Stonska povelja bana Stjepana II Kotromantića Dubrovčanima, 1333. godine

Osobito je bilo Hrvata, iako su 1326. bili protjerani iz Bosne. Stefan II Kotromanić jasno se izdvaja od svojih Bošnjaka. :lol:

Pogledajte prilog 1494817
Krivi prijevod. Sama povelja nagrađuje Vukoslava, sina Hrvatina Stipanića začetnika Hrvatinića. Da su Hrvati bili potjerani ili slično ne bi se ni spominjao Vukoslav, a kamoli bio nagrađivan. Ista povelja spominje Hrvatina Vlčkovića sa Uskoplja kao dobrog Bošnjanina.
 
Krivi prijevod. Sama povelja nagrađuje Vukoslava, sina Hrvatina Stipanića začetnika Hrvatinića. Da su Hrvati bili potjerani ili slično ne bi se ni spominjao Vukoslav, a kamoli bio nagrađivan. Ista povelja spominje Hrvatina Vlčkovića sa Uskoplja kao dobrog Bošnjanina.


iMarkup_20240206_174014.jpg


Ма шта је било малени? :lol:

iMarkup_20240206_174449.jpg
 
Mora tako bit i nikako drukčije. Inače šta kaže struka za Vojinoviće? Ko je skrivao njihovo hrvatstvo od nas pošto prvi članovi se zvaše Vojin i Hrvatin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vojinović_noble_family
A ne ne mora značiti.
Samo zato što je netko svome sinu dao ime Hrvatin koje će nositi kroz cijeli život zapravo ne dokazuje ništa. :fdlan:

To što su Vojinovići hrvatskog podrijetla nije ništa čudno. Imaš svugdje plemiće stranog podrijetla.

Evo što kaže Domagoj Vidović:
Prezime je pak Rvat zabilježenokod Nikšića. Očito je da su se osobna imenamotivirana etnonimom Hrvat često nadijevalau krajevima u kojima su Hrvati bili okruženipripadnicima drugih naroda (podalje od moraSrbima, a uz more Romanima). Tu pretpostavkupotvrđuje i podatak kako su osobna imenanastala od etnonima Hrvat i Srbin usporednopotvrđena u jugoistočnoj Bosni (Fočom jevladao knez Hrvatin, a u Goraždu su zabilježenaosobna imena Srpče i Srbin), dakle na poprištukasnosrednjovjekovne hrvatsko-srpske borbe zaprevlast, što upućuje na točnost pretpostavke dasu međusobnih razlika Hrvati i Srbi bili svjesniznatno prije XIX. stoljeća i buđenja narodnesvijesti.
Izvor: Domagoj VIDOVIĆ; Etnonim Hrvat u antroponimiji i toponimiji; Hrvatski jezik : znanstveno-popularni časopis za kulturu hrvatskoga jezika, Vol. 3; Br. 3; 2016.; str. 22
Znači ima imena Srbin i Srpče, ali ne u Bosni nego u okolici Goražda koja je bila dio srednjovjekovne Srbije.
Ja tvrdim da su ta dvojca Srbi, a Hrvatini Hrvati.
Vama to naravno ne paše jer želite da su Srbi svi i svuda makar se nigdje u Bosni i Hercegovini ne spominju.
 
Ма шта је било малени? :lol:
Prvo, molio bih bez takvih komentara.
Ako želiš nekoga uvjeriti u nešto, na zadnji način će ti to uspijeti ako ga vrijeđaš.

Drugo, google mi je automatski preveo stranicu pa i tvoj tvoj komentar ovako:
Osobito je bilo Hrvata, iako su 1326. bili protjerani iz Bosne. Stefan II Kotromanić jasno se izdvaja od svojih Bošnjaka. :lol:
Od tuda moj komentar:
Krivi prijevod. Sama povelja nagrađuje Vukoslava, sina Hrvatina Stipanića začetnika Hrvatinića. Da su Hrvati bili potjerani ili slično ne bi se ni spominjao Vukoslav, a kamoli bio nagrađivan. Ista povelja spominje Hrvatina Vlčkovića sa Uskoplja kao dobrog Bošnjanina.
Sama povelja ne spominje "Hrvate", tj. hrvatski narod nego Hrvat pri čemu se misli na hrvatskog gospodina tj. bana Mladena II. Šubića.
 
