Zasto četnički pokret nije bio jači?

Пре свега нисам сигуран да ми је јасно питање,четник је широк појам, Војвода Пећанац је располагао са преко 10 000 бораца.Дакле раздвојимо ЈКВуО од четника.Мислим да је и сам Михаиловић негодовао када су његове борце називали четницима.Ипак вероватно питаш зашто ЈКВуО није била јача.Ја бих раздвојио пре свега разлоге на главне и споредне.Главни разлог је по мени идеолошки,односно тај да је омладина већ дубоко захваћена таласима "Светске Револуције" у већини прилазила комунистима,док су старији ишли углавном у Михаиловићеве одреде или у оружане одреде владе националног спаса.Споредних разлога има много,а један од њих јесте питање морала,Тито је био прекаљени револуционар који се служио филозофијом:"Циљ оправдава свако средство".Док су Михаиловићевци ипак имали одређене моралне препреке.

Покушаћу и појединачно на свако питање да одговорим:

1.Истина је да су Срби и Пољаци имали најаче покрете отпора у Европи,али сматрам да ни Титова ни Михаиловићева герила нису биле довољно јаке да озбиљније угрозе Немце.
2.То је питање,врх Равногорског покрета који је био политички део ЈКВуО је имао неколико републиканаца у својим редовима.
3. И то је питање,због сарадње те две формације 1941. као и због одређених личности у Равногорском покрету.
4.Ђен.Михаиловић јесте био образован,али кажем онај који је моралнији увек је слабији у грађанском рату.У питању су биле игре великих сила у којима се Дража није снашао.
5.Идеолошки јесу били против Немаца,а понекад и на терену.

Чек, чек Марисаве, само мало.

2. Четници су били за краља и отаџбину, реци ми само ко је осим Васића и Топаловића још био републиканац?
3. Како оспораваш антикомунизам четника када је познато да су се комунисти највише сукобљавали управо са четницима?
4. Слажем се за велике силе, али није тачно да су комунисти били јачи. Четници су изгубили само 5 већих битака од њих: Ужице и Пожега, Јелова Гора, Тузла, Калиновик, Зеленгора.
5. Понекад на терену?
 
Partizani su izasli kao pobjednici tek onda kad su Englezi izdali Drazu i prihvatili Tita.
Cetnici su dali veliki doprinos borbi protiv fasizma. U Bosni su branili i sacuvali srpsko stanovnistvo od ustaskog noza. Naravno bilo je i nevinih zrtava u nekim mjestima pocinjenih od strane cetnika, al Boze moj, takvih slucajeva je bilo i kod partizana.
Najveca tragedija je bila kad je doslo do nlihovog IDEOLOSKOG razilazenja, tad je sve krenulo po zlu. Na kraju rata jedni su dobili zvanje DOBRI a drugi LOSI momci..

ISTORIJU PISU POBJEDNICI...
 
Meni su licno cetnici bili uvek odvratni zbog onih brada koje nose i onog stila odevanja onako ... Bas bas, a kakvi su bili ovako ne znam puno , niti sam se zanimao ....

Више од 50% четника уопште није имало браде. Носили су их углавном официри, припадници пратећих батаљона или летећих бригада.
 
Imao sam priliku da vidim orginalne slike cetnika, vecina ih nije nosila brade. Kazu da su pretezno nosili veci oficiri. Po drugim tvrdnjama, stari Srpski obicaj je da se brada nije brijala 40 dana kad neko umre/pogine, u znak zalosti.

Treci razlog moze biti da je tad bila nestasica zileta :)
 
Meni je to za zaljenje najluplja stvar. U sustini , vojnici ne zale nego se bore... Moja baba mi pricala da kad je smestena u dom kao siroce posle 2. svetskog rata su bila deca od oko Uzica i Cacka i okoline koja su imala oziljke od nozeva i nocu su skakali i vristali od trauma, secam se da je neka devojcica nocu vikala "Drazo dodji da ti iscupam bradu"... Kaze cetnici su im ubijali roditelje i bracu i sestre i pljackali i da su bili divlji... Ovakva svedocenja sam cuo jos sa nekoliko strana i to od ljudi koji su imali direktan kontakt sa njima , a pritom nemaju veze ni sa kakvom politikom pa da pricaju zainat kao....

