Šta je trebalo učiniti 1918. godine i kako riješiti probleme Jugoslavije

Хм... У ствари... Не значи. ;)
Термин јесте био познат и у Србији, али заправо су га измислили и злоупотребљавали наши непријатељи, којима није било у интресу наше уједињење на територијама с већинским српским становништвом..
Оно што су многе друге државе у 19. или почетком 20. в. учиниле као нешто што се подразумева, нама је било у великој мери отежавано због интереса великих сила.
А кад је дошао тренутак када смо ипак могли ујединити највећи део Срба, 1918, наша политичка елита учинила је велику грешку, која се потом, рђавом политиком, показала као - катастрофална.

Ma sve smo to pričali ti i ja davno, zar se ne sjećaš? Takođe, nijesam ja upotrebio veliko slovo 'v', već citirao direktno iz pera D. Živojinovića - velika Srbija, tj. proširena zemlja Srbija.

'Velika Srbija' je uvećana država Srbija pripajanjem teritorija drugih država ili njih samih Srbiji, odnosno sa njima formiranje jedne srpske nacionalne države. Uz to se povlači redovno cilj dovođenje Srba u jednu jedinstvenu državu.
 
Pa to je to oko čega se nećemo složiti.

Daleko od toga da je ispalo kao da ga nije ni bilo, ostavilo je trajan i neizbrisiv trag u civilizacijskog tekovini.

Upravo suprotno od onoga što pokušavaš reći. :think:

Ne razumem na kakve tekovine mislis?:think:

1500 godina posle Aleksandrovog carstva, Turci su i dalje svinje kakve su i Persijanci bili. Bez uvrede ikome, ali istina je istina. Grci su bili obrazovanijii i ostali su obrazovaniji.

Jedini koji su donekle poleteli,kulturno, su Egipcani, a i to je samo zato sto ih je Rim uzjahao nedugo posle Aleksandra. Silni spomenici koje je Aleksandar podigao za vreme svoje vladavine, jedva da su napravili neki kulturni pomak u Maloj Aziji.
 
Ne razumem na kakve tekovine mislis?:think:

1500 godina posle Aleksandrovog carstva, Turci su i dalje svinje kakve su i Persijanci bili. Bez uvrede ikome, ali istina je istina. Grci su bili obrazovanijii i ostali su obrazovaniji.

Jedini koji su donekle poleteli,kulturno, su Egipcani, a i to je samo zato sto ih je Rim uzjahao nedugo posle Aleksandra. Silni spomenici koje je Aleksandar podigao za vreme svoje vladavine, jedva da su napravili neki kulturni pomak u Maloj Aziji.

Oj, pa govorim o helenizmu naravno.

Nipodaštavaš ga.
 
Oj, pa govorim o helenizmu naravno.

Nipodaštavaš ga.

Naravno da ne. Ja izuzetno cenim helenisticku kulturu. Rekao sam da su Heleni bili visoko obrazovani i pre ukrstanja sa Persijancima. A i posle toga su ostali visoko obrazovani.

Ali ja u primeru kojim sam zapoceo ovu nasu mini raspravu,nisam mislio samo na Helene,vec na sve ucesnike Svadbe Evrope i Azije i koliki je uspeh tog pokusaja u odnosu na Svadbu Srba,Hrvata i Slovenaca. Jedina razlika ako mogu reci je ta sto se helenizacija Persije sprovodila bez lazi i obmana.
Ali neki istinski kulturni napredak 320-ih.g.p.n.e, koji se ODRZAO na svim onim prostorima (ne samo u Heladi), nije postignut. Kao ni 1918-1941g. na ovim prostorima.
 
Naravno da ne. Ja izuzetno cenim helenisticku kulturu. Rekao sam da su Heleni bili visoko obrazovani i pre ukrstanja sa Persijancima. A i posle toga su ostali visoko obrazovani.

Ali ja u primeru kojim sam zapoceo ovu nasu mini raspravu,nisam mislio samo na Helene,vec na sve ucesnike Svadbe Evrope i Azije i koliki je uspeh tog pokusaja u odnosu na Svadbu Srba,Hrvata i Slovenaca. Jedina razlika ako mogu reci je ta sto se helenizacija Persije sprovodila bez lazi i obmana.
Ali neki istinski kulturni napredak 320-ih.g.p.n.e, koji se ODRZAO na svim onim prostorima (ne samo u Heladi), nije postignut. Kao ni 1918-1941g. na ovim prostorima.

