Свадбе - за и против

svadbu uglavnom prave i finansiraju roditelji a mladenci statiraju. onaj ko plaća on i određuje pravila. ništa tu nije čudno

Била сам пре пар година на једној таквој свадби, младожења је био неки хипердалеки рођак мог мужа тј никада се у животу нису видели пре тога.
Наравно, младожењини родитељи су нас позвали (немам појма како су до нашег броја телефона дошли) и ми смо прихватили (боже, како малоумна одлука...)
Углавном, било је ненормално много гостију а ми смо се осећали као кретени у сред гомиле тотално непознатог света, а што је најважније - приметили смо да су младенци као под присилом одигравали своје улоге да би мамице и татице били срећни.
Не памтим када сам била толико бесна на саму себе, били смо статисти у режираном филму.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Била сам пре пар година на једној таквој свадби, младожења је био неки хипердалеки рођак мог мужа тј никада се у животу нису видели пре тога.
Наравно, младожењини родитељи су нас позвали (немам појма како су до нашег броја телефона дошли) и ми смо прихватили (боже, како малоумна одлука...)
Углавном, било је ненормално много гостију а ми смо се осећали као кретени у сред гомиле тотално непознатог света, а што је најважније - приметили смо да су младенци као под присилом одигравали своје улоге да би мамице и татице били срећни.
Не памтим када сам била толико бесна на саму себе, били смо статисти у режираном филму.

Na poslednjoj svadbi na kojoj sam bio prošlog maja slična situacija. Brat od ujaka moga oca udavao ćerku. Nju sam 2x video u životu. Onda su pravili neke planove ko za kojim stolom, pa su nas sa još 8 kao naših rodjaka sa te strane postavili za isti sto. Poznavao sam samo jednog, i to površno..:lol: Moja žena nije poznavala nikog :lol: A mladenci su došli takodje da odstatiraju. Venčali su se 15 dana ranije.
 
i to je super ko god doso da krka dace neki kesh i poklon,sto je sigurno vise od 20ak e po osobi koliko placaju zakup mesta u restoranu


Кажем ја да је примитивна рачуница у питању. После свадбе седе са дигитроном у руци и псују оне који су им дали мање него што су се надали.
 
i to je super ko god doso da krka dace neki kesh i poklon,sto je sigurno vise od 20ak e po osobi koliko placaju zakup mesta u restoranu

I onda ko moji poznanici otvorili kovete, a u jednoj 30 novčanca od 10 dinara...a u mnogim kovertama manje nego za dva plaćena mesta, pošto su uglavno dolazili parovi i naravno davali jednu kovertu. I kad su sve sakupili, opet su u manjku. ...to sada...A 90-tih se sećam svadbi na kojima su mladenci dobijali po 20 magičnih lampi sa buvljaka...:lol: Subotom kad su bile svadbe, magične lampe su išle kao alva..:lol:

U svakom slučaju, ako već planiraju roditelji da daju par hiljada evrija u "nevidelice" što bi rekla moja baba, bolje da daju novopečenim mladencima. A oni će već utrošiti za šta im treba, za uredjenje životnog prostora, kola, opremu za bebe, neko malo putovanje...šta kome treba...a ne tamo neka gomila rodjaka koje u životu nisu video da pijanči i krka i kao nešto slave i srećni su zbog tebe, a u stvari ih boli levi lakat.
 
Poslednja izmena:
I onda ko moji poznanici otvorili kovete, a u jednoj 30 novčanca od 10 dinara...a u mnogim kovertama manje nego za dva plaćena mesta, pošto su uglavno dolazili parovi i naravno davali jednu kovertu. I kad su sve sakupili, opet su u manjku. ...to sada...A 90-tih se sećam svadbi na kojima su mladenci dobijali po 20 magičnih lampi sa buvljaka...:lol: Subotom kad su bile svadbe, magične lampe su išle kao alva..:lol:

Једно време су била огледала у моди. Моја другарица је тада добила равно девет комада. :lol:
 
Једно време су била огледала у моди. Моја другарица је тада добила равно девет комада. :lol:

