Ujedinjenje Katoličke i Pravoslavne crkve

Zabeležen je bar jedan slučaj da je Karađorđe naredio čerečenje konjima jedne žene, po optužbom da je veštica. To je činjenica.

A, ujedinjenje hrišćanstva nema veze sa unijaćenjem. Unijati priznaju papu kao jedinog vrhovnog poglavara, dok bi u ujedinjenju crkve zadržale svoju punu autokefalnost, i ne bi primale naređenja od pape, a autokefalnost bi imale i sadašnje katoličke nacije, čime bi apsolutno bio izbrisan uticaj Vatikana na politike tih naroda, što i nije loše.

I najvažnije, imaćemo mi hrišćani, i jedni i drugi, s kim i protiv koga da se koljemo narednih decenija, tako da nam najmanje treba da nastavimo da se koljemo međusobno.

to sto ti pricas su bajke za malu decu.a zasto su opljackali carigrad?zasto je vizantijsko blago u vatikanu?govorim o nekoliko hiljada tona zlata.oces da omalovazis karadjordja?ko si ti da umanjujes karadjordja covece! jeste,on je ubio rodjenog brata zato sto je iskoristio jednu devojku pa sta?ipak je hiljadama i milionima puta ucinio vise od tebe za srbiju
 
Па иницијативе има...и јасна је...ако се латини покају...одбаце папину непогрешивост и примат...и остала јеретичка учења..нагомилана током свих ових година...лепо се врате у Православље..и ето вам ИКУМЕНИЗМА!

Pa šta onaj moj post različito govori od ovog tvog. Napisao sam, ukratko:
- stvaranje zapadnih autokefalnih crkava (papa gubi vlast naredbodavnu)
- vraćanje izvornom jedinstvenom obredu koji je vladao pre raskola (pravoslavni obred)

Za uzvrat sa strane pravoslavnih crkava:
- priznavanje Rima kao centra hrišćanstva (realno jedini preostali)
- pape kao prvog među jednakima, što je danas u pravoslavlju vaseljenski patrijarh, a taj papa može biti i Srbin ili bilo ko drugi, a najverovatnije bi bio Rus.
 
Pa šta onaj moj post različito govori od ovog tvog. Napisao sam, ukratko:
- stvaranje zapadnih autokefalnih crkava (papa gubi vlast naredbodavnu)
- vraćanje izvornom jedinstvenom obredu koji je vladao pre raskola (pravoslavni obred)

Za uzvrat sa strane pravoslavnih crkava:
- priznavanje Rima kao centra hrišćanstva (realno jedini preostali)
- pape kao prvog među jednakima, što je danas u pravoslavlju vaseljenski patrijarh, a taj papa može biti i Srbin ili bilo ko drugi, a najverovatnije bi bio Rus.

imamo mi pametnija posla od toga da se zamlacujemo sa katolicima.uostalom sta fali nasoj crkvi? kao ona nije dobra?to su lukave latinske smicalice zajebi to
 
to sto ti pricas su bajke za malu decu.a zasto su opljackali carigrad?zasto je vizantijsko blago u vatikanu?govorim o nekoliko hiljada tona zlata.oces da omalovazis karadjordja?ko si ti da umanjujes karadjordja covece! jeste,on je ubio rodjenog brata zato sto je iskoristio jednu devojku pa sta?ipak je hiljadama i milionima puta ucinio vise od tebe za srbiju

Karađorđe je bio junak, ali glup i naivan. Miloš je taj koji je Srbiji doneo slobodu. Miloš i Miloševi potomci. A, Karađorđevi potomci su nam doneli jad, bedu, smrt, i odrekli se onoga što je Miloš, i svi Srbi kasnije krvavo stekli, odrekli su se slobodne Srbije, za nekakvu komediju od države. Kockali su se sa sudbinom sopstvenog naroda, i na toj kocki izgubili milione srpskih života.
 
http://www.javno.com/hr-svijet/ujedinjenje-katolicke-i-pravoslavne-crkve_98109

Prvi put nakon rascjepa dviju crkava 1054. godine, potpisan je dokument s 46 članaka koji postavlja temelje ujedinjenja Katoličke i Pravoslavne crkve. Potpisala su ga izaslanstva predstavnika obiju crkava, prenosi talijanski list Repubblica.