Međutim, mislim da ti ipak ne znaš što se obično podrazumijeva pod helenističkom kulturom.

Ti si gore govorio o Helenima prije 'ukrštanja' sa Persijancima, tj. o Starim Grcima...
 
Poslednja izmena:
Citati itekako jesu bitni; moje lično mišljenje kao pojedinca jeste da se osoba diskredituje citiranjem vikipedije, pogotovo neke koja nije engleska, ali to je samo moj stav.

Pa ne, upravo nije povezano, jer se ovdje govori o političkoj moći monarha. Snaga bilo kakvih političkih struga i grupacija ljudi pored monarha upravo govori i u pride onome što sam gore napisao, kao što si ustvari i sam potvrdio. Regent Aleksandar Karađorđević - koji je, inače, bio veliki protivnik Crnorukaša i podržavalac Belorukaša - u 1918. godini je bio vršilac dužnosti Kralja Srbije i ni u čemu po svojim legalnim ovlašćenjima i činjeničnoj moći blizu gotovo apsolutne diktature 1929. godine. On je mogao samo staviti potpis na ono što su dogovarali, dodvoravali i zahtijevali predstavnici naših naroda iz bivše Monarhije i srpski vladajući krugovi.

Dakle, mislim da si napravio potpuni promašaj.

P.S. Važnu napomenu bih dodao da je Mlada Bosna revolucionarna podzemna organizacija koja nije velikosrpska, već jugoslovenska. Kako su se putevi preklapali, više je nego očigledno zašto je 'Ujedinjenje ili smrt' dala Mladobosancima logističku i materijalnu potporu da izvrši atentat u Sarajevu. A i za kraj takođe bih te podsjetio da je čitava spoljna politika Crne Gore i Srbije od nastanka do jugoslovenskoga ujedinjenja suštinski uglavnom 'velikosrpska', tako da se stoga ne može uopšte ni govoriti o pretjeranim uticajima krugova nacionalne ideologije Velike Srbije u određenom vremenskom periodu, kao ni da ta ideja Velike Srbije odstupa od ustava (??) ili uopšteno liberalnih političkih misli.:

Dobro, da vidimo šta Britannica kaže o Crnoj ruci :
(Prevod)
"Operišući iz Beograda, ona provodi propagandne kampanje, organiziruje oružane bendova u Makedoniji (prije Balkanskih ratova, 1912-13), i
uspostavlja mrežu revolucionarnih ćelija u cijeloj Bosni. Unutar Srbije je dominirala vojskom i imala ogroman uticaj na vladu, postala je toliko moćna da je svojim autoritetom izazivala vladu.
U cilju eliminacije ovog rivala, princ Aleksandar, vrhovni zapovjednik srpske vojske,
dovodi vođe Crne ruke na suđenje po sumnjivim optužbama u Solunu 1917. god.
Dimitrijević i druga dvojica su pogubljeni, a više od 200 su zatvoreni."
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/67883/Black-Hand

Ja ne mislim da je Gavrilo Princip imao u glavi jugoslovenstvo,on se u Beogradu povezao sa Crnom rukom. Gavrilo je kao i Trifko Grabež imao TBC, nisu ni imalu puno da izgube,pa su odlučili da se žrtvuju . Gavrilo je na suđenju rekao : "Mi smo voljeli svoj narod."

Nisu u pitanju Ideje, nego metode kojima se dolazi do cilja. Crna ruka (i njena bosanska podružnica Mlada Bosna) je imala i politička ubistva kao metod, znači da je bila i teroristička.

Ideja Velike Srbije se samo teritorijalno poklapa sa idejom Jugoslovenstva,prva je fašistička.
Ako opet govorimo o ideji Jugoslovenstva, u tom periodu djeluje i Radikalna stranka,koja će kasnije ubistvom Stjepana Radića pokazati koliko je za Jugoslovenstvo.

Usput, danas je 75-to godišnjica ubistva Petra I Karađorđevića u Marseju.
 
