VERA...ŠTA JE TO...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
naravno da verujem u Stvaranje..

Da je Bog stvorio coveka od praha zemaljskog... tako pise u BIbliji :)

Hm, onda da te pitam...:lol: Razmishljaj tokom shetnje pa vecheras odgovori...:lol:

Kažesh, kažete da je Bog stvorio čoveka od praha zemaljskog?
Dobro.
Evolucionisti pretpostavljaju da je čovek posledica pojave života u pra, pra, pra supi... Dakle u pitanju je voda...
Sad sledi pitanje...
Ljudsko telo je uglavnom sastavljeno od: A) Vode; B) Zemaljskog praha; koliki je procenat vode... koliki procenat zemlje... ?:mrgreen:
 
Vera > nada > optimizam...u bolje sutra.

Iz tih sinonima za bolje sutra...nastale su religije...koje su ubacile dzokera zvani "greh", da se optimizam ne bi bezrazlozno sirio... nada smanjila samo za odabrane ...a vera ostala samo za "slepe".

Kako vera ne bi postala "slepa vera", covek mora da otvori oci i pogleda istini u oci. Vera u Boga... je ljubav i sloboda a ne strah i ogranicenja. Zato ja takvu veru nisam spremna da prihvatim.

O veri mozemo da trosimo reci i reci...ali je istinita ona otrcana fraza, koje ustvari mnoge i odbija..."to moras da dozivis i osetis"...jer je tako individualna i svako ko pokusa da opise...opada intezitet interesovanja slusaoca, jer ne mozes opisati miris, slobodu i slicno...prepricavanje odbija...moras licno da se uveris.
 
zvezdana zvezda
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Pa znas kako..to ti je kao neka knjiga puna simbolike,raznih metafora,pa ko razume razume
Tako neki traze naucne dokaze za pricu o barci i potopu

Mogu li to da shvatim,da je vera sposobnost da se biblijska simbolika shvati na ovaj ili onaj način...
:bye:

Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...

eh nije sve istina sto pricaju komsije

Nije sve ali po nešto i jeste.
:bye:

Šakal
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Pa dobro, ali, ili si kreacionista ili evolucionista... sad, kako je postao čovek? Stvorio ga Bog od zemlje... kao što pishe u Bibliji... ili je čovek nastao kao posledica... iz Primaordijalne chorbe...

A negde piše da je ćoveka napravio neki bog ali od gline...

:bye:
 
Šakal
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Hm, onda da te pitam... Razmishljaj tokom shetnje pa vecheras odgovori...
Kažesh, kažete da je Bog stvorio čoveka od praha zemaljskog?
Dobro.
Evolucionisti pretpostavljaju da je čovek posledica pojave života u pra, pra, pra supi... Dakle u pitanju je voda...
Sad sledi pitanje...
Ljudsko telo je uglavnom sastavljeno od: A) Vode; B) Zemaljskog praha; koliki je procenat vode... koliki procenat zemlje... ?

A šta ako je to strogo čuvana tajna božijeg inžinjeringa.Baš me interesuje šta će odgovoriti draga mi ''besmrtna''
:bye:

Frank Lampard
Re: VERA...ŠTA JE TO...

dobro zvuci, al da l' je moguce i da li treba razmisljati na taj nacin

Ono...''Razumi da bi verovao, veruj da bi razumeo'' zvuči zanimljivo ali ja na takav način u tom pravcu nekako ne mogu razmišljati.
:bye:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Vera > nada > optimizam...u bolje sutra.
Iz tih sinonima za bolje sutra...nastale su religije...koje su ubacile dzokera zvani "greh", da se optimizam ne bi bezrazlozno sirio... nada smanjila samo za odabrane ...a vera ostala samo za "slepe".
Kako vera ne bi postala "slepa vera", covek mora da otvori oci i pogleda istini u oci. Vera u Boga... je ljubav i sloboda a ne strah i ogranicenja. Zato ja takvu veru nisam spremna da prihvatim.
O veri mozemo da trosimo reci i reci...ali je istinita ona otrcana fraza, koje ustvari mnoge i odbija..."to moras da dozivis i osetis"...jer je tako individualna i svako ko pokusa da opise...opada intezitet interesovanja slusaoca, jer ne mozes opisati miris, slobodu i slicno...prepricavanje odbija...moras licno da se uveris.

