VERA...ŠTA JE TO...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Onaj stih iz Jevrejima11:6 Glasi " A bez vere nije moguce ugoditi Bogu,jer ko hoce da dodje k Bogu treba da veruje da Bog postoji i da nagradjuje one koji ga traze."
Znaci da je potrebna takva vera, takav kvalitet vere, da neko veruju da Bog postoji, i da nagradjuje one koji ga traze... Znaci da se veruje mnogo vise od onoga da samo Bog postoji.... vec je potrebno verovati da on STVARNO nagradjuje one koji ga traze...

Zašto Bog nije barem malo skroman...Zašto mu ne bi bilo dovoljno da neko samo veruje u Njega bez da veruje da on STVARNO nagradjuje...

I da primetim draga moja,ovde si malo gramatički u smislu ''gl.vremena'' malo pogrešila.
Iz onog kako si napisala, da ON stvarno nagradjuje...proizilazi da ON to čini neprekidno u kontinuitetu. A poznato ti je da nije tako.Trebalo je da napišeš...da je potrebno verovati da će on stvarno NAGRADITI... u nekom budućem vremenu,
nakon onog ... strašnog suda...a koji Mikelandjeo vidi ovako...

123277_135796979_brojanica.jpg


I da te pitam draga moja.Da li ti veruješ u Boga samo zato što veruješ, da će te nekada nagraditi...Da li bi u Njega verovala da nije obećana nagrada...

:bye:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Zašto se mora znati da postoji nagrada...
Mogu li ljudi da budu dobri i da dobro čine samo zbog toga što očekuju nagradu... Kada ne bi bilo te nagrade,ja bih bio vernik.Verovao bih u Boga kada me ne bi ''privlačio'' nikakvom nagradom. I naravno,kada sa druge strane ne bi bilo nikakvih pretnji u smislu bilo kakve kazne.

Kazem ja...potpuna infantilnost...po Bibliji, mi smo kao deca, koga roditelj uz vaspitnu meru "nagrade i kazne" pokusava da napravi - "coveka po meri".
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Kazem ja...potpuna infantilnost...po Bibliji, mi smo kao deca, koga roditelj uz vaspitnu meru "nagrade i kazne" pokusava da napravi - "coveka po meri".

Nije problem u tome što ljude na zemlji Bog smatra svojom decom,kako to uči biblija.
Problem je u tome što je Bog zaboravio da sva deca odrastaju da bi po pravilu
prevazišla roditelje...u svemu.

:bye:
 
Sizif
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Vera je kad student kaže studentkinji "Skini se, neću ti ništa". I ona mu veruje. I tako i bi.
Vera je kad gazda Jezda kaže štedišama "Verujte mi da će se vaše pare u mojoj banci udesetostručiti, samo dajte pare..." I oni mu poverovaše.
Vera je kad Jehovini svedoci omanu u predviđanju kraja sveta deset puta za redom. I još uvek postoje. To je primer BAŠ čvrste vere.

Ne mogu ''demantovati'' nijednu definiciju.A o onoj poslednjoj će imati šta da napiše meni draga ''besmrtna''.

:bye:
 
Original postavio Šakal Pogledaj poruku
Kažesh, kažete da je Bog stvorio čoveka od praha zemaljskog?
Evolucionisti pretpostavljaju da je čovek posledica pojave života u pra, pra, pra supi... Dakle u pitanju je voda...
Sad sledi pitanje...
Ljudsko telo je uglavnom sastavljeno od: A) Vode; B) Zemaljskog praha; koliki je procenat vode... koliki procenat zemlje... ?

Razmišljajući o ovom tvom pitanju nisam stigao da primetim u kom kontekstu je postavljeno ali to sada i nije toliko bitno.Meni ovde nešto drugo nije jasno.:rtfm:
Poznato je da je ljudsko telo u velikoj meri sačinjeno od vode.Neću zalaziti u medicinske procente.Interesuje me ovo.

Kako je uopšte moguće,da je ljudsko telo sačinjenog od velikog procenta ... vode...

E sada ... zašto ovo pitam...U postanju 1.Moj.2:7 jasno piše..''A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa''

Nigde nema da piše...od praha zemaljskog i vode...