Na tom dugotrajnom savjetovanju vatikansko je izaslanstvo predvodio kardinal Walter Kasper, predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, a metropolit Joannis Zizioulas vodio je izaslanstvo patrijarhata Konstantinopola. Predstavnici Ruske pravoslavne crkve napustili su savjetovanje u Ravenni, jer su na njemu sudjelovali predstavnici Pravoslavne crkve Estonije, koji su u vrijeme SSSR-a bili pod moskovskim patrijarhatom, a odcijepili su se uz blagoslov patrijarha Konstantinopola Bartolomea I.

Moskovski patrijarh Aleksej II. ne priznaje primas patrijarha Konstantinopola. U dokumentu potpisanom u Ravenni utvrđuje se kako je Papa "prvi među patrijarsima", a Rim je "prvo sjedište". Te su dvije točke među glavnima koje su dovele do rascjepa između katolika i pravoslavaca 1054., a sada bi mogle biti temelj ponovnog ujedinjenja.

Dakle, priznanje uloge primasa rimskog biskupa je utvrđeno, a prema dodatnim pojašnjenjima lokalni biskupi su autonomni. Na lokalnoj razini vlast je u rukama biskupa, na regionalnoj razini skupina crkvi priznaje unutar sebe jednog prvaka (protos, na grčkome jeziku), a onda na univerzalnoj razini, kako se navodi, "oni koji su prvi u različitim regijama, zajedno sa svim biskupima, surađuju u onome što se odnosi na ukupnost Crkve".

U tom kontekstu se naglašava kako "prvi moraju priznati tko je prvi među njima". Repubblica ocjenjuje kako ovaj dokument donosi smjernice za put prema ujedinjenju kršćanskih crkvi.

Kad se ujedine, monopol... :mrgreen:

Mada, nije loše, biće manje .anja na ovim prostorima...
 
Karađorđe je bio junak, ali glup i naivan. Miloš je taj koji je Srbiji doneo slobodu. Miloš i Miloševi potomci. A, Karađorđevi potomci su nam doneli jad, bedu, smrt, i odrekli se onoga što je Miloš, i svi Srbi kasnije krvavo stekli, odrekli su se slobodne Srbije, za nekakvu komediju od države. Kockali su se sa sudbinom sopstvenog naroda, i na toj kocki izgubili milione srpskih života.

katolicka crkva je stotinama godina podrzavala hrvate,na stetu srba.danasnje stanovnistvo dubrovnika su pokatoliceni srbi,koji su se tako izjasnjavali,medjutim zbog pritiska hrvata u vatikanu,oni su polako integrisani u hrvatsku.katolicke casne sestre su u dalmaciji drzale logore za malu srpsku decu cije su roditelje poklali franjevci-njihovi svestenici.jedine logore za decu u istoriji civilizacije.ta deca su pokatolicena i sada cine veliki deo hrvatske populacije.U JASENOVCU je pobijeno 700 000 srba,u bosni i hrvatskoj je silovano i ubijeno oko 100 000 srpskih devojaka.oces da ti nabrajam zlocine katolika.veliki su to zlocini,samo je BOG dovoljno veliki da ih oprosti.a ti prestani DA SE ZAMLACUJES sa ekumenizmom,nego blago meni radi svoj posao i nemoj da lupetas o necemu o cemu pojma nemas,veze za vezom.ae vozi i pamet u glavu
 