Za svaku prostoriju u kući da ne manjka...i za podrum i špajz..:lol:
Ja kad se setim tih magičnih lampi za spavaću sobu, brate...koja kičerica...i baš kad se ženio ad moj prvi komšija, dobio ih je 14...al ni to nije mnogo s obzorom na 400 zvanica, još je dobro i prošao..:lol:
 
postoji uvek resenje:lol:
tekstovi2b.jpg
 
postoji uvek resenje:lol:
tekstovi2b.jpg

Sad je tako, devedetih to nije bila praksa. Pričao mi jedan što radi u Italiji, pa bio na svadbi. Tamo uz pozivnicu dobio vizit-kartu nekog hiper-marketa. Odeš tamo i kažeš da si došao zbog kupovine poklona za Luidjija na primer. Prodavac ti tutne spisak stvari koje su oodabrali mladenci, što nije zaokruženo, slobodno je...aha, ti vidiš šporet još niko nije kupio, naravno onaj koji su mladenci odabrali, pa kažeš to ćeš, platiš..prodavac zaokruži i ti odeš...kad prodje svadba, maldencima stigne isporuka odabranih stvari koje su im gosti platili...:lol:
 
ne volim i grozim se pomisli što ću na leto biti prisutna na jednoj takvoj. ali ne mogu da odbijem blizak rod, nego da ćutim i otrpim: tri stotine zvanica, restoran u okolini jednog slavonskog gradića, najcrnji narodnjaci, skoro nikoga ne poznajem osim našeg dela familije(čega se takođe užasavam), već mi je sugerisano da dam novac a ne poklon (super, to je jednostavno)...kada sam pitala rođaku (koja ženi sina) zašto se sad, u vreme ove krize i nemaštine odlučuju na poprilično velik trošak odgovorila mi je rezignirano, zato što moramo ispoštovati ljude: prvo sve one kod kojih smo i mi bili, zatim prijatelje i rodbinu. eto, zbog nekog revanšizma oni vade novac iz slamarice i bacaju na seoski vašar. užas.
 
Да ли се грозите свадби или уживате у њима?
Шта мислите о трошковима венчања и о људима који су спремни да исповрте све што имају за тај један дан?
Да ли су данашње свадбе заправо претворан начин да се заради или искрена жеља да се срећа подели са ближњима?


Ne volim svadbe barem ne ovakve kojima prisustvujem.
Ne volim guzvu, muziku na svadbama, odmeravanje rodbine koju vidjam samo u takvim prilikama, ne volim ni hranu na svadbama, ni zdravice.Ne volim kad posle treceg pica pocnem da brojim muzu casice jer znam da ce da predje meru pa da me davi pricom i sramoti izborom pesama koje narucuje. Volim da vidim decu koja ulaze u brak, mladost, lepotu, ljubav i ocekivanje. Obicno me tresnu neke emocije kad gledam mladence.
O novcu koji daju na svadbe, sala, haljine, pice, hrana, muzika, strasno. Kao na zapadu, birat cemo da li usedjevinu celozivotnu dati detetu na skolovanje ili na svadbu.
A i kod nas je obicaj da se jako puno daje mladencima, sve do drugog kolena mladencima se daje novca skoro u visini jednog minimalca a uz to je obavezno nesto od nakita, pice i torta. Kod muzevih iz Hercegovine pokloni su malo skromniji mada i oni u poslednje vreme pocinju da se napinju i takmice.

Ma ne volim svadbe.
 
п сад није баш правило да родитељи финансирају
ви сте их.....пустили? :think: :dontunderstand:

..nisam prichala (samo) o finansiranju..
..roditelji vole da proslave venchavanje njihove dece..vecini mladenaca je svejedno, njima je dovoljno to shto se venchavaju.. :)

..a ovo shto te zbunuje, pustili - ovde vidim mnogi zastupaju tezu da je trebalo da im kazemo "smarate, to je seljachki obichaj, necemo svadbu i bash nas briga shta bi vi voleli"..
..nije nam bilo teshko da se smeshkamo i poziramo, to smo uchinili nashim roditeljima poshto im je to bila zelja..bez tenzije i stresa, osim malo jedva obuzdanog cerekanja.. :)
 
..nisam prichala (samo) o finansiranju..
..roditelji vole da proslave venchavanje njihove dece..vecini mladenaca je svejedno, njima je dovoljno to shto se venchavaju.. :)