Posebno me je zainteresovalo ono..."to moras da dozivis i osetis"...Nisam siguran u kom kontekstu si ovo naznačila ali...ako veru podvodiš pod napred citirano,to zvuči zanimljivo ali ... da li može biti tako.

Zašto bi čovek morao da ''oseti'' da veruje.Dovoljno je da prihvati da... veruje.

Vera se po nekoj definiciji biblijskoj sastoji od znanja,verovanja i samopouzdanja.

Šta misliš,koje i kakvo znanje biblija podrazumeva za osnov vere...

:bye:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Posebno me je zainteresovalo ono..."to moras da dozivis i osetis"...Nisam siguran u kom kontekstu si ovo naznačila ali...ako veru podvodiš pod napred citirano,to zvuči zanimljivo ali ... da li može biti tako.

Zašto bi čovek morao da ''oseti'' da veruje.Dovoljno je da prihvati da... veruje.

Vera se po nekoj definiciji biblijskoj sastoji od znanja,verovanja i samopouzdanja.

Šta misliš,koje i kakvo znanje biblija podrazumeva za osnov vere...

:bye:

Ja sam agnostik...postala od zakletog ateiste...moji roditelji ateisti. Kako se postaje vernik iz takve kombinacije? Procitas Bibliju? Tesko. Nagovori te komsija? Moze biti ako je zgodan.

Imas znanja o tome, proucio si sve dostupne knjige. Odlicno. Ali to su tudje price, dozivlhjaji i misljenja. Ne mozes prisvojiti veru...ne govorim o religiji , da se razumemo...znaci ne mozes prisvojiti neko tudje verovanje, koje nije tvoj dozivljaj...ali dobro zvuci, logicno za prihvatiti

Hocu da kazem...mora da postoji triger. U svom najtezem zivotnom trenutku...ja sam je osetila i ja znam. Znam i sigurna sam da verujem...u sta? Ciku sa bradom? Ne. Mi kao hologram? Ma moguce. Ima i drugih opcija...ali u nistavilo me nikad vise niko ne moze ubediti. Ko zeli tamo da ode, mozda mu se i ispuni zelja.

U privatnoj poruci, opisacu ti detaljnije.
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Ja sam agnostik...postala od zakletog ateiste...moji roditelji ateisti. Kako se postaje vernik iz takve kombinacije? Procitas Bibliju? Tesko. Nagovori te komsija? Moze biti ako je zgodan.
Imas znanja o tome, proucio si sve dostupne knjige. Odlicno. Ali to su tudje price, dozivlhjaji i misljenja. Ne mozes prisvojiti veru...ne govorim o religiji , da se razumemo...znaci ne mozes prisvojiti neko tudje verovanje, koje nije tvoj dozivljaj...ali dobro zvuci, logicno za prihvatiti
Hocu da kazem...mora da postoji triger. U svom najtezem zivotnom trenutku...ja sam je osetila i ja znam. Znam i sigurna sam da verujem...u sta? Ciku sa bradom? Ne. Mi kao hologram? Ma moguce. Ima i drugih opcija...ali u nistavilo me nikad vise niko ne moze ubediti. Ko zeli tamo da ode, mozda mu se i ispuni zelja.
U privatnoj poruci, opisacu ti detaljnije.

Izbor je čovekov ne samo da li želi,može i hože verovati već i u Koga i ŠTA će verovati.Vera u NEŠTA razlikuje se od onoga vera u NEKOG.Poznato je da postoje i oni koji jednostavno veruju u sudbinu i pri tom se ne upuštaju u pitanje šta je to u šta veruju.
Ima i onih koji veruju da je svest energetsko stanje u različitim pojavnim oblicima i na različitim nivoima.Ali da se zadržim na onom ... vera... u smislu verovanja u NEKOG.

Biblija naznačuje da je za veru potrebno znanje ali znanje koje je meni malo da kažem ''neobično'' Tako U Jevrejima 11:6 piše...

''A bez vere nije moguće ugoditi Bogu; jer onaj koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog i da plaća onima koji Ga traže.''

Nisam siguran da ovo u potpunosti razumem u smislu ...znanja... Nekako proizilazi da se znanje svodi samo na onaj nivo...valja da veruje da ima Bog i da plača onima koji ga traže...

U smislu znanja nije mi razumljivo ni ono iz Isaija 55:3 ...

''Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša''

Znači li to da je znanje u onom ... poslušajte...