Ma sve smo to pričali ti i ja davno, zar se ne sjećaš? Takođe, nijesam ja upotrebio veliko slovo 'v', već citirao direktno iz pera D. Živojinovića - velika Srbija, tj. proširena zemlja Srbija.

'Velika Srbija' je uvećana država Srbija pripajanjem teritorija drugih država ili njih samih Srbiji, odnosno sa njima formiranje jedne srpske nacionalne države. Uz to se povlači redovno cilj dovođenje Srba u jednu jedinstvenu državu.
Да, али мислим да би се барем Срби требали одрећи те синтагме и оставити је само недобронамернима. :)

П.С.
То "припајање територија других држава" у српском случају никада није било освајачко, већ на фону стицаја околности слабљења или распада тих држава.
 
Да, али мислим да би се барем Срби требали одрећи те синтагме и оставити је само недобронамернима. :)

П.С.
То "припајање територија других држава" у српском случају никада није било освајачко, већ на фону стицаја околности слабљења или распада тих држава.

Kako glasi dobronamjerna sintagma - Srbija u prirodnim granicama?

A ovo drugo - obično čekate rasprodaju ?
 
Kako glasi dobronamjerna sintagma - Srbija u prirodnim granicama?

A ovo drugo - obično čekate rasprodaju ?

Јел' треба да цртам? :roll:
Да, у границама на којима је већинско српско становништво.
Ако је то могла направити Италија, ако је могла Немачка, ако је могла Грчка, на пример, зашто да не направи и Србија? :think:

Проста је чињеница је да Србија није никад освајала туђе територије. Није никад никог нападала, као што су то радиле неке друге државе.
(У 19. и 20. веку, а средњи век је ионако у целини нека друга прича).

Као што је и интерпретација историјских догађаја а нарочито историјских процеса,, опет, нека трећа прича.
 
Јел' треба да цртам? :roll:
Да, у границама на којима је већинско српско становништво.
Ако је то могла направити Италија, ако је могла Немачка, ако је могла Грчка, на пример, зашто да не направи и Србија? :think:

Проста је чињеница је да Србија није никад освајала туђе територије. Није никад никог нападала, као што су то радиле неке друге државе.
(У 19. и 20. веку, а средњи век је ионако у целини нека друга прича).

Као што је и интерпретација историјских догађаја а нарочито историјских процеса,, опет, нека трећа прича.

Vidi, ukratko - kasnite. A da li ste ranije mogli - niste.
Šta uopšte znači većinsko stanovništvo, koja je jedinica teritorija za taj 'izračun'?
Za utjehu - pogledajte npr. Holandiju - ona je nekad bila kolonijalna sila.
A sjever Italije bi se nekad odrekao siromašnog juga, Bossiju, šefu Sjeverne lige ,smeta i Rim kao glavni grad, jer je Papa blizu Rima.
 
Vidi, ukratko - kasnite. A da li ste ranije mogli - niste.
Могли смо, 1918. Значи, то и није неко кашњење. А, што нисмо то направили, речено је већ толико пута, неодговорна политичка елита, неспремна на изазове које је потом значило стварање Југославије.

Šta uopšte znači većinsko stanovništvo, koja je jedinica teritorija za taj 'izračun'?
Шта је значило и за друге наведене земље.

Za utjehu - pogledajte npr. Holandiju - ona je nekad bila kolonijalna sila.
Какву утеху? :roll:
Како се уопште може поредити пример Холандије с примером Балкана? :roll:

A sjever Italije bi se nekad odrekao siromašnog juga, Bossiju, šefu Sjeverne lige ,smeta i Rim kao glavni grad, jer je Papa blizu Rima.
И какве то везе има с уједињењем Италије 1870? :roll:
(Башка, што то ни данас уопште није тако једноставно).
 
Ideja Velike Srbije se samo teritorijalno poklapa sa idejom Jugoslovenstva,prva je fašistička.
Ako opet govorimo o ideji Jugoslovenstva, u tom periodu djeluje i Radikalna stranka,koja će kasnije ubistvom Stjepana Radića pokazati koliko je za Jugoslovenstvo.

