripadaš (što te očigledno mnogo boli) ima jednu poslovicu:
- Kojoj ovci svoje runo smeta, onde nema ni ovce ni runa.

ako si mu rekao!
Kada slušam vrane dođe mi pomisao da je Srbija - obećana zemlja
forum - pivo - politika...
(i opet narod ne valja!)
 
CSI:
Sto se Kirila i Metodija tice,njihova primarna i jedina uloga bila je sirenje hriscanstva,pa mislim da im kao svetiteljima jako tesko pada svo ovo dzapanje oko njihove nacionalne pripadnosti.

priča se svašta.
Ali je lepo što su pokušali da pre više od 10 vekova barem kulturno ujedine slovenske narode.
Stvorili su slovensko pismo i ono je prodrlo u sve slovenske države.
 
slepcha lepi, naravno boluje od selektivnog viditisa
i atrofije logichkih sposobnosti

o moralu i da ne govorimo 8) (mada kazu da prvobitna akumulacija kapitala se svuda svela na pljachku 8) )

smeshno je porediti da je neko bez kvalifikacija na budzetu samo da bi propovedao (za to ipak treba stranka da placa) i nekog ko je radio 40 godina i sad je na budzetu.

a ko od koga uzima pare i na shta ih troshi
e to je tek druga pricha :D
 
crow:
smeshno je porediti da je neko bez kvalifikacija na budzetu samo da bi propovedao i nekog ko je radio 40 godina i sad je na budzetu.

:) ma izvuknaja sam premiju na lotto :) ma ne našao rimsko blago pa potplatio diše :)
a ono za stranku ti je posebno zanimljiva laž :)
laugh.jpg



crow:
(mada kazu da prvobitna akumulacija kapitala se svuda svela na pljachku

tu si u pravu.
dok se ne donesu adekvatni zakoni
svako ugrabi deo kolača...
zato je diskutabilno ceniti bilo kog političara ovde...
 
ali ovde je reči o Makedoniji a ne o srpskoj politici :)

slavija forum

belvolkMK:
i think that its 50-50 or maybe even less that belive we are ancient greeks, the educated people know our history and dont abuse it, the less educated are brainwashed into this by authors who want to sell their books, unfortunatly they have created a version of slavophobia in macedonia among some people.
 
Letos sam razgovarao sa jednim Bugarinom. On Makedoniju smatra bugarskom teritorijom i žao mu je što je Srbija Makedoniju otela Bugarima 1913, a misli da bi da su u sastavu Bugarske Makedonci bili sačuvani od šiptarske najezde.

Brate mili ... o cemu vi pricate! Umesto da komentarisete cice, cugu i slicne stvari, vi bistrite stvari od 1913... U mojoj familiji tradicionalno mrze Bugare (zato sto su sa juga i proveli su se kao bosi po trnju kada su Bugari okupirali te krajeve) ali ne moram ja da ih mrzim. Sta me briga za njih. Zene su im debele i brkate, nikada mi nisu bili zanimljivi itd ...

Doduše, u Bugarskoj sam imao priliku da vidim kako se kao suvenir prodaje majica sa kartom Velike Bugarske, države koja se prostire na 3 mora (Jadransko, Egejsko i Crno) i u čijem sastavu se nalazi i Beograd.

Ejjjj, svi 'oce taj smrdljivi Beograd, 'bo ih Beograd! Eto im ga na, vratice ga za 5 godina!
 
Wilko:
Brate mili ... o cemu vi pricate! Umesto da komentarisete cice

ma ludnica...
eh.. a zamisli stvorove koji te godinama smaraju Bugarima.
ma ajde da te smaraju bugarskom okupacijom nego te smaraju pričama da su srbi okupatori istočne srbije ... :)


TihiBob:
Dok sam bio u Valjevu, razgovarao sam sa jednim Valjevcem koji me je sasvim ozbiljno ubeđivao kako je Valjevo bolji grad od BG i kako treba da bude glavni grad. Da nisi bio to ti?

ma to svi rade.
svi bi svoje za prestonicu.
nije to od juče.

ne delim takva misljenja, ali VA je ugodnije mesto za zivot od BG kao sto su i UE, ZR, SU, SO itd.

U Nišu ima vrlo malo kriminala...
 

Back
Top