Šta Srbi znaju o desnici i ko je u Srbiji predstavlja?

Ok dokazane činjenice mnogi filosofi neće da priznaju, Eto na primer ti ubi se da opovrgneš moju tvrdnju da je desnica oduvek težila osvajanju slobode kao osnovne ljudske vrednosti i prava...
Ova rasprava je totalno bespredmetna dok se ne objasni šta se smatra pod levicom, a šta pod desnicom. To je samo po sebi dovoljno teško za ovaj vid foruma, a posebno ljudi koji dolaze ovde, i koji su u stanju da prave takve egzibicije kao što je poistovećivanje Hitlera sa levicom, a pride nam još i istorija nudi mnogo, da kažem, ekstravagantnih primera. Totalna zabuna. Levica je u pojedinim državama umela sprovoditi takve mere na kojima bi im pozavidela i ona "gvozdena krava" sa sve Reganom, a mogla je biti i toliko zatvorena i pod čvrstom rukom da su ekonomije pucale od toga. Na kraju krajeva, kako danas da pričamo o levici? O kome da pričamo? O Čavesu? KP Kine? Ili o desnici, iskorigovanoj socijalističkim amandmanima kojima su se ljudi izborili makar za 'ebeni godišnji odmor i to da budu eksploatisani samo 8h dnevno, umesto 16h?

Cela rasprava oko toga kom se prikloniti carstvu je suvišna. Desnica i levica su teza i antiteza koji rađaju neko svoje jedinstvo (Hegel). Desna i leva ruka istog tela, dva kraja jednog te istog štapa. Zato mi ljudi koji se bore isključivo za jednu od te dve strane izgledaju smešno, kao čovek koji želi da bude jednoruk. A i realna praksa takvu potpunu isključivost ne dozvoljava: levičari su potpuno prihvatili postvareni jezik kapitala, još odavno, proleterijat takođe od odavno ne postoji kao nezavisna i "revolucionarna" klasa jer je potpuno integrisan u kapitalističko društvo (osim u nekim vuko'ebinama) i prihvata njegova načela, a sa druge strane, retko koji desničar će se drznuti da udari na neke tekovine koje dolaze sa leve strane, i da traži npr. ukidanje godišnjih odmora i 16časovno radno vreme. Tu ima takvih kombinacija između to dvoje da je sve verovatno nemoguće i registrovati, dok većina ljudi laprda, da citiram Džonija Štulića, između krajnosti kao rijetko g.o.v.n.o, jer očekivanja većine ljudi se definitivno mogu okarakterisati kao socijaldemokratska, s obzirom da je svima stalo do neke vrste socijalne sigurnosti i zaštite, a opet nisu u stanju da prevaziđu kapitalizam makar u glavi.

I jedna napomena da mene neko ne strpa sa jedne strane štapa, niti u sredinu. Sve što mene zanima je lomljenje tog štapa.

I za kraj, šta reći o pojmu "slobode" koji tako zdušno koristiš, osim da je to jedan od najeksploatisanijih pojmova u istoriji moderne politike: koriste ga svi, i kada kažem svi, onda mislim na bukvalno sve. Ja bih bio malo oprezniji i dao naznaku o tome na šta mislim, kad već koristim tako nešto. Ovo što ti radiš je čisto političarska mahinacija rečima. "Desničari se borili za slobodu"... ne budi smešan.
 
Poslednja izmena:
Ova rasprava je totalno bespredmetna dok se ne objasni šta se smatra pod levicom, a šta pod desnicom. To je samo po sebi dovoljno teško za ovaj vid foruma, a posebno ljudi koji dolaze ovde, i koji su u stanju da prave takve egzibicije kao što je poistovećivanje Hitlera sa levicom, a pride nam još i istorija nudi mnogo, da kažem, ekstravagantnih primera. Totalna zabuna. Levica je u pojedinim državama umela sprovoditi takve mere na kojima bi im pozavidela i ona "gvozdena krava" sa sve Reganom, a mogla je biti i toliko zatvorena i pod čvrstom rukom da su ekonomije pucale od toga. Na kraju krajeva, kako danas da pričamo o levici? O kome da pričamo? O Čavesu? KP Kine? Ili o desnici, iskorigovanoj socijalističkim amandmanima kojima su se ljudi izborili makar za 'ebeni godišnji odmor i to da budu eksploatisani samo 8h dnevno, umesto 16h?

