Šta je Biblija

U tome i jeste stvar toliko pisaca sa razlicitih kontinenata pisana u razmaku toliko godina a jedinstvena celina bez kontradikcija. To je vec samo po sebi cudo.
Da proglasimo mi ako necemo da verujemo da je bog pisao onda crkvu da proglasimo za bogove i mirna backa.
pa imaju ono što mi nazivamo paganizmom isto pisani tragovi ali su biblija i kuran potisnuli. ko zna u kom je to rasponu. a kad dođe novo staro se spaljuje da mu se zatre svaki trag. što bi inače palili aleksandrijsku biblioteku i jedni i drugi.
recimo kod Srba koliko god se trudili da zatru staru veru ne uspeva im i dalje živi u nama.
 
pa imaju ono što mi nazivamo paganizmom isto pisani tragovi ali su biblija i kuran potisnuli. ko zna u kom je to rasponu. a kad dođe novo staro se spaljuje da mu se zatre svaki trag. što bi inače palili aleksandrijsku biblioteku i jedni i drugi.
recimo kod Srba koliko god se trudili da zatru staru veru ne uspeva im i dalje živi u nama.
U tebi zivi tako kazes.jer moguce da su ti preci bili vlasi ili neko drugo plemence i na to covek ima pravo .Ali ne u nama.
 
Biblija • ženski rod
Sveto pismo, knjige koje sačinjavaju Stari (na jevrejskom) i Novi zavet (na grčkom).
Kakav bre grcki,sta je tebi ?
Jevreji,SZ-ni Bozji narod odlucio da Bozje reci izvorno zapise paganskim jezikom ???
Posteno je da kazes da danas imamo jedino zapise na grckom i tu prica po tom pitanju staje.
U grčkom jeziku znači: knjiga; pod Biblijom se podrazumeva zbirka tekstova poučnog, moralističkog i poetskog sadržaja, napisanih u rasponu od preko hiljadu godina (imaju značaj svetinje i otuda - Sveto pismo); u njima su legende i mitovi o postanku sveta i ljudi, prožete starojevrejskom, helenističkom i starohrišćanskom tradicijom
https://staznaci.com/biblija
Pozivati se na grcki jezik da bi dao objasnjenje bilo cega vezano za versku praksu Bozjeg naroda jeste klasicna parodija.
Objasbnjenje se trebva traziti ISKLJUCIVO u jevrejskim spisima/danasnjih prevodima SZ-ta !!!
 
Biblija • ženski rod
Sveto pismo, knjige koje sačinjavaju Stari (na jevrejskom) i Novi zavet (na grčkom).
U grčkom jeziku znači: knjiga; pod Biblijom se podrazumeva zbirka tekstova poučnog, moralističkog i poetskog sadržaja, napisanih u rasponu od preko hiljadu godina (imaju značaj svetinje i otuda - Sveto pismo); u njima su legende i mitovi o postanku sveta i ljudi, prožete starojevrejskom, helenističkom i starohrišćanskom tradicijom
https://staznaci.com/biblija
Ovo poučno, moralističko i poetsko.. hm.. takvih knjiga imaš koliko hoćeš..
I ja bih mogla takvu knjigu da napišem, pa to ne bi bilo Sveto pismo.

Biblija je zbirka tekstova duhovnog karaktera i to je izdvaja od svih drugih
knjiga. Zato se i kaže da je ona od Boga i da je to Sveto pismo, jer su je
pisali duhovni ljudi koji su bili bliski Bogu.
 
Kakav bre grcki,sta je tebi ?
Jevreji,SZ-ni Bozji narod odlucio da Bozje reci izvorno zapise paganskim jezikom ???
Posteno je da kazes da danas imamo jedino zapise na grckom i tu prica po tom pitanju staje.

Pozivati se na grcki jezik da bi dao objasnjenje bilo cega vezano za versku praksu Bozjeg naroda jeste klasicna parodija.
Objasbnjenje se trebva traziti ISKLJUCIVO u jevrejskim spisima/danasnjih prevodima SZ-ta !!!
Ti si sam ranije pisao da Novi zavjet nije na hebrejskom pisan.
 
Alooo,sta je tebi,jel me mozes citirati da sam ja to tvrdio ???
Ili daj citata ili priznaj da si slagao nema ti druge..
Inace ono sto danas imamo jesu PREVODI na grckom i to je drasticno razlicita stvar.
...izazov ti totalno neprikladan,Jahve je jedno od Bozjih imena u SZ-tu dok u NZ-tu ne vidimo ni jednog od tih imena...
A zasto ?
Pa zato sto NZ nije pisan na jevrejski jezik stoga tu pricu slobodno okaci "macki o rep".
https://forum.krstarica.com/threads/jehovini-svedoci.9018/page-180#post-47767522
 
Da,NZ kojeg danas imamo NIJE PISAN NA JEVREJSKI JEZIK vec je to prevod sa jevrejskog !!!
Jel ti zaista bilo potrebno da ti ovo pojasnjavam ??????????
To nisi napisao u toj poruci. Napisao si samo da NZ nije pisan na jevrejskom. Ne mogu ja grah bacati šta si ti mislio ili tumačiti tvoje poruke već ćitam kako si napisao.
 
