Šta kuvamo DANAS?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja cu danas da pravim snicle od pileceg belog mesa sa sosom od pecurki, i kao prilog pomfrit.
Dakle..isprziti snicle je jednostavno, to svi znaju, ja ih uvek przim u grill tiganju da deluju kao da su sa rostilja sa vrlo malo ulja.Sos od pecurki je takodje vrlo jednostavan, iseckam ih na listice i stavim ih u tiganj sa uljem na tihu vatru i pospem sa vegetom, kad malo potamne i puste vodu ubacim oko 3-3.5 dl slatke pavlake i pojacam vatru, i uz povremeno mesanje cekam dok se sos ne zgusne.
I to je to.
 
Queen_:
kako ide taj đuveč sa spanaćem?
Hehehe, sigurno ocekujes masu povrca, ali nema toga... Jelo se, ne znam ni ja zasto, zove djuvec sa spinatom...

Oko pola kilograma mesa isjecenog na komadice i pet glavica sitno isjecenog crvenog luka, stavi se da se dinsta. Pola kg spinata se ocisti, opere i posoli, nakon cega se rukama ocijedi voda. Dok spinat malo odstoji, pripreme se dvije solje rize i sipaju da se dinstaju sa mesom. Spinat se jos jednom dobro ocijedi rukama i doda se jelu koje se dinsta. Nakon sto se sve to promijesa, doda se malo aleve paprike, posoli, stavi malo persunovog lista, nalije toplom vodom da ogrezne i stavi u rernu da se pece.
 
Jel mogu ja da vam dobacim jedan super recept za salatu....
Nije fora, nemojte da se smejete.....
......
......................
Uđete u Mek i kupite par preliva za salatu po slobodnom izboru, ima šta god pomislite i koštaju 30 dinara. Posle ih prelijete preko seckanog povrća i ne kažete nikom šta ste uradili :wink:
Stvarno su jako ukusni.
 
for anakin

peljemeni - isto što kod nas taške ili ti ravioli ili tartelloni

mačkica je napisala jednu varijantu, ima ih ko zna koliko što se tiče nadeva i preliva

testo: kao za domaće rezance, brašno, jaje, so i malo vode, razvući testo

nadev: propržiti sitno seckan luk, meso, dodati ili jaje ili slatku pavlaku - slivki, malo da veže. E, sad, iskusni majstori razvuku testo kvadratnog oblika i stavljaju kašičicu nadeva na 4-5cm razmaka, preko drugi komad testa, između pritisnu prstima da se testo spoji i seku točkasim reckavim nožem, a može da se iseče na trake pa na pravougaonike, stavljati nadev i praviti kvadratiće i dobro ispitiskati krajeve da fil ne curi i kuvati u slanoj vodi.

Prelivi: ulje, sirće i izgnječen beli luka sjediniti i preliti preko, peršun
smetana ili kisela pavlaka
rendani kačkavalj

Dosta "pipav" posao, ali je najukusnije u domaćoj varijanti ;)

ps. malo mesa treba, 200-300 gr. koliko se sećam
 
mackica ns:
E, anakin ti uvek nešto čudno:) Imam kod kuće ruski kuvar pa ću videti da li ima...

Pa, dobro jel' ovde niko ne kuva grašak, pasulj, boraniju i to... Svi neke specijalnosti:-? Ili se prijavljujete ovde samo kad pravite nešto posebno:razz:

Ja ću da pečem girice danas...

kuvam ja :)
buraniju onu zutu, bez konaca...skuvam odvojeno a posebno prodinstam svinjetinu na kockice i crni luk...stavim kuvanu (ali neprekuvanu) buraniju u to meso i onda stavim seckan pradajz i sos od paradajza, seckani beli luk, biber, so i onda se to malo krcka...
kad je gotovo zalijem sa sircetom i belim lukom...
ali nisam to sto godina pravila, samo nesto izvodim sa hranom u poslednje vreme...

hocete vi ove latino recepte od indijanske snajke? :)
 
apache:
Stvarno? Iz kog je plemena?