katolicka crkva je stotinama godina podrzavala hrvate,na stetu srba.danasnje stanovnistvo dubrovnika su pokatoliceni srbi,koji su se tako izjasnjavali,medjutim zbog pritiska hrvata u vatikanu,oni su polako integrisani u hrvatsku.katolicke casne sestre su u dalmaciji drzale logore za malu srpsku decu cije su roditelje poklali franjevci-njihovi svestenici.jedine logore za decu u istoriji civilizacije.ta deca su pokatolicena i sada cine veliki deo hrvatske populacije.U JASENOVCU je pobijeno 700 000 srba,u bosni i hrvatskoj je silovano i ubijeno oko 100 000 srpskih devojaka.oces da ti nabrajam zlocine katolika.veliki su to zlocini,samo je BOG dovoljno veliki da ih oprosti.a ti prestani DA SE ZAMLACUJES sa ekumenizmom,nego blago meni radi svoj posao i nemoj da lupetas o necemu o cemu pojma nemas,veze za vezom.ae vozi i pamet u glavu

Imam ja pojma, pogotovo što mi je dobar deo familije stradao pod ustaškom kamom. Ali ne možeš sve katolike gledati kroz ustaše. Kakve veze ima jedan Brazilac npr. sa tim?

P.S. Jasenovac 750.000 zvanično
 
Ja sam cuo za taj sabor takodje latini su to, ne treba im verovati. Pravoslavlje je prava religija i ne trebaju nam nikakva druzenja i integracije sa otpadnicima .Pa nasa crkva opstaje 1000 godina bez njih i shta nam fali, ceo srpski indentitet je baziran na pravoslavlju a ne na ekumenizmu ,sta ce nam to sada?
 
Колико сам ја разумео црквено становиште, а притом мислим на православно, сам раскол је грех према богу и неприродан. Стога је постојање две одвојенецркве неприродно и они сада желе да се пази не да се УЈЕДИНЕ него да се ВРАТЕ на оно пре 1054.
Сада, прошло је много година и много се издешавало и изменило.

Како су се све цркве сложиле, Папа губи свој значај, не може да утиче на постављење локалног свештенства, не може да одређује ко и где ће бити свештеник, не може да одређује ништа малтебе сем церемонијалних ствари.
Мења се веома Католицизам, Папа не може да управља бискупима, не може више да врши онај утицај који је имао.
Тако да остају СПЦ; РПЦ и остале, промениће се и Папа нај вероватније.
Када се буде бирао следеће највероватније биће праволсавни папа, Рус нај вероватније.

то је отприлике, у глобалу.
 
Колико сам ја разумео црквено становиште, а притом мислим на православно, сам раскол је грех према богу и неприродан. Стога је постојање две одвојенецркве неприродно и они сада желе да се пази не да се УЈЕДИНЕ него да се ВРАТЕ на оно пре 1054.
Сада, прошло је много година и много се издешавало и изменило.

Како су се све цркве сложиле, Папа губи свој значај, не може да утиче на постављење локалног свештенства, не може да одређује ко и где ће бити свештеник, не може да одређује ништа малтебе сем церемонијалних ствари.
Мења се веома Католицизам, Папа не може да управља бискупима, не може више да врши онај утицај који је имао.
Тако да остају СПЦ; РПЦ и остале, промениће се и Папа нај вероватније.
Када се буде бирао следеће највероватније биће праволсавни папа, Рус нај вероватније.

то је отприлике, у глобалу.

samo je problem sto neke nase vladike menjaju svoju liturgiju,sto nije dobro.neka se katolici vrate na stanje pre 1054 a ne mi,pravoslavni nema potrebe da bilo sta menjaju
 
imamo mi pametnija posla od toga da se zamlacujemo sa katolicima.uostalom sta fali nasoj crkvi? kao ona nije dobra?to su lukave latinske smicalice zajebi to

...ajde probaj pogledati malo dalje od svoga nosa....prije svega si Kršćanin/Hrišćanin..a tek onda si katolik ili pravoslavac..kad to budes shavtio...mozda jednog dana i bude od tebe dobar..kršćanin/hrišćanin....
 

Back
Top