:bye:
 
Sv.Toma Akvinski pod uticajem Aristotelovog učenja kao kosmološki dokaz postojanja Boga naznačuje pet puteva koji uproščeno kažu...

1.Argument za postojanje nepokrenutog pokretača:

- Sve što se pokreće,pokrenuto je od drugog.
- Tog pokretača opet pokreće nešto treće.
- Ali taj lanac pokretača nije beskonačan jer u protivnom do pokretanja ne bi došlo jer u beskonačnosti nema prvog.
- Stoga mora postojati nepokretni pokretač koji sve pokreće a da pri tom sam osataje nepokrenut.
- Tog nepokrenutog pokretača ljudi nazivaju Bog.

2.Argument za postojanje neuzrokovanog uzroka:

- Sve ima svoj uzrok.
- I svaki uzrok ima svoj uzrok.
- Ali ne može imati beskonačan niz uzroka.
- Stoga mora postojati neki neuzrokovan uzrok koji uzrokuje svaku promenu a da sam nije prouzrokovan nikakvim uzrokom.
- Takav neuzrokovan uzrok kjudi nazivaju Bog.

3. Argument iz razlikovanja mogučnosti i nužnosti potrebe:

- pojedine stzvari nastaju i kasnije nestaju.
- dakle,u jednom trenutku nije postojala nijedna stvar.
- nešto počinje postojati samo uzrokovanjem nečeg što već postoji.
- mora postojati biće koje je neophodno nužno koje će se smatrati Bogom.

Četvrti i peti argument iz nivoa kvaliteta i konstrukcije nisu nešto posebno zanimljivi pa da ne smaram sa njima.

Da li argumente Sv.Tome Akvinskog prihvatate zato što znate da jeste tako ili što verujete da jeste tako.

Svima :bye:
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Biblija naznačuje da je za veru potrebno znanje ali znanje koje je meni malo da kažem ''neobično'' Tako U Jevrejima 11:6 piše...

''A bez vere nije moguće ugoditi Bogu; jer onaj koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog i da plaća onima koji Ga traže.''

Nisam siguran da ovo u potpunosti razumem u smislu ...znanja... Nekako proizilazi da se znanje svodi samo na onaj nivo...valja da veruje da ima Bog i da plača onima koji ga traže...

U smislu znanja nije mi razumljivo ni ono iz Isaija 55:3 ...

''Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša''

Znači li to da je znanje u onom ... poslušajte...

:bye:

Razresene je u znacenju izraza "placa" ...jer onaj ko hoce da dodje k Bogu, valja da veruje da ima Boga da placa(nagrada) onima koji ga traze... Znaci, ko hoce da dodje kod njega, treblo bi da zna da Bog nagradjuje one koji ga traze.

Znacenje reci..."poslusajte" je oslusnite, pocujte... i ziva ce biti dusa vasa...
Ako imas veru, pridji da cujes.. ko dodje k meni...i cuje sta Bog ima da kaze... i ziva ce biti dusa vasa.

Mislim da je ovo tacno objasnjenje.:think:
 
Hm, onda da te pitam...:lol: Razmishljaj tokom shetnje pa vecheras odgovori...:lol:

Kažesh, kažete da je Bog stvorio čoveka od praha zemaljskog?
Dobro.
Evolucionisti pretpostavljaju da je čovek posledica pojave života u pra, pra, pra supi... Dakle u pitanju je voda...
Sad sledi pitanje...
Ljudsko telo je uglavnom sastavljeno od: A) Vode; B) Zemaljskog praha; koliki je procenat vode... koliki procenat zemlje... ?:mrgreen:

Hm, chekaju te ova pitanja... čekaju...:mrgreen:
 
nek cekaju :mad:
umusila-1.gif
 
Poslednja izmena:
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...



Izbor je čovekov ne samo da li želi,može i hože verovati već i u Koga i ŠTA će verovati.Vera u NEŠTA razlikuje se od onoga vera u NEKOG.Poznato je da postoje i oni koji jednostavno veruju u sudbinu i pri tom se ne upuštaju u pitanje šta je to u šta veruju.
Ima i onih koji veruju da je svest energetsko stanje u različitim pojavnim oblicima i na različitim nivoima.Ali da se zadržim na onom ... vera... u smislu verovanja u NEKOG.

Biblija naznačuje da je za veru potrebno znanje ali znanje koje je meni malo da kažem ''neobično'' Tako U Jevrejima 11:6 piše...

