Šta kuvamo DANAS?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
mali antrfile - za Queen :D
radujem se pasulju, o daaa...... :lol: (pa neka ovo zloupotrebi kome je do toga :P )


:arrow:
Pasulj sa suvim rebarcima ( deminutiv obavezan za one koji umeju da cene naše!) i vojnički pasulj u našem narodu imaju reputaciju odličnog jela koje može itekako da zasiti, do te mere da ukoliko ga vojnik jede samo jednom dnevno, kažu, može bez brige da preživi do sutrašnjeg dana.
Ovaj gurmanluk na naše tlo stigao je iz južne Amerike, ali je vrlo brzo postao jelo broj jedan – kako u uvek gladnoj vojsci tako i među napaćenim narodom koji je prigrlio zasitne bobice oberučke, i ustanovio da se pasulj jede – petkom, bez obzira na godišnje doba.
Suva rebra, s druge strane, sasvim su poželjan dodatak u zemlji koja je pre svih svetskih ratova trgovala najjedrijim i najjeftinijim svinjama i izvozila ih u Evropu, usput se bogateći i bez imalo stida i zazora naoružavajući vosku i dižući ustanke, „kuke i motike”, od tog novca. Od mesa, koski i rebaraca ovih životinja stvoreno je prvo autohotno (ratničko) plemstvo – vojvode, i izborilo se za nezavisnost, ujedinjenje i skidanje vela sa, dotada, terra incognita područja.
E, baš ta suva rebra, što su se kadila međ' srpskim domaćinskim kućama po „pušnicama” (uz plamen trešnjevog drveta i šišarki) i tavanu (uz ukrštaj planinskih vetrova), dodavala su neodoljivi i veličanstveni ukus običnom kuvanom pasulju. Naročito kada o njemu piše (gladan) novinar beogradske rubrike našeg lista, pa izveštaju sa pijace u kome su listom navedene cene svega i svačega, doda recept za pasulj, a posledice istoga uporedi sa košavom, pa na kraju teksta rezimira: „a za vetrove, ko još mari”.
I danas se ponegde brojanje uči uz pomoć pasulja (u Vojvodini, doduše, uz pomoć krupnog lepo pečenog semena suncokreta), a oglasi poslednjih decenija sadrže ozbiljna obećanja o pogađanju budućnosti: uz pasulj se vidi bolje i dalje, pasulj je teleport za srećnije sutra.
I mogao bi da bude, i to ne samo „kobajagi”. Nacionalnog jela sa dimljenim ukusom prve srpske trgovačke moći ne bi trebalo niko da se stidi. Pasulja takođe, on je sasvim naš i sasvim nasušni: od belosvetskih skitara i probisveta makar nešto čestito da dođe. Vatrene vode i vatrenih naravi ovde ionako napretek.
 
Ja uzmem batake i bijelo meso i kuvam ih dok meso ne omeksa... Isprzim 5 kasika brasna da porumeni i glavicu sitno sjeckanog bijelog luka, pa ih nalijem supom u kojoj se meso skuvalo i dobro promijesam da ne ostanu grudvice... U to, stavim meso iskidano po duzini, posolim i kuvam dok se umak ne zgusne... Na kraju, ko voli moze da doda i vinskog sirceta ili limunovog soka...
 
Meni ne ostane povrće iz supe, ja poručkam:razz:

A od skuvane piletine iz supe, pravila sam 'vako: u blenderu izmiksati meso i šampinjone, prodinstati na puteru; da šampinjoni puste vodicu. Kad se ohladi, izmešati sa pavlakom i majonezom; filovati palačinke, pa ih zatim pohovati8-)
 
Betty:
hahaha...to me podsetilo: najvolem sladoled od čokolade, punjen čokoladom, a odozgo preliven čokoladom :lol:
meso kuvano u mesu pa posuto mesom - znam kome bi se to svidelo :lol:
Aj daj recepAt :D


Elem, kupis toliko narezanog kuvanog prsuta koliko imas kremenadli, jedno 400gr pilecih dzigerica i foliju :lol: Vrlo bitan sastojak :lol:
Kremenadle (usoljene) malo proprzis na maslinovom ulju, izvadis i pustis da se ocede, u isto ulje proprzis dzigerice i kad su skoro gotove posolis izvadis i odcedis od masnoce. Kad se malo ohlades sitno ih naseckas.Na parcetu folije koje prethodno namazes maslinovim uljem stavis najpre kuvan prsuta pa na njega kremenadlu koju pospes sa naseckanom pilecom dzigericom, prelijes sa dve kasike crvenog vina (ja recimo koristim vranac, mada je naravno bolja italijanska marsala), pospes sa nesto bibera i persuna i umotas foliju. Proces ponoviti sa svim kremenadlama te staviti na nauljen pleh i zapeci u pecnici zagrejanoj na 200C, 15 minuta :) Prijatno! 8-)
 
Ja ne volim pekeze uopšte:?

