Стефан Твртко, краљ Србљем и Босне

Мислим да @Khal Drogo има право. Сваки владар је потекао из неког народа. Народ је старији од краља, а краљ старији од нације, и нема то везе с левичарским идејама и сл. Твоја опаска да је краљ од Бога, није погрешна, али ако је схваћена у смислу да баш та и та особа постане владар а не неко други.
ја само говорим о свести средњовековног човека, без обзира да ли је он владар или поданик. Краљ је од Бога је основно начело о пореклу и извору власти, начело које је у доба реформације постало још наглашеније. владар свакако има свест о својој припадности одређеној политичкој заједници, личној одговорности за благостање те заједнице (која му је Богом поверена) и сопственој улози у правном (институционалном), верском, културном и свеукупном друштвеном животу те заједнице. али он нема свест да му етничко порекло његових предака даје неко посебно право да влада, јер власт не проистиче из припадности етничком колективу (народу), него сопственој породици, тј. наследном низу носилаца права на Круну.
 
ја само говорим о свести средњовековног човека, без обзира да ли је он владар или поданик. Краљ је од Бога је основно начело о пореклу и извору власти, начело које је у доба реформације постало још наглашеније. владар свакако има свест о својој припадности одређеној политичкој заједници, личној одговорности за благостање те заједнице (која му је Богом поверена) и сопственој улози у правном (институционалном), верском, културном и свеукупном друштвеном животу те заједнице. али он нема свест да му етничко порекло његових предака даје неко посебно право да влада, јер власт не проистиче из припадности етничком колективу (народу), него сопственој породици, тј. наследном низу носилаца права на Круну.
То да.
 
Taj lav nemerljivo više liči na Brankovića, tako da je logičnije da je tako nekog porekla, nego da ima nekakve veze da krilatim lavom koji je nekako izgubio krila.

Nema blage veze sa Brankovicima, niti lici.

Lav na crnogorskom grbu je od mletaka, kao sto je na grbu Bozidara Vukovica u Veneciji 1583 g.:

grb_Vukovica_1538.png
 
ја само говорим о свести средњовековног човека, без обзира да ли је он владар или поданик. Краљ је од Бога је основно начело о пореклу и извору власти, начело које је у доба реформације постало још наглашеније. владар свакако има свест о својој припадности одређеној политичкој заједници, личној одговорности за благостање те заједнице (која му је Богом поверена) и сопственој улози у правном (институционалном), верском, културном и свеукупном друштвеном животу те заједнице. али он нема свест да му етничко порекло његових предака даје неко посебно право да влада, јер власт не проистиче из припадности етничком колективу (народу), него сопственој породици, тј. наследном низу носилаца права на Круну.

Zato sto ideja da ,,narod" potice od jednog etnickog korijena pojavljuje se tek u 18-19. vijeku kao romanticarska fantazija.
 
Ni na grbu crnogorskom ni na grbu Vukovica nije lav od bugara covjece.
Па од кога је онда? Није од Венеције, није од Бранковића, није од Бугара. Ја мислим да је можда инспирација за лава из доба Јована Владимира и Косаре.
 
зато је смешно и бесмислено расправљати о етничком пореклу Краља Твртка, јер тако само лутамо као гуске кроз маглу. он је српски Краљ, јер се тако декларисао и на све начине настојао и трудио да се заиста и легитимише- кроз цео низ правних институција, дворских звања, исправа владарске канцеларије и образаца које је усвојио и пренео у Босну, настављајући политичке и државне традиције Немањића, којима је продужио живот за цео један век. то је више него довољно.
 
Па од кога је онда? Није од Венеције, није од Бранковића, није од Бугара. Ја мислим да је можда инспирација за лава из доба Јована Владимира и Косаре.

Od mlecana je. Vukovic je otisao u Veneciju da zivi, i kao stampar dobio grb u venecijanskoj sluzbi i lav tu simbolise Veneciju.

Isto tako, crnogorski grb potice iz 17. v. sa pojavom Petrovica i Guvernadura. Guvernaduri su bili predstavnici Mletacke vlasti, lav predstavlja njih. Perast i Kotor su puni mletackih lavova i grbova.

Perast 1688:

perast_1680.jpg
 
зато је смешно и бесмислено расправљати о етничком пореклу Краља Твртка, јер тако само лутамо као гуске кроз маглу. он је српски Краљ, јер се тако декларисао и на све начине настојао и трудио да се заиста и легитимише- кроз цео низ правних институција, дворских звања, исправа владарске канцеларије и образаца које је усвојио и пренео у Босну, настављајући политичке и државне традиције Немањића, којима је продужио живот за цео један век. то је више него довољно.
Ма то је ок. Моја опаска је била у смислу да баш из сваког народа не долази краљ. Појављују се пореклом из одређеног броја племена/народа.
 
Od mlecana je. Vukovic je otisao u Veneciju da zivi, i kao stampar dobio grb u venecijanskoj sluzbi i lav tu simbolise Veneciju
Све у реду за то. Моја поента је да нема крила. Зашто не би тај лав био с крилима!? Зато сам написао бугарски. Бугарски нема крила и шета по пољу.
 
Ма то је ок. Моја опаска је била у смислу да баш из сваког народа не долази краљ. Појављују се пореклом из одређеног броја племена/народа.
тај харизматски вођа, зачетник владајућег рода, може да буде и потомак божанства, као у Јапану нпр.. због наглашеног народњаштва нововековних српских династија, нама је Монархија и пропала.
 

Back
Top