..a ovo shto te zbunuje, pustili - ovde vidim mnogi zastupaju tezu da je trebalo da im kazemo "smarate, to je seljachki obichaj, necemo svadbu i bash nas briga shta bi vi voleli"..
..nije nam bilo teshko da se smeshkamo i poziramo, to smo uchinili nashim roditeljima poshto im je to bila zelja..bez tenzije i stresa, osim malo jedva obuzdanog cerekanja.. :)

ма ок
само чија је свадба, мисим ко се венчава тај треба да финасира и да одређује и број позивница и сваки детаљ око свадбе
родитељи би требало да буду нешто као гости, сватови
мсм тако мислим да би требало
 
..ma finansije su truba pitanje, to je ili nategnuto ili olako pa je teshko dati neko generalno pravilo..
..a oko ostalog, i jezik pokazuje da je nasha tradicija da Pera zeni sina ili Mika udaje cerku, nekako kad se kaze zeni se Perin sin to izgleda cosavo.. :)

..ali kako god, nisu sve porodice iste..
 
Да ли се грозите свадби или уживате у њима?
Шта мислите о трошковима венчања и о људима који су спремни да исповрте све што имају за тај један дан?
Да ли су данашње свадбе заправо претворан начин да се заради или искрена жеља да се срећа подели са ближњима?

Igrom slucaja sam bila na jednoj romskoj svadbi i mogu vam reci da sam uzivala. Ta svadba mi je promenila misljenje koje sam imala i vratila veru u veselja. Ljudi jesu pili, ali niko nije povracao onome do sebe u krilo, niko se nije bahatio, urlao, tresten pijan isao okolo i maltretirao sve prisutne. Muzika u njihovom stilu, cela svadba protkana njihovim obicajima ma extra najbolja 4 sata u mom zivotu. Svi igraju, pevaju, stalno se nesto desava...
A kada se setim samo svadbe moje rodjake :bljak: Toliko mi je sve bilo gadno da sam morala s vremena na vreme da izlazim iz restorana, pogotovo kada kum krene sa svojim zeljama, cestitkama i pozdravima :roll:
Ja samo znam da moja nece biti velika, a rodbina neka dreci koliko hoce... Jer nece svi biti pozvani :mrgreen:
 
Ne volim svadbe i svadbarsko raspoloženje, sarme i pečenje, gađanje jabuke iz puške, dizanje deteta u vis, cupkanje uz narodnjake trudne mlade u beloj venčanici i gošći u šljaštećim haljinama i cipelama na platforme, dede i babe iz dalekih krajeva koje su mladenci poslednji put videli pre 20 godina, nepoznatu sitnu decu ćerke od sestre iz 5. kolena koja je specijalno za svadbu došla iz Njemačke, pa opet sarme i pečenje i štras i perle što se drmuskaju u narodnom kolu. I opet u krug.

Vidim sebe u nekoj svedenoj haljini, nasmejanu i sa puštenom kosom.
I njega, nasmejanog poput mene.
Par najbližih, lep restoran.
I popodnevno sunce, na kome kosa može nehajno da talasa.
 
Poslednja izmena:
Igrom slucaja sam bila na jednoj romskoj svadbi i mogu vam reci da sam uzivala. Ta svadba mi je promenila misljenje koje sam imala i vratila veru u veselja. Ljudi jesu pili, ali niko nije povracao onome do sebe u krilo, niko se nije bahatio, urlao, tresten pijan isao okolo i maltretirao sve prisutne. Muzika u njihovom stilu, cela svadba protkana njihovim obicajima ma extra najbolja 4 sata u mom zivotu. Svi igraju, pevaju, stalno se nesto desava...
A kada se setim samo svadbe moje rodjake :bljak: Toliko mi je sve bilo gadno da sam morala s vremena na vreme da izlazim iz restorana, pogotovo kada kum krene sa svojim zeljama, cestitkama i pozdravima :roll:
Ja samo znam da moja nece biti velika, a rodbina neka dreci koliko hoce... Jer nece svi biti pozvani :mrgreen:
ово није први пут да неко хвали циганску свадбу
 

Back
Top