A jel' kuva neko ručak za danas?

Tanke teleće šnicle izlupati i posuti vegetom. Izdinstati puuuno sitno seckanog luka; kad već počne da omekšava, dodati meso, naliti malo supe i krčkati poklopljeno. sve dok meso ne bude mekano. U međuvremenu začiniti po đelji (biber, lorber...). Na kraju ostane malo gustog safta od luka i supice; vrlo ukusno:-)
Uz to minut - pire:razz:
Salata od kiselog kupusa.
 
U Maco ote tvoje šnicle mi "zvuče" baš ukusno. Ima da ih probam prvom prilikom ;)
Ja sinoć prvi put kuvala raštan ili raštiku. Ko ne zna to je vrsta kupusa, kuva se sa suvim mesom , doda se šargarepica i krompirici i to je zeleniš koji najviše volim
 
ajd i ja da se javim nisam odavno :D
niko se nije javio s karfiolom pa rekoh...
skuvati karfiol u slanoj vodi pa ga izdeliti na cvetice i onda redjati u posudu :
red karfiola
red tanko secene sunke
i sve tako...
umutiti jaja,pavlaku i so pa preliti preko.posuti prezlama pa peci pola sata otprilike dok ne porumeni
 
e i ovo je ultra prosto a ja volim:
u zagrejan puter staviti iseckano pilece meso da se upola isprzi pa vaditi.u isti puter(ili ulje) staviti sitno seckan crni luk a zatim i malo brasna,kad se proprzi dodati tecni paradajz,pustiti da malo provri a zatim dodati meso i kuvati na tihoj vatri dok se ne skuva :lol: al sam ga zavrsila strucno
 
Sinoc smo imali lazanje i za desert punjene kruske u lisnatom testu. Nevidjeno brzo se prave. 4 malo vecih krusaka, marmelada od crne ribizle, cimet, suvo grozdje, nesto secera i lisnato testo. Kruske se najpre oljuste pa se okruglim nozem izdube gornji deo, da se izvade kostice. Taj deo se puni smesom od marmelade, cimeta, grozdjica i secera. U medjuvremenu se razvije lisnato testo, presece se na 4 jednaka kvadrata, rubovi kvadrata se namazu umucenim jajetom te se u sredinu stavi punjena kruska i kvadrat dijagonalno preklopi i slepi. Premazati jajetom i ubaciti na 190C 25 minuta :)
 
Ja sam lazanje u subotu pravila, za moje mile forumske druge:-D

Sad si me podsetila sa lisnatim testom; mada je slano. Ali je veeery tasty i veeery easy:smile:
Razvući lisnato testo i premazati umućenom pavlakom sa jajima. Naslagati stišnjenu šunku i neki tvrdi sir. Umotati, preliti takođe pavlakom i jajima i posut sirom. Zapeći:smile:
 
doručak: iscediti jednu grčku narandžu, jednu od onih kiselih mandarina sa puno semenki, sve to u razmeri pola pola umešati sas vodom i malo meda....yeb, blago vama što imate vremena z akuvanje .P
 
Kod mene danas makaroni sa mlevenim mesom i italijanskim povrcem.Za pojasnjenje, kod mene u Holandiji se taj mix italijanskog povrca kupi vec iseckan u kesici ali mozete to i sami , uglavnom to je praziluk, tikvica, paprika ,crni luk, sargarepa ( moze i jos nesto po ukusu) i to sve iseckano. Dakle, prodinsta se mleveno meso, pri kraju se doda svo to povrce i dinsta jos malo. Staviti zacine, vegetu, origano, alevu papriku. Kad je to gotovo pomesati sa kuvanim makaronima i to je to.
Ako neko zeli jos malo da se igra, moze sve to da stavi u tepsiju, pospe parmezanom i kackavaljem i zapece malo u rerni. Sve u svemu jednostavno a ukusno.
Prijatno.
 