nije iz rezervata, to su Maje i Inke :)

tacosi su super ideja za goste i zurke umesto grickalica, sendvica, **** i tako toga...a moze i kao odmor od graskova i buranija...

prvo napraviti tortilje - psenicno i kukuruzno brasno se zamesi sa vodom i posoli, treba da bude tvrdje testo...od toga se prave tanke lepinje i peku na suvom tiganju (nikako ulje)...
u tortilje mozete da trpate svasta ali taco treba da ima seckano peceno meso i salatu...u to idu razni sosovi (nesto ljuto npr) ili dresinzi za salate (ulje, sirce, senf, soja sos recimo)....
unutra moze da se stavi i kuvani kukuruz, rendana sargarepa, celer, seckana zelena salata....
za burito, unutra ide pasta od pasulja ali ja to ne volim pa ne znam ni da pravim :)
ovo je ustvari meksicka hrana ali jedu je svi okolo...
 
Sad me podseti brbljivica:smile:
Idem sutra kod babe na Božić i sprema nam slavonski specijalitet - mlince8-) Jel' zna neko šta je to? Nećete se pokajati, obavezno probajte:wink:

Umesiti testo kao za rezance - jedno jaje, brašno i malo vode, onako da bude dosta tvrdo. Razvaljati oklagijom na par milimetara i staviti u rernu da se OSUŠI (na malu temperaturu). Zatim ih izlomiti na veličinu čipsa; staviti u duboku posudu i preliti vrelom supom i malo mleka, ostaviti poklopljeno da se dooobrooo upari i omekša. Uglavnom se jede sa pečenom ćuretinom (ili patkom) sa čijom masti se zatim izmeša.
Ljudi, ko god je to probao nije jeo tu ćurku uopšte; mlinci su lepši:razz: :wink:
 
supa: oguliti i iseckati krompir, praziluk, celer i pershun, baciti na ulje 5minuta, da se malo preprzhi usuti oko litru vode, ubaciti kocku za supu, dodati zachine (so , biber ) po ukusu
kuvati 25 minuta, posle toga ubaciti u food procesor tj blender , dok masa ne postane skroz glatka
za dekoraciju malo pershuna

rizha:izdinstati crni luk ubaciti rizhu , zajedno ih dinstati josh malo, pa nasuti vodu i kuvati na tihoj vatri poklopljeno 20-tak minuta

piletina sa karijem: iseckati belo pilece, zachiniti ga , uvaljati u iscedjen beli luk, baciti u tiganj, dok ne porumeni zaliti sa malo vina, doliti malo neke supe (kocka), kad meso bude meko dodati malo gustina da se technost zgusne i dotati kari i malo chilija, po mogucnosti dodati i kikiriki...
 
hajde malo ja.kuvacemo belo vino
pola litra belog(slobodno neka bude najjeftinije, greh da se kuva neko dobro), pola litra vode.dodati oko sest kasika secera(moze i manje zavisi od ukusa), desetak zrna crnog bibera, dve kasicice cimeta i dvadesetak klincica(karanfilic).kad prokuva skine se sa vatrice, i onda se raspadne od uzivancije.
 
evo jednog mog...i bas je njami-njami...;-)
-piletina sa povrcem u sosu
skuvati povrce-krompir, prokelj, sargarepu-sta vec volite...
pilece belo prodinstati u malo ulja(margarina) i vise vode....
sos-1 pavlaka+kashika bio -nacina+persun+beli luk+seckane pecurkice (mogu i marinirane )-sve se prokrcka u serpici 10-15 min.
Sa tim sosom preliti povrce i meso......
mmmmmmmmmmmm ;-)
 
Struja:
hajde malo ja.kuvacemo belo vino
pola litra belog(slobodno neka bude najjeftinije, greh da se kuva neko dobro), pola litra vode.dodati oko sest kasika secera(moze i manje zavisi od ukusa), desetak zrna crnog bibera, dve kasicice cimeta i dvadesetak klincica(karanfilic).kad prokuva skine se sa vatrice, i onda se raspadne od uzivancije.
Неки дан сам прочитао да кувано вино само треба добро загријати, а да не смије да прокува.
 