Da su tadašnji Bosanci i Hercegovni bili viđeni kao Hrvati bilježi i Ivan Sobota iz Trogira 1455. godine.
On govori o tome kako kralj (Stipan Tomaš) želi svoga sina (Stipana Tomaševića) što bolje oženiti, a magnat/velikaš Stjepan (Vukčić Kosača) vidjevši to sakuplja vojsku sa svih strana te se Hrvatima prijeti veliki rat:
Rex tanto periculo exterritus, ut filio suo adolescenti splendidissimo nubat, enixissime contendit. Nihil adhuc compertum habeo; si quid explorati habuero, continuo te certiorem faciam. Magnanimus Stephanus simulate regis molitiones animadvertit; contractis copiis facto undique delectu ingens bellum se Crovatis illaturum minatur. Hoc terrore regias nuptias se disturbare posse confidit.
Izvor: Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti; Kniga 1; Zagreb; 1867.; str. 154 i 155
Također Elektronička zbirka hrvatskih latinskih autora (CroALa); Sobota, Ivan (mortuus 1467) [1454, Trogir]: Clarissimo patricio Petro M. Joannes Sobote, versio electronica, Verborum 471, ed. Luka Jelic Franjo Racki
 
To što su Vojinovići hrvatskog podrijetla nije ništa čudno. Imaš svugdje plemiće stranog podrijetla.
Zanimljivo. Ovu budalaštinu još niko nije izjavio do sada, a nije da ih nije bilo. Ne zna se koja je luđa, Dunav u Bosni ili vojvode Vojin i Hrvatin kao Hrvati. Guslar dobija tešku konkurenciju na ovom forumu.
 
Zanimljivo. Ovu budalaštinu još niko nije izjavio do sada, a nije da ih nije bilo. Ne zna se koja je luđa, Dunav u Bosni ili vojvode Vojin i Hrvatin kao Hrvati. Guslar dobija tešku konkurenciju na ovom forumu.
Nisam naveo da je Dunav u Bosni.
Zašto lažeš?
Naveo sam da Trpimir kaže da njegova država ide do Dunava, a sam nije držao Panonsku Hrvatsku.
Samim time je time njegova država morala prelaziti ili Savu kod Brčkog ili Drinu do ušća Save u Dunav i onda je morala posjedovati i Bosnu.

I dokaži mi lijepo zašto su Vojinovići srpskog porijekla.
Dosta tvojih budalaština o tome kako ljudi koji su imali stavljali etnonim Hrvat u svoje ime da nisu bili Hrvati.
 
Sama povelja ne spominje "Hrvate", tj. hrvatski narod nego Hrvat pri čemu se misli na hrvatskog gospodina tj. bana Mladena II. Šubića.

Ма јел.

Није то што пише, него онако како твом националном наративу одговара. :lol:

Дакле, требало је писати хрватски народ, да би ти био сретан. Па видиш, не пише, него пише ХРВАТА (и то у множини) и све је јасно.
 
Zašto lažeš?
Naveo sam da Trpimir kaže da njegova država ide do Dunava, a sam nije držao Panonsku Hrvatsku.
Puke izmišljotine si naveo i još nemaš pojma gdje je Dunav. Tripimirova darovnica nigdje ne pominje Hrvatsku do Dunava već nešta drugo (A zatim usrdno molimo da (u korist) rečene majke crkve koja je metropola sve do obale Dunava gotovo po čitavom kraljevstvu Hrvata). A tvoja teza kako bi Hrvatska bila do Dunava morala uzimati i Bosnu je još šašavija. To bi zapravo značilo da se Hrvatska prostirala i preko Bosne i preko Srbije do Dunava. Dakle, em što lažiraž izvore, em što samog sebe lažeš pa misliš da su svi isto tuntlavi pa možeš i nas. Samo ostaje da se utvrdi kako si to smatrao Hrvatsku do Dunava u tom periodu, ako što i sam kažeš, ona nije obuhvatala Slavoniju. Ili jednostavno nemaš veze sa geografijom ili si samo maliciozan pa stavljaš i prostor centralne Srbije (što ja mislim da radiš) kao deo Hrvatske u to doba.
I dokaži mi lijepo zašto su Vojinovići srpskog porijekla.
Dosta tvojih budalaština o tome kako ljudi koji su imali stavljali etnonim Hrvat u svoje ime da nisu bili Hrvati.
Nemam ja šta tebi da dokazujem. Vojinovići su tako prikazani svugdje u svijetu i u svim radovima. Apsolutno niko nikada normalan pa i čak nenormalan nije tvrdio suprotno. Na njihovom članku na engleskoj vikipediji Hrvatska i Hrvati se pominju tačno 0 puta, sa očiglednim razlogom. A tebi fali dodira sa realnošću pa evo malo još da se razbudiš.
https://en.wikipedia.org/wiki/Đura_Horvatović
https://en.wikipedia.org/wiki/Jovan_Horvat
 