Evo ovako...............:-D
Sastojci:
1kg brašna tip 400
2 jaja
1/2 margarina
germa,sveža
kašika soli
kašika šećera
čvarci - mleveni oko 200,300 g
biber, ko voli

Izmrviš germu,dodaš kašiku brašna i šećera i zaliješ toplim mlekom;pokriješ nečim i pustiš da naraste.
U brašno staviš dva jaja,sol,narendaš margarin i germu kad se digne.Mesiš testo toplim mlekom.Treba da bude lopta i da se ne lepi za ruke,ali nikako previše tvrda.
Pustiš da naraste.
Kad naraste,razviješ testo oklagijom i namažeš ga do pola čvarcima;preklopiš na pola.
Malo razviješ,pa ponovo namažeš čvarcima;preklopiš.
I tako još jednom,ako hoćeš,a ako ne,dosta je i dva puta.
U glavnom,na kraju testo još malo razviješ i preklopiš na četiri dela.
Pustiš da još naraste,jedno pola sata.
Razviješ ga,ali ne tanko i vadiš pogačice čašom ili modlom.
Peče se na 200 jedno 20 min;ma vidiš kad je gotovo.
 
Jao, jeste, svaka čast:-D Evo šaljem ti veliku cmoku:razz:
Sad sam se setila da i moja mama tako pravi, samo sam se ja zabunila; znam da IZGLEDA posle kao lisnato, odnosno u listovima je kad se jede, a potpuno sam zaboravila da se to tako ispresavija:oops:
U subotu ću imati vremena pa ću praviti8-) Ko je jeo čvarke - jeo je:razz:

A danas - musaka sa krompirom:smile:
Iseći krompir na ploške (jel' se tako kaže:-? ), izdinstati mleveno meso na luku i začiniti. Ređati red krompira, red mesa. Na kraju zaliti melokom i jajima izmešanim. Peći u rerni, naravno:wink:
 
:lol: :lol: :lol: A, ne - i musaka je jedna vrsta torte:razz:

Ja najvolijem musaku od tikvica (one se prvo malo ispohuju - bez prezli); i tu kad se ređa dodaje se i neki tvrdi rendani sir; trapist ili sl. Mmmmmm... samo sad prođoše tikvice:-(
 
od kelja je divna takođe - malo se prokuvaju listovi, tek da omekšaju, pa ređaš sa sirom (zamućenim s jajima) ili sojom (ja preferiram sojine mrvice), obavezno biber i so...mnjam :P
Mislim da može i meso, nisam nikad probala :roll:
 
E kad smo vec kod musake:

potrebno je:

-1kg. krompira crvenog
-250gr.sampinjona
-1 crni luk
-1dl pavlake
-2 kasike rendanog kackavalja
- soli
-bibera
-persuna

Prvo se obari krompir u ljusci, pa se oljusti i sece na kolutove.
Zatim iseckati sitno luk i dinjstati. Dodati na listice isecene sampinjone i dinjstati. Pred kraj posoliti, pobiberiti i dodati persun - po mogucstvu svez.
Podmazati uljem vatrostalni sud pa poredjati red krompira, zatim posoliti, pobiberiti, pa dodati red pecuraka, pa malo pavlake. Zatim opet krompir, pa iz pocetka... Na vrhu da bude krompir, posuti rendani kackavalj i zaliti sa malo vode. Peci u zatvorenom sudu oko 20 min.

Prste da polizes!
 
Danas na meniju su punjene, slane, palačinke.
Evo ovako:
ispecite palačinke,klasično,a ako imate malo veću tavu,još bolje;s tim što ne stavljate šećer u smesu za palačinke,već malo soli.
Dalje,što se fila tiče,meni su najlepše one sa šunkom,sirom i pečurkama.
Može i sa mlevenim mesom,mozgom i tako to...........:-D
Na svaku palačinku stavite list šunke,sir rendani i pečurke,pa uvijete prvo strane da fil ne ispada.
Zatim kao klasične šnicele uvijete u brašno,jaje,prezlu i pržite na vrelom ulju da porumene.
Preko njih može sos,tartar ja najviše volim,pa će on i biti.
 
a sad "ujna in the kujna" recept:

u tiganj zagrejete maslinovo ulje i dodate malo belog luka tek da zacvrlji, dodate slatko vrhnje i kada isto prokljuca dodate po zelji sitno iseckanu sunkicu ili sta god vole ukucani. posto ste pre svega ovoga skuvali spagete iste srucite u tiganj sa vrhnjicom, ne, i eto moderne karbonare.
 