Ovako, krajem XIX veka postojala su tri SLAVIZMA: PANSLAVIZAM koji je bio zapravo bio panrusizam i imperijalistički, zatim NEOSLAVIZAM čiji je bio cilj okupiti sve Slovene u monarhiji oko Praga sa tendencijom da se taj pokret proširi i medju njihove sunarodnike i najzad JUGOSLAVIZAM koji se smatrao pokretom iz Beograda, revolucionaran i nekompromisan sa ciljem da okupi sve juzne Slovene u zajednicu moralnu,na bazi jezika i zajednicu političku državu Jugoslaviju.

E sad, odakle onda pocinje ideja ILIRSTVA,odnosno hrvatskog preporoda? Ilirizam je preteca Strosmajerovog pokreta nazvanog JUGOSLAVIZAM. Sa tim Strosmajerovim pokretom hrvatski narod ,posle nekoliko vekova izolacije i bez nekog prevelikog znacaja dobija svoju potpunu afirmaciju. Hrvatski preporod zapravo veze sa sebe dve licnosti: Nemca po krvi Ljudevita Gaja i biskupa Strosmajera,ali i dva razlicita pokreta: Ilirstvo uglavnom unutrasnji i lokalni i Jugoslavizam,pokret siri i ekspanzionisticki,usmerenu struju austrijsku, katolicku i hrvatsku.

Ljudi nemojte da se zavaravate i mislite da JUGOSLOVENSTVO potice od Srba. To su velike nebuloze,pa mozemo tri dana samo da pisemo ko su bili Strosmajer i Ljudevit Gaj i kakve su oni imali ideje sa ova dva pokreta.

Najveca greska Srbije u istoriji je stvaranje te kvazi drzave sa Hrvatima i Slovencima koji do tada nisu ni imali svoju drzavu. Provukli su se kroz prvi svetski rat,hrvatski vojnik ratovao je za Nemce i Austro-Ugare i kao takav ulazi u drzavu sa Srbima,pa to je smesno. A onda oni nama prodaju price i Velikoj Srbiji, Jugoslovenstvu, Veliko-srpskoj ideji...
I da se jos nadovezem da se dobro zna ko su bili braca Radici i za sta su se borili.
 
Могли смо, 1918. Значи, то и није неко кашњење. А, што нисмо то направили, речено је већ толико пута, неодговорна политичка елита, неспремна на изазове које је потом значило стварање Југославије.


Шта је значило и за друге наведене земље.


Какву утеху? :roll:
Како се уопште може поредити пример Холандије с примером Балкана? :roll:


И какве то везе има с уједињењем Италије 1870? :roll:
(Башка, што то ни данас уопште није тако једноставно).

Šta i da ste mogli 1918. Evo da ste i pokupili druge pod svoj kišobran , misliš li da bi se to bitno razlikovalo od onoga šta se poslije događalo. I ko zna šta bi se do danas izdešavalo, možda bi sve bilo isto, ili slično.

A šta misliš da je nas Tito uveo, kao što mu je nuđeno, u Evropsku ekonomsku zajednicu,
pa da budemo kao Grčka. Jer nisu oni ništa bolji od nas, i oni su na početku švercali
kukuruzom koji su dobili po povlaštenim cijenama (tad su ih uhvatili , pa kaznili -
mi bi doduše možda skočili da izađemo iz tih okova , jer nas neopravdano kažnjavaju).

Nije u pitanju veličina zemlje,nego ljudi i sistem koji im omogućava da djeluju na pravi način.

Što ne bih poredila Holandiju. Vidi, Holandija, nekad kolonijalna sila, danas otela zemlju od mora, a opet proizvodi na takvoj zemlji lale, povrće, ima razvijenu industriju, ima važnu trgovačku ulogu u Europi.
Mogu misliti kako bi izgledati narodi Balkana na tom području. Ja mislim da bi nam more odnijelo zemlju.

Evo malo o ujedinjenju Italiji , Italija je Italija, kaže se "Svaki umjetnik ima dvije domovine , svoju i Italiju" , "Vidjeti Rim, pa umrijeti" i "Rim vječni grad".