Da su tadašnji Bosanci i Hercegovni bili viđeni kao Hrvati bilježi i Ivan Sobota iz Trogira 1455. godine.
On govori o tome kako kralj (Stipan Tomaš) želi svoga sina (Stipana Tomaševića) što bolje oženiti, a magnat/velikaš Stjepan (Vukčić Kosača) vidjevši to sakuplja vojsku sa svih strana te se Hrvatima prijeti veliki rat:

Izvor: Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti; Kniga 1; Zagreb; 1867.; str. 154 i 155
Također Elektronička zbirka hrvatskih latinskih autora (CroALa); Sobota, Ivan (mortuus 1467) [1454, Trogir]: Clarissimo patricio Petro M. Joannes Sobote, versio electronica, Verborum 471, ed. Luka Jelic Franjo Racki
Пише да ће довести Хрвате и спомиње Клис а не да Хрвати живе по Босни.
 
Puke izmišljotine si naveo i još nemaš pojma gdje je Dunav. Tripimirova darovnica nigdje ne pominje Hrvatsku do Dunava već nešta drugo (A zatim usrdno molimo da (u korist) rečene majke crkve koja je metropola sve do obale Dunava gotovo po čitavom kraljevstvu Hrvata).
Samo se po sebi podrazumijeva da i Hrvatska ide do Dunava, ne spominje se niti jedna druga država.
A tvoja teza kako bi Hrvatska bila do Dunava morala uzimati i Bosnu je još šašavija. To bi zapravo značilo da se Hrvatska prostirala i preko Bosne i preko Srbije do Dunava. Dakle, em što lažiraž izvore, em što samog sebe lažeš pa misliš da su svi isto tuntlavi pa možeš i nas. Samo ostaje da se utvrdi kako si to smatrao Hrvatsku do Dunava u tom periodu, ako što i sam kažeš, ona nije obuhvatala Slavoniju. Ili jednostavno nemaš veze sa geografijom ili si samo maliciozan pa stavljaš i prostor centralne Srbije (što ja mislim da radiš) kao deo Hrvatske u to doba.
Ne lažiram.
I tvoje konstatacije su bazirane na ničemu. Nisi dao niti jedan pravi razlog zašto se Trpimirova država ne bi prostirala do Dunava.
I Mačva i Bosna nisu bili dio centralne Srbije koliko god to tebi smetalo.

Nemam ja šta tebi da dokazujem. Vojinovići su tako prikazani svugdje u svijetu i u svim radovima. Apsolutno niko nikada normalan pa i čak nenormalan nije tvrdio suprotno. Na njihovom članku na engleskoj vikipediji Hrvatska i Hrvati se pominju tačno 0 puta, sa očiglednim razlogom. A tebi fali dodira sa realnošću pa evo malo još da se razbudiš.
https://en.wikipedia.org/wiki/Đura_Horvatović
https://en.wikipedia.org/wiki/Jovan_Horvat
S kim ja vodim raspravu.
"Oni su Srbi jer ja tako kažem, ako bilo tko drugačije kaže on priča budalaštine."
Ne znaš ništa dokazat.
 
Пише да ће довести Хрвате и спомиње Клис а не да Хрвати живе по Босни.
Nije tako.
Ivan Sobota je jasan.
"Kralj, strahujući (od susjeda) želi svog mladoga sina što bolje oženiti. Stjepan vidi kraljevo prevrtanje, sakuplja vojsku sa svih strana te se prijeti veliki rat Hrvatima. On (Stjepan Vukčić Kosača) vjeruje da će terorom zaustaviti vjenčanje."
Jasno je da se "Hrvatima" odnosi na bosanskog kralja.
 