intra:
Неки дан сам прочитао да кувано вино само треба добро загријати, а да не смије да прокува.
onda to nije kuvano nego dobro zagrejano vino.zasto? u pitanju je dodatno vrenje alkohola,kada bi se kuvalo samo bez vode, ubio bi se kao letva jer etil prelazi u metil alkohol?a metil je otrovan.u pitanju su male kolicine pa ne moze bas da naskodi.
oh,sad me je sramota da kazem sta sam zavrsila.doci cu do strucnog objasnjenja pa cu ga objaviti.
deco! ako vas ima na netu: sve sto naucite i onako cete zaboraviti ako se ne bavite time sto ste odabrali.***** ti socijalno-prosvetni program koji ovde izgleda i ne postoji.mnogo sam sada besna.
 
Maca pravi lazanje prste da poližeš8-)

Izdinstati mleveno meso na luku, začiniti i izmešati sa kečapom.
U drugoj šerpi napraviti bešamel sos (ugrejati puter, dodati kašiku brašna i dolivati mleko, paziti da se ne naprave grudvice).
U trećoj izdinstati šampinjone.
Narendati sir.
Skuvati gotovo testo za lazanje i ređati red mesa, pa testo, pa red šampinjona, bešamel i sir, pa testo; meso, testo, šampinjoni, bešamel i sir... Tako dok se ne potroši sve, na kraju zaliti sa bešamelom i narendanim sirom. Zapeći u rerni
 
Pasticio dakle, danas bio za rucak.
Treba ti:
500gr makarona
500 gr mlevene junetine
Makarone obaris.
Iseckas glavicu crnog luka, proprzis na ulju, dodas meso, i proprzis ga. Dodas zatim pire od paradajza, ili jedan oljusten paradajz sitno iseckan, soli i bibera, i jedno vreme dinstas, dok meso ne bude gotovo.
Treca stvar je kuvanje besamel sosa. Dodas malo putera da se istopi, ili ulja, u to polako dodajes brasno da se proprzi i otprilike pola litra mleka, sve to ukuvas da se zgusne i sklonis sa vatre. Umutis tri jaja i sipas u sos, dodas jos soli i bibera i pola solje rendanog kackavalja.
Uzmes vatrostalnu ciniju gde ces da peces. Stavis jedan red makarona, pospes sa pola solje rendanog kackavalja, preko toga stavis svo meso, i preko njega drugu polovinu makarona. Preko svega prelijes besamel sos, i stavis da se pece u zagrejanu rernu, sve dok ne dobije tamnu koricu.
Voila.....;-)
Super ide uz mesanu salatu, od zelene salate, rendane sargarepe, i kukuruza. Sve preliveno balsamikom.
Prijatno.:grin:
 
Struja:
onda to nije kuvano nego dobro zagrejano vino.zasto? u pitanju je dodatno vrenje alkohola,kada bi se kuvalo samo bez vode, ubio bi se kao letva jer etil prelazi u metil alkohol?a metil je otrovan.u pitanju su male kolicine pa ne moze bas da naskodi.
oh,sad me je sramota da kazem sta sam zavrsila.doci cu do strucnog objasnjenja pa cu ga objaviti.
deco! ako vas ima na netu: sve sto naucite i onako cete zaboraviti ako se ne bavite time sto ste odabrali.***** ti socijalno-prosvetni program koji ovde izgleda i ne postoji.mnogo sam sada besna.
Evo pogledaj: http://www2.serbiancafe.com/kuvar/10/697
 
danas pravim pastu sa sosom od tune..
jednostavno, super ukusno
dakle, treba vam:
1 glavica crvenog/crnog luka
3 cesnjica bijelog luka,
1 paprika (a i ne mora)
2 konzerve tune u ulju (pa ulje iscjedite i bacite za dijetalniji obrok)
1 l pasiranog paradajza (da kupite ili da kilo paradajza barite, gulite pa pasirate)
100 gr. sos paradajza
origano, so, biber