Cela rasprava oko toga kom se prikloniti carstvu je suvišna. Desnica i levica su teza i antiteza koji rađaju neko svoje jedinstvo (Hegel). Desna i leva ruka istog tela, dva kraja jednog te istog štapa. Zato mi ljudi koji se bore isključivo za jednu od te dve strane izgledaju smešno, kao čovek koji želi da bude jednoruk. A i realna praksa takvu potpunu isključivost ne dozvoljava: levičari su potpuno prihvatili postvareni jezik kapitala, još odavno, proleterijat takođe od odavno ne postoji kao nezavisna i "revolucionarna" klasa jer je potpuno integrisan u kapitalističko društvo (osim u nekim vuko'ebinama) i prihvata njegova načela, a sa druge strane, retko koji desničar će se drznuti da udari na neke tekovine koje dolaze sa leve strane, i da traži npr. ukidanje godišnjih odmora i 16časovno radno vreme. Tu ima takvih kombinacija između to dvoje da je sve verovatno nemoguće i registrovati, dok većina ljudi laprda, da citiram Džonija Štulića, između krajnosti kao rijetko g.o.v.n.o, jer očekivanja većine ljudi se definitivno mogu okarakterisati kao socijaldemokratska, s obzirom da je svima stalo do neke vrste socijalne sigurnosti i zaštite, a opet nisu u stanju da prevaziđu kapitalizam makar u glavi.

I jedna napomena da mene neko ne strpa sa jedne strane štapa, niti u sredinu. Sve što mene zanima je lomljenje tog štapa.

I za kraj, šta reći o pojmu "slobode" koji tako zdušno koristiš, osim da je to jedan od najeksploatisanijih pojmova u istoriji moderne politike: koriste ga svi, i kada kažem svi, onda mislim na bukvalno sve. Ja bih bio malo oprezniji i dao naznaku o tome na šta mislim, kad već koristim tako nešto. Ovo što ti radiš je čisto političarska mahinacija rečima. "Desničari se borili za slobodu"... ne budi smešan.

Radnik je u svakom pa čak i u onom samoupravnom sistemu eksploatisan, samo sam pojam eksploatacija vrlo je dikutabilan. Radnička prava koja su osvojena i prihvaćena u zapadnom svetu, nisu zasluga Marksista, socijalista uopšte levice. Ta prava, recimo: osmočasovno radno vreme, zdrastvena zaštita, osiguranje po osnovu povrede na radu, invaliditeta, smrti radnika, izborena su sidikalnom borbom i pre svega na zapadu, takođe osvajanjem tih prava zaposleni građani nisu izgubili nijednu drugu individualnu slobodu, recimo: pravo govora, pravo glasa,pravo na slobodno i javno iskazivanje svojih političkih stavova, s tim u vezi pravo na demokratiju, pravo na slobodu medija itd. Levica u zamenu za sva prethodno navedena prava, nudi socijalnu pravdu: kroz sigurnija radna mesta do kojih se teško dolazi a sa malim primanjima a na uštrb svih sloboda. Jednostavno proverljiva činjenica jeste da su građani bez obzira na socijalni i obrazovni status uvek bežali glavom bez obzira na zapad nikada nije bilo obratno.
 
Hahah. A čiji su sindikati? Desničarski? Nemoj za'ebavati.
To su organizacije na čisto levičarskim načelima, pa i pod uticajima levičarskih partija.

PS: da su se desničari pitali, ti kompjutera video ne bi, nego bi šljakao 18h dnevno. Francuzi su prvi put čuli za godišnji odmor i letovanje tek 1939. godine, kada je na vlasti bio levičar.
Zato se malo opusti.
 
Poslednja izmena:
Amerika je druga priča, tamo su sindikati neka mafija, neko ludilo.
U Evropi su sindikati, partije i levica uopšte bili bolje povezani, makar pre.
A i sve i da nisu povezani uopšte, sindikati su organizacije zasnovane na levičarskim načelima, što je sasvim dovoljno da ti to nabijem u usta.

Pogrešna je tebi percepcija desne ideje u samoj osnovi. Zašto misliš da su prava i slobode nešto što samo po sebi pripada levima. Da li imaš podatke koji ti govore da članovi sindikata u Evropi glasaju više i samo za leve partije. U Nemačkoj Helmut Kol je vladao skoro 20 godina što znači, baš u periodu kada su pobrojana prava i slobode izborena i ne sećam se da je Kol bilo koje pravo i slobodu ukinuo u tom periodu.
 