Ovo malo prevazilazi moje skromne mogučnosti tumačenja biblije pa sam primoran da pitam,verujući da će se naći neko ko će mi to objasniti.

:bye:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Kako je uopšte moguće,da je ljudsko telo sačinjenog od velikog procenta ... vode...

E sada ... zašto ovo pitam...U postanju 1.Moj.2:7 jasno piše..''A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa''

Nigde nema da piše...od praha zemaljskog i vode...

U pocetku smo bili samo od zemaljskog praha...a onda je naisao "potop"...i eto...natopilo se... :hahaha:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...

U pocetku smo bili samo od zemaljskog praha...a onda je naisao "potop"...i eto...natopilo se.

No coment.
:bye:

pričalica
Re: VERA...ŠTA JE TO...

ispade po ovome da je vera samo čista računica, a ne potreba.

:dontunderstand:

Kako to vera može da se podvede pot potrebu. Može li vera da bude egzistencijalna potreba čovekova...ne može...jer verom ne može sebi i porodici da obeszbedi elementarnu egzistenciju u ovozemaljskom životu.Može li vera da se podvede pod neku materijalnu potrebu u onom najelementarnijem...ne može...jer hrana i voda se
ne može zameniti verom.

Postoji li bilo kakva i koja potreba pod koju bi se mogla podvesti potreba vere...

Mislim da je vera nešta drugo i da ne može biti ... potreba....Zašto...zato što i bez zadovoljenja vere kao potrebe,čovek može da egzistira ne osečajući da mu nešto nedostaje.A potreba je nešto kao zadovoljenje nečega što nedostaje.Ili možda grešim.

:bye:
 
jerihonac, ako su tebi potrebne samo materijalne stvari u životu, onda je tvoj pojam ''potrebe'' veoma ograničen.
shodno tome, nemoguće ti je objasniti potrebu za ljubavlju, jer ni njome ne možeš nikoga nahraniti, ili potrebu da se posvađaš (jer će ti biti lakše) ali ni od toga nema 'leba...potrebu da pružiš nekome cvet, jer ga ne može pojesti ....
otkud tebi uopšte potreba, na primer, da ovde komuniciraš - sve sa virtuelnim likovima.....? o stvarima u koje uopšte ne veruješ....
 
pričalica
Re: VERA...ŠTA JE TO...

jerihonac, ako su tebi potrebne samo materijalne stvari u životu, onda je tvoj pojam ''potrebe'' veoma ograničen.
shodno tome, nemoguće ti je objasniti potrebu za ljubavlju, jer ni njome ne možeš nikoga nahraniti, ili potrebu da se posvađaš (jer će ti biti lakše) ali ni od toga nema 'leba...potrebu da pružiš nekome cvet, jer ga ne može pojesti ....
otkud tebi uopšte potreba, na primer, da ovde komuniciraš - sve sa virtuelnim likovima.....? o stvarima u koje uopšte ne veruješ....

Nisam iznenadjen tvojim razmišljanjem.Kako si me potpuno pogrešno shvatila,hajde da ti neke stvari pojasnim.Ja u svom prethodnom postu nisam napisao da je meni potrebno...samo materijalno u životu.O pojmu materijalne potrebe sam pisao u kontekstu definicije potrebe za hranom i vodom i i nremogučnošću da se u tom smislu definiše potreba za verom.Pokušaj to da shvatiš.U tom kontekstu sam govorio i o ostalim vrstama potrebe ali je očito da si ti to bukvalizovala na najprizemniji mogući način.

U svemu što si u napred citiranom napisala jedino si izostavila da napišeš...zašto smatraš da je vera potreba... A to me je prvesntveno interesovalo.Umesto toga si mi naznačila da nije moguće objasniti potrebu za ljubavlju.Ne mogu na ovoj temi da ti malo pojasnim da je to veoma moguće.Činjenica da ti to ne možeš,uopšte ne znači da je to nemoguće.Potreba za ljubavlju (ili kasnijom navikom da se sa nekim bude) u malo ekstremnoj definiciji može da bude samo podsvesni strah čovekov da ne ostane sam i ne živi sam.Malo da te ''zgranem'' jednim objašnjenjem.A po drugoj isto malo ekstremnoj definiciji potreba za ljubavlju može da bude samo jedna od mnogih čovekovih zavisnosti.