Tako da sam skontao da su oni mozda bili u nekom jezgru profesionalni vojnici , ali da su u vecini bili banditi obicni i bolesnici...
 
Meni je to za zaljenje najluplja stvar. U sustini , vojnici ne zale nego se bore... Moja baba mi pricala da kad je smestena u dom kao siroce posle 2. svetskog rata su bila deca od oko Uzica i Cacka i okoline koja su imala oziljke od nozeva i nocu su skakali i vristali od trauma, secam se da je neka devojcica nocu vikala "Drazo dodji da ti iscupam bradu"... Kaze cetnici su im ubijali roditelje i bracu i sestre i pljackali i da su bili divlji... Ovakva svedocenja sam cuo jos sa nekoliko strana i to od ljudi koji su imali direktan kontakt sa njima , a pritom nemaju veze ni sa kakvom politikom pa da pricaju zainat kao....

Tako da sam skontao da su oni mozda bili u nekom jezgru profesionalni vojnici , ali da su u vecini bili banditi obicni i bolesnici...

У сваком житу има кукоља. У свему томе је Дража најмањи кривац....
 
Четници су желели да мање -више сачекају крај рата без неких већих сукоба са Немцима из страха од немачке одмазде над народом ( што није неосновано). Планирали су да тек пред крај рата кад савезници потуку Немце узму већег удела у борби. Нажалост та стратегија није могла да пије воду у крајевима под НДХ где су Срби под претњом биолошког истребљења масовно одлазили у партизане који су пружали највећи отпор окупатору. То је један од разлога што је партизански покрет био масовнији јер је већину бораца регрутовао од Срба са западне стране реке Дрине.
Други разлог је што су Руси били комунисти а и данас је невероватан број Срба који би и у бунар скочио ако то прво Руси ураде.
 
Четници су желели да мање -више сачекају крај рата без неких већих сукоба са Немцима из страха од немачке одмазде над народом ( што није неосновано). Планирали су да тек пред крај рата кад савезници потуку Немце узму већег удела у борби. Нажалост та стратегија није могла да пије воду у крајевима под НДХ где су Срби под претњом биолошког истребљења масовно одлазили у партизане који су пружали највећи отпор окупатору. То је један од разлога што је партизански покрет био масовнији јер је већину бораца регрутовао од Срба са западне стране реке Дрине.
Други разлог је што су Руси били комунисти а и данас је невероватан број Срба који би и у бунар скочио ако то прво Руси ураде.

Da u partizanima je bilo vise obicnog sveta , regrutovanog, koji se borio za svoj narod i to , ali opet sa osvrtom na to da im je "bolji bio rat nego pakt i bolji grob nego rob"... Mada ko sto ljuta mamba rece u jednom postu to nisu uradili ni Francuzi , ni Poljaci, a radili su nasi i opet katastrofalne zrtve, no dobro... Glupi potezi kroz istoriju i zaludjenost je nesto karakteristicno za nas ... I zato ce nas biti sve manje zbog toga...

Kao gore sto sam rekao meni su oni odvratni kao pojava sa bradama i onako nikakvi, a mogli su uljudno da izgledaju kolko-tolko... I sad su mi jos gluplji oni koji glume te ljude sa onim brdama i zaludjuju se nesto mrtvi pijani , stvarno smesno... :)
 
Владо, немој погрешно да ме схватиш, не мислим да те вређам али мислим да си мало потпао под утицај комунистичке пропаганде.