Ne, bre, čoveče, engleski rudari i lučki radnici su glasali za Margaret Tačer. Šta je bre s tobom? Prvo čovek mora da ti objašnjava da Hitler suštinski nema veze s levicom, osim što se u svojoj ranijoj propagandi koristio delom te retorike kako bi privukao mase, a onda sad ja treba da ti objašnjavam povezanost radnika, sindikata i levice? Pa 'ebiga uzmi pa istraži sam kako su u štrajkovima po Evropi u XX veku sindikati, radnici i levičarske partije radile zajedno (da ne misliš da ću ja da sad tražim i da ti nabrajam?), a počni od toga da su u sindikatu u USA krajem XIX veka, koji je prvi tražio osmočasovno radno vreme, sedeli marksisti i socijalisti (kasnije se desio May Day za koji su optuženi anarhisti, i to je postao "1.maj"). Radnici su njihovo polje delovanja i njihova nekadašnja nada u revoluciju, naravno da su se tamo duboko ušančili i duboko vršili uticaj. Sindikati su sami po sebi bile levičarske organizacije, po karakteru, načinu funkcionisanja i težnjama, tako da ne znam šta mi tu sad vrdaš.

I uopšte ne pretendujem na to da su sva "prava" i sve "slobode" levičarske. Sloboda medija to sigurno nije, ali osmočasovno radno vreme jeste. Kad su, recimo, žene kod nas dobile pravo glasa? Tek kad su došli socijalisti na vlast.
 
Zadnjih, skoro 60 godina Srbija je izgubila identitet i glavnu svoju odliku a to je sloboda, vrednost koju je Srpski narod najviše cenio u svojoj istoriji. Sloboda kao vrednost je cilj koji sebi postavljaju, preduzimljivi, sigurni u sebe ljudi spremni da se za istu bore a kada je kao nacija i država osvoje, ona im daje mogućnost da se kao slobodni ljudi ostvare u potpunosti, gradeći društvo i ekonomiju , stalno ih razvijajući i upoređujući sa ostalim slobodnim društvima i ekonomijama, što ih dovodi u situaciju da se sa njima takmiče i sarađuju. Komunistički sistem je u mnogome promenio i izvitoperio srpsku nacionalnu svest i nacionalni mentalitet, ono što smo danas jeste, društvo sklono svim vrstama izolacije, pravoslavlje, zatim nacionalne odlike kao što su: istrajnost, borbenost, tvrdoglavost kod dostizanja ciljeva, voljom nacionalnih projektanata iz senke, sve te nacionalne osobine upotrebili smo, na način koji naše društvo u očima slobodnog sveta, postaje društvo koje je autistično, slobodni svet ga ne razume, jer ne razume i ne vidi koji su naši nacionalni ciljevi, koja strategija nacionalnog razvoja. Zbog svega toga ova nacija je levo orjentisana, prepuna političkih stranaka leve orjentacije, a gde su desni, ko su oni i koja im je budućnost?

Srbija ce biti levo orijentisana sva dok je SPC levo orijentisana.

Ili dok se ne odvoje vera i nacija.
 
Poslednja izmena:
Ne, bre, čoveče, engleski rudari i lučki radnici su glasali za Margaret Tačer. Šta je bre s tobom? Prvo čovek mora da ti objašnjava da Hitler suštinski nema veze s levicom, osim što se u svojoj ranijoj propagandi koristio delom te retorike kako bi privukao mase, a onda sad ja treba da ti objašnjavam povezanost radnika, sindikata i levice? Pa 'ebiga uzmi pa istraži sam kako su u štrajkovima po Evropi u XX veku sindikati, radnici i levičarske partije radile zajedno (da ne misliš da ću ja da sad tražim i da ti nabrajam?), a počni od toga da su u sindikatu u USA krajem XIX veka, koji je prvi tražio osmočasovno radno vreme, sedeli marksisti i socijalisti (kasnije se desio May Day za koji su optuženi anarhisti, i to je postao "1.maj"). Radnici su njihovo polje delovanja i njihova nekadašnja nada u revoluciju, naravno da su se tamo duboko ušančili i duboko vršili uticaj. Sindikati su sami po sebi bile levičarske organizacije, po karakteru, načinu funkcionisanja i težnjama, tako da ne znam šta mi tu sad vrdaš.

I uopšte ne pretendujem na to da su sva "prava" i sve "slobode" levičarske. Sloboda medija to sigurno nije, ali osmočasovno radno vreme jeste. Kad su, recimo, žene kod nas dobile pravo glasa? Tek kad su došli socijalisti na vlast.