400 gr. makarona, spageta ili neke druge paste

Izdinstati isjeckan luk i paprike, dodati tunu i proprziti, dodati pasirani paradajz, posoliti, pobiberiti, dodati origano. Ostaviti da kuva nekih pola sata, dodati sos paradajz i popraviti ukus zacinima (ako je potrebno)
Za to vrijeme skuvati pastu.
Gotovo.
Ako volite da je sos gusci malo duze ga kuvati.
 
evo danas moja koleginica daje recept za vas:
naulji se malo posuda, na filete se isece belo pilece meso, preko se stavi sunka, pa kackavalj, umutiti pavlaku, preliti sve njom i posuti sa dosta susama.posle pecenja kaze raspad sistema od slasti.
 
kg sardina ociscenih i svezih,utrljati sa malo soli i li zacina c,staviti to u manji pleh u kojom je otprilike jedan deci vode i jedan deci maslinovog ulja,u sve to dodati sitno iseckan beli luk,preko toga kriske limuna,i posuti origanom,peci jedno dvadesetak minuta..salata krastavac,paradaiz,paprika,crni luk,masline,celr persun...i naravno neko belo oporo vino..lako,brzo,ukusno,osvezavajuce a ne goji.:) prijatno..
 
Struja:
evo danas moja koleginica daje recept za vas:
naulji se malo posuda, na filete se isece belo pilece meso, preko se stavi sunka, pa kackavalj, umutiti pavlaku, preliti sve njom i posuti sa dosta susama.posle pecenja kaze raspad sistema od slasti.
E, ja pravila slično nešto skoro. Samo sa kajmakom umesto kačkavalja i sa dimljenom pršutom (ili suvi vrat) posle kajmaka:wink: I sa ćurećim belim mesom.

Danas pasuljčina sa kolenicama. Od juče:razz:
 
evo ga jedan japanski recept, mislim da imas sve za to..

piletina (belo, od bataka, bilo sta) se isecka i marinira - soja sos, cili, kasicica zutog secera, ulje i seckani beli luk ali na krupno, trebalo bi da se marinira celu noc...
zagrejes serpu sa tankim dnom (mora, da se ne dinsta nego przi) na jako i isprzis piletinu na ulju (ali ne sme da pusti vodu - ne smanjuj temperaturu i ne dolivaj vodu)...piletinu stavis sa svom marinadom...kad je skoro gotovo, stavis krupno secen mladi luk i grasak secerac (jel to onaj u mahunama? treba da ga stavis celog, sa sve tim mahunama)...trebalo bi da bude gotovo za 5 minuta ili kad povrce malo omeksa (ne sme da bude mekano skroz)...onda dolijes soja sos, malo vode i kasicicu kukuruznog brasna i to treba da se kuva jos 5 minuta da se sos zgusne (kukuruzno brasno ce da ga zgusne)...mozes dodati jos malo cilija i djumbira u prahu mada japanci ne stavljaju puno zacina (kao kinezi, npr)...
to se sluzi sa pirincem...
 
U pola litra mleka rastopiš jedan kvasac i staviš dve supene kašike šećera i sačekaš malo.
U drugu posudu staviš kilogram brašna i so ( ja sam stavila skoro dve male kašičice) kad kvasac nadođe sipaš to mleko s njim u brašno i dodaš tri šoljice ulja (šoljice od kafe)

I to je taman! Ne dodaješ ni vode ni brašna više, videćeš i sama da nije potrebno.
Brašno ne stavljaš ni na sto dok mesiš testo - umesto njega ide ulje. Uljem dakle ,,namažeš'' sto pre nego što izvrneš na njega ono testo što si napravila i pustiš ga da se odmori.

Posle to testo deliš na 6 delova (jufkica) opet ih ostaviš da se odmore... I posle dalje znaš, razviješ jufkice oklagijom i isečeš trougliće koje uvijaš u kiflice.

Na kraju ih premažeš žumancetom i staviš malo margarina preko njih (ceo margarin pokriva ovu količinu)
 
Cat fish - tako se zove riba i najobicniji cips pride...
... umesto cat fish, moze oslic.
Znaci, fileti ribe se "provuku" kroz brasno u koje je dodato soli i aleve paprike. Jos je lepse sa kukuruznim brasnom.
Riba se isprzi na ulju, doda se cips i gotovo...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top