Verovatno si isuviše mlada da bi mogla da shvatiš mnogo toga o mnogim metafizičkim kategorijama.Možda češ se iznenaditi da je meni nešto kao moto...biti slobodan od svega pa i samog sebe, ako to možeš shvatiti.

A što se tiče onog...otkud tebi potreba da ovde komuniciraš sa sve virtuelnim likovima...mogu da ti kažem da ja to ne doživljavam kao...potrebu. To činim iz nekog zadovoljstva.A inače ,meni se mnogo dopada ono što je rekao Sajd Ben Hamed..

"Ako je taj sicusni komadic zivota sve sto imas,onda od njega ucini sve sto je moguce"

Radovaće me ako si nešto...barem nešto... shvatila.

:bye:
 
pričalica
Re: VERA...ŠTA JE TO...

kako nije potreba? to je potreba za smislom života. kad verujem, onda znam zašto uopšte postojim.
a kad ne verujem, kad padnem u malodušje - onda se osećam kao poslednji nepotrebni kreten.
dakle, imam potrebu da verujem.
da li je jasno sad....
p.s. a to što sam mlada...k'o rosa u podne....

Ovo je već mnogo prihvatljivije.I sada možemo diskutovati o tvom shvatanju vere.Po tebi je vera potreba i to ona potreba za smislom života.I zbog te potrebe ti znaš da postojiš.
Znači,smisao života je potreba da se veruje... Meni (nisi iznenadjena) smisao života nije potreba da verujem.

A da budem iskren nije mi u potpunosti jasno ono...imam potrebu da verujem...da li je jasno sad.Nije mi jasno da ti smisao života može biti potreba da veruješ u...carstvo nebesko ili ti zemaljsko.Ako ti je to potreba,ako te to uverava da postojiš onda ti je suvišno ono...pružiti nekom cvet...nekog voleti i tome slično.

A ovo...a kad ne verujem, kad padnem u malodušje - onda se osećam kao poslednji nepotrebni kreten. po meni je blago zastrašujuće.Znači,kada ne veruješ onda se osečaš kao poslednji nepotrebni kreten.Mogu li da shvatim da tada,kada ne veruješ,ne osečaš ni miris cveta,miris zemlje,da si suvišna sama sebi.

Meni to nekako nije prihvatljivo.A to tim više jer proizilazi da ni voleti ne možeš nekog smrtnika ako prethodno ne zadovoljiš potrebu da veruješ u ono...večno i besmrtno.

Nemoj mi zameriti ali meni je vera u smislu...Ko Bogu služi za platu, služiće đavolu za bolju... Medjutim,to nikako ne znači da iskreno uvažavam sve one koji veruju.Tako se naprimer u verskom smislu ne slažem sa verskim shvatanjem meni drage ''besmrtne'' ali iz srca uvažavam njenu doslednost u veri.

:bye:
 
može da ti bude zastrašujuća koliko hoćeš, ali je tako. samo vera me čupa iz najgorih životnih situacija i daje mi smirenje. bez nje bih crkla kao neko kuče.
i ne slažem se da je suviše poklanjati ne-znam-ni-ja-šta, ako verujem da postojim. pa, postojim da bih davala.....poklanjala, kako već hoćeš.
baš si komplikovan.
postojim - verujem - postojim - živim na korist sebi i drugima (valjda)...dokle....ah.
p.s. poslednju rečenicu ništa ne razumem....drage ''besmrtne''.....?
 
Razmišljajući o ovom tvom pitanju nisam stigao da primetim u kom kontekstu je postavljeno ali to sada i nije toliko bitno.Meni ovde nešto drugo nije jasno.:rtfm:
Poznato je da je ljudsko telo u velikoj meri sačinjeno od vode.Neću zalaziti u medicinske procente.Interesuje me ovo.

Kako je uopšte moguće,da je ljudsko telo sačinjenog od velikog procenta ... vode...