Ево рецимо како је изгледала јединица која је код комуниста била једна од најопљуванијих-2. равногорски корпус.

http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=16704

Погледај слике па ми искрено реци да ли ти ови људи изгледају онако како су их комунисти описивали, као брадати и запуштени прљавци или као професионална војска.
 
Da da , to svakako... Stoji da je bilo i urednih, ja sam vise pricao o ovima neurednima i neprimernima tako da sam zaboravio korektno da spomenem i ove druge. Zato sto mi je odvratan taj stereotip kome su ovi neprimerni doprineli i vise sam se koncetrisao na njih. Zato sto se danas takvi bas pojavljuju kao glumci-replikanti i patriote sto izgleda veoma ruzno... Mada je takav izgled trebao da se suzbija i kaznjava ako govorimo o ozbiljnoj formaciji...

Zbog toga mi uopste ne izgleda uverljivo ceo pokret i nekako mi deluju raspusteno... Regrutovali su tu oni i castan i posten svet kao i partizani uostalom ko ce da odbije kad ce da ga streljaju verovatno... Rat je to , opsti haos i ludilo sa svime i svacime ,osim definisanih pravila i deklaracija sa bezbroj grupa i ideja i ludaka. Jedna ludnica gde se samo gine i gine i ubija ... Ja ne razumem one koji se loze na to jos mesaju i religiju i svakakve stvari i izigravaju neke cetnike i komuniste pff... Ja mislim da je to neki psihicki poremecaj zbog opste situacije...
 
Da da , to svakako... Stoji da je bilo i urednih, ja sam vise pricao o ovima neurednima i neprimernima tako da sam zaboravio korektno da spomenem i ove druge. Zato sto mi je odvratan taj stereotip kome su ovi neprimerni doprineli i vise sam se koncetrisao na njih. Zato sto se danas takvi bas pojavljuju kao glumci-replikanti i patriote sto izgleda veoma ruzno... Mada je takav izgled trebao da se suzbija i kaznjava ako govorimo o ozbiljnoj formaciji...

Zbog toga mi uopste ne izgleda uverljivo ceo pokret i nekako mi deluju raspusteno... Regrutovali su tu oni i castan i posten svet kao i partizani uostalom ko ce da odbije kad ce da ga streljaju verovatno... Rat je to , opsti haos i ludilo sa svime i svacime ,osim definisanih pravila i deklaracija sa bezbroj grupa i ideja i ludaka. Jedna ludnica gde se samo gine i gine i ubija ... Ja ne razumem one koji se loze na to jos mesaju i religiju i svakakve stvari i izigravaju neke cetnike i komuniste pff... Ja mislim da je to neki psihicki poremecaj zbog opste situacije...

Партизански филмови учинили су своје. Признајем да сам и ја као клинац замишљао четнике као прљаве животиње које само гледају како да се напију и некога силују или прекољу. Е сад што и данас многи Срби који декларативно величају четнички покрет подржавају ту изопачену кореографију то је већ питање за разматрање.
 
Imao sam priliku da vidim orginalne slike cetnika, vecina ih nije nosila brade. Kazu da su pretezno nosili veci oficiri. Po drugim tvrdnjama, stari Srpski obicaj je da se brada nije brijala 40 dana kad neko umre/pogine, u znak zalosti.

Treci razlog moze biti da je tad bila nestasica zileta :)

Bas tako. Dakle brada kod cetnika je znak zalosti zbog okupirane otadzbine, a nosili bi je do trenutka oslobodjenja od okupatora...o tome pise cak i Djilas:


Among the Orthodox Christian Chetniks, beards were grown long as a symbol of humility and self - sacrifice, in the sense of renouncing concern for one ’ s looks, a kind of religious symbol of selflessness. As the Partisan leader and writer Milovan Djilas explained,“t was the Chetnik custom to wear a beard as long as the country was in captivity. ”



Marcia Kurapovna, Shadows on the Mountain, p.70
Djilas, Wartime , p. 28.
 
Poslednja izmena:

Back
Top