Danas cu spremati lignje u umaku :). Sprema se ultra brzo. Lignje se sitno narezu (za dvoje oko 500gr je taman) paradajz (oko 3 mala) se prereze na pola, odstrani mu se onaj mekani deo sa sve semenkama pa se onda nareze na kockice, pola crnog luka se sitno nasecka pa se sa 1 cenom belog luka proprzi na maslinovom ulju, dodaju se lignje, malo soli i nesto bibera u zrnu. To se malcice krcka pa se doda paradajz te se pokrije i na maloj vatri se dinsta jedno 15 minuta. U medjuvremenu u pecnici prepeci 4 kriske hleba (malo vece). Lignje zatim otkrijemo i na jacoj vatri dinstamo jos 5 minuta da se umak zgusne. Zatim dodamo kasiku kapri (valjda se tako kaze i u srbiji) promesamo i sklonimo sa vatre. Ostaviti da ostoji bar jos 5 minuta. Zatim na tanjirima servirati najpre po dve kriske popecenog hleba i preko toga preliti lignje sa umakom. Prijatno.
 
Jock, Tačkarle :lol:

Zamijesiti obicno tijesto (brasno, voda, so, ulje) i razvuci ga na debljinu kao za kiflice... Sjeci na kvadratice, na ciju sredinu se stavlja marmelada (dzem, pekmez) po izboru, a moze i mladi, kravlji sir... Kvadratici se saviju u guzve (krajevi kvadratica se skupe na sredini i zalijepe) i bacaju u kljucalu vodu... Kad se skuvaju, izvade se napolje i malo preprze na vrelom ulju te uvaljaju u secer...

Na isti nacin mogu se praviti i kuvane buredzike, s tim sto se kvadratici filuju mljevenim mesom (zacinjenim po ukusu ) i bacaju u POSOLJENU kljucalu vodu, a nakon kuvanja se preliju pavlakom i svjezim bijelom lukom... Jedu se hladni...
 
e, jbg, majo :?
trebalo je skuvati lišće da odmekne ali ne da sa raspadne, jbg. sori


evo recepAt za izvlačenje iz sr.anja, šaren je :), brz i lak


SALATA savršena, kad je ima na stolu, TO mi je glavno jelo :P
dakel, pasulj iz konzerve /crveni/, kukuruz skuvati, zelenu ili crvenu salatu, koktel paradajz, maslinovo ulje (bolje je bundevino!), so, papar, možda malo sirćeta ili čak onaj Kotany začin za italijanski salatu, nešto izgnječenog belog luka da zamiri, seckani peršun, i etoC :D


Može i tunjevina u komadima da se doda, prste da poližeš :)
 
anakin:
ima li ovde neka ruskinja da mi kaze kako se prave peljmeni? (ruski tortelini)
Ja ću ti prepisati od reči do reči, a ti posle vidi da li ćeš nešto menjati:

Ćetvrt kilpgrama govedine, isto toliko svinjetine i 100 grama unutrašnjeg sala od bubrega (:shock: ) samleti na mašini za meso. Doadti jednu sitno isečenu glavicu crnog luka, posoliti i pobiberiti. Sada napraviti testo od pola kg brašna, 2 cela jajeta, soli i malo vode. Oklagjom razvući testo. Napraviti jednu jufku iste debljine kao z arezance. Staklenom čašom za vodu vaditi okrugle pogačice. Metnuti na sredinu svake pogačice po 1 kapiku samlevenog mesa, Presaviti svaku pogačicu i prstima zlepiti ivice.
Metnuti ih u ključalu slanu vodu i kuvati dok ne isplivaju na površinu. Izvaditi ih rešetkastom lopaticom i staviti na đevđir da se ocede. Složiti u činiju, preliti vrelim maslacem i služiti zajedno sa kiselom pavlakom ili sa sirćetom i sitnim biberom. Peljmeni se jedu i kao zasebno jelo i kao začin za supu. U poslednjem slučaju peljmeni se mogu kuvati u običnoj goveđoj supi ili u slanoj vodi i posle spustiti u proceđenu, gotovu supu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top