E sada ... zašto ovo pitam...U postanju 1.Moj.2:7 jasno piše..''A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa''

Nigde nema da piše...od praha zemaljskog i vode...

Ovo malo prevazilazi moje skromne mogučnosti tumačenja biblije pa sam primoran da pitam,verujući da će se naći neko ko će mi to objasniti.

:bye:


Hm, pa zato sam je i pitao... To je jedna od ''rupa'' u Bibliji. Na to pitanje... tajac, nema odgovora... :mrgreen:
 
skrenuli ste s teme

vera je kontra od sumnjanja u dogmu

onome ko sumnja treba dokaz onone ko veruje ne treba nista

vera je dovoljna sama sebi sumnja trazi dokaze

ako je ovo tema sastav ljudskog tela prebacite na hemiju ili biologiju
ako dovoljno smuckate uslove prah je voda i voda je prah i tome slicno..

odvec bukvalno ste zakuvali

Vera je ok "stanje", ukoliko ima iole zdrave moralne norme ideale i tome slicno. teoretski je prilicno lakse objasniti besmisao svega nego razlog za postojanje besmisla.

Religije skrecu dosta na ceremonije jer su homosapiensi isuvishe nedovoljno razvijene svesti da shvate arhi istine i dogme. Ok je preispitivati dogme ali nije ok nemati veru.

Vera je samopouzdanje samo ne u sebe
 
Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...



Zašto Bog nije barem malo skroman...Zašto mu ne bi bilo dovoljno da neko samo veruje u Njega bez da veruje da on STVARNO nagradjuje...

I da primetim draga moja,ovde si malo gramatički u smislu ''gl.vremena'' malo pogrešila.
Iz onog kako si napisala, da ON stvarno nagradjuje...proizilazi da ON to čini neprekidno u kontinuitetu. A poznato ti je da nije tako.Trebalo je da napišeš...da je potrebno verovati da će on stvarno NAGRADITI... u nekom budućem vremenu,
nakon onog ... strašnog suda...a koji Mikelandjeo vidi ovako...

123277_135796979_brojanica.jpg


I da te pitam draga moja.Da li ti veruješ u Boga samo zato što veruješ, da će te nekada nagraditi...Da li bi u Njega verovala da nije obećana nagrada...

:bye:

Vidi napisala sam tako jer tako i mislim... da ON nagradjuje vec danas.... ne mora da znaci da je to stalno u kontinuitetu.. ali je to sada...; a to da ce nagraditi nakon strasnog suda u buducnosti to stoji i to se zna da Bog obecava ljufdima kao nagradu vecni zivot . To stoji kao obecanje Boga nama i u novom zavetu je to zapisano na mnogo mesta na primer u
Rimljanima 6:23 "Jer plata za greh je smrt, a dar od Boga je vecni zivot preko Hrista Isusa, naseg Gospoda."
Znaci Bog vec sada nagradjuje tj blagosilja svoje sledbenike, vec dana im daje blagoslove, a u buducnosti kao nagradu vecni zivot :)

Ovo tvoje pitanje je suvisno ili besmisleno kada pitas dal ja verujem u Boga jer ce me nagraditi???
Ovako, prvo Bog Jehova je LJUBAV tako da ja verujem u takvog boga u drugacijeg Boga ne bih mogla verovati... a Zbog svoje osobine ljubavi on ce nagraditi... i to je normlano... On je iz ljubavi stvorio ljude da zive vecno, i samo ce im vratiti ono sto im je obecao na samom pocetku...
A za mene vecni zivot je nesto sasvim NORMALNo a ne kao neka nagrada... Nagrada mi je vec to sto me je stvorio , sto mi je DAO ZIVOT...Znaci normalno mi je da verujem u Boga jer je takav, jer je ljubav :)

pozz
umusila-1.gif
 
Poslednja izmena:
pričalica
Re: VERA...ŠTA JE TO...

može da ti bude zastrašujuća koliko hoćeš, ali je tako. samo vera me čupa iz najgorih životnih situacija i daje mi smirenje. bez nje bih crkla kao neko kuče.
i ne slažem se da je suviše poklanjati ne-znam-ni-ja-šta, ako verujem da postojim. pa, postojim da bih davala.....poklanjala, kako već hoćeš.
baš si komplikovan.
postojim - verujem - postojim - živim na korist sebi i drugima (valjda)...dokle....ah.
p.s. poslednju rečenicu ništa ne razumem....drage ''besmrtne''.....?