"Italijanska država je, ironično, nastala nakon poraza italijanskih gradova-država u ratu sa Francuskom. Pod vodstvom Napoleona Bonaparte Francuska je porazila Austrijsko-Italijanske trupe i tako osvojila sjevernu Italiju. U svojim prekrajanjima novoosvojenih teritorija Napoleon je 1797. godine ustanovio Cisalpinsku republiku koja 1802. godine postaje republika Italija. Nedugo zatim nakon osvajanja Venecije Napoleon dodaje i ovu pokrajinu Italiji i 1805. proglašava Kraljevinu Italiju. U svojim daljnim osvajanjima Napoleon je pokorio a zatim dodao Italiji i Savoju, Piemont, Genou, Toskanu, Parmu i Papsku državu. Međutim spriječen porazima Napoleon nije uspio pripojiti Italiji Napulj i ostrva Siciliju i Sardiniju. Nakon Napoleonovog poraza na Bečkom kongresu je odlučeno da se vrati nezavisnost Papskoj državi i državicama Toskani, Parmi, Piemontu, Liguriji i Savoji dok su Lombardia i Venecija ujedinjene i stavljene pod Austrijsku krunu. Napulj i Sicilija su ujedinjeni u Kraljevstvo dviju Sicilija. Ovakav rasplet se nije ni najmanje sviđao Italijanskim nacionalistima i borcima za ujedinjenje tako da je ustanovljen pokret Risorgimento (oživljavanje). Napokon pod kraljevskom lozom Vitora Emmanuela II od Savoje izvršeno je ujedinjenje Italije. Iako bez Venecije, Rima i dijelova Papske države Italija je konačno bila ujedinjena pod jednu zastavu i jednog vladara."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Italija

I nije jednostavno. Tu je i mafija, svako malo moraju praviti čistke, hapsiti kapoe.
Ja sam prošla duž cijele Italije, sve do Sicilije , i mogu ti reći da ima predjela gdje se vide
veliki posjedi sa ogromnim kućama koje propadaju. Vidi se - bilo otmjeno, a sad otmjeno propada.
 
Šta i da ste mogli 1918. Evo da ste i pokupili druge pod svoj kišobran , misliš li da bi se to bitno razlikovalo od onoga šta se poslije događalo. I ko zna šta bi se do danas izdešavalo, možda bi sve bilo isto, ili slično.
Разликовало би се, рекох, у сваком случају, да смо имали одговорнију политичку елиту, било да смо правили само Србију, било Југославију.

A šta misliš da je nas Tito uveo, kao što mu je nuđeno, u Evropsku ekonomsku zajednicu,
pa da budemo kao Grčka. Jer nisu oni ništa bolji od nas, i oni su na početku švercali
kukuruzom koji su dobili po povlaštenim cijenama (tad su ih uhvatili , pa kaznili -
mi bi doduše možda skočili da izađemo iz tih okova , jer nas neopravdano kažnjavaju).
Е, камо среће да нас је увео, и у ЕЕЗ, и у НАТО... То би нас бар мало дотерало у ред.

Nije u pitanju veličina zemlje,nego ljudi i sistem koji im omogućava da djeluju na pravi način.
То и ја кажем.


Što ne bih poredila Holandiju. Vidi, Holandija, nekad kolonijalna sila, danas otela zemlju od mora, a opet proizvodi na takvoj zemlji lale, povrće, ima razvijenu industriju, ima važnu trgovačku ulogu u Europi.
Не може да се пореди, јер се Холандија развијала и деловала у другачијим геополитичко и геостратешким историјским условима.

Mogu misliti kako bi izgledati narodi Balkana na tom području. Ja mislim da bi nam more odnijelo zemlju.
Не верујем, јер би опет деловале и те другачије, већ поменуте околности.

Evo malo o ujedinjenju Italiji , Italija je Italija, kaže se "Svaki umjetnik ima dvije domovine , svoju i Italiju" , "Vidjeti Rim, pa umrijeti" i "Rim vječni grad".