U kojoj to levičarskoj zemlji su žene dobile pravo glasa? Trućaj ti u beskraj nikada desnici nije palo na pamet da guši parlamentarizam i demokratska načela, o pravu slobode, i svim ostalim pravima i vrednostima, pisali su građanski mislioci koji nikako ne mogu biti levi. Ono o čemu vazda levi trućaju, to je eksploatacija radničke klase, bezobraznom bogastvu i bezdušnosti najbogatijih, socijalnoj pravdi (samo za mene levičara to se porazumeva, oduzimanje nekretnina u kojima ćemo odsad živeti mi levi i tako redom) Naravno radnička klasa Istočne Evrope od levih usrećena, pola veka juri sve moguće vize kako bi što pre došla u poziciju da bude eksploatisana od gnusnih desnih korporacija svuda po belom svetu od Amerike do Islanda, sve obilazeći u širokom krugu Zemlje levičara, sa sistemom socijalne pravde i to počev od Kube do Severne Koreje.
 
Keeper:
Kad su, recimo, žene kod nas dobile pravo glasa? Tek kad su došli socijalisti na vlast.
U kojoj to levičarskoj zemlji su žene dobile pravo glasa?
z:poz:

Što se ostalog tiče, naravno da su desničari širom sveta zavodili diktature, gušili parlamentarizam, kršili demokratska načela i slobode, okupirali druge države, ubijali, pljačkali i klali, petljali se u politiku drugih, po čemu su poznate mnoge zapadne demokratije, itd. Nemoj tu da mi se praviš blesav. Tu prosto nema pravila, svi su radili sve i svašta. Dovoljno da se popišaš na sve njih.

Jedino si u pravu da su građanski mislioci pisali o slobodama, demokratiji i pravima. Puna su im usta toga. Umeju to i levičari, posebno pošto se pokazalo kakva je diktatura komunizam i kada su levičari pripitomljeni i ubačeni u kapitalističke tokove.
No, praksa je bila nešto sasvim drugo.
 
margitar - U kojoj to levičarskoj zemlji su žene dobile pravo glasa?
Nisu dobile ni u jednoj ljevičarskoj zemlji, ali npr. engleski parlament 1894. nakon stalnih i sve žešćih pritisaka WSPU donosi kao prvo niz zakona o poboljšanju položaja žena, a kao drugo dozvoljava im i učešće na lokalnim izborima (WSPU je akronim za Women’s Social and Political Union).
 
Poslednja izmena:
z:poz:

Što se ostalog tiče, naravno da su desničari širom sveta zavodili diktature, gušili parlamentarizam, kršili demokratska načela i slobode, okupirali druge države, ubijali, pljačkali i klali, petljali se u politiku drugih, po čemu su poznate mnoge zapadne demokratije, itd. Nemoj tu da mi se praviš blesav. Tu prosto nema pravila, svi su radili sve i svašta. Dovoljno da se popišaš na sve njih.

Jedino si u pravu da su građanski mislioci pisali o slobodama, demokratiji i pravima. Puna su im usta toga. Umeju to i levičari, posebno pošto se pokazalo kakva je diktatura komunizam i kada su levičari pripitomljeni i ubačeni u kapitalističke tokove.
No, praksa je bila nešto sasvim drugo.

Ma ne mislim ja da tebe ubedim niti mi je to bila namera da prihvatiš desnu ideju. Samo pokušaj da sagledaš stvari sa činjeničnog a ne vrednosnog i ideološkog aspekta. Levi nisu izmislili nova prava i vrednosti koje su u nekom trenutku dovele do nekakvog prosperiteta. Pre svega prve revolucije bile su desne tada posle Francuske i Buržuaske revolucije, utvrđene su i definisane sve vrednosti i prava kako individualna tako i ono kolektivno da svaka nacija ima pravo na svoju državu. Levi su odgovorni za najstrašnija stradanja ljudi kako u egzistencijalnom tako i u onom najosnovnijem smislu, očuvanja golog života, eto to je istina a ne filosofsko nadmudrivanje, da crveni kmeri nisu ono što su bili nego su naterani da budu ono što nisu jer neko od levičara neće da prizna da je to je očigledno i istinito.
 