Ne znam iz kakvih najgorih životnih situacija te čupa vera ali mi nije jasno ovo.Ako neprekidno veruješ...kako je onda moguće da ti se uopšte dogode bilo kakve najgore životne situacije... Zašto onaj u koga veruješ tako nešto uopšte dopušta...Ovo je malo nezgodno pitanje ali...nekako se nameće samo od sebe.

A onda ono...postojim da bih davala...poklanjala...Kako sad to.U prethodnom postu si napisala da postojiš da bi verovala,da je vera potreba za smislom života.A sada...postojiš da bi davala...poklanjala... Napisa da sam malo komplikovan.Možda i jesam a možda i nisam.Možda ti se čini da sam komplikovan jer je diskusija malo iznad jednostavnog usaglašavanja mišljenja.
Ova rečenica mi je zanimljiva...
postojim - verujem - postojim - živim na korist sebi i drugima (valjda)...dokle....ah

A sada zamisli kako bi ista rečenica zvučala bez onog...verujem.

postojim-živim na korist sebi i drugima (valjda)...dokle...ah...

Uz jedan srdačan :bye:
 
skrenuli ste s teme

vera je kontra od sumnjanja u dogmu

onome ko sumnja treba dokaz onone ko veruje ne treba nista

vera je dovoljna sama sebi sumnja trazi dokaze

ako je ovo tema sastav ljudskog tela prebacite na hemiju ili biologiju
ako dovoljno smuckate uslove prah je voda i voda je prah i tome slicno..

odvec bukvalno ste zakuvali

Vera je ok "stanje", ukoliko ima iole zdrave moralne norme ideale i tome slicno. teoretski je prilicno lakse objasniti besmisao svega nego razlog za postojanje besmisla.

Religije skrecu dosta na ceremonije jer su homosapiensi isuvishe nedovoljno razvijene svesti da shvate arhi istine i dogme. Ok je preispitivati dogme ali nije ok nemati veru.

Vera je samopouzdanje samo ne u sebe

Hm, kolega... Ovde se misli na ''odredjenu'' veru... a esencija te vere je Bog... ako Bog postoji onda je i vera opravdana, ako pak Boga nema... šta onda? Samospoznaja uzaludnosti verovanja u nešto što je postojalo u mašti...
 
Hm, kolega... Ovde se misli na ''odredjenu'' veru... a esencija te vere je Bog... ako Bog postoji onda je i vera opravdana, ako pak Boga nema... šta onda? Samospoznaja uzaludnosti verovanja u nešto što je postojalo u mašti...

Vera u dobro je opravdana cak i da je esencijalno zlo u svetu, cak i da ne postoji sama esencija, cak da je svet nastao iz zla. Pre cu biti mrtav nego zao. viceversa znam kako je kad si zao a ne znam kako je kad si mrtav niko mi nije ubedljivo to opisao.

ovo ne treba mesati s cinjenicom da sam cika dobrica jer nisam. Ne bi dopustio nekom orku ili trolu da me maltretira sve dok sam sposoban da se branim..

to moze da se replicira sa time da cu pre da verujem da je sustina zivota dobra i da zivim srecan nego da verujem da sustina zivota ne postoji ili da je losa i da prozivim u mrznji, tuzan ili nesto u tom rangu.
 
Poslednja izmena:
Vera u dobro je opravdana cak i da je esencijalno zlo u svetu, cak i da ne postoji sama esencija, cak da je svet nastao iz zla. Pre cu biti mrtav nego zao.
to moze da se replicira sa time da cu pre da verujem da je sustina zivota dobra i da zivim srecan nego da verujem da sustina zivota ne postoji ili da je losa i da prozivim u mrznji, tuzan ili nesto u tom rangu.


Slažem se, ali... ovde je u pitanju vera... koja označava verovanje u Boga...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top