"Italijanska država je, ironično, nastala nakon poraza italijanskih gradova-država u ratu sa Francuskom. Pod vodstvom Napoleona Bonaparte Francuska je porazila Austrijsko-Italijanske trupe i tako osvojila sjevernu Italiju. U svojim prekrajanjima novoosvojenih teritorija Napoleon je 1797. godine ustanovio Cisalpinsku republiku koja 1802. godine postaje republika Italija. Nedugo zatim nakon osvajanja Venecije Napoleon dodaje i ovu pokrajinu Italiji i 1805. proglašava Kraljevinu Italiju. U svojim daljnim osvajanjima Napoleon je pokorio a zatim dodao Italiji i Savoju, Piemont, Genou, Toskanu, Parmu i Papsku državu. Međutim spriječen porazima Napoleon nije uspio pripojiti Italiji Napulj i ostrva Siciliju i Sardiniju. Nakon Napoleonovog poraza na Bečkom kongresu je odlučeno da se vrati nezavisnost Papskoj državi i državicama Toskani, Parmi, Piemontu, Liguriji i Savoji dok su Lombardia i Venecija ujedinjene i stavljene pod Austrijsku krunu. Napulj i Sicilija su ujedinjeni u Kraljevstvo dviju Sicilija. Ovakav rasplet se nije ni najmanje sviđao Italijanskim nacionalistima i borcima za ujedinjenje tako da je ustanovljen pokret Risorgimento (oživljavanje). Napokon pod kraljevskom lozom Vitora Emmanuela II od Savoje izvršeno je ujedinjenje Italije. Iako bez Venecije, Rima i dijelova Papske države Italija je konačno bila ujedinjena pod jednu zastavu i jednog vladara."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Italija

I nije jednostavno. Tu je i mafija, svako malo moraju praviti čistke, hapsiti kapoe.
Ja sam prošla duž cijele Italije, sve do Sicilije , i mogu ti reći da ima predjela gdje se vide
veliki posjedi sa ogromnim kućama koje propadaju. Vidi se - bilo otmjeno, a sad otmjeno propada.
Да ли то значи да се Италија није требала уједињавати? ;)

То с уједињавањем народа је - процес, и такође зависи од свих тих фамозних историјских прилика и геополитичког положаја.
 
Да ли то значи да се Италија није требала уједињавати? ;)

То с уједињавањем народа је - процес, и такође зависи од свих тих фамозних историјских прилика и геополитичког положаја.

Gore industrijski razvijeni sjever, jug ga samo opterećuje. Dolje , u Kalabriji, kao u delmatinskim mjestima u zaleđu, starci sjede kraj kuća + na Siciliji jedno pet vrsta policijskih auta za različite vrste policije za različit kriminal.
Vlada pada svako malo, a Berluskoni je šlag na tortu ili biber po pilavu.
Al' eto, imaju svjetski poznate dizajnere, takve cipele i peciva.
A u ratovima su na okupiranim područjima pjevali ženama serenade pod prozorima.
 
Gore industrijski razvijeni sjever, jug ga samo opterećuje. Dolje , u Kalabriji, kao u delmatinskim mjestima u zaleđu, starci sjede kraj kuća + na Siciliji jedno pet vrsta policijskih auta za različite vrste policije za različit kriminal.
Vlada pada svako malo, a Berluskoni je šlag na tortu ili biber po pilavu.
Al' eto, imaju svjetski poznate dizajnere, takve cipele i peciva.
A u ratovima su na okupiranim područjima pjevali ženama serenade pod prozorima.
А кад су 1916. гинули код Горице, певали су о "проклетој земљи изван граница", где "узалудно губе младе животе".
Ипак, велика већина су, без обзира на све разлике - Италијани. ;)
 
А кад су 1916. гинули код Горице, певали су о "проклетој земљи изван граница", где "узалудно губе младе животе".
Ипак, велика већина су, без обзира на све разлике - Италијани. ;)

A oni u Švicarskoj Švicarci, iako kalamrnđaju talijanski jezik.
 
A oni u Švicarskoj Švicarci, iako kalamrnđaju talijanski jezik.
Е, па да се (по стварању Кр СХС) радило довољно дуго и темељно у том смислу онда би сви ту од тих С Х и С постали - Југословени. (Али стварно а не само површински.)
 
Е, па да се (по стварању Кр СХС) радило довољно дуго и темељно у том смислу онда би сви ту од тих С Х и С постали - Југословени. (Али стварно а не само површински.)
Ma nije se nikako radilo na tome. Svak je tu htio da zadrži svoje, po mogućnosti da još ponekog pokupi pod svoje. Zajedno , a baška. Tako se to nastavilo i poslije, sa "našim narodima i narodnostima". Valjda je to nacionalno bilo previše izraženo da bi se išlo u tom smjeru, ili se nije ni nastojalo. Takođe ni individualna, građanska prava nisu afirmisana, i tu su uvijek bili "naši narodi i narodnosti". Samo smo gledajući s vana , za druge bili Jugosloveni.