To nisi napisao u toj poruci. Napisao si samo da NZ nije pisan na jevrejskom. Ne mogu ja grah bacati šta si ti mislio ili tumačiti tvoje poruke već ćitam kako si napisao.
...aha,a nisi se setio da povezes sve ono sto sam govorio na tu temu ???
...Ili ti bilo lakse da me prestavis kaso nekog lakrdijasa koji na dnevnoj osnovi menja svoje verske stavove ?
 
...aha,a nisi se setio da povezes sve ono sto sam govorio na tu temu ???
...Ili ti bilo lakse da me prestavis kaso nekog lakrdijasa koji na dnevnoj osnovi menja svoje verske stavove ?
Aha trebam tumačiti tvoje poruke tako da izgledaju smisleno? Težak zadatak zaista.

Hajde da prihvatimo ovu tvoju logiku: sta mislis,dali je bilo moguce da cak i jedan jevrejin koji je ujedno najbolji poznavaoc grckog doslovno prevede svaku jevrejsku doktrinu na grckom ??????? :kafa:
Naravno da je moguće. Jesi čuo ikad za prevod 70rice Septuagintu? Nije hebrejski toliko kompleksan da se ne mogu prevoditi stvari sa njega.
 
Ovo poučno, moralističko i poetsko.. hm.. takvih knjiga imaš koliko hoćeš..
I ja bih mogla takvu knjigu da napišem, pa to ne bi bilo Sveto pismo.

Biblija je zbirka tekstova duhovnog karaktera i to je izdvaja od svih drugih
knjiga. Zato se i kaže da je ona od Boga i da je to Sveto pismo, jer su je
pisali duhovni ljudi koji su bili bliski Bogu.
da ali Biblija je sve to objedinila i legende i mitove i pouke.

zato pravoslavni više daju akcenat na predanju, tamo ima mnogo više duhovnih pouka i poruka nego u bibliji
 
da ali Biblija je sve to objedinila i legende i mitove i pouke.

zato pravoslavni više daju akcenat na predanju, tamo ima mnogo više duhovnih pouka i poruka nego u bibliji
Predanje je ključ za čitanje svetih tekstova. Barem ja to tako vidim.
Može ih čitati svako, ali bez ključa ih neće razumeti na pravi način.
Zato ovi novi, koji se predanja ne drže imaju i pogrešan ključ.
 
ma na tunguzijskom, vidiš da je polupan.nema bre pojma čisto tera kontru. samo jadnik da bude u centru pažnje.
Sta je ovo,deviza tvog zivota ??? :kafa:
Aha trebam tumačiti tvoje poruke tako da izgledaju smisleno? Težak zadatak zaista.
U redu,postujem tvoje pravo ocenjivanja...kakvo god ono bilo. :D
Naravno da je moguće. Jesi čuo ikad za prevod 70rice Septuagintu? Nije hebrejski toliko kompleksan da se ne mogu prevoditi stvari sa njega.
Niko nije rekao da se ne mogu prevoditi stvari sa njega vec da je NEMOGUCE da se doslovno prevedu sve jevrejske doktrine ...dakle moze se prevesti sustina ali definitivno ne i doslovno svaki aspekat doktrine...

...ali kao sto si vec rekao,tebi nije lako 'tumaciti"moje poruke stoga ovo pisem vise zbog ostalih koji nas prate.
 
Predanje je ključ za čitanje svetih tekstova. Barem ja to tako vidim.
A vidis jer ti tako rekli Maki,tvoja baka,mozda deka,ljudi u opkruzenju i t.d.
...umesto da si sama otvoruis SvetoPismo i procitas sta to tamo zaista pise.

Može ih čitati svako, ali bez ključa ih neće razumeti na pravi način.
Kljuc je poverenje u Boga a ne u ljude,
Zato ovi novi, koji se predanja ne drže imaju i pogrešan ključ.
...reko ti neki pop i ti mu poljubila ruku kao znak saglasnosti i zahvalnosti sto ti je otvorio oci...
...uuups,ovo bi vise odgovaralo Makiju ali proci ce i kod tebe.
 
Niko nije rekao da se ne mogu prevoditi stvari sa njega vec da je NEMOGUCE da se doslovno prevedu sve jevrejske doktrine ...dakle moze se prevesti sustina ali definitivno ne i doslovno svaki aspekat doktrine...

...ali kao sto si vec rekao,tebi nije lako 'tumaciti"moje poruke stoga ovo pisem vise zbog ostalih koji nas prate.
Joj pa nije SZ na modernom hebrejskom pisan već na starohebrejskom. Razlika je prilično velika znaš.
 
A vidis jer ti tako rekli Maki,tvoja baka,mozda deka,ljudi u opkruzenju i t.d.
...umesto da si sama otvoruis SvetoPismo i procitas sta to tamo zaista pise.


Kljuc je poverenje u Boga a ne u ljude,

...reko ti pop i ti mu poljubila ruku kao znak saglasnosti i zahvalnosti sto ti je otvorio oci...
...uuups,ovo bi vise odgovaralo Makiju ali proci ce i kod tebe.
Opet pokušaji duhovitosti.. :roll:
Ti i Bog tako sedite za stolom i ćaskate pa si mu ti dao poverenje?
Pa ti pojma nemaš ni šta je to Bog, nego si poverenje dao ili svojoj
pameti ili nekom drugom čoveku.

Kada pročitam šta piše u Pismu, redovno nailazim da ne piše to što
ti tvrdiš da piše. A što bi da se nametneš i budeš mudriji od ''baka
i deka'' to je tek smehotres..
 

Back
Top