Ma ne mislim ja da tebe ubedim niti mi je to bila namera da prihvatiš desnu ideju. Samo pokušaj da sagledaš stvari sa činjeničnog a ne vrednosnog i ideološkog aspekta. Levi nisu izmislili nova prava i vrednosti koje su u nekom trenutku dovele do nekakvog prosperiteta. Pre svega prve revolucije bile su desne tada posle Francuske i Buržuaske revolucije, utvrđene su i definisane sve vrednosti i prava kako individualna tako i ono kolektivno da svaka nacija ima pravo na svoju državu. Levi su odgovorni za najstrašnija stradanja ljudi kako u egzistencijalnom tako i u onom najosnovnijem smislu, očuvanja golog života, eto to je istina a ne filosofsko nadmudrivanje, da crveni kmeri nisu ono što su bili nego su naterani da budu ono što nisu jer neko od levičara neće da prizna da je to je očigledno i istinito.
Desni su ti koji su svom narodu priredili u XIX veku u razvijenijim industrijskim državama takva egzistencijalna stradanja i takva ugrožavanja golog života da je taj pakao u Engleskoj i Francuskoj, recimo, bio nezabeležen do tada (a mi se sećamo samo pomora glađu Staljina). Da ne pominjemo šta su radili napolju, van svojih granica. Ili, recimo, Amerikanci, i kako su istrebili skoro ceo kontinent (a mi se sećamo samo Crvenih Kmera i Hitlera) sve vreme trkljajući o slobodi i pravima i hvaleći se kako su "najnovija demokratija".
Da li je posle svega toga čudno što se pojavila levica?
Nimalo. Takvi zločini su prosto izazvali odgovor.

To ti je takođe istina, nikakvo to nije filosofsko nadmudrivanje. Ne sporim Levu ruku Tame, ali postoji i Desna, i sasvim je očita.
 
Desni su ti koji su svom narodu priredili u XIX veku u razvijenijim industrijskim državama takva egzistencijalna stradanja i takva ugrožavanja golog života da je taj pakao u Engleskoj i Francuskoj, recimo, bio nezabeležen do tada (a mi se sećamo samo pomora glađu Staljina). Da ne pominjemo šta su radili napolju, van svojih granica. Ili, recimo, Amerikanci, i kako su istrebili skoro ceo kontinent (a mi se sećamo samo Crvenih Kmera i Hitlera) sve vreme trkljajući o slobodi i pravima i hvaleći se kako su "najnovija demokratija".
Da li je posle svega toga čudno što se pojavila levica?
Nimalo. Takvi zločini su prosto izazvali odgovor.

To ti je takođe istina, nikakvo to nije filosofsko nadmudrivanje. Ne sporim Levu ruku Tame, ali postoji i Desna, i sasvim je očita.

Eto sa tim se recimo ja lično slažem i kao desničar, da imala je krajnja, konzervativna desnica, svoju mračnu stranu, ja to ne sporim ali ja se na nju nikada nisam pozivao, niti joj pripadao, takođe krajnja levica imala je svoje strašne predstavnike kojima je život običnog čoveka vredeo kao popušena cigareta i moja konstatacija je bila ljudi su uvek bežali u te desne zemlje nikada u leve i to je činjenica.
 
Aha... OK. Uplašio sam se da lupam gluposti. :)

Eto sa tim se recimo ja lično slažem i kao desničar, da imala je krajnja, konzervativna desnica, svoju mračnu stranu, ja to ne sporim ali ja se na nju nikada nisam pozivao, niti joj pripadao, takođe krajnja levica imala je svoje strašne predstavnike kojima je život običnog čoveka vredeo kao popušena cigareta i moja konstatacija je bila ljudi su uvek bežali u te desne zemlje nikada u leve i to je činjenica.
Dobro, tad je bila takva situacija. Socijalističke zemlje su u XX veku morale da pređu industrijalizaciju i stvaranje masovnog društva (što je po prirodi vrlo dramatična stvar), ono što je Zapad prešao u XIX veku. A i u XIX veku bi bežali sa Zapada da su mogli, a bogami, bežali su i to u USA, koja je tada ličila na slobodnu zemlju, dok su još usamljena imanja, gradići i slične lokalne zajednice bile jake, usamljene i samodovoljne (tada je to ličilo na raj i obećanu zemlju).

Zločini nisu bili samo pitanje ekstrema, bilo je i onih umerenih na političkom spektru koji su činili dosta gadosti. No dobro. Nebitno.
 
Pa dobro možda za potrebe foruma i može, ali ... samo ako na taj grubi način definišeš i drugu stranu.

A ovaj šta onda time dobijamo?

Mozda ti imas neku rafiniraniju listu karakteristika levice, kolega, pa slobodno navedi. Ipak je to jedna racionalna, naucno potkovana ideologija, podlozna analizi, a ne neki tamo nadiskustveni misticizam.

Od toga imamo jednostavan standard koji ce nam reci sta je levica a sta ne, posto ovde oko toga postoji dosta zabune. Zvuci korisno.
 

Back
Top