P.S. A protiv individulnog se koristila sintagma "naši radnici, seljaci i poštena inteligencija".
 
Dobro, da vidimo šta Britannica kaže o Crnoj ruci :
(Prevod)
"Operišući iz Beograda, ona provodi propagandne kampanje, organiziruje oružane bendova u Makedoniji (prije Balkanskih ratova, 1912-13), i
uspostavlja mrežu revolucionarnih ćelija u cijeloj Bosni. Unutar Srbije je dominirala vojskom i imala ogroman uticaj na vladu, postala je toliko moćna da je svojim autoritetom izazivala vladu.
U cilju eliminacije ovog rivala, princ Aleksandar, vrhovni zapovjednik srpske vojske,
dovodi vođe Crne ruke na suđenje po sumnjivim optužbama u Solunu 1917. god.
Dimitrijević i druga dvojica su pogubljeni, a više od 200 su zatvoreni."
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/67883/Black-Hand

Ja ne mislim da je Gavrilo Princip imao u glavi jugoslovenstvo,on se u Beogradu povezao sa Crnom rukom. Gavrilo je kao i Trifko Grabež imao TBC, nisu ni imalu puno da izgube,pa su odlučili da se žrtvuju . Gavrilo je na suđenju rekao : "Mi smo voljeli svoj narod."

Nisu u pitanju Ideje, nego metode kojima se dolazi do cilja. Crna ruka (i njena bosanska podružnica Mlada Bosna) je imala i politička ubistva kao metod, znači da je bila i teroristička.

Ideja Velike Srbije se samo teritorijalno poklapa sa idejom Jugoslovenstva,prva je fašistička.
Ako opet govorimo o ideji Jugoslovenstva, u tom periodu djeluje i Radikalna stranka,koja će kasnije ubistvom Stjepana Radića pokazati koliko je za Jugoslovenstvo.

Usput, danas je 75-to godišnjica ubistva Petra I Karađorđevića u Marseju.

Sve što si rekao je istina, osim toga da je to fašistička ideja - fašističke mogu biti i jedna i druga, ali i ne moraju. Međutim, to što pišeš gore je jednostavno baš off-topic za ovu temu...

A ja mislim da ti mene malko zavitlavas.:)

Ne zavitlavam. Helenistički period odpočinje smrću Aleksandra 323. godine p.n.e....
 
Šta i da ste mogli 1918. Evo da ste i pokupili druge pod svoj kišobran , misliš li da bi se to bitno razlikovalo od onoga šta se poslije događalo. I ko zna šta bi se do danas izdešavalo, možda bi sve bilo isto, ili slično.

A šta misliš da je nas Tito uveo, kao što mu je nuđeno, u Evropsku ekonomsku zajednicu,
pa da budemo kao Grčka. Jer nisu oni ništa bolji od nas, i oni su na početku švercali
kukuruzom koji su dobili po povlaštenim cijenama (tad su ih uhvatili , pa kaznili -
mi bi doduše možda skočili da izađemo iz tih okova , jer nas neopravdano kažnjavaju).

Nije u pitanju veličina zemlje,nego ljudi i sistem koji im omogućava da djeluju na pravi način.

Što ne bih poredila Holandiju. Vidi, Holandija, nekad kolonijalna sila, danas otela zemlju od mora, a opet proizvodi na takvoj zemlji lale, povrće, ima razvijenu industriju, ima važnu trgovačku ulogu u Europi.
Mogu misliti kako bi izgledati narodi Balkana na tom području. Ja mislim da bi nam more odnijelo zemlju.

Evo malo o ujedinjenju Italiji , Italija je Italija, kaže se "Svaki umjetnik ima dvije domovine , svoju i Italiju" , "Vidjeti Rim, pa umrijeti" i "Rim vječni grad".