Samo se po sebi podrazumijeva da i Hrvatska ide do Dunava, ne spominje se niti jedna druga država.
Ko podrazumijeva?? Pošto niko sem tebe na ovom forumu i u akademskoj zajednici ne dijeli takav stav.
Ne lažiram.
I tvoje konstatacije su bazirane na ničemu. Nisi dao niti jedan pravi razlog zašto se Trpimirova država ne bi prostirala do Dunava.
I Mačva i Bosna nisu bili dio centralne Srbije koliko god to tebi smetalo.
Koje moje konstatacije? Koji su to radovi koji govore o tome? Sam svoj istoričar. Kada nikog nema da to napiše sam izmisliš.
Mačva i Bosna kao dio centralne Srbije? Kad je to rječeno???? Nit jedna nit druga regija ne izlazi na Dunav. Još čekamo kako to Hrvatska izlazi na Dunav po tebi. Od juče nisi uspio da izmisliš kako to da se napravi.
S kim ja vodim raspravu.
"Oni su Srbi jer ja tako kažem, ako bilo tko drugačije kaže on priča budalaštine."
Ne znaš ništa dokazat.
Izvori se nalaze na dnu člankova koje sam poslao. Zato što tebi ne odgovaraju ne znači da ne postoje. Nije engleska vikipedija ovdje pogriješila već samo ti.
Uvreda je amaterima zvati tebe povijesnim amaterom.
Nisam ja istoričar niti išta revolucionarno ovdje tvrdim. Izvoli pa prikaži tu Hrvatsku do Dunava ili izvor/rad koji govori o Vojinovićima kao tobože nekim Hrvatima. :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Nije tako.
Ivan Sobota je jasan.
"Kralj, strahujući (od susjeda) želi svog mladoga sina što bolje oženiti. Stjepan vidi kraljevo prevrtanje, sakuplja vojsku sa svih strana te se prijeti veliki rat Hrvatima. On (Stjepan Vukčić Kosača) vjeruje da će terorom zaustaviti vjenčanje."
Jasno je da se "Hrvatima" odnosi na bosanskog kralja.
"Hoc terrore regias nuptias se disturbare posse confidit. Illi, qui arci Clisse presunt, tum regi Bosne nobile illud oppidum se daturos pollicentur, omnes eludunt, nulli fidi. Dalmatiae illa arx multum accomodata. — Habes epistolam verbosiorem fortasse quam velles. — Patricio domino Nicolao Canalio me comendatum facito. M. A. salutem dicito."
превод:
Vjeruje da ovim terorom može poremetiti kraljevsko vjenčanje. Oni koji se usude držati citadelu Clisse, a zatim obećaju predati taj plemeniti grad kralju Bosne, izmiču svima i ne vjeruju nikome. To središte Dalmacije bilo je mnogo susretljivo. - Imate pismo koje je možda opširnije nego što biste željeli. - Preporučite me Sir Nicholasu Canaliusu Patricku. M. A. pozdravi.
 
Jadan ne bio.

Riječ je o prijepisu dubrovačkih pisaca koji su svu ćirilicu smatrali srpskim pismom. (vidi članak Maria Grčevića)
Gotovo sigurno nije tako stajalo u originalu, a i spominje se Hrvatin Stipanić što samo po sebi dokazuje da su se Bošnjani smatrali Hrvatima.

Znas kako se zvao deda Sibinjanin Janka?
 

Je li treba da te podsećam koliko si mi krv pio i ovde kuršlus pravio svaki put kad bih rekao Stjepan I ili Stjepan II Kotromanić? Ili Stjepan Vukčić Kosača?

Kreveljio si se kao najveći klovn kada sam ti objašnjavao anomaliju u Stonskoj povelji bana Stjepana II iz 1333. godine i što je to jedina takva povelja (njega i apsolutno svakog pre Tvrtkovog krunisanja 1377. godine). I ti zamišljao da vršim nekakvu desrbizaciju tako što ih ne nazivam Stefanima?
 

Back
Top