''A bez vere nije moguće ugoditi Bogu; jer onaj koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog i da plaća onima koji Ga traže.''

Nisam siguran da ovo u potpunosti razumem u smislu ...znanja... Nekako proizilazi da se znanje svodi samo na onaj nivo...valja da veruje da ima Bog i da plača onima koji ga traže...

U smislu znanja nije mi razumljivo ni ono iz Isaija 55:3 ...

''Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša''

Znači li to da je znanje u onom ... poslušajte...

:bye:

Onaj stih iz Jevrejima11:6 Glasi " A bez vere nije moguce ugoditi Bogu,jer ko hoce da dodje k Bogu treba da veruje da Bog postoji i da nagradjuje one koji ga traze."

Znaci da je potrebna takva vera, takav kvalitet vere, da neko veruju da Bog postoji, i da nagradjuje one koji ga traze... Znaci da se veruje mnogo vise od onoga da samo Bog postoji.... vec je potrebno verovati da on STVARNO nagradjuje one koji ga traze...

pozz
umusila-1.gif
 
Kažesh, kažete da je Bog stvorio čoveka od praha zemaljskog?
Evolucionisti pretpostavljaju da je čovek posledica pojave života u pra, pra, pra supi... Dakle u pitanju je voda...
Sad sledi pitanje...
Ljudsko telo je uglavnom sastavljeno od: A) Vode; B) Zemaljskog praha; koliki je procenat vode... koliki procenat zemlje... ?:mrgreen:

ti to, bre, malo mnogo bukvalno....ljudi nastali iz supe? svašta.:lol:
 
Ja sam agnostik...postala od zakletog ateiste...moji roditelji ateisti. Kako se postaje vernik iz takve kombinacije? Procitas Bibliju? Tesko. Nagovori te komsija? Moze biti ako je zgodan.

Imas znanja o tome, proucio si sve dostupne knjige. Odlicno. Ali to su tudje price, dozivlhjaji i misljenja. Ne mozes prisvojiti veru...ne govorim o religiji , da se razumemo...znaci ne mozes prisvojiti neko tudje verovanje, koje nije tvoj dozivljaj...ali dobro zvuci, logicno za prihvatiti

Hocu da kazem...mora da postoji triger. U svom najtezem zivotnom trenutku...ja sam je osetila i ja znam. Znam i sigurna sam da verujem...u sta? Ciku sa bradom? Ne. Mi kao hologram? Ma moguce. Ima i drugih opcija...ali u nistavilo me nikad vise niko ne moze ubediti. Ko zeli tamo da ode, mozda mu se i ispuni zelja.

U privatnoj poruci, opisacu ti detaljnije.
Odavno ja pominjem taj triger. :D A da i meni proslediš detalje na pp?
 
Vera je kad student kaže studentkinji "Skini se, neću ti ništa". I ona mu veruje. I tako i bi.

Vera je kad gazda Jezda kaže štedišama "Verujte mi da će se vaše pare u mojoj banci udesetostručiti, samo dajte pare..." I oni mu poverovaše.

Vera je kad Jehovini svedoci omanu u predviđanju kraja sveta deset puta za redom. I još uvek postoje. To je primer BAŠ čvrste vere.
 
super nezgodna
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Razresene je u znacenju izraza "placa" ...jer onaj ko hoce da dodje k Bogu, valja da veruje da ima Boga da placa(nagrada) onima koji ga traze... Znaci, ko hoce da dodje kod njega, treblo bi da zna da Bog nagradjuje one koji ga traze.

Razumljivo mi je da razrešenje može biti u značenju izraza ''plaća''.Napominjem,može da mi bude razumljivo ali...ne i prihvatljivo. Zašto...zato što bih ja mnogo više voleo da se Bog može tražiti bez onog znanja da će se za to traženje biti... nagradjen.

Zašto se mora znati da postoji nagrada...
Mogu li ljudi da budu dobri i da dobro čine samo zbog toga što očekuju nagradu... Kada ne bi bilo te nagrade,ja bih bio vernik.Verovao bih u Boga kada me ne bi ''privlačio'' nikakvom nagradom. I naravno,kada sa druge strane ne bi bilo nikakvih pretnji u smislu bilo kakve kazne.

Tek tada bih svojom slobodnom voljom mogao da...verujem u Njega.

No to je apsurdno samo po sebi,jer se doktrina hriščanske vere upravo zasniva na toj obećanoj nagradi.

:bye:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top