"Italijanska država je, ironično, nastala nakon poraza italijanskih gradova-država u ratu sa Francuskom. Pod vodstvom Napoleona Bonaparte Francuska je porazila Austrijsko-Italijanske trupe i tako osvojila sjevernu Italiju. U svojim prekrajanjima novoosvojenih teritorija Napoleon je 1797. godine ustanovio Cisalpinsku republiku koja 1802. godine postaje republika Italija. Nedugo zatim nakon osvajanja Venecije Napoleon dodaje i ovu pokrajinu Italiji i 1805. proglašava Kraljevinu Italiju. U svojim daljnim osvajanjima Napoleon je pokorio a zatim dodao Italiji i Savoju, Piemont, Genou, Toskanu, Parmu i Papsku državu. Međutim spriječen porazima Napoleon nije uspio pripojiti Italiji Napulj i ostrva Siciliju i Sardiniju. Nakon Napoleonovog poraza na Bečkom kongresu je odlučeno da se vrati nezavisnost Papskoj državi i državicama Toskani, Parmi, Piemontu, Liguriji i Savoji dok su Lombardia i Venecija ujedinjene i stavljene pod Austrijsku krunu. Napulj i Sicilija su ujedinjeni u Kraljevstvo dviju Sicilija. Ovakav rasplet se nije ni najmanje sviđao Italijanskim nacionalistima i borcima za ujedinjenje tako da je ustanovljen pokret Risorgimento (oživljavanje). Napokon pod kraljevskom lozom Vitora Emmanuela II od Savoje izvršeno je ujedinjenje Italije. Iako bez Venecije, Rima i dijelova Papske države Italija je konačno bila ujedinjena pod jednu zastavu i jednog vladara."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Italija

I nije jednostavno. Tu je i mafija, svako malo moraju praviti čistke, hapsiti kapoe.
Ja sam prošla duž cijele Italije, sve do Sicilije , i mogu ti reći da ima predjela gdje se vide
veliki posjedi sa ogromnim kućama koje propadaju. Vidi se - bilo otmjeno, a sad otmjeno propada.

Opet ta wikipedija... :mrgreen:

Mislim da razgovor zalazi u besmislicu, po pričama o Italiji koje dovode u upit je li trebala nastajati (??? :dontunderstand: ) ili slično. Krajnji je problem što ovdje bh citadela pod velikosrpskim pojmom ima krajnje uskogrudni i laički vid na pojam i ideju 'Velike Srbije', koja dolazi najčešće iz okolnosti kakve-takve jesu danas iz Hrvatske i BiH Federacije najčvršće potpomognuto neznanjem.

Svi narodi, pa čak i Amerikanci. su imali ili imaju velikoXXXke nacional-romantičarske iredentističke ideološke pokrete. Npr. jedan najbolji primjer velikobošnjaštva bi bio Husein-kapetan Gradaščević.
 
Dokle cemo vise pricati o Velikoj Srbiji? Kada je Srbija umirala i vojevala na frontu u prvom svetskom ratu ove velike nacije za koga su ratovali? Pa hrvatska se uvek podvijala pod krilo Bugarima,Madjarima i Austrijancima, nego Srbima.Kakvo li je samo bilo raspolozenje u hrvatskoj kada su Nemci i Austrijanci usli u Srbiju. I ipak i posle tog sramnog cina, Hrvatska dobije svoju teritoriju, teritorijalnu prosirenu, nastanu neke nove drzave Bosna i Slovenija, kome to? Pa zahvaljujuci Srbiji. I onda luda srpska glava pristane na neko bratsko ujedinjenje sa bracom. Dosao je i drugi svetski rat Hrvati opet na pogresnoj strani zaratise protiv svoje ¨brace¨ i dobise pozamasnu teritoriju, prava kakva nikad u svojoj istoriji nisu videli,jednom nogom u buducnosti pravo na nezavisnost,mora se priznati njihov vekovni san.

Gospodo moja hteli to ili ne hrvati su umirali za svojim kraljem i kraljevinom koju nisu imali.Njima su Karadjordjevici i Srbija bili trn u oku. I ne mogu da citam kada neko pise o Jugoslavenstvu, zeljom Srba za Jugoslavijom, to su gomile gluposti ¨braco moja Bosnjaci, Hrvati, Slovenci i ostali¨